Türkiye Kızılay Derneği Adana Şubesi'nin organizesinde 'Biz Adanalıyık! Kan portakal meyvemiz, yardımsever milletiz' sloganıyla başlatılan kan bağışı kampanyasında 5 bin 905 kişi kan verince Türkiye rekoru kırıldı.Türkiye Kızılay Derneği Adana Şubesi'nin organizesinde 'Biz Adanalıyık! Kan portakal meyvemiz, yardımsever milletiz' sloganıyla başlatılan kan bağışı kampanyasında 5 bin 905 kişi kan verince Türkiye rekoru kırıldı.
Hindistan'ın Mumbai kentine ait 25 bin ünite Dünya Kan Verme Rekoru'nun kırılması için başlatılan rekor denemesi kapsamında dün saat 08.00-21.00 arasında kentin farklı noktalarında, bağışçılardan kan toplandı. Ayrıca rekor denemesi kapsamında Türkiye'nin farklı kentlerindeki Adanalılar da bulundukları yerdeki Kızılay Kan Merkezi'ne giderek bağışta bulundu. Kan vermek için yarışa giren Adanalılar, bağış merkezlerinin önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Günün sonunda yapılan sayımda 4 bin 558'i Adana içinde, bin 347'si ise kent dışında yaşayan Adanalılar'dan olmak üzere 5 bin 905 kişinin kan bağışı yaptığı belirlendi. Ulaşılan rakamla daha önce 2 bin 12 kişiden kan toplayan Gaziantep'in rekoru 3'e katlanmış oldu.

Türkiye Kızılay Derneği Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, toplanan kanla bir çok insanın yaşamının kurtulacağını söyledi. Bağış yapanla, bu kanın verileceği kişinin kan kardeş olduğunu belirten Saygılı, "Amacımız, kan verme alışkanlığını arttırmaktır. Bunu da bir miktarda olsa başardığımıza inanıyorum. Ancak daha önce 2 bin 12 kişiyle Türkiye'de rekor elde eden Gaziantep'i 3'e katlamış olduk. Adanalı hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz. Kan vererek birçok kişinin hayatını kurtardılar" dedi.


Ekolay