Suavi Kimdir, Suavi Hayatı Suavi Yaşamı Suavi Biyografisi

Artık yaşamayan bir babanın dört çocuğundan biri Suavi... 1950 yılında Kırıkkale'de doğdu. Anne tarafından Ege'li olduğundan, uzun yıllar İzmir'de yaşadı... Son üç yıldır İstanbul'da yaşıyor. ODTÜ Mimarlık mezunu... Uzun yıllar orkestralarda gitar ve davul çaldı şarkı söyledi..Suavi hiç sigara içmedi... Yalnızlığı, sessizliği ve denizi çok sevdi.. Profesyonel balıkadam, lisanslı bir dalgıç. Fırsatını buldukça Karadeniz'e ve özellikle Kaçkarlar'a gitti.. Yaşamayı, yaşatmayı çok seviyor insana ve insanca yaşamaya özen göstermeyi bir yaşama ilkesi kabul ediyor. Emekten, barıştan ve estetikten yana mücadelesini; İnsan hakları potası içinde bir aktivist olarak yıllardır sürdürüyor, '68 kuşağının hemen hemen bütün temsilcileri gibi güncel ve sosyal olaylarla yakın ilgili, tam bir demokrasi, barış ve çevre savunucusu Suavi.. Sırasıyla "Deli Gönlüm", "Yıllar Sonra-Aydın mısın" ve "Yalı Çapkını" adlı albümlerini çıkardı.. Bu albümleriyle önemli tirajlar elde eden Suavi, son albümünü Prestij Müzik etiketiyle çıkarıyor.

Suavi çalışmalarında kendi söz ve müziklerinin yanı sıra yurdumuzun tanınmış şairlerinin şiirleri ile besteler yaptı.. Bunlar arasında Nazım Hikmet, Ahmed Arif, Rıfat Ilgaz ve Hasan Hüseyin gibi önemli isimlere rastlamak mümkün. "Tükenme" Suavi ve onun albümünü 3 yıldır bekleyen dinleyenleri için çok önemli.. Bütün şarkılar canlı ve ülkemizin usta müzisyenleri tarafından çalındı... Başta Arif Sağ ve Cahit Berkay olmak üzere Cengiz Özer (Piyano), Volkan Ökten (Davul),Eylem Pelit (Bass),Levent Altındağ (Flüt-Sax), Ercan Irmak (Kaval-Mey), Yolcu Bilginç-Güray Hafiftaş-İsmail Derker (Bağlamalar) gibi önemli müzisyenlerin, bu albümün oluşmasında katkıları var.. Müzik direktörlüğünü Mazlum Çimen, düzenlemeleri ise Cengiz Özdemir ve Mazlum Çimen'in yaptığı "Tükenme"nin kayıtları ASM stüdyolarında gerçekleştirildi. Kısaca; "Tükenme" Bir SUAVİ albümü... İlgi ve beğeninize sunuyoruz. Ulusal ve Uluslar arası bir çok festivale katıldı... Çok sayıda solo konser yaptı... Eurovision'da üç kez finalist oldu... Ankara'nın başkent oluşunun 72'nci yılı kutlamalarındaki beste yarışmasında 1'nci oldu... Beyaz Güvercin İstanbul Yarışması'nda 2'nci oldu 1994 yılında Kazakistan'ın Almaata kentinde 24 ulusun katıldığı yarışmada (Voice Of Asia) da yabancı jüri tarafından dünya 1'ncisi seçildi, "Grand-Prıx" kazandı... 1997 yılında Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması'nda Profesyonel kategoride en iyi besteci, en iyi profesyonel yorumcu seçildi. "De Lan" adlı şarkısı ile 1'nci olarak iki büyük ödüle layık görüldü.

"Yalı Çapkını'ndan bu yana nerede ise üç yıl geçti. Hayret ve hala; Barışa, insan haklarına özgürlüklere, demokrasiye HASRET; kapısına dayandık üçüncü bin'in. Bu nedenledir ki dinleyeceğiniz ezgiler; Sanata, sevgiye, insan haklarına ,özgürlüklere, bilime, demokrasiye, barışa, bağımsızlığa ve IŞITMAK için yarınları bir mum yakan, mücadele eden, aydınlık yüzlü ve TÜKENME'yen insanlara aittir. Bu çalışmaların oluşturulduğu süreçte emek veren bütün müzisyen dostlarıma, çalgının, müziğimizin yüz aklarına "iyi ki varsınız" diyerek saygı ile teşekkür etmeyi önemli buluyor, onları içtenlikle, dostça selamlıyorum. Ayrıca ve özellikle bu albümde "Çorbada tuzumuz bulunsun dost" diyerek emek ve duygularını çalgılarıyla koşulsuz sunan iki büyük müzik insanına, iki büyük ustaya Arif Sağ ve Cahit Berkay dostlarıma, teşekkür etmeyi bir borç biliyorum, Sağ olsunlar. "Bir yarısı Sivas'ta kalan, Dilber Ana sıcaklığında bir Nesimi çığlığına Dost Mazlum Çimen'e emekleri için yürekten Merhaba.."