+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Hıçkırık - kesilmeyen Hıçkırıklar - Hıçkırık tutmasında neler yapılmalı?

 HER TELDEN Katagorisinde ve  Sağlıklı Yaşam Forumunda Bulunan  Hıçkırık - kesilmeyen Hıçkırıklar - Hıçkırık tutmasında neler yapılmalı? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375457

  Tanımlı Hıçkırık - kesilmeyen Hıçkırıklar - Hıçkırık tutmasında neler yapılmalı?

  Hıçkırık - kesilmeyen Hıçkırıklar - Hıçkırık tutmasında neler yapılmalı?

  Hıçkırık gırtlakta ses tellerinin arasındaki glottisi yarığının kısmen kapandığı sırada diyaframın birden kasılması ve akciğerlere hızla hava dolmasıyla ortaya çıkar. Daralmış aralıktan geçen hava tipik hıçkırık sesini verir. Hıçkırık diyafram sinirinin ya da diyaframla ilişkili karın organlarının örselenmesinden kaynaklanır.Örselenme ya da aşırı uyarılma diyaframı saran karın zarı iltihaplarına, mide, karaciğer ve safrakesesi hastalıklarına, karında aşırı gaz birikmesine, hızlı yemek yemeye, tokluğa, aşırı sıcak ya da soğuk yiyeceklere, gazlı ve alkollü içeceklere ya da hava yutmaya bağlı olabilir. Beyin ve omurilik hastalıkları da hıçkırığa yol açabilir: tümör, inme, ensefalit ve alkolizm, üremi, şeker koması gibi zehirlenmeler buna örnektir. Hıçkırık bazen belirli bir neden olmadan sağlıklı kişilerde de ortaya çıkar. Otonom sinir sistemi çok zayıf olan küçük bebek ve çocuklarda sık görülür. Heyecan da özellikle ruh hastası ve histerik kişilerde hıçkırığa yol açabilir.


  Ne Yapmalı:


  Uzun süreli hıçrık nöbetlerinde bu duruma yol açan etkeni belirleyip bir tedavi biçimi saptanmalıdır. Ama bu arada rahatsızlığı yatıştırmak için şu uygulamalara başvurulabilir.


  • Soluğu tutmak:
  • hapşırmayı sağlamak:
  • küçük yudumlarla sıvı almak:
  • Gözyuvarlarına uzun süreli basınç uygulamak:
  • Diyafram sinirine basınç uygulamak: Hastanın ense altına bir yastık konur. Göğüs ve köprücük kemiğiyle kulak arkası çıkıntısı arasında uzanan (sternokleidomastoit) kasın köprücük kemiğine yapıştığı yere iki parmakla basınç uygulanır:
  • Zorunlu hallerde hekime danışılarak yüksek dozda sakinleştirici ya da antihistaminik ilaçlar vermek. Bu ilaçlar bazen kan basıncının düşürebilir, kalp atım sayısına artırabilir (taşikardi), bayılam varan belirtilere yol açabilir. Bu belirtilerin hepsi geçicidir ve gerçek bir tehlike oluşturmaz. Ama bu ilaçları yaşlıllar, çocuklar ve inme, ensefalit gibi beyinle ilgili hastalıkları olanlar kullanamaz.


  Belirtiler:
  Öğünlerde sonra ortaya çıkan hıçkırık:  Süresi: Birkaç saat, çok yemek yenen öğünlerden sonra yinelenen eğiliminde.  Eşlik eden belirtiler: Göğüs kemiği arkasında yanmayla birlikte ağza asit gelmesi.


  İncelemeler: Mide filmi.

  Tanı: Mide fıtığı.
  Özellikle öğünlerden sonra ortaya çıkan hıçkırık.

  Süresi: Hemen her öğünden sonra birkaç saat


  Eşlik eden belirtiler:Bulantı, öğürme, ağızda acılık:sindirimin uzaması ve güçleşmesi: bazen karın ağrılar.


  İncelemeler: Karaciğer ve safrakesesi ultrasonografisi:safrakesesi ve safra yolları filmi (kolesistografi)

  Tanı: Kolesistit (safrakesesi iltihabı) safra taşı.
  Öğünlerden bağımsız inatçı ve rahatsızlık verici hıçkırık

  Süresi: Kronik.


  Eşlik eden belirtiler: Tütün bağlıysa balgamlı öksürük.alkole bağlıysa gastrit ve karaciğer hastalığı belirtiler.


  İncelemeler: Göğüs filmi: karaciğer ve safrakesesi ultrasonografisi.

  Tanı: Tütün ya da alkol zehirlenmesi.
  Yalnız gazoz gibi gazlı içeceklerden sonra tutan hıçkırık:
  Süresi: İçilen gazlı içeceklerin miktarı ve süresiyle orantılı olarak değişken.

  Eşlik eden belirtiler: Karında hava yutma ve gaz birikiminine bağlı duyumlar.

  İncelemeler: Yok.

  Tanı: Gazlı içeceklerin aşırı içilmesi.

  Diyaframın uyarılmasına bağlı olarak hastalığın yalnız başlangıç evresinde görülen hıçkırık:

  Süresi: Birkaç gün.

  Eşlik eden belirtiler:Nefes darlığı: kuru ve hırıltılı öksürük: ateş.

  İncelemeler: Göğüs filmi.


  Tanı: Plört (akciğer zarı iltihabı)

  Çok sıkıntı verici ve inatçı, hastalığın süresi boyunca kesilmeyen hıçkırık.


  Süresi: Birkaç günden birkaç haftaya


  Eşlik eden belirtiler:Göğüs kemiğinin ardından ağrı: ateş: kalp çarpıntısı.

  İncelemeler: Ekokardiyografi: göğüs filmi.

  Tanı: Perikardit (kalp dış zarı iltihabı)
  Sık ve inatçı hıçkırık, hastanın bilinçsiz ya da komada olduğu zaman bile kesilmez.
  Süresi: Haftalar ya da aylar.

  Eşlik eden belirtiler: Güçsüzlük ya da felç: komaya varabilen bilinç bozuklukları.

  İncelemeler: Bilgisayarlı beyin tomografisi.
  Tanı. İnme.
  öğünlerden bağımsız, çok inatçı ve sıkıntılı verici hıçkırık:

  Süresi: Hastalığın süresiyle orantılı (günler, haftalar ya da aylar)

  Eşlik eden belirtiler: Yüksek ateş: koma öncesi ya da koma durumu.

  İncelemeler: Nörolojik muayene: bilgisayarlı beyin tomografisi.

  Tanı: Ensefalit (beyin iltihabı)

  Birden ortaya çıkıp sık aralıklarla süren hıçkırık:

  Süresi: Genellikle birkaç saat.

  Eşlik eden belirtiler: Kuru öksürük: bilinç bulanıklığı.


  İncelemeler: Yok.


  Tanı: Karbon monoksit zehirlenmesi.

  Düzensiz biçimde ortaya çıkan hıçkırık:

  Süresi: Değişken (akut ve kronik biçimleri vardır)

  Eşlik eden belirtiler: Ruhsal gerginlik: başka psikosomatik bulgular (kalp, bağırsak ve solunum ritimlerinde bozukluklar)

  İncelemeler: Yok.
  Tanı: Bulantı (anksiyete) ya da nevroz.
  alıntıdır

 2. #2
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375457

  Tanımlı Hıçkırık tümör habercisi olabilir..

  Hıçkırık tümör habercisi olabilir..  Bebekten ak sakallı dedeye kadar herkesin yakından tanığıdı hıçkırık kimi zaman çok sevimsiz hastalıkların habercisi oluyor.


  Bazen toplantının orta yerinde, bazen sinemada, bazen de yemekte başlar... Nefesinizi tutarsınız, su içersiniz, alaycı bakışlara maruz kalır ama bir türlü geçiremezsiniz. Basit gibi görünen hıçkırığın diyabetten menenjite, travmadan tümöre pek çok hastalığın sinyali olduğunu biliyor muydunuz...

  Bebekten ak sakallı dedeye kadar herkesin yakından tanığıdı hıçkırık kimi zaman çok sevimsiz hastalıkların habercisi oluyor. Yard. Doç. Dr. Hülya Akan, hıçkırığın çok basit ve kısa süreli bir rahatsızlık olabileceği gibi kronik bir hastalığın da sinyali olabileceğini vurguladı. Dr. Akan'la 'hıçkırık' üzerine konuştuk.

  Hıçkırık nedir?

  Hıçkırık, genellikle göğüs boşluğumuz ile karın boşluğumuz arasında bulunan diyafram adlı kasımızın uyarılma sonucu kasılması ile oluşur. Normalde bu kasımız nefes aldığımızda aşağı inerken nefes verdiğimizde yukarı çıkar. Bu doğal süreç dışında diyaframın kasılması ani nefes almaya yol açar ve ses tellerini etkileyerek tok bir ses çıkmasına neden olur.

  Hıçkırık neden olur?


  Hıçkırığa özellikle sindirim sistemimizi etkileyen pek çok etken neden olabilir. Örneğin çok fazla yemek yemek, alkol, acı ve baharatlı gıdalar tüketmek, çok soğuk veya çok sıcak su içmek, diyaframa yakın olan organların iltihaplı hastalıkları, üre, şeker gibi metabolik hastalıklar, anestezi alınması, bazı ilaçlar neden olabilir. Toplumda çok sık görülen reflü gibi hastalıklar sürekli tekrarlayan hıçkırıklara neden olabilir; geçmeyen ve tekrarlayan hıçkırıklar da düşünülmesi gerekir.

  Hıçkırık çoğu zaman hemen geçmez. Bunun için ne yapmak gerekir?

  Genellikle halk arasında iyi bilinen yöntemler gerçekten etkilidir. Bir kese kâğıdının veya torbanın içine ağız ve burun torbanın içinde olacak şekilde nefes alıp vermek solunumu baskıladığı için hıçkırığı rahatlatır. Ayrıca buzlu suyla gargara yapılması ve nefesi tutmak da etkili olabilir. Halk arasında genellikle korkutarak nefesin tutulması yöntemi uygulanır ama biz bunu önermiyoruz.

  Kişi kendi kendine hıçkırığı geçiremezse ne yapması gerekir?

  Bu saydığımız yöntemleri uyguladığı halde hıçkırık geçmezse ve 2 saatten fazla devam ederse bir hekimin görmesi gerekir. Tıbbi inceleme yapılarak hıçkırığın nedeni tespit edilir.

  İncelemeden sonra tedavide neler yapılır?

  İlk olarak yeni başlayan ve durmayan hıçkırıklarda ilaç tedavisi kullanıyoruz. Ancak sorun psikolojik kaynaklıysa hipnoz ya da psikoterapi gibi yöntemler uygulanır. Enfeksiyona bağlı bir sorun ya da kontrol altına alınamayan metabolik bir sorun da hıçkırık nedeni olabilir. Eğer böyle bir neden çıkmışsa ona göre tedavi yapılır.

  HIÇKIRIĞIN SEBEPLERİ


  Psikolojik nedenler:

  Heyecan, korku, stres.

  Toksik ve metabolik sebepler:

  Alkol, ilaçlar, diyabet, üremi.

  Ameliyat sonrası sebepler:

  Genel anestezi.

  Santral sinir sistemine bağlı sebepler:

  Tümörler, travma, menenjit, damarsal sebepler.

  Diyaframın uyarılması:

  Mide şişmesi, mide fıtığı, karaciğer büyümesi, dalak büyümesi.

  Ayrıca; çeşitli ilaçlar, glokom (göz tansiyonu), kulakta yabancı cisim, kıl, farenjit, guatr, zatürre, perikardit (kalp zarı iltihabı), kalp krizi, astım, tümörler gibi pek çok etken vagal siniri uyararak hıçkırık sebebi olabilir.


  Bugün

 3. #3
  Loading the personal rank HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu Yer
  C:\WINDOWS\system32
  Mesajlar
  17.119
  Blog Yazıları
  8
  Tecrübe Puanı
  107375555

  Tanımlı Ce: Hıçkırık - kesilmeyen Hıçkırıklar - Hıçkırık tutmasında neler yapılmalı?

  ben hıçkırınca hep nefesimi tutarım bazen inatlaşırız ama zafer daima benimdir

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Keskin Nişancıyı Hıçkırık Tutarsa..
  By LoNELy>MaN in forum Komik Videolar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-08-2012, 16:24
 2. Hıçkırık-Kerime Nadir-Hıçkırık Kitap Özeti
  By şeker_sarı in forum Kitap Özetleri ve dergi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-25-2010, 11:11
 3. Bir Saniyede Hıçkırık Nasıl Kesilir
  By alper-özge in forum Ilginc Garip Enterasan Seyler
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 12-13-2009, 18:31
 4. Son Hıçkırık Şarkı Sözü-Uğur Arslan (Son Hıçkırık)
  By K-H-7 in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-18-2008, 14:02
 5. Son Hıçkırık .............
  By yaremce in forum Ask Ve Sevgi
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 01-13-2008, 15:13

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375