Organ bağışı için Avrupa'ya bisiklet turu!

Aralarında doktorların da bulunduğu 13 dağcı-bisikletçi organ bağışına dikkat çekmek için İstanbul'dan yola çıkacak
TÜLAY ŞUBATLI / AHT

Aralarında doktorların da bulunduğu 13 dağcı-bisikletçi, organ-bağışına dikkat çekmek için İstanbul'dan yola çıkarak, 8 Avrupa ülkesini dolaşacak. "Yaşamak güzel yaşatmak da!" sloganıyla yapılacak olan ve Sağlık Bakanlığı'nın destekleği kampanya Organ Nakli Koordinatörleri Derneği, Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği veTürkiye Sağlık Vakfı'nın işbirliği ile gerçekleştirilecek.

İSVİÇRE'YE KADAR PEDAL ÇEVİRECEKLER

İzmir Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü(İdadik) üyesi 13 dağcı-bisikletçi, dün sabah Sultanahmet'ten yola çıktı. Güzergahları üzerinde bulunan Olympos (Yunanistan), Musalla (Bulgaristan), Triglav (Slovenya), Piz Balu (İtalya) dağlarının zirvelerine çıkış yapmayı hedefleyen ekip, Chamonix (Fransa)'da bisiklet etabını sonlandıracak ve kara yoluyla 30 Ağustos'ta İstanbul'a dönüş yapacak. Güzergahları ise söyle: Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya, İtalya, Fransa ve İsviç're.

BAYRAKLAR MONC BLANC'A DİKİLECEK

Güzergahları üzerindeki Organ Nakil Merkezleri'ne Türkiye'den organ bağışı bayrağı götürecek olan ekip, karşılığında onlardan birer bayrak alacak ve topladıkları bu bayrakları Avrupa'nın en yüksek noktası Mont Blanc'a (4810 metre) dikecek. Türkiye'den yola çıkarak tüm ülkeleri dolaşıp, zirveye dikilecek "Yaşama Yolculuk" bayrağının tasarımını ise organ nakilli gazeteciBuket Aşçı tasarladı.

YOL MACERASI İNTERNETTE
Bir ay sürecek olan "Yaşama Yolculuk"un her anı, etabı bu süre içinde web sayfası üzerinden takip edilebilecek. Ekip, buradan izleyicilere tur günlüğünü aktaracak. Ekibin 2,500 kilometrelik yolda yaşayacakları, başlarına gelen olaylar, nakil merkezlerinde yapacakları görüşmeler belgesel amaçlı profesyonel olarak da kayda alınacak. Ekip, yurda döndükten sonra projeyi bir kitaba ve sergiye de taşıyacak.

ktYAŞAMAK GÜZEL YAŞATMAK DA
Geçen yıl Türkiye sınırları içinde bu projeyi gerçekleştiren ve Ağrı Dağı'na tırmanan ekip bu kez, organ bağışının ülke sınırları dahil her türlü sınırı ortadan kaldıran barışçıl bir felsefesine dikkat çekmek için Avrupa'ya doğru yola çıkıyor. Bu yüzden; Sağlık Bakanlığı'nın destekleği,ONKOD (Organ Nakli Koordinatörleri Derneği), TONKKD (Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği), TSV (Türkiye Sağlık Vakfı
) koordinasyonunun yürüttüğü projenin sloganı, "Yaşamak güzel, yaşatmak da."

ktBİR KİŞİ 4 KİŞİYİ KURTARABİLİR
Türkiye'de organ bağışı ne yazık ki hala yeterli düzeyde değil. Ölümüyle organlarını bağışlayanların sayısı yılda 300'ü geçmiyor. Her yıl organ beklerken hayatını kaybedenlerin sayısı ise yılda yaklaşık 6 bin kişi. Türkiye'de sadece böbrek hastası sayısı 60 bin civarında. Oysa bir kişi 4 kişinin hayatını, 72 kişinin sağlığını kurtarabilir.


habertürk