PRP Tedavisi
PRP harflerinin açılımı “platelet rich plasma” olup manası, platelet ya da trombositten zengin plasma anlamına gelir.Plateletler ya da trombositler, kan pıhtılaşmasını sağlayan kan hücreleri olarak bilinirler. Bu uygulamada, kişinin kendisinden alınan bir miktar kanın özel tüpler içinde santrifüje edilerek plateletten zengin hale getirilmesi ve bu kısmın tekrar kişiye enjekte edilmesi söz konusudur.İşlem yaklaşık olarak 30 dakika sürer ve kişinin kendi kanından, kapalı bir sistem içinde elde edildiği için hastalık bulaşması ya da alerjik reaksiyonlar gibi komplikasyonlar söz konusu değildir.

Burada amaçlanan şey plateletlerin normal kandaki yoğunluklarından yaklaşık 3-4 kat daha yoğun bir şekilde elde edilmeleri ve konsantre bir şekilde istenilen hedef dokuya verilebilmeleridir. Platelet ya da trombositler aslında vücutta bir yaralanma olduğunda bünyelerindeki büyüme faktörleri ve diğer pek çok yara iyileştirici faktörle yaralanma bölgesine giden ve hasarı tamir eden, dokuyu iyileştiren hücrelerdir. Yani hasarlı alanda onarımı başlatan ve uyaran hücreler işte bu plateletlerdir.Saç ekimi yapılan bölgeye de PRP tedavisi ile bu hücreler yoğun olarak enjekte edildiğinde iyileşmeyi ve saç köklerindeki kanlanmayı artırdığı düşünülmektedir.

Ayrıca zayıflayan saç köklerine yapılan uygulamalarda , saç kıllarının canlandığı , kalınlaştığı ve daha gür hale geldiği izlenmiştir. Büyüme faktörleri ve hasarlı dokuları onaran çeşitli faktörler belki de minyatürleşen saç köklerine uyarıcı etki yapmakta ve canlanmalarını sağlamaktadır. Yani PRP, mezoterapiye ciddi bir alternatif olup saç rejuvenasyonunda ciddi bir silah olarak tedavi seçenekleri arasında yerini almıştır.