+ Konu Cevapla
6 / 7 Sayfa BirinciBirinci ... 4 5 6 7 SonuncuSonuncu
26 den 30´e kadar. Toplam 33 Sayfa bulundu

Kalp Hastalıkları Bölümü

 HER TELDEN Katagorisinde ve  Sağlıklı Yaşam Forumunda Bulunan  Kalp Hastalıkları Bölümü Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #26
  Demirbaş MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2007
  Mesajlar
  644
  Tecrübe Puanı
  4867

  Tanımlı

  Mitral Kapak Hastalığı » Mitral Kapak Hastalığı Nedir?

  Mitral kapak, kalbin sol kulakçığı ile sol karıncığı arasında yer alır ve kanın geriye kaçmasını engeller. Mitral kapağın 4 komponenti vardır ve kapak açıklığı 4-6 cm2 dir. Bu komponentler iki adet yaprakçık, kapağın kalbe oturduğu halka , yaprakçıklardan uzanan 60 adet ipliksi doku ve ipliksi dokuların sol karıncığa tutunmasını ve kapağın açılıp kapanmasını sağlayan 3 adet kastan oluşur. Bu kaslar iki yaprakçığa farklı açılardan ipliksi dokular ile tutunarak kapağın açılmasını ve yaprakçıkların orta noktada buluşarak kapanmasını sağlar. Mitral kapağa ait bu komponenetlerden birinde herhangi bir nedenle meydana gelen hasar kapakta darlık yada yetmezliğe sebep olabilir. Mitral kapakta darlık yada yetmezlik sonucu istirahat halinde yada iş yapmakla ortaya çıkan çarpıntı, nefes darlığı, yorgunluk ve kanlı balgam şikayetlerinin belirmesine mitral kapak hastalığı denir

  Mitral kapak hastalığı ülkemizde en sık romatizmal kalp hastalığına bağlıdır ve mitral darlığı şeklindedir. Batı ülkelerinde ise genellikle yaşlılarda görülen mitral kapağın dejeneratif hastalığıdır ve mitral yetmezliği şeklindedir. Genel olarak mitral kapak hastalığının nedenleri şu şekildedir.

  1. Ateşli romatizmal hastalık

  Bizim ülkemizde olduğu gibi özellikle gelişmekte olan ülkelerde mitral kapak hastalığının en sık nedenidir. Beta mikrobu olarak bilinen bakteri sıklıkla boğaz enfeksiyonuna neden olur ve yaklaşık 3 hafta sonra eklemlerde şişlik ve kızarıklık ortaya çıkar. Eğer mikroba bağlı gelişen vücuttaki savunma sistemi kalp kapağınıda tutarsa kapakta hasarlanma meydana gelir. Mitral kapakta meydana gelen hasar yaprakçıklarda yapışıklıklara neden olur ve genelde darlık şeklinde ortaya çıkmaktadır.

  2. Mitral kapağın sol kulakçığa sarkması

  Gelişmiş batı ülkelerinde en sık görülen nedendir.Ailesel geçişli olup, kadınlarda sık olarak görülür. Mitral kapak yaprakçıklarına tutunan ipliksi dokularda uzamadan dolayı yaprakçıkların sol kulakçığa sarkması sonucu oluşur. Mitral kapakta yetmezliğe bağlı hastalık oluşturur, darlık görülmez.

  3 . Geçirilmiş kalp iltihabı

  Geçirilmiş kalp iltihabı diğer kapaklarda hasara neden olabileceği gibi mitral kapaktada hasara neden olabilir. Ölüm oranı yüksektir ve sıklıkla direnci düşmüş, yaşlı, şeker hastaları ve uyuşturucu bağımlılarında görülür.

  4. Doğumsal nedenler

  Doğumsal olarak mitral kapaktaki komponentlerdeki anormalliklere bağlı darlık yada yetmezlik şeklinde meydana gelebilir. En az görülen nedenlerdendir.

  5. Geçirilmiş kalp krizi

  Mitral kapağın beslenmesi kalp damarları tarafından olmaktadır. Özellikle sol karıncığı besleyen kalp damarlarında tıkanma sonucu, mitral kapağın sol karıncığa tutunmasını sağlayan kas dokunun ölümü meydana gelebilir. Bu kas dokusunun ölmesi sonucu mitral kapak yaprakçıkları açılıp kapanamaz ve yetmezlik meydana gelir.

  Mitral kapak hastalığında hastaların şikayeti olabilir yada olmayabilir. Belirtiler genelde iş yaparken ortaya çıkabildiği gibi, istirahat halindede görülebilir. İstirahat halindeki şikayetler hastalığın ilerlediğinin göstergesidir. Bu tip hastalarda kalbin kas yapısında bozulma olabileceğinden, ameliyattan fayda görüp görmeyeceği yapılan tetkiklerle detaylı değerlendirilmelidir.

  Hastalar genelde iş yaparken göğüs ağrısı, nefes darlığı, çabuk yorulma,çarpıntı ve kanlı balgam şikayetlerinden yakınırlar.

  Mitral yetmezliğinde sol kulakçığın fazla genişlemesine bağlı ritim bozukluğu sıklıkla görülür. Bu tür ritim bozukluğunda hastaların kalbi, sanki güvercin kanadı çırpıyormuş hissi verircesine çarpar. Oldukça sıkıntıya sokar ve beraberinde akciğerlerde sıvı birikimine bağlı nefes darlığına neden olur.

  Mitral darlığında ise sol kulakcıktaki kanın akışkanlığının yavaşlamasından dolayı pıhtı oluşabilir. Bu pıhtının yerinden oynaması sonucu vucuttaki kol, bacak yada beyin damarlarını tıkayabilir ve hayatı tehdit eden çok ciddi tablolara yol açabilir.

  Yakınmaları olan hastaların kalp doktoruna başvurmasıyla muayenesi yapılır. Kalp seslerinde dinlemekle üfürüm duyulur. Kalb ultrasonu diyebileceğimiz ‘‘Ekokardiyografi ,, cihazı ile kalp kapaklarındaki darlık ve yetmezliğin derecesi belirlenir. Eğer kapaktaki darlığın yeri ve bozukluğun derecesi ekokardiyografi ile tam olarak belirlenemezse ve hasta 40 yaşın üstünde ise kalp damarlarınıda görüntülemek maksadıyla ‘‘Kateterizasyon,, yapılır. Kateterizasyon lokal anestezi ile kasıktan girilen tel ile kalbin damarları ve kapaklarının ilaçlı madde ile görüntülenmesidir.

  İlaç tedavisi genelde hastalığın cerrahi tedavi sınırına ulaşmadığı, 6 ay süre ile düzenli olarak yapılan takipleri boyunca uygulanır.

  Temel tedavi ilkeleri ;

  1.Romatizmal ateş hastalığının tekrarlamasını önleme

  Romatizmal nedenli mitral kapak hastalığında, tekrar eden boğaz enfeksiyonuna bağlı kalp kapağının hasarında şiddetli artış meydana gelmektedir. Bu nedenle ateşli romatizmal hastalık geçiren hastaları boğaz enfeksiyonundan korumalı ve her ay kalçadan penisilin iğnesi yapılmalıdır.

  2.Kalp iltihabı riskinden korunma

  Kalp kapağında özellikle romatizmal hastalık nedenli hasarı olan hastalar, ufak cerrahi girişimlerden önce mutlaka doktoruna danışmalı ve uygun antibiyotik tedavisi planlanmalıdır. Ufak cerrahi girişimlerden ( Diş çektirme, sünnet, endoskopi yapılması gibi) sonra kana geçen bakteriler hasarlı kalp kapağında hayatı tehdit eden iltihaba neden olabilir.

  3. Gelişen ritim bozuklukları ile mücadele

  Sol kulakçığın genişlemesinden dolayı ortaya çıkan ritim bozuklukları uygun antiaritmik ilaçlarla tedavi edilir.

  4.Pıhtı gelişimine karşı koruyucu tedavi

  Özellikle sol kulakçığın genişlemesinden dolayı ortaya çıkan ritim bozukluğu pıhtı gelişimine neden olabilir. Bu maksatla kanı sulandırıcı coumadin, aspirin yada ciltaltı enjeksiyon şeklinde heparin tedavisi uygulanır.  Mitral kapak hastalığında tedavi darlık yada yetmezliğe göre değişebilmektedir. Mitral kapak hastalığında cerrahi tedavi , kapağın onarımı yada değiştirilmesi şeklindedir. Fakat mitral darlığında, yetmezlikten farklı olarak iki tedavi yöntemi daha vardır. Birincisi dar olan kapağı lokal anestezi ile kasıktan sokulan telin ucundaki balonla genişletmedir. İkinci yöntem ise genel anestezi altında sol koltuk altından göğüs boşluğuna ve oradanda kalbin sol kulakçığına girilerek cerrahın parmağıyla genişletmesi şeklinde yapılır. İkinci tedavi yöntemi 20 sene önce çok kullanılan cerrahi teknik olup günümüzde terk edilmektedir.

  Onarım cerrahisi kapağın şekli çok bozulmamış uygun olan vakalarda ve sıklıkla da çocuk sahibi olmamış genç anne adaylarında tercih edilir. Çıkarılan mitral kapağın yerine ise metal kapak veya başka canlıdan ( insan, domuz, sığır ) alınan işlem görmüş doku kapakları takılır. Metal kapaklar çift yapraklı, tek yapraklı ve toplu kafes şeklindedir. Günümüzde mitral kapak için en dayanıklısı çift yapraklı metal kapaklardır. Fakat pıhtı yapma ihtimalinden dolayı devamlı olarak ‘‘coumadin,, denilen kanı sulandırıcı ilaç kullanması gerekmektedir.

  Doku kapakları ise aynı (insan) yada farklı (domuz,sığır) türdeki canlılardan alınan işlem görmüş kapaklardır. Metal kapaklara göre ömrü daha kısadır. Genelde 10-15 sene içerisinde özelliğini yitirmektedir. Fakat coumadin kullanımı gerektirmez. Bundan dolayıda düzenli ilaç kullanamayacak psikiyatrik hastalar, çocuk sahibi olmamış genç anne adayları ve yaşam beklentisi yaklaşık 10 –15 sene olan 65 yaş üstü hastalarda tercih edilir.


  Mitral kapak hastaları şikayetlerinin durumuna, kalbin kasılma fonksiyonlarına, kapaktaki darlık yada yetmezliğinin derecesine göre değerlendirilmektedir. Bu sebeple hastanın ameliyat olma sınırı belirlenmelidir. Ameliyat sınırına ulaşmayan hastalar ilaç tedavisi altında 6 aylık sürelerle takip edilmelidir. Buna göre ameliyat sınırı şu şekilde belirlenir.

  Mitral Darlığında kapak onarımı için kriterler şunlardır :

  1. İstirahat halinde yada günlük işleri yaparken ortaya çıkan nefes darlığı, çarpıntı şikayetleri olan ;

  * orta yada şiddetli mitral darlığı mevcut ( kapak alanı : 1,5 cm2 den küçük ),
  * balonla genişletme yapılamayan,
  * kanı sulandırıcı ilaç tedavisine rağmen sol kulakçığında pıhtısı bulunan,
  * kapak şekli onarım için uygun,
  * Ameliyat esnasında onarım kararı alınan esnek olmayan veya kireçlenmiş kapağı olan hastalar,  Mitral darlığında kapak değiştirilmesi için kriterler şunlardır :

  1. İstirahat halinde yada günlük işleri yaparken otaya çıkan nefes darlığı, çarpıntı şikayetleri olan ;

  * orta yada şiddetli mitral darlığı mevcut ( kapak alanı : 1,5 cm2 den küçük),
  * balonla genişletme yapılamayan kapak şekli onarım için uygun olmayan hastalar,

  2. Şikayetleri olmayan hastalarda;

  * şiddetli mitral darlığı mevcut ( kapak alanı : 1cm2 den küçük ),
  * balonla genişletme yapılamayan ve kapak şekli onarım için uygun olmayan ,
  * kanı sulandırıcı ilaç tedavisine rağmen sol kulakçığında pıhtısı bulunan yada vücudun herhangi bir yerine kalpten pıhtı atılması durumunda,
  * Sol kulakçığı 45 mm den büyük ve ritim bozukluğu olan,
  * Birlikte kalp iltihabının bulunması,
  * Birlikte kalp damarlarında tıkanıklığının olması;

  Mitral yetmezliğinde kapak değiştirilmesi için kriterler şunlardır :

  1. İstirahat halinde yada günlük işleri yaparken otaya çıkan nefes darlığı, çarpıntı şikayetleri olan ;

  * 3. ve 4. Derece mitral yetmezliği olan ,
  * Kalbin kasılma fonksiyonunun %60 ın altına inmesi ve sol karıncığın kasılma sonu çapının 45 mm den büyük olması,

  2. Şikayetleri olsun yada olmasın;

  * Kalbin kasılma fonksiyonunun %50-60 arasında ve sol karıncığın kasılma sonu çapının 45 mm den büyük , sol karıncıkta gelişen orta derecede fonksiyon bozukluğu,
  * İleri derecede mitral yetmezliği ile birlikte sol kulakçığın çapının 45 mm nin üstünde olması,
  * Ritim bozukluğunun varlığı,
  * Beraberinde kalp damarlarında tıkanıklık olması

 2. #27
  Demirbaş MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2007
  Mesajlar
  644
  Tecrübe Puanı
  4867

  Tanımlı

  Wolff Parkinson White Sendromu Nedir?

  Wolff Parkinson White (WPW) Sendromu, kalbin doğumsal bir hastalığıdır. Preeksitasyon sendromu olarak bilinen bir grup hastalığın en çok bilinenidir. Bilindiği gibi kalbin çalışması sinüs (sinoatrial) düğümden (Bakınız: Kalbin iletim sistemi) çıkan küçük elektrik akımlarının özel bir iletim sistemi yolu ile kalbe dağılması böylece kalp hücrelerinin kasılması ile olur. İletim yolları ile gelen uyarı önce atriumların kasılmasını sağlar, sonra AV düğüme gelir ve burada biraz bekledikten sonra ventriküllere iner ve son olarak ventriküller kasılır (Bakınız: Kalbimiz nasıl çalışıyor?).

  Kalbin kesidini görüyoruz. WPW sendromumda normalde olmayan aksesuvar yollar bulunur. Bu yollar sinüs düğümünden çıkan uyarıların AV düğüme uğramadan doğrudan ventriküllere ulaşmasına neden olur. Bu da çeşitli aritmilere yol açabilir.

  WPW sendromunda ise kalpte ekstra iletim yolları bulunur (aksesuvar yollar: Kent lifleri). Bu ekstra iletim yolları sinüs düğümünden çıkan uyarıların AV düğüme uğramadan atriumlardan direk olarak ventriküllere inmesine neden olur. İletim bazen veya devamlı olarak bu ekstra yollar ile olur. Bu durum, çoğu insanda her hangi bir probleme neden olmazken, bazı durumlarda kalbin hızlı çalışmasına (takikardi) neden olan aritmileri oluşturabilir. Bu aritmiler sıklıkla atrial fibrilasyon ve atrioventriküler reentran takikardi (AVNRT)'dir. Bu aritmiler hastalarda çarpıntı, göz kararması ve hatta bazen baygınlığa neden olabilir.

  WPW sendromunda şikayetler bazen uzun bir zaman uykuya geçer, fakat ileride tekrar ortaya çıkabilir. Bazen ise zamanlar Kent lifleri iletimi iletme özelliğini yitirir ve problem ortadan kalkar. Nadiren de ölümcül bir aritmi olan ventriküler fibrilasyona neden olabilir (Bakınız: Ritim bozuklukları). Ventriküler fibrilasyon oluşma riski oldukça nadirdir (%1'den az).

  WPW sendromlu hastaların %70'inde başka bir kalp hastalığı bulunmaz. %30 hastada ise değişik kalp hastalıkları birlikte bulunur:

  * Mitral valv prolapsusu (MVP): Mitral kapaklarda doğumsal bir gevşeklik vardır. Bundan dolayı mitral yetmezliği gelişebilir.
  * Kardiyomyopati (KMP): Kalp kası hastalığıdır. Kalp kasında anormal olarak genişleme (dilate KMP), kalınlaşma (hipertrofik KMP) veya sertleşme (restriktif KMP) olur.
  * Ebstein Anomalisi: Nadir görülen bir doğumsal kalp hastalığıdır. Triküspit kapakta deformasyon ve aşağı doğru yer değiştirme bulunur. Morarmaya neden olur.

  Sıklık

  WPW sendromunun toplumdaki sıklığı 100.000'de 1'dir. Erkeklerde daha sıktır. Çoğunlukla çocukluk veya ergenlik yıllarında teşhis edilir. Çocuklar ve ergenlerdeki en sık takikardi nedenidir.

  Şikayetler

  Takikardi (kalbin hızlı çalışması) gelişene kadar hastalarda her hangi bir şikayet olmaz. Takikardi olduğu zaman ise şikayetler, takikardinin tipine ve ne kadar hızlı olduğuna göre değişiklik gösterir:

  * Çarpıntı hissi
  * Değişik derecelerde göğüs ağrısı
  * Baş dönmesi, göz kararması, terleme, bulantı
  * Bayılma (senkop)
  * Yorgunluk
  * Nefes darlığı
  * Çok nadiren ventriküler fibrilasyon oluşursa kalp durması

  Tanı

  Hastanın hikayesi, aile özellikleri ve şikayetler incelenir. Kalp steteskop ile dinlenir. O sırada çarpıntı varsa ritim düzenli ve ya düzensiz olabilir. Hızı ise 150-250 arasındadır. Kan basıncı normal veya düşük bulunabilir. EKG mutlaka incelenir. EKG'de WPW için tipik özellikler bulunur: EKG'de QRS kompleksinin başında ekstra iletim yollarını gösteren delta dalgası vardır. Bu dalga takikardi olmasa bile görünür. EKG'de WPW işaretleri görünmezse uzun süreli EKG kayıtları (Holter) alınması gerekli olabilir.

  WPW sendromlu bir hastada 12 derivasyonlu EKG'yi görüyoruz. QRS kompleksinin hemen başında, WPW sendromu için tipik olan delta dalgası görülüyor.

  Gerekli olan durumlarda elektrofizyolojik çalışma (EPS) yapılabilir. Bu çalışma ile kalbin elektrik aktivitesi ve iletim yolları ayrıntılı incelenir.

  Tedavi

  Şikayeti olmayan veya çok hafif çarpıntısı olan hastalara her hangi bir tedavi gerekmez. Diğer hastalara ise antiaritmik ilaçlar gerekli olabilir. İlaçlara rağmen takikardi ataklarını tam olarak ortadan kaldırmak mümkün olmayabilir. İlaçlar bazen aritmiyi daha ağırlaştırabileceği için mutlaka doktor gözetiminde ve kontrol altında kullanılmalıdır.

  İlacın etkili olmadığı veya uygun olmadığı durumlarda kateter ablasyonu gerekli olabilir. Kateter ablasyonu WPW tedavisinde oldukça etkin ve tercih edilir bir tedavi yöntemidir. Başarı oranı %90'nın üzerindedir ve riski düşüktür. Başarılı işlem sonrası ilaç gereksinimi ortadan kalktığı için ilaç kullanmak istemeyen veya ilacın uygun olmadığı hastalarda seçkin bir tedavi yöntemidir.

  WPW Sendromunun varyantları:

  WPW Sendromunun varyantlarında da ekstra iletim yolları vardır. Bunlar da takikardilere neden olabilir (Lown–Ganong–Levine [LGL] sendromu, Nodoventriküler yollar, Fasiküloventriküler yollar gibi).

 3. #28
  Demirbaş MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2007
  Mesajlar
  644
  Tecrübe Puanı
  4867

  Tanımlı

  Kalbin iki karıncığı arasındaki duvarda açıklık (delik) olmasıdır. Bu açıklık vasıtasıyla sol ventriküldeki temiz kan (oksijenlenmiş kan) sağ kalbe, buradan da akciğerlere gider.  Delik değişik çaplarda olabilir. Deliğin büyük olduğu durumlarda geçen kan, bir taraftan akciğer atardamarlarında basınç yükselmesine sebep olur, diğer taraftan artan kan akımı kalbin daha fazla çalışmasına ve daha fazla yorulmasına sebep olur.

  Şikayetler?

  Deliğin çapı şikayetlerde önemli rol oynar. Küçük VSD’li hastalarda genellikle hiçbir şikayet görülmez.

  Geniş olduğu durumlarda ise bebeklerde hızlı nefes alıp verme, özellikle emerken aşırı terleme, yeterli kilo alamama ve emme sırasında yorulma dikkati çeker.

  Tanı nasıl konulur?

  Tanı, küçük defektlerde genellikle herhangi bir nedenle doktora gidildiğinde muayene sırasında üfürümün duyulması ile tesadüfen konur.

  Büyük defektlerde ise muayene sırasında üfürüm duyulur ve birlikte kalp yetersizliği bulguları vardır. Bu hastalarda sık sık zatürree, bronşit gibi akciğer hastalıkları da sık görülür. Genellikle çocuk doktora hasta olduğunda götürüldüğünden, böyle ağır hasta ve huzursuz bir bebekte diğer bulgular zor fark edilir. Bu hastaların bir kısmı akciğer enfeksiyonu tedavileri ile kısmen düzelmekle birlikte, kesin tanı konulması bu nedenle çok gecikebilmektedir. Erken tanı için ülkemizde sağlıklı çocukların da doktor kontrolüne götürülmesi alışkanlığının kazanılması şarttır. Kesin tanı çocuk kardiyoloji uzmanınca yapılan muayene ve ekokardiyografi ile konur.

  Tedavide ne yapılabilir?

  Küçük defektlerde genellikle tedavi gerekmez. Ancak sünnet, diş çekimi, diş dolgusu gibi bazı girişimler öncesinde endokardite (kalbin iç tabakasının iltihabı) karşı koruyucu tedaviye ihtiyaç gösterirler.

  Büyük defektlerde ise kalbin çalışma gücü ilaç tedavisi ile arttırılmaya çalışılır. Çocuk büyüdükçe açıklığın küçülüp küçülmediğine bakılır. Düzelme saptanmayan hastalarda bu açıklığın cerrahi olarak kapatılması gerekebilir. Bazı hastalarda cerrahi öncesinde kalp kateterizasyonu yapılması gerekebilir. Cerrahi için uygun zaman genellikle 6 ay civarıdır. Açıklık bir yama ile kapatılıp, kan kaçağı engellenir. Ameliyatın az da olsa risk taşıdığı bilinmelidir.

  İleriye dönük yapılması gerekenler?

  Sünnet, diş çekimi, diş dolgusu gibi cerrahi girişimler öncesinde endokardite (kalbin iç tabakasının iltihabı) karşı koruyucu antibiyotik tedavisi verilir. Bu, ameliyat olmuş hastalar için de 4-5 yıl süre geçerlidir. Hastaların belli aralıklarla doktor kontrolünde olması gerekir.

 4. #29
  Süper Üye berg35 Şu An Başarı Basamaklarında berg35 Şu An Başarı Basamaklarında berg35 Şu An Başarı Basamaklarında berg35 Şu An Başarı Basamaklarında berg35 Şu An Başarı Basamaklarında berg35 Şu An Başarı Basamaklarında berg35 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Mesajlar
  425
  Tecrübe Puanı
  301

  Tanımlı Kalp yetmezliği

  Kalbin kan pompalama gücünün yetersiz olduğu ciddi bir hastalıktır.
  Vücuda yeterli kan akımını olmaz, akım bozulduğu için kalbe dönemeyen kan damarlarda birikir.
  Pompalama yetersizliği, kalbin kendi damarlarına ait hastalıklar, kalp kası hastalıkları, kalp kapakçık hastalıkları, tansiyon yüksekliği ve alkole bağlı olarak ortaya çıkar.
  İnsanlar, "yoğun kalp akciğer rehabilitasyon" programlarını (Egzersiz, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, düzenli ilaç kullanımı ve yaşam tarzı değişiklikleri) öğrenerek kalp yetmezliği ile savaşabilirler.
  Kalp yetmezliği belirtileri:

  Ayak bileklerinde şişme (Hasta yatalaksa şişme, sırtın alt kısımlarında görülür) .
  Kesik kesik nefes alma(Genellikle çaba ile ve sırtüstü yatınca),
  Halsizlik, iştah değişmeleri,
  Göğüs ağrıları,
  Kilo değişiklikleri,
  Nezle gibi hafif hastalıklara dirençsizlik.
  Tanı :

  Merdiven çıkarken ve ekzersiz halinde nefes darlığı olur.İleri dönemlerde yüksek yastıkta yatma zorunluluğu ve geceleri nefes darlığı görülür. Halsizlik ve nefes darlığı hissedince doktora başvurmak gerekir. Bir seri test yapılır.
  Ejeksiyon fraksiyonu EF (kalbin her kasılmada ne kadar kan alıp pompaladığının ölçülmesi sonucu elde edilen değer)
  O2 tüketimi testleri (kalp ve akciğerlerin vücuda O2 sağlamak için nasıl çalıştığını belirleyen testler)
  Kalp yetmezliğinin anahtar belirtilerinden bir tanesi "efor kapasitesi " azalmasıdır.Bunu anlıyabilmek için kalp-akciğer ekzersiz testleri yapılır.Bu testler kalbin, akciğerlerin,kan damarlarının ve kasların bir arada çalışmaları hakkında bilgi verir.Bilgisayar yardımıyla yapılan bu testte, VO2 max adı verilen bir değer elde edilir.Bu değer, hastanın maksimal ekzersizdeki O2 tüketimini verir.
  Kalp yetmezliği hastalarının Beslenme Kuralları:

  Yukarda yazılı kurallar, kalp yetmezliği hastaları için de geçerlidir.
  Bu kurallara ilave olarak özellikle tuzsuz beslenmeye dikkat edin.
  Sodyum sağlık için gerekli bir mineraldir. Tüm yiyeceklerde, özellikle tuzda bulunur. Çoğu insan gereğinden fazlasını alır. Vücüt fazla sodyumdan kurtulamazsa sıvı birikir. Fazla sıvı kalbin ve böbreklerin çalışmasını zorlar ve kan basıncını yükseltir. Daha az sodyum yiyerek bu kontrol altına alınır. Ekmeğiniz ve yemekleriniz tam tuzsuz pişmelidir. Yemeğe katkı olarak konan salçada da tuz olmamalıdır. Diüretikler sodyum kaybına neden olduğu için, tam tuzsuz beslenmede günlük 2 400 mg tuz alınması( silme bir çay kaşığı tuz = 1000 mg ) kan elektrolit dengesinin bozulmaması için önerilmektedir. Tuzsuz yemeklerinize bu miktarı öğünlere bölerek ekleyin. Lezzet unsuru olarak baharat kullanın. Etleri sarmısak,sirke, limonsuyu ile terbiye edin. Hazır çorbalar, hazır gıdalar, hazır yufka, turşu, patates cipsi, mayonez, ketçap, hardal ve etsuyu tabletleri tuz içerir. Bunları kullanmayın.

 5. #30
  Üye reisbey Baktabul'un Çılgını reisbey Baktabul'un Çılgını reisbey Baktabul'un Çılgını reisbey Baktabul'un Çılgını reisbey Baktabul'un Çılgını reisbey Baktabul'un Çılgını reisbey Baktabul'un Çılgını reisbey Baktabul'un Çılgını reisbey Baktabul'un Çılgını reisbey Baktabul'un Çılgını reisbey Baktabul'un Çılgını reisbey - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2007
  Mesajlar
  140
  Tecrübe Puanı
  6781100

  Tanımlı

  eline emeğine sağlık. bu güzel paylaşımın için çokkkkkkk teşekkür ediyorum.

+ Konu Cevapla
6 / 7 Sayfa BirinciBirinci ... 4 5 6 7 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Çocuklarda Kalp Hastalıkları ve Tedavisi
  By Baş Belası in forum Çocuk Sağlığı ve Eğitimi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-29-2011, 13:33
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-25-2010, 12:15
 3. Bebek Hastalıkları-Çocuk Hastalıkları
  By küppra in forum Anne ve Bebek
  Cevaplar: 19
  Son Mesaj: 08-30-2008, 11:32
 4. Yaz ve Kalp Hastalıkları
  By Shadowgirl in forum Sağlıklı Yaşam
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-19-2007, 23:54
 5. Yaz ve Kalp Hastalıkları
  By Safak in forum Sağlıklı Yaşam
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03-24-2007, 18:54

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375