+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Milli ilaç yolunda dev adım

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Sağlık Haberleri Forumunda Bulunan  Milli ilaç yolunda dev adım Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Isınan Üye 4RM4D4 Buraların yabancısı 4RM4D4 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2012
  Bulunduğu Yer
  Hospital
  Mesajlar
  26
  Blog Yazıları
  1
  Tecrübe Puanı
  98

  Tanımlı Milli ilaç yolunda dev adım

  Türk ilaç sanayiinin devlerinden Koçak Farma, Türkiye'nin biyoteknolojik ilaç üretimine öncülük edecek dev bir adıma imza attı. Firmanın Çerkezköy'deki üretim tesislerinin tevsii yatırımı kapsamında 'Biyoteknolojik İlaç Üretim Tesisi'nin temeli gerçekleştirilen törenle atıldı.

  Yatırım teşviki toplamı 1.1 milyar TL'yi bulan tesisin temel atma törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Başkanı Fikri Işık, Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Özlem Yemişçi, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, TİTCK Başkanı Dr. Saim Kerman, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. Cevahir Uzkurt, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan, TİSD Başkanı Ecz. Cengiz Celayir, Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Maksut Coşkun, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Oğul Araman, Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülden Omurtag, İstanbul Ecza Koop Başkanı Ecz. Rafet Şahin ve diğer sektör temsilcileri katıldı.

  "EKONOMİNİN TEMELİ ÜRETİM"

  Temel atma töreninde konuşan Koçak Farma CEO'su Dr. Hakan Koçak, Koçak Farma Biyoteknolojik İlaç Üretim Tesisi'nin temel atma töreninde dahil olduğu jenerasyonun 'ekonomimin temelinin üretim olduğu' bilinciyle eğitildiğini belirterek, 'İlkokulda kutladığımız Yerli Malı Haftası'nda 'Yerli malı yurdun malı, herkes onu kullanmalı' sloganıyla yerli üretimin önemi vurgulanırdı. Bugün de dünya, ulaşım ve iletişim olanaklarındaki gelişmelerle global bir köy haline gelmesine rağmen ekonominin kuralları değişmemiştir' dedi.

  Bugünün koşullarında katma değeri yüksek, teknolojik ve yenilikçi ürün üreten ülkelerin ihracat olanakları ile dış ticaret fazlası verirken, sanayide yapısal değişikliğini gerçekleştiremeyen ülkelerin ise dış ticaret açığı nedeniyle ekonomik sorunlar yaşadığına dikkat çeken Koçak, 'Türkiye'nin uyguladığı ihracatla kalkınma modeli doğru bir seçimdir. Ülkemiz son 12 yılda tarihinde görülmemiş bir kalkınmayı gerçekleştirmiş ise de, sanayimiz başarması gereken yapısal değişimi gerçekleştiremediğinden cari açık ekonomimizin en kırılgan yanı olma özelliğini sürdürmektedir.

  Örneğin; Türkiye ilaç sanayi yüksek katma değerli, ileri teknoloji gerektiren ilaçlarda tamamen ithalata bağımlıdır. Türkiye 2013'de 818 milyon dolar ilaç ihraç etmiştir. 2013'de ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 18.2'dir. İlaç sanayinin global standart ve kalitede katma değeri yüksek yenilikçi ürünler üretmeden, mevcut teknoloji ve konvansiyonel ilaçlarla sektörel dış ticaret açığını negatiften pozitife dönüştürmesi mümkün görünmemektedir' diye konuştu.

  1.1 MİLYAR TL'LİK TEŞVİK

  Koçak, Koçak Farma'nın Türkiye'nin 'Vizyon 2023 Stratejik Planı' doğrultusunda geleceğin ilaçlarına yönelik araştırma, inovasyon etkinliklerini yürütmek amacıyla Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan onaylı Ar-GE merkezini kurduğunu kaydetti. Ar-Ge merkezinde 70 civarında uzman ve bilim insanı, yeni moleküller ve biyoteknolojik ürünlerle ilgili çalışma yaptığının altını çizen Dr. Koçak, şunları söyledi:

  'Özellikle Rekombinant DNA teknolojisi (klonlama) yöntemiyle analog insülinler, monoklonal antikorlar (MAB), bakteriyel ve viral aşılarla ilgili çalışmalar, biyoteknoloji konusunda deneyimli üniversiteler ve yabancı araştırma merkezleri ile işbirliği içinde yürütülmektedir. Ar-Ge ve pilot üretim çalışmalarının sanayi üretimine dönüştürülmesi için Şirketimiz Çerkezköy OSB'de 684 milyon 889 bin TL sabit yatırım tutarında 302 bin 400 litre/yıl biyoteknolojik ilaç üretimi için Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun proje onayına istinaden Ekonomi Bakanlığı'ndan 'Öncelikli Yatırım Teşviki' almıştır. Ekonomi Bakanlığı'ndan alınan 416 milyon TL tutarlı büyük ölçekli yatırım ile birlikte yatırım teşviki toplamı 1.1 milyar TL'ye ulaşmıştır. İlaç sanayinin geleceğini oluşturan ve dünyada sınırlı sayıda çok uluslu şirketin tekelinde olan biyoteknoloji konusundaki bu yatırım, ülkemizde biyoteknolojik ilaç üretimine öncülük edecek ve yeni yatırımları teşvik edecektir.'

  ÖDÜLLÜ PROJELER


  Dr. Koçak, bugüne kadar gerçekleştirdikleri yenilikçi ve ileri teknoloji gerektiren projelerle ilaç sanayinin gelişimine katkı sağladıklarını söyleyerek, yaptıkları ve çeşitli ödüllere değer görülen çalışmaları maddeler halinde şöyle özetledi:

  '2010 yılında oluşturduğu 'Onkoloji İlaçları ve Ham Maddelerinin Yerli Üretimi Projesi' ile dünyada ilk kez yaklaşık 68 onkoloji ilacının tek çatı altında üretimini gerçekleştirip ilaçta dışa bağımlılığı azaltmış, Avrupa Birliği ülkeleri dahil 40'dan fazla ülkeye ihraç ederek ulusal ekonomimizin ihracat hedefini desteklemiştir. 2012 yılında oluşturulan 'Kanda Pıhtılaşmayı Önleyen Biyoteknoloji Ürünü Enoksaparin Sodyum etken Maddesi ve Bitmiş Ürün Üretimi Projesi' ile de Türkiye'de üretilen ilk biyoteknolojik ilaç olan 'Oksapar' tıbbın hizmetine sunulmuş, ithalata bağımlılık ortadan kaldırılmıştır. Halkımızın insülin ihtiyacının tamamı ithalatla karşılandığından 2013 yılında 'Diyabet Tedavisinde Kullanılan Biyobenzer Ürün İnsülin'in Etken Madde ve Bitmiş Ürün Olarak Üretimi Projesi' gerçekleştirilmiştir.'

  "HER ŞEY TÜRKİYE İÇİN"

  Bu projelerin TÜBİTAK-TEYDEB tarafından onaylanarak desteklendiğini ve ayrıca TÜBİTAK-TTGV-TÜSİAD Teknoloji Ödülleri ve Altın Havan gibi saygın kurumsal ödüllere layık görüldüğüne vurgu yapan Dr. Koçak, bu sene yürüttükleri 'Akıllı Molekül Biyobenzer Ürün Rituximab'ın Etken Madde ve Bitmiş Ürün Olarak Üretimi Projesi'nin TÜBİTAK TEYDEB tarafından onaylanarak desteklendiğini belirtti.

  Dr. Koçak, Türkiye ilaç sanayinin yapısal dönüşümüne öncülük ederek yüksek katma değerli inovatif ürünler üretmek istediklerini ifade ederek, ihracatla sektörel dış ticaretin ekonomik büyümeye etkisini negatiften pozitife çevirmek, ülkemizin Vizyon 2023 Stratejik Planı çerçevesinde bölgesel Ar-Ge ve teknolojik ilaç üretim merkezi olma hedefine katkıda bulunmaya çalışacaklarını söyledi. Konuşmasının sonunda Bakan Işık ve katılımcılara teşekkür eden Koçak, 'Her şey, varlığımızı borçlu olduğumuz Türkiye için' diyerek konuşmasını sonlandırdı.

  600 MİLYON DOLARA MAL OLACAK

  Koçak'ın konuşmasının ardından Koçak Farma Dış İlişkiler ve İş Geliştirme Direktörü Cem Koçak tarafından firmayı tanıtan bir sunum yapıldı. Onkoloji alanında 68 ürün ruhsatına sahip olduğun ifade eden Koçak, onkoloji alanında Türkiye'nin bütün ihtiyacını karşılayacak kapasitede olduklarının altını çizdi. Geliştirdikleri projeler ve layık görüldükleri ödüllere dair kısa bir bilgi veren Koçak, üretim tesislerinin Avrupa GMP Sertifikası'na sahip olduğunu belirtti. Biyoteknolojik ilaçların konvansiyonel ilaçlara göre artık daha fazla talep gördüğünü ifade eden Koçak, Türkiye'nin ilk biyoteknolojik ilacın firmaları tarafından üretildiğini kaydetti. Koçak, temeli atılan ilk kısmı 17 bin metrekare alanda yapılan tesisin, toplamda 30 bin metrekare kapalı alana sahip olacağını ve 2015 yılı Haziran ayında bitirileceğini kaydetti. Koçak, tesis tamamlandığında 600 milyon dolara mal olmuş olacağını ve tesiste insülinler, monoklonal antikorlar, çeşitli aşıların üretileceğini sözlerine ekledi.

  BAKAN IŞIK'TAN KOÇAK FARMA'YA TEŞEKKÜR

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Başkanı Fikri Işık ise, açılış konuşmasına, 'Ülkemiz, Tekirdağ ve Çerkezköy için son derece önemli bir hizmetin temel atma töreni için aranızda bulunmaktan son derece mutluluk duyuyorum' diyerek başladı.

  Bakan Işık, şimdilik 200 milyon dolar, tamamlandığında ise 600 milyon dolara mal olacak tesisin Türkiye için hayırlı olması dileğinde bulunarak, '2015 Haziran'ında bu tesis bittiğinde Türkiye ilaç sektörü çok ciddi bir kazanımı elde etmiş olacak. Böyle bir yatırımı hayata geçirmek için adım atan Koçak Farma'yı tebrik ediyorum' diye konuştu.

  Biyoteknolojik ilaç üretimi işine girmenin bir kahramanlık olduğunun söyleyen Bakan Işık, biyotekonoji gibi gelecek açısından son derece stratejik öneme sahip bir alana yerli bir firmanın yatırım yapmasının ayakta alkışlanması gerektiğini belirtti. Bakan Işık, Türkiye'nin yüksek teknoloji üretimi yapması gerektiğini ifade ederek, 'İşte en yüksek teknoloji burada. Türkiye'nin katma değerli, ihracatını artıracak üretimi yapması lazım, bu tesis ise bunları yapacak. Hakan beye ve çalışma arkadaşlarına bizim teşekkür borcumuz var. İyi ki varsınız. İyi ki bu yatırımları yapıyorsunuz. İyi ki Türkiye güveniyorsunuz. Şimdiye kadar Türkiye'ye güvenen hiç kimse hiç pişman olmadı' diye konuştu.

  "YATIRIMLAR DEVAM ETMELİ"

  Yatırımların devam etmesi gerektiğini kaydeden Bakan Işık, 'Bu yatırımların biyoteknolojik ilaç alanında verilen mücadelenin önemini bilenler için ayrı bir yeri olduğunu söylemek istiyorum. Böyle bir pazarda Türkiye'nin iddialı bir şekilde var oluyor olması hepimiz için son derece olmalı. Bu taşın altına bırakın elini, başını, gövdesini koyan girişimcilerin her türlü desteklenmesi lazım. Geçen hafta ilaç sanayini desteklemek için neler yapabileceğimizi konuşup sektörün önerilerini aldık. Uzun vadeli ilaç alım anlaşmasından süreçlerin kısaltılmasına kadar birçok konuda yoğun çalışmalar yaptık. İlerdeki günlerde Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda yerli ilaç sanayiin sorunlarına yönelik bir sunum yapıp değerlendireceğiz. Bu çalışmanın sonucunda yerli ilaç üreticilerinin sorunlarına çözüm bulmuş olacağımıza inanıyorum' dedi.

  "CARİ AÇIĞI AZALTMAK İÇİN YERLİ ÜRETİM DESTEKLENMELİ"

  İlaç sektörüne yönelik verilen teşvikleri anlatan Bakan Işık, şunları söyledi:

  'Yerli üretimi artırmazsak sürdürebilir bir ilaç politikası konusunda çok zorlanacağız. Bu açıdan arkadaşlarımızın yaptığı bu yatırımı son derece önemsiyoruz. Türkiye kendi yatırımlarını kendi tasarrufları ile yapamıyor. Büyümede yavaşlama pahasına cari açığı azaltma yönünde girişimlerde bulunduk. Cari açığı ortadan kaldırmak için yerli üretimi artırmak lazım. Türkiye'de üretimi en zor alanlardan biri ilaç üretimi ve özelikle biyoteknolojik ilaç üretimidir.

  İlaç ihracatında Türkiye'nin aldığı pay binde 1,6. İlaçtaki ihracatımız normal ihracatımızın çok gerisinde. Bunu kapatmamız lazım. Bunu kapatmak için üretim yapıp dışarıya satmak zorundayız. Türkiye'nin bu hedefleri yakalaması gerekiyor. İlaç üretimi konusunda agresif olacağımızı söylemiş ve bu konuda gereken adımları atacağız. Ar Ge'nin bilimle en az kesiştiği alanlardan birisi tıp alanı. Maalesef tıpla Ar Ge alanları arasında kesişme az. Adeta iki ayrı küme gibi. 100 milyon dolar bütçeyi tekno yatırım için Ar-Ge'ye ayırdık. Bu kaynağı kullanılmasını istiyoruz. Yeni teşviklerde ilaç sektörü yatırımlarına öncelik verildi.'

  İlaç Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı hazırlandıklarını ve yakın bir zamanda yayınlanmasını beklediklerini söyleyen Bakan Işık, yatırımda yapan Koçak Farma'ya tekrar teşekkür ederek, hayırlı olması temennisinde bulundu.

  Bakan Işık'a temel atma töreninden önce Koçak Farma Yönetim Kurulu Başkanı Ender Koçak tarafından bir teşekkür plaketi takdim edildi. Tesisin temeli Bakan Işık, firma yetkilileri ve davetliler tarafından birlikte atıldı. Davetliler daha sonra Koçak Farma'nın mevcut tesislerini gezdi.

 2. #2
  Isınan Üye kuryeman Buraların yabancısı kuryeman - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2015
  Bulunduğu Yer
  Çankaya
  Mesajlar
  22
  Tecrübe Puanı
  30

  Tanımlı Ce: Milli ilaç yolunda dev adım

  Her alanda milli işlerimiz olsun ..

 3. #3
  Isınan Üye mtanlak Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Sep 2015
  Mesajlar
  45
  Tecrübe Puanı
  31

  Tanımlı Ce: Milli ilaç yolunda dev adım

  paylaşım için teşekkürler

+ Konu Cevapla

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375