Gülşen Kutlu (Gülşen Kutlu kimdir ve hayatı)

Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesinde doğan Gülşen Kutlu, ilk, orta ve lise tahsilinden sonra Ankara'ya geldi. 1981 yılında TRT'nin Türkiye genelinde (Ankara, İstanbul, İzmir) ses sanatçısı yetiştirmek üzere açmış olduğu sınavı kazandı. TRT'de sanatçı ve eğitimci olan kıymetli hocalardan bir yıl boyunca edebiyat, nazariyat, nota, solfej, repertuar, diksiyon, ses bakımı ve kullanımı ile ilgili dersler aldı. Bu eğitimin yannında Dr. Prof. Erol BELGİN'DEN fonotik ve ses eğitimi dersleri aldı.

Bu eğitimden sonra 1982 yılının Ekim ayında yapılan kadrolu ses sanatçısı ödülünü birincilikle kazandı. Böylece Radyo ve Televizyon programlarına katılarak Sanat kariyerine başladı.

Bu programların yanı sıra halk konserleriyle devam eden sanat yaşantısına albüm çalışmaları ile devam etti. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümünden mezun oldu.

Türkiye'yi THM Sanatçısı olarak Almanya, İsviçre, İsveç, Danimarka, Belçika, Yunanistan,
Kıbrıs, Arnavutluk, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Ürdün'de temsil eden Sanatçı TRT INT kanalında ALLI TURNAM adlı müzik programında sunucu olarak görev aldı. 1991 yılında evlenen ve bir kız çocuğu sahibi olan Gülşen KUTLU, halen TRT Ankara Radyosu'nda ses sanatçılığı görevini sürdürüyor.


Ödülleri:

1990 yılında "sultanım" adlı türküyle TRT müzik ödülünü aldı.
27 Mart 1999 Tiyatrolar gününde Müjdat GEZEN sanat ödülünü aldı.
2003 yılı Türk Dil Kurumu özel ödülü aldı.Albümleri

* Sebeb (1985)
* Sultanım (1988)
* Gurbet Ellerinde (1990)
* Söyle Canan (1993)
* Dile Geldim (1995)
* Gelin eyledim (2005)

alıntı