+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Düşme ve Kırılmalar-Düşme ve Kırılmalarda İlk Yardım

 HER TELDEN Katagorisinde ve  Sağlıklı Yaşam Forumunda Bulunan  Düşme ve Kırılmalar-Düşme ve Kırılmalarda İlk Yardım Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  May 2007
  Bulunduğu Yer
  ÖLüm Sokağı Çıkmazı
  Mesajlar
  7.881
  Blog Yazıları
  83
  Tecrübe Puanı
  107374941

  ;;) Düşme ve Kırılmalar-Düşme ve Kırılmalarda İlk Yardım

  Düşme ve Kırılmalar-Düşme ve Kırılmalarda İlk Yardım  Düşmeler ve kırılmaları tanımak için temel bilgiler


  Düşmelere bağlı yaralanmalar yumuşak doku ezilmeleri, sıyrıklar, bağ kopmaları, adale yırtıkları, kırıklar ve baş - boyun yaralanmaları gibi çeşitli yaralanma türlerini karşımıza getirir.

  Düşmeyi hazırlayan bir çok koşu saymak mümkündür:
  - Önlemsiz dayanmış bir merdiven
  - Kötü aydınlatılmış kat merdivenleri
  - Yükseğe çıkmak için konmuş masa ve sandalyeler
  - Islak veya kaygan yüzey
  - Kıvrık halı kenarı, yerde duran ağır bir cisim
  - Alçak korkuluklu balkon
  - Ani denge kayıpları
  Düşme sonucu deri üstünde veya altında bir takım sorunlar oluşabilir.
  A- Deri üstünde düşme sonucu oluşan sorunlar:
  Abrazyon (sıyrık)

  Sert cisim veya pütürlü yüzeylerin derinin üst kısımlarını sıyırması abrazyon olarak tanımlanır. Sıyrıklar tek başına olabileceği gibi yüzeydeki bir sıyrık, altta bir hematomu, bu da daha alttaki bir bağ veya adale yırtığını hatta kırığı işaret edebilir. Bu bakımdan abrazyonların önemsenmesi gerekir.

  Bazen boyalı yüzeylerden sıyrığın içine giren renkli maddeler bir tör dövme gibi sıyrık iyileştikten sonra iz olarak kalırlar.
  B- Deri altında düşme sonucu oluşan sorunlar:
  Hematom

  Hematom, çarpma sonucu derinin altındaki kılcal damarların kopmasıyla meydana gelen kan birikintisidir. Hematom sonucu bölge şişer, kızarır, ağrır; deri altında kanama devam ettiği sürece şişme artar.

  Hematom gelişmesini 5 - 10 dakikalık bir sürede tamamlar ve şişme durur. Böyle bir durumda yapılacak en doğru hareket, bölgeye soğuk uygulama yapmaktır. (örn. buz torbası). Soğuk, hematom gelişmesini durdurur, ağrıyı azaltır, bir süre sonra (30 dk.) ağır tamamen kaybolur. Ancak bundan sonraki evrede günler içinde bölge morarır, bir hafta sonra sarı - yeşil bir renk alır, şiş giderek azalır ve toplanan kan tam olarak vücut tarafından emilince ortadan kaybolur.
  Hematomun 1. günden sonraki tedavisinde bölgesel heparinli pomatlar kullanılabilir. Ancak bölgesel tedavi yapılması da hematomlar ortalama 15 - 21 gün içinde iyileşirler.
  Bazen iki cisim arasında sıkışan parmak veya tırnakların altında da hematom oluşabilir. Bölgeyi soğutmak en doğru harekettir. Tırnak altında oluşan hematomların cerrahi yolla boşaltılması ağrıyı derhal durdurur, iyileşmeyi kolaylaştırır.
  C- Burkulma
  Vücuttaki eklemler bir veya birden fazla kemiğin kaygan yüzeylerden birbirlerine temas ettikleri yerlerdir. Eklemlerin yüzeyleri kıkırdak dokusuyla kaplıdır. Hareketli eklemlerin bir kısım 180 derece dönüş yapabildikleri halde bazılarının hareketleri kısıtlıdır.

  Eklemlerin dönüş veya hareket yapmadıkları yönlerde aşırı zorlanmaları veya dışarıdan üzerlerine doğrudan darbe almaları mafsal bağların kopmaları ile sonuçlanır.

  Burkulmalarda ilk 0 - 4 saat içinde bölgesel soğuk uygulaması ve ilgili oynağın (mafsalın) bandaj veya uygun bir malzeme kullanılarak sargılanması ya da elastik bandaj adı verilen esneyebilir sargı elemanlarıyla hareketsiz hale getirilmesi gerekir. Sakatlanan bölgeye kesinlikle vücut ağırlığı bindirilmemeli ve tıbbi yardım için hekime müracaat edilmelidir. Bu koşullarda bandaj veya tespit süreci 21 gün civarındadır.
  D- Çıkıklar
  Eklemleri saran bağların kopma ve yırtılmaları sonunda bazı mafsallar çalışamaz duruma gelirler. En çok görülen çıkık aşırı gerilme ve esneme sırasında oluşabilen çene mafsalı çıkığı ile aşırı zorlamalar nedeniyle oluşan omuz mafsalı çıkıklarıdır.

  Omuz mafsalı çıkığı olan bir kişi, bu omuzunu hareket ettiremez, ağrısından yakınır ve kol aşağı sarkık durumda kalır. Böyle bir şikayetle karşılaşıldığında yapılacak en doğru hareket kolu boyuna bir eşarpla asmak ve doktora müracaat etmektir.
  E- Kırıklar
  Kol kırıkları
  -
  Düşmelerde bu kırık tipi sıklıkla görülür. Şiddetli ağrı yapar.
  - Kol kırıklarında kırık bölgesine 50 - 700 cc. kanama olur.
  Ön kol kırıkları
  -
  Ön kolda iki uzun kemik vardır; biri veya ikisi birden kırılabilir.
  - En çok görülen kırık, el bileğine yakın yerden olandır. Bu kırık, el açıkken öne doğru el üzerine düşmeyle meydana gelir. Kırıktan sonra ön kol, çatal sırtına benzeyen bir deformasyon gösterir.

  Kırık kol sağlam tarafla karşılaştırılırsa kolayca tanı konulabilir. Üstteki deride herhangi bir yaralanması olmayan kırık tipi kapalı kırık olarak isimlendirilir. Eğer kırığın üzerindeki deri yaralanmışsa veya kırık kemiğin bir ucu deriden dışarıya çıkmışsa bu açık kırıktır. Her iki kırık türü de tespit edilmeli ve hareketsiz hale getirilmelidir.
  Bacak kırıkları
  Kalça ve diz arası bölgeye uyluk, diz altı bölgeye baldır denmektedir. Uyluk kemiği kırıkları daha çok yaşlıların düşmelerinde görülür.

  Sırtüstü yatan hastada kırık taraftaki ayak dışa dönük durur. Şiddetli ağrı vardır. Bacak şiş durur.
  Kaburga Kemiği Kırıkları
  Göğüs kafesine isabet eden darbelerde bir veya birden fazla kaburga kemiği kırılabilir. Kaburga kemiği kırıklarının en önemli belirtisi kırık bölgesinde nefes almayı engelleyecek kadar çok ağrı olmasıdır. Ağrı ıkınma ve öksürmeyle artar. İstirahat konumunda bu ağrı azalır.

  Birden fazla kaburga kemiğinin kırılması göğsün fiziksel destek görevini ortadan kaldırır. böylece her nefes alışta akciğer genişleyeceğine, göğüs duvarı içeri çöker ve solunum fonksiyonu bozulur. Bu koşulda hastayı en kısa zamanda tam teşekküllü bir hastaneye götürmek gerekir.

  Tüm kaburga kemiği kırıklarında doktora müracaat şarttır. Basit kaburga kırıkları 21 günde kendiliğinden iyileşir.
  Boyun Kırıkları
  Başa isabet eden darbeler ve düşmelerde boyun kemikleri kırılır ve omurilik bası altında kalabilir. Bu durum çok tehlikelidir. Çünkü insanın solunumunu yöneten kaslara giden sinirlerin bu hizada kesi veya basıya uğraması ani solunum durması ve ölümlere sebebiyet verir.

  Boyun kırıkları açısından en tehlikeli durumda olan hasta, bilinci yerinde olmayan hastalardır. Böyle bir hastada aksi kanıtlanana kadar boyunda kırık veya benzeri bir problemin olduğu varsayılmalı ve boyun uygun koşullarda tespit edilene kadar hasta kımıldatılmamalıdır. bu gibi hastaların solunum yollarının açık tutulabilmesi için dikkatli davranmak ve hastaya zarar vermemek gerekir.
  F- Beyin Sarsıntısı (Kafa Travması)
  Kafatasına sert bir cisimle vurulması veya başın sert bir yüzeye çarpılmasıyla kafa travması oluşur.

  Darbenin şiddetli olmaması halinde beyin sarsıntısı denen durum görülür. Darbenin isabet ettiği yerde bir hematom oluşur. Bu bölge ağrılıdır. Hastanın başı döner, midesi bulanır. Kendisine ne olduğunu hatırlayamaz (hafıza kaybı).

  Şiddetli darbeler kafatasında çatlak ve kırıklar oluşturabilir. Beyni örten zarlar arasında veya beyin yüzeyinde kopan kılcal damarlar yerel hematom meydana getirebilirler. Bu koşullarda hastada; şuur kaybı, bulantı olmaksızın fışkırır tarzda kusma, hafıza kaybı, kan basıncında düşme ve burun deliklerinden, ağzından kan gelmesi görülebilir.


  alıntı

 2. #2
  Onursal Üye küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  May 2007
  Bulunduğu Yer
  ÖLüm Sokağı Çıkmazı
  Mesajlar
  7.881
  Blog Yazıları
  83
  Tecrübe Puanı
  107374941

  ;;) Ce: Düşme ve Kırılmalar-Düşme ve Kırılmalarda İlk Yardım

  Düşmeler ve kırılmalarda yapılması gerekenler nelerdir?
  -
  Hematom oluşmuş bölgeyi buz torbasıyla soğutun.
  - Tırnak altında oluşan hematomlar için doktora başvurun
  - Sıyrıkları antiseptik çözeltiyle yıkayın (Örn. Battikon), üzerine antibiyotikli merhem sürerek steril pansumanla kapatın.
  - Kırık olduğunu varsaydığınız kol, bacak veya bileği diğeriyle karşılaştırın. Şekil bozukluğu varsa kırıktır.
  - Kırılan kolu bir eşarpla üçgen askı şeklinde boyuna asın.
  - Kaburga kemiği kırıklarında mutlaka doktora müracaat edin. Sadece ağrıyı azaltmak için kırık bölgesinin üstüne yumuşak bir yastık dayayıp bağlayın.
  - Yerde bilinçsizce yatan hastaların boyunları kırık olabilir. Onlara özel bir boyun desteği takmadan yerinden kımıldatmayın. Bu amaçla uzunca ve enli bir sünger parçası veya uygun olarak katlanmış bir çarşaf kullanılabilir.
  - Burkulmalarda kısa süre için bölgeye buz torbası uygulayın ve elastik bandajla eklemi sarın.
  - Burkulmalarda bölgeyi vücut seviyesinden yükseğe kaldırın.
  - Çene çıkıkları için bir cerraha gidin.
  - Omuz çıkıklarında kolu bir eşarpla boyuna asın ve doktora müracaat edin.
  - Kol kırıklarında hastayı sırtüstü yatırıp, iki bacak arasına battaniye veya katlanmış çarşaf yerleştirerek 4 - 5 yerden eşarpla birbirine bağlayın.
  - Kafa travması geçiren hasta için mutlaka hastaneye müracaat edin. Başta kanayan bir yara varsa gazlı bez ya da kullanılmamış havlu ile kapatıp sıkıca bastırın.
  Düşmeler ve kırılmalarda yapılmaması gerekenler nelerdir?
  -
  Kırık olan bacak, kol veya ayak bileğini kesinlikle hareket ettirmeyin.
  - Kırık yere sıcak kompres uygulamayın.
  - Bölge üzerine yabancı maddeler sürmeyin.
  - Kırık üzerine et ve soğan gibi maddeler koymayın.
  - Kırık çıkıkçıya gitmeyin.
  Önkol kırıklarında önkol ve el bileğini de hareketsizleştirmek için bölge düz ve sert bir desteğe sarılıp tespit edilir. Bu desteğe atel, işleme de atelleme denir. Atel olarak tahta parçası, karton parçası, hatta birkaç kat yapılmış bir gazete bile kullanılabilir. Daha sonra atel, üçgen bir askıyla boyuna asılır. Böylece atele alınan ön kol, üçgen bir boyun askısıyla taşınır. Morarma dolaşım bozukluğunu gösterir. Müracaat edilen doktor bu konuda uyarılmalıdır.


  alıntı

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. ünlülerin Düşme Fotolari
  By S£D@ in forum Komik Resimler
  Cevaplar: 12
  Son Mesaj: 01-30-2015, 12:53
 2. Küme düşme yok puan silme var!
  By master in forum Fenerbahce
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-18-2012, 00:26
 3. Elden düşme - Deyimler ve Açıklamaları
  By küppra in forum Deyimler Ve Atasözleri-Nedir
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-24-2009, 11:56
 4. Sakın Düşme-Ferdi Tayfur(Sakın Düşme Şarkı Sözü)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-14-2008, 17:15
 5. Aybaba: Düşme sıkıntımız yok
  By onac in forum Anadolu Kulüpleri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03-28-2008, 00:55

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375