Medicalpark Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Doktoru Yasemin Akarlar, çocuklarda sıkça görülen tırnak ve dudak yeme alışkanlıklarının ruhsal durumla ilgili olduğunu belirtti. Akarlar, özellikle baskı gören miniklerde bu alışkanlığın daha fazla izlendiğini söyledi.

Çocuklarda tırnak ve dudak yeme alışkanlığının ergenlik dönemine kadar devam edebileceğini belirten Doktor Akarlar, bu konuda ailelerin duyarlı olup mutlaka uzman doktora başvurması gerektiğini ifade etti.

Bu halin çocuklarda genelde, uyku bozuklukları ve hareket huzursuzluğu ile beraber bulunduğunu ifade eden Uzman Dr. Yasemin Akarlar, “Çocuk, bu yoldan iç huzursuzluğunu başlatmaya çalışır. Aşırı baskıcı bir ana-baba veya sert bir öğretmenin etkisinde kalan çocuklarda bu durum daha sık rastlanır. 7-8 ve daha ileri yaşlarda da görülebilen tırnak yeme, özellikle çocukların ellerinde herhangi bir iş ya da oyunla uğraşmadığı zamanlarda görülmektedir. Saklı kalmış bir saldırganlığı yansıttığı kabul edilir. Ergenlik çağına doğru çocukların hemen hemen yarısı tırnak yeme davranışı gösterir. Bunun nedeni olarak gençlerin çevreden onay görmemeleri olarak değerlendirilir.” dedi.
SHOWHABER