+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 6 Sayfa bulundu
Like Tree13Likes

Türk tıbbı olmaz denileni başardı!

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Sağlık Haberleri Forumunda Bulunan  Türk tıbbı olmaz denileni başardı! Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Yönetici Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya Baktabul'un Çılgını Kubya - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2008
  Mesajlar
  9.632
  Blog Yazıları
  73
  Tecrübe Puanı
  107375024

  clapping Türk tıbbı olmaz denileni başardı!  50 kişide başlangıç aşamasındaki kanseri tespit etti, ödülü kaptı.

  İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi doktorlarının muayenede hissedilmeyen çok küçük boyutta kitlelerin yerini tespit için geliştirdiği ''MR-guided roll'' adlı yöntem, İngiliz Radyoloji Enstitüsü'nün (British Enstitute of Radyology) ''Yeni Teknoloji Ödülü''ne değer bulundu.

  İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi bünyesinde yer alan Cerrahpaşa Meme Grubu tarafından yapılan ve ''British Journal of Radiology'' dergisinde yayımlanan çalışma, dünyanın tüm ülkelerinden yüzlerce çalışma içinden seçildi.

  Bu çalışmada, başka muayene ve taramalarda tespit edilemeyen, sadece MR incelemede görülen boyuttaki şüpheli kitlelerin çıkarılması için yapılan bir biyopsi yöntemi olan ve dünyada ilk kez Türkiye'de yapılan ve ''MR-Guided roll'' tekniği hakkında bilgi veriliyor.

  Cerrahpaşa Meme Grubu'ndan Doç. Dr. Halit Yılmaz, hastanın meme kanseri olduğundan şüphelenildiği durumlarda ultrasonografi ve mamografi taramasıyla tespit edilemeyen kitleler için meme kanserini yüzde 100 tespit eden MR taraması yapıldığını belirtti.

  MR sırasında aynı zamanda kitlenin daha sonra ameliyatta çıkarılmak üzere işaretlendiğini anlatan Yılmaz, ''Çok şüpheli görüntü varsa, hastanın ameliyat edilmesi gerekiyorsa, cerraha yol gösterici olarak onun nerede olduğunu MR rehberliğinde belirleyip, ondan sonra da ameliyata göndermek gerekiyor. Dünyada bir sorun bu. MR'da saptanan lezyonların ne yapılacağı tartışılıyor. Sadece MR'da saptadığımız lezyonlara biz her türlü girişimi yapabiliyoruz'' diye konuştu.

  Yılmaz, MR sırasında tespit edilen kitlenin, ameliyat sırasında cerrahın bulabilmesi için işaretlenmesi gerektiğini, daha önce bu yöntemin kitlenin bulunduğu yere yerleştirilen bir tel yardımıyla yapıldığını belirten Yılmaz, fakat bu telin hastanın göğsünden çıkabildiğini ya da işaretlenen yerden başka bir noktaya kayabildiğini anlattı.

  Yılmaz, ''Ama roll tekniğinde böyle bir sıkıntı olmuyor. Direkt o alanın içine enjeksiyon yapıyorsunuz. Operasyondan sonra hasta rahat bir şekilde hareket edebiliyor. Kayma, çıkma gibi bir sıkıntı olmuyor. Bu tekniği, yıllardır mamografi ve ultrasonda görülen lezyonlara yönelik yapıyorduk. Ama MR'da yapılması ilk defa'' dedi.

  MÜTHİŞ SONUÇLAR

  Denemelerine 2007 yılında başladıklarını, bugüne kadar 50 hastada başlangıç aşamasındaki kanser kitlesini ya da henüz kansere dönüşmemiş hücre bozulmalarını bu teknikle işaretlediklerini belirten Yılmaz, şöyle konuştu:

  ''Bu teknikle ameliyata gönderdiğimiz hastalarda çok yüz güldürücü sonuçlar aldık. Uygulama öncesinde kitlenin bulunduğu yere radyolitik madde enjekte ediyoruz. Radyolitik maddeyi MR rehberliğinde enjekte ediyoruz, ertesi gün meme cerrahları girip ameliyathanede onun yerini çok kolay şekilde belirleyip temizliyor. Bu yöntemin teknik olarak çok üstünlükleri var. Daha az doku çıkarılıyor bu teknikle, ameliyat sonucu daha kozmetik sonuçlar oluyor. Hastanın tolere etmesi açısından daha başarılı olduğu gösterilmiş. Hasta konforu açısından, göğüste bir tel düşünün. O telle 1 gece kalmanız ya da 5-6 saat durmanız gerekiyor. Burada bir gün öncesinde işlemi yapıyoruz, hasta evine ya da yatağına gidiyor, ertesi gün cerrah istediği saatte ameliyata alabiliyor.''

  Çalışmalarının, 2011 yılında British Journal of Radyology'de yayımlanarak dünyaya duyurulduğunu, bu yıl ise İngiliz Radyoloji Enstitüsü'nün ''Yeni Teknoloji Ödülü''ne layık görüldüğünü anlatan Yılmaz, bu teknikle yapılan tümör belirlemenin karşılanması için SGK ile de 2 yıldır görüşme halinde olduklarını kaydetti.

  TÜRKİYE'DE BÜYÜK TEHLİKE

  Yöntemi bulan ekipte yer Doç. Dr. Fatih Aydoğan da meme kanserinin görülme sıklığı konusunda bilgi verdi. Doç. Dr. Aydoğan, Türkiye dahil tüm dünyada 80 yaşına kadar yaşayan 8 kadından birinin meme kanseriyle karşılaşma olasılığı bulunduğunu belirterek, ''Bu 8 kadından biri sayısı çok yüksek bir oran. 100 bin kişilik bir popülasyona oranlanıyor ve Türkiye, Akdeniz ülkeleriyle birlikte aynı bölgede. Batı Avrupa'ya ve Amerika'ya bakılırsa bizde meme kanseri sıklığı daha az. Ortalama 100 binde 100 ila 170 arasındayken, bizde bu oran 100 binde 50'nin de altında görülüyor'' diye konuştu.

  Türkiye'de kanser görülme sıklığı az olmasına rağmen son yıllarda ilginç bir gelişme olduğunu anlatan Aydoğan, ''Kanser sıklığımız az ama bir farkımız var. Genç yaştaki meme kanseri sıklığı yapılan istatistiklerde batıya göre daha fazla görülüyor. Oranla söyleyecek olursak 40 yaşın altında meme kanseri Avrupa'da da Amerika'da da 3 ile 6 arasında. Bizdeki oran ise Meme Federasyonu verilerine göre, yüzde 19. Yani neredeyse 3-4 kat daha fazla batıya göre. Yani kanser sıklığı az ama genç yaştaki meme kanseri sıklığı fazla. Bunun neden olduğu bilinmiyor'' dedi.

  Meme kanseri görülme sıklığında hastanın ailesinde meme, rahim, yumurtalık gibi öyküsü olmasının genetik taşıyıcılık olarak bir risk faktörü olduğunu vurgulayan Aydoğan, şunları söyledi:

  ''Genetik taşıyıcılık değiştirilemez ama değiştirilebilir risk faktörleri var. Örneğin diyete dikkat etmek gerekiyor. Taramalar göstermiş ki, menopoz sonrası kadınlarda obezite meme kanseri riskini artırıyor. Bunun için özellikle menopoz sonrası dönemde kadınların kilolarına dikkat etmesi gerekiyor. Sigarayla ilgili çelişkili çalışmalar var, sigarada aktif içicilikten daha çok pasif içiciliğin riski artırdığı gösterilmiş.

  Araştırmalarda, haftada 3 gün fiziksel aktivite yapan kadınların meme kanserine yakalanma oranının yüzde 30-40 azaldığı gösteriliyor. Meme kanseri tanısı konan hastalarda da düzenli fizik aktivitenin kanserin seyrine olumlu etki yaptığı görülüyor. Uyku düzenine dikkat etmek gerekiyor. Aslında çok göz önüne alınmayan bir sorun da stres. Stres çok ölçülebilir bir şey değil, onun için risk faktörlerindeki yeri tam anlamıyla bilinmiyor.''


  internet haber 2. #2
  Demirbaş kral ati Baktabul'un Çılgını kral ati Baktabul'un Çılgını kral ati Baktabul'un Çılgını kral ati Baktabul'un Çılgını kral ati Baktabul'un Çılgını kral ati Baktabul'un Çılgını kral ati Baktabul'un Çılgını kral ati Baktabul'un Çılgını kral ati Baktabul'un Çılgını kral ati Baktabul'un Çılgını kral ati Baktabul'un Çılgını kral ati - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jul 2012
  Bulunduğu Yer
  Dünya :)
  Mesajlar
  694
  Tecrübe Puanı
  48675314

  Tanımlı Ce: Türk tıbbı olmaz denileni başardı!

  Türk tıbbını tebrik ederim çok güzel ve yararlı bir çalışma olmuş
  Dupea, Kubya and Kötü Kedi like this.

 3. #3
  sus
  susÇevrim dışı
  Demirbaş sus Baktabul'un Çılgını sus Baktabul'un Çılgını sus Baktabul'un Çılgını sus Baktabul'un Çılgını sus Baktabul'un Çılgını sus Baktabul'un Çılgını sus Baktabul'un Çılgını sus Baktabul'un Çılgını sus Baktabul'un Çılgını sus Baktabul'un Çılgını sus Baktabul'un Çılgını sus - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  May 2012
  Mesajlar
  607
  Blog Yazıları
  10
  Tecrübe Puanı
  107374331

  Tanımlı Ce: Türk tıbbı olmaz denileni başardı!

  Millet olarak üstünlüğümüzü yüzyıllar öncesine daynan geçmişimizde tüm dünyaya ispatlamışız zaten.Herkes Türk kelimesin geçtiği yerde iki kere düşünecekler.. Aslında ne cevherler var toplumumuzda.. Tıp konusunda özellikle bu yıl çok önemli adımlara imza attı hekimlerimiz. Bu tarz haberlere rastladıkça gurur duyuyorum ülkemle birkez daha..

 4. #4
  Üyeliği durduruldu hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını hergele Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jun 2012
  Bulunduğu Yer
  YaLnızLığın Koynundan
  Mesajlar
  773
  Blog Yazıları
  9
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı Ce: Türk tıbbı olmaz denileni başardı!

  Alıntı sus´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
  Millet olarak üstünlüğümüzü yüzyıllar öncesine daynan geçmişimizde tüm dünyaya ispatlamışız zaten.Herkes Türk kelimesin geçtiği yerde iki kere düşünecekler.. Aslında ne cevherler var toplumumuzda.. Tıp konusunda özellikle bu yıl çok önemli adımlara imza attı hekimlerimiz. Bu tarz haberlere rastladıkça gurur duyuyorum ülkemle birkez daha..
  önünde saygı duruşunda durmayan bizde değildir...
  Odysseia likes this.

 5. #5
  VIP Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Mar 2012
  Mesajlar
  4.030
  Blog Yazıları
  82
  Tecrübe Puanı
  107374563

  Tanımlı Ce: Türk tıbbı olmaz denileni başardı!

  Alıntı sus´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
  Millet olarak üstünlüğümüzü yüzyıllar öncesine daynan geçmişimizde tüm dünyaya ispatlamışız zaten.Herkes Türk kelimesin geçtiği yerde iki kere düşünecekler..
  O bahsettiğin Türkler eski Türklerdi malesef.. Şimdi Türk kelimesi geçtiğinde herkes soykırımcı, ezilmiş gözüyle bakıyor. Şimdiki Türkleri böyle tanıtanlar utansın.

+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. 'Olmaz' denileni yaptı
  By Odysseia in forum Ilginc Garip Enterasan Seyler
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 07-09-2012, 19:27
 2. Almanya'da beş Türk meclise girmeyi başardı
  By 1Bicibici in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-10-2010, 01:59
 3. İslam Tıbbı - İslam Tıbbı Nedir? İslam Tıbbı Hakkında
  By Mr. NuteLLa in forum İnanc Dünyası
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-08-2009, 12:48
 4. Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 08-01-2008, 19:37
 5. O Başardı-Hakan Altun(O Başardı Şarkı Sözü)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-25-2008, 17:29

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375