Kapalı konu
1 den 5´e kadar. Toplam 5 Sayfa bulundu

HI - FI hakkında herşey!

 Uydu Rehberi Katagorisinde ve  Ses Sistemleri Forumunda Bulunan  HI - FI hakkında herşey! Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  4.810
  Tecrübe Puanı
  9575725

  yeahh HI - FI hakkında herşey!

  BÖLÜM I - HI-FI NEDİR?
  HI-FI Nedir ?


  HiFi, Ingilizce'deki "High Fidelity" yani yüksek sadakat kelimelerinin kisaltmasidir. Bazi teknik açilardan hata payi belirli oranlarin altinda olan (yani HiFi normlarına uygun) ve evde kullanilmaya yönelik müzik sistemleri HiFi sistemler olarak kabul edilmektedir. Ancak HiFi normlari oldukça düsük standartlardir, ayrica teknik ölçümlerle algilanan ses kalitesi arasinda bugüne kadar pek bir iliski saptanamamistir. Sonuç olarak son yillarda daha yüksek bir performans düzeyini ifade etmek için High End ve Ultra-Fi gibi iki kavram daha gelistirilmistir. Ancak bunlar arasinda kesin ayirimlar yoktur. Yüksek sadakatle ne ifade edilmek istendigini daha iyi anlamak için müzisyenlerin icrasindan bizim algilayisimiza kadar sesin ne gibi islemlerden geçtigine bir göz atmakta fayda vardir:

  1. Müzisyenler içinde bulunduklari stüdyo veya konser salonunun akustik özelliklerine göre müzigi duyarlar ve icra ederler. Örnegin reverberasyon süresi kisa olan bir ortamda bir müzisyen bir notayi daha kisa süreyle duyar ve müzigin temposunu ona göre ayarlar. (Music of Sound, James Boyk)

  2. Mikrofon adedi, tipi ve yerlestirilisine göre dogrudan gelen ve yansiyarak gelen sesler mikrofonlarca farkli oranlarda, farkli zaman araliklariyla algilanir.

  3. Herbir mikrofonun algiladigi ses elektrik enerjisine çevrilerek bir kayit cihazina iletilir ve bu cihaz tarafindan genellikle birer manyetik kayit ortamina kaydedilir. Son yillarda söz konusu sinyallerin çok sayida (Ör: 44100/saniye) örnegi alinarak, tamaminin aslina uygun (analog) olarak kaydedilmesi yerine, tamamini temsil ettigi varsayilan örneklerin kaydedildigi dijital sistemler yayginlasmistir. (Bu sistemlerin ilk ticari örnekleri gelistirildiginde saniyede 44100 örnekle temsil edilen bir sinyalle orijinali arasinda insan kulagi tarafindan fark algilanamayacagi iddia edilmekte idi. Bu sistemleri gelistirmis olan firmalar bugün saniyede 192 bin örnekleme yapan sistemler üzerinde çalismaktadirlar.)

  4. Kaydedilen sesler, faydasinin zararindan fazla oldugu kabul edilen ton ayari, reverberasyon etkisi ekleme, sikistirma gibi islemlerden geçirilir. Bunlarin en önemlisi sikistirmadir. Çogu canli müzikte en alçak sesle en yüksek ses arasindaki fark mevcut teknolojilerin kapasitesinden büyüktür. Ayrica ev kosullarinda orijinali kadar yüksek sesle müzik dinlemek pek mümkün olmayacagindan alçak seslerle yüksek sesler arasindaki farkin azaltilmasi anlamina gelen sikistirma islemi uygulanmaktadir. Uygulanmadigi takdirde sesi ya alçak sesleri duyamayacagimiz kadar kismamiz ya da yüksek seslerin bizi, komsularimizi rahatsiz
  edecegi kadar açmamiz gerekir. Uygulanmasi kaçinilmaz olan sikistirma isleminde çok önemli olan bir husus vardir. Sikistirma islemi her bir ses için ayri ayri yapilmalidir. Ayri ortamlara kaydedilmis sesler birlestirildikten sonra sikistirma yapilirsa müzigin akisi sirasinda ortaya çikan yeni bir ses devam etmekte olan seslerde anlamsiz bir zayiflamaya sebep olacaktir. (Compression In Mastering, Bob Katz)

  5. Bu sekilde islenmis olan sesler stereo bir sistemde sag ve sol kanal dengeli olacak sekilde birlestirilir. Stereo sistemlerin amaci yalnizca iki ses kanali kullanarak insan isitme sisteminin yön algilama becerisinin aldatilmasi ve bu sayede ikiden fazla adette ses kaynagi varmisçasina bir sahne görüntüsü olusturulmasi seklinde açiklanmaktadir. Ancak ayni maliyetle üretilecek iki kanalli bir sistemin tek kanalli bir sisteme göre daha düsük kalitede olmasi kaçinilmazdir. Sonuç olarak sahne görüntüsü elde etmenin müzikten alinan zevke olumlu katkisi olabilecegini bile kabul etsek ses kalitesinin diger açilardan düsmesinden daha önemli bir katkisi olacagi gayet süphelidir. Ayrica kulagimiza çok sayida yerden ses gelmesiyle, o hissi yaratacak sekilde iki yönden ses gelmesi kesinlikle tam ayni etkiyi yaratamaz. Örnegin tüm zil seslerinin bir kanala kaydedilmis oldugu bir stereo sistemi dinledigimizde sanki diger taraftaki kulagimiz tikali gibi hissederiz. Bu nedenle büyük çogunlukla gerçekçi sahne görüntüsünden fedakarlik yapilarak kayitlarin daha rahat dinlenebilir olmasina öncelik verilmektedir. Örnegin sanki davul seti sahnenin bir ucundan digerine kadar uzuyormus gibi bazi zil sesleri sag, bazisi sol, bazisi da ortadan gelecek sekilde kayitlar yapilmaktadir. (Piyasaya sürülecek ürün tasinabilir müzik sistemlerinden, çok yüksek kaliteli sistemlere kadar çesitli ortamlarda kullanilacagi için 4 ve 5. maddelerde belirtilen islemler tüm bu ortamlar gözönüne alinarak yapilir. Yapimci sirketler ürünlerini pazarlama stratejilerine göre farkli düzeydeki sistemlere göre optimize ederler.)

  6. Yapilmis olan kayitlar evimizdeki HiFi sistemde sese dönüstürülür.

  7. Odanin akustiginden de çesitli sekillerde etkilenen sesler kulagimiza ulasir.

  8. Beynimiz kulak tarafindan kendisine iletilen sesin özelliklerini o anki ruh halimiz, deneyimimiz, beklentilerimiz, dikkatimiz dogrultusunda seçici olarak algilar ve yorumlar. Örnegin dikkatimizi sesin ne kadar detayli olduguna yönelttigimiz sirada diger özellikleri degerlendiremeyiz. Görüldügü gibi müzigin icrasindan kulagimiza ulasana dek ses önemli degisikliklere ugramaktadir. Kayit islemleri, ve muhtemelen
  HiFi sistem üreticilerinin tasarim çalismalari sesin aslina sadik kalinmasindan çok, pratikte en rahat ve zevkle dinlenebilir sonuçlari elde etmeye yöneliktir.

  Hi-Fi Aletleri Satın Alırken

  Dinleme Kosullari ve Yöntemi

  Bir müzik sistemini mümkün oldugunca gerçekçi degerlendirebilmek için dinleme kosullariyla ilgili bazi hususlara özen göstermek gerekir:

  Dinleme islemi sessiz, sakin bir ortamda gerçeklestirilmelidir. Odada mümkünse yalnizca dinlenmekte olan kolonlar bulunmalidir. Çünkü diger kolonlarin hoparlörleri kendilerine ulasan ses dalgalarinin etkisiyle titresir ve bu titresimleri sesin kaynaginda durmasindan sonra, kisa da olsa bir müddet devam eder. Diger kolonlar ayrica sesin tonu, yönü gibi hususlari da çesitli sekillerde etkilerler. Eger odada baska kolonlarin
  bulunmasi kaçinilmaz ise bu kolonlarin girisinin kisa devre edilmesi durumunda sorun bir miktar azalir. Bunu bir kolonun bas hoparlörünün diyaframina parmaginizla hafifçe vurarak deneyebilirsiniz. Kolonun girisi kisa devre iken daha az ses çikacaktir. Esasen ideal olan çözüm test edilecek sistemin ileride kullanilacagi ortamda dinlenmesidir. Dinleme islemi en az iki güne yayilmali ve bir kaç saatten kisa olmamalidir. En az iki gün önerilmesinin sebebi kisinin beklentilerinin ilk dinleme ile daha sonraki dinleme arasinda çogunlukla degismesidir. Ayrica kisinin alisik oldugu müzik sistemine göre çok yüksek kaliteli oldugu tahmin edilen (bu tahmin örnegin fiyata dayali olabilir) sistemlerin gerçek kalitesinin ve degerinin anlasilmasi için bir kaç hafta boyunca araliklarla dinlenmesi gerekebilir. Çünkü farkin çok büyük olmasi, normalizasyonun etkisiyle genellikle mevcut farkin dogru yorumlanabilmesini güçlestirmektedir. Dinleme islemi çesitli müzik türleri ile gerçeklestirilmeli, kaynak seçiminde insan sesi içeren ve çok sesli sanatsal müzik içeren kayitlara mutlaka yer verilmelidir. Eger bir karsilastirma yapilacaksa önce bir sistem en az 15 dakika dinlenmeli, daha sonra diger sisteme geçilmelidir. Çok hizli bir sekilde bir sistemden digerine geçis ses tonu gibi bazi farklarin algilanmasini kolaylastirmakla birlikte özellikle müzige iliskin kriterlerin algilanmasini güçlestirir. Algilanan sesin kayit, CD player veya baska bir kaynak, amplifikatör, kolonlar, oda ve kisinin o anki beklenti ve ruh halinin bir sonucu oldugu hiçbir zaman unutulmamalidir. Özellikle akustik açidan özel önlem alinmamis çogu odanin ses tonuna elektronik cihaz ve kolonlardan çok daha fazla etki ettigini unutmamak gerekir. Tek bir cihazin performansinin degerlendirilmesinde onun diger cihazlarla hem teknik (örnegin empedans uyumu) hem de ses karakteri açisindan uyumu konusunu da dikkate almak gerekir. Dinleme sirasinda dikkatimizi yöneltecegimiz kriterleri sese iliskin ve müzige iliskin olarak iki gruba ayirabiliriz.

  Sese iliskin kriterleri dinleme

  Sesin karakteri: Canli müzikte çok çesitli sesler vardir. Ayrica kayitlar da firmadan firmaya hatta albümden albüme küçümsenmeyecek farkliliklar gösterirler. Eger bir müzik sistemi her albümde benzer ses veriyorsa kayittaki farkliliklari örten kendine özgü bir ses karakteri var demektir. Örnegin bir müzik sistemi her zaman yumusak ses veriyorsa bu durum bir hatayi göstermektedir. Bir müzik sistemi gerektiginde sert ses de yumusak ses de verebilmelidir. Dinleme esnasinda sesin karakteri ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir konu da insan sesleridir. Insan kulaginin en aliskin oldugu seslerden biri dogal olarak insan sesidir ve bu nedenle bir müzik sisteminde sesin karakterinin ne kadar degistigini anlamak için erkek ve bayan sesleri içeren albümler de dinlenmelidir.

  Sesin netligi: Müzik sistemlerinde kalite arttikça sesin netligi de artacaktir. Ancak bir müzik sisteminde tiz seslerin abartilmasiyla sesin netliginin daha yüksek algilanacagi da unutulmamalidir. Ayrica yüksek kaliteli sistemlerin net ve keskin sesinin düsük kaliteye alismis bazi dinleyiciler tarafindan sert zannedildigini de belirtmek gerekir.

  Sesin büyüklügü: James Boyk "Thinking Person's Guide to Stereos" adli makalesinde "Bir müzisyen olarak HiFi sistemlerin canli müzige kiyasla en zayif olduklari alanin dinamik aralik oldugunu görüyorum" demektedir. Bir müzik sisteminde alçak seslerle yüksek sesler arasindaki fark ne kadar büyükse sistem canli müzige o kadar yakin ses vermektedir. Burada da müzik sisteminin "zorlanmasi" sonucu yüksek ses veriyormus hissi yaratmasi ile gerçekten yüksek ses vermesini karistirmamak gerekir.

  Sesin tonundan bagimsiz performans: Bir müzik sisteminin performansi her tondaki seslerde ayni olmayabilir. Örnegin sesin netligi tiz seslerde zayif olup bas seslerde daha iyi olabilir. Veya orta kalinliktaki seslerde derinlik hissi makul iken tiz sesler kolonlardan geliyor gibi olabilir.

  Sahne görüntüsü: Stereo sistemlerin amaci iki kolonla üç boyutlu sahne görüntüsü elde etmek olarak açiklanmaktadir. Bu sekilde evimizde konserdekine daha yakin bir zevk alacagimiz kabul edilmektedir. Bir müzik sistemi sahne görüntüsünü ne kadar net olusturabilirse sistemin kalitesinin o kadar yüksek oldugu düsünülmektedir. Bununla birlikte, çok belirgin, net bir sahne görüntüsünün müzikten aldigimiz zevki olumsuz etkilemesi daha muhtemeldir. Bir stereo sistem müzisyenlerin sahnenin neresinde bulunduklarini gösterebilir, ancak hareketlerini, mimiklerini gösteremez. Bir konserde gördüklerimiz duyduklarimizi güçlendirebilir ama stereo sistemle sahne görüntüsü olusturmak müzisyenlerin duygularini dinleyiciye aktarma yönünde herhangi bir katkida bulunmaz. Aksine ilgimizi müzikten görüntüye kaydirabilir. Aslinda
  gördüklerimiz bir konserde de müzikten aldigimiz zevki azaltabilir. "Duygulanim ile isitme arasinda görmeye nazaran daha yakin bir iliski vardir." (Music and the Mind, Anthony Storr s.26). Özellikle yüksek kaliteli sanat müziginde bazi kolay algilanabilecek melodi v.s. yaninda çogunlukla beynimizin sinirlarini zorlayacak harmoni, tema gibi unsurlar vardir. Bunlari algilamak ise yogun dikkat ve analitik düsünce gerektirir. Oysa duyu organlarimiza ulasan uyaranlar uzun vadeli hafiza kullanimi ve analitik düsünce gerektiren bu gibi islerdeki basari oranimizi azaltir. (A Role for Memory in Divided Attention Between two Independent Stimuli, Hafter, E.R., Bonnel, A.-M., Gallun, E. ve Cohen, E.). Muhtemelen çogumuzun kaliteli, sanatsal müzik dinlerken gözlerimizi kapattigimizda müzikten daha çok zevk aldigimiz durumlar olmustur. Iyi bir stereo sistemde seslerin yeri sesin gücü ve tonu degisse de sabit kalabilmelidir. Ayrica yanlardan gelen sesler de ortadan gelen seslere benzer derinlik hissine sahip olabilmelidir. Bazi müzik sistemlerinde özellikle yanlardan gelen seslerde derinlik hissinin azaldigini, sesin kolondan geldiginin belirginlestigini görmekteyiz. Burada derinlik hissi terimi sesin uzaktan gelmesini ifade etmemektedir. Derinlik hissi uzak veya yakin, sesin üçüncü boyutunun varligini kastetmektedir. Derinlik hissi yeterli olmadigi zaman seslerin kolonlardan geldigi barizlesir ve bu tarz ses dinleyenin ilgisini müzikten sese kaydirmaya meyillidir. Iyi bir stereo sistemin sahne görüntüsü yaratirken bir yandan da dinleyicinin ilgisini dagitmamasi gerekir.

  Seslerin bagimsizligi: Bazi müzik sistemleri tek bir enstrumanin sesini oldukça "etkileyici" bir sekilde verebilirken çok sesli bir müzikte ayni basariyi gösteremezler. Elbette insanin algilama sistemi de çok sesli bir müzikte her sesi ayni netlikte duyabilecek kapasitede degildir, ama iyi bir müzik sisteminde her enstrumanin rahatlikla takip edilebilmesi, ortaya yeni bir ses çiktiginda diger seslerin bundan mümkün oldugunca bagimsiz kalabilmesi gerekir.

  Müzige iliskin kriterleri dinleme

  Bir müzik sisteminde ses kalitesi ile ilgili yukarida sayilan kriterlere göre hemen hemen hiçbir kusur bulunamamasi o sistemden zevkle müzik dinlenebilecegini garantilemez! Bunun iki sebebi vardir. Birincisi, sesin niteliklerinin algilanmasinda yanilgi payi oldukça yüksektir. Küçük sesin detayli sesle, tiz sesin net sesle, keskin sesin sert sesle, zorlanma hissinin yüksek sesle karistirilmasi ve yukarida sayilan çesitli niteliklerin kombinasyonunun dinleyende farkli etkiler yaratmasi yanilgi payini yükselten faktörlerdir. Ikinci ve daha önemli sebep ise müzikten zevk almamizi saglayan ses niteliklerinin hepsinin kontrol edilmesinin
  imkansiz denecek kadar zor olmasidir. Örnegin yukaridaki kriterlerin hepsine göre oldukça kaliteli gözüken bazi sistemlerin müzikten zevk almamizda büyük önemi olan ritm hissini sadakatle olusturamadiklarini gözlemlemekteyiz.

  Sonuç olarak bir müzik sisteminin degerlendirilmesinde sesin niteliklerine iliskin kriterlerin kontrol edilmesinin yani sira, dikkatin tamamen müzige verildigi asagidaki yöntemin de kullanilmasi sarttir.

  Bas, tiz, detay, distorsiyon gibi hifi jargonunu unutun,

  Sesi degil, müzigi dinleyin,

  Enstrumanlari ne kolaylikla digerlerinden ayirabildiginize, takip edebildiginize bakin,

  Müzisyenlerin birbirleriyle uyumlu mu yoksa acemi gibi mi çaldiklarina bakin,

  Müzigin sizi tempo (örnegin ayaginizla) tutmaya yöneltip yöneltmedigine bakin,

  Müzik sisteminin ruh hali ve duygulari iletip iletmedigine, hangi duygulari uyandirabildigine bakin,

  Müzigin bir müddet sonra sizi yorup yormadigina dikkat edin.

  Tüm bu kriterlere göre degerlendirme yapilirken unutulmamasi gereken bir konu da hiçbir müzik sisteminin mükemmel olmadigidir. Bir sistem bazi müzik türleri için uygun iken bir baska sistem baska müzik türleri için daha uygun olabilir. Örnegin popüler müzikler en basit müzik sistemlerinde ve televizyonlarda zevkle dinlenebilir. Buna karsilik karmasik sanat müziklerinden azami zevki alabilmek, hatta bazen bunlari anlayabilmek için daha kaliteli müzik sistemleri kullanmak gerekir.

  Dikkate Alinmasi Gereken Diger Hususlar

  Teknoloji. Bazi teknolojilerin kendine has özellikleri vardir. Örnegin transistörlü amplifikatörlerin lambalilara göre genellikle bas kontrolünün daha iyi oldugu, borulu (horn) kolonlarin çok güçlü oldugu bilinmektedir. Ancak bu bilgiler bize belirli bir ürünün performansi konusunda yalnizca bazi ipuçlari verebilir. Piyasada çok kaliteli lambali amplifikatörler oldugu gibi düsük kaliteli olanlar da vardir. Benzer sekilde her teknolojiden iyi ve kötü örnekler bulmak mümkündür. Tecrübelerimiz bize hangi teknolojinin kullanilmis oldugundan çok kullanilan teknolojinin iyi uygulanip uygulanmamis olmasinin önemli oldugunu göstermektedir.

  Teknik Özellikler.

  Özellikle genis tüketici kitlelerini hedef pazar olarak gören bazi üreticiler frekans yanitsamasi, gürültü orani, distorsiyon orani gibi teknik özellikler ile ses kalitesi arasinda bir iliski oldugu izlenimini uyandiracak reklamlar yapmaktadirlar. Bu sekilde ürünlerinin aslina çok yakin ses verdigi izlenimini yaratmayi hedeflemektedirler. Zira teknik özelliklere bakildiginda örnegin en basit bir CD player'in hemen hemen mükemmel oldugu zannedilir. Böyle bir CD player'in brosüründe distorsiyon orani genellikle 1/10.000'i geçmez, frekans yanitsamasi 0,5 desibelden fazla bir sapma göstermez. Ancak yüksek kaliteli bir CD player ile düsük kaliteli bir CD player'in sesinin karsilastirilmasi durumunda bu kadar düsük hata oranlariyla açiklanamayacak ölçüde farkliliklar oldugu görülür. Bu durum bir müzik sisteminin tüm parçalari için geçerlidir. Hatta bazi üreticilerin tasarim ve üretim süreçlerinde önceligi teknik özelliklere vererek ses kalitesinden fedakarlik yapiyor olmalari da kuvvetle muhtemeldir. Nitekim bazi oldukça düsük kaliteli ürünlerin teknik özellikleri son derece kaliteli bazi ürünlerinkinden daha iyi gözükmektedir. Yani teknik özellikler ile ses kalitesi arasinda bazen negatif bir iliski dahi olabilir.

  Fiyat

  Bir müzik sisteminin fiyati yüksekse genellikle kalitesi de yüksek olmaktadir. Ancak elbette bunun istisnalari da vardir. Ayrica fiyat artisinin ses kalitesini ne ölçüde ve ne sekilde artiracagi da önemlidir. Çok çesitli müzik sistemleri dinleme deneyimine sahip olmayan çogu kisi fiyat arttikça ses kalitesinin sesin orijinaline yaklasacagini, dolayisiyla kalitedeki degisimin giderek azalacagini düsünür. Oysa deneyimlerimiz yüksek kaliteli ürünler arasindaki farklarin ucuz ürünler arasindaki farklardan daha büyük olabildigini göstermektedir. Bu durumun baslica iki nedeni oldugunu zannediyorum. Birincisi düsük fiyatli ürünlerin imalati sirasinda temel önceligin ürünün istenen islevi mümkün mertebe güvenilir bir sekilde yerine getirmesinden ibaret olmasi. Yani kabul edilemeyecek gürültü oranlari disinda ses kalitesi açisindan fazla bir beklenti olmamasi ve markadan markaya fazla degismeyen standart parça ve yöntemlerin kullanilmasi. Ikincisi ise ucuz sistemlerin çözünürlüklerinin düsük olmasi nedeniyle mevcut farklarin duyulmasinin zor olmasi. Bir müzik sistemine ne kadar bütçe ayrildiginda ne kalitede ses alinacagi bir çok kisinin merak ettigi bir konudur. Maalesef biri nicelik digeri nitelik olan iki seyi karsilastirarak bu soruya net bir cevap verebilmek pek mümkün gözükmüyor. Ancak bu konuya bir ölçüde isik tutabilecek su bilgiyi verebiliriz: Ilk defa dinledigi fiyat kategorisindeki bir sistem hakkinda yorum yapan çogu kisi ses kalitesi farkinin beklediginden fazla oldugunu belirtmektedir. (Kisinin alisik oldugu sistemler ile yeni dinledigi sistem arasindaki farkin çok büyük olmasi durumu hariç. Bu durumda kisinin farki dogru algilayabilmesi genellikle pek mümkün olmuyor, hatta kaliteli olan sistem begenilmeyebiliyor. Kisi duymaya alismis oldugu, dolayisiyla dogru oldugunu zannettigi bozulmalari çok yüksek kaliteli sistemde duymayinca sistemin güçsüz, detaysiz, heyecansiz bir sese sahip oldugu kanaatine ulasabiliyor. Bütçe ile ilgili xxx karsilasilan bir soru da bütçenin ne kadarinin hangi parçaya ayrilmasi gerektigidir. Müzik sistemleri ile yeni
  ilgilenmeye baslayan çogu kisi kolonlarin diger parçalardan daha önemli oldugunu düsünür. Kolonlar arasinda karsilastirma yapildiginda ses tonu gibi kolay hissedilen bazi farklar diger parçalara göre biraz daha fazla olmakla birlikte müzikten alinan zevki etkileme açisindan kaynak (ör: CD player) ve amplifikatör genellikle daha önemli rol oynamaktadir.

  Uyum

  Esasen bir müzik sistemini olusturan parçalarin uyumu en önemlisidir. Çok pahali ve kaliteli ancak birbiriyle uyumsuz parçalardan olusan bir müzik sistemi oldukça mütevazi bir sistemden daha kötü sonuç verebilir. Uyumlu bir sistemde parçalarin fiyati birbirine yakin olmaktadir. Bir müzik sisteminin parçalarini seçmeye hangisinden baslamaliyiz? Bu konuda çogumuzun en zor degistirecegi unsur salonun boyutlaridir. Salonun akustik özelliklerini bir miktar degistirmek çok zor degildir ama örnegin 60m2'lik bir salonda 20x30x40 cm boyutlarinda bir kolondan düsük distorsiyon oranlariyla yeterli akustik güç ve bas ses elde edilmesi hemen hemen imkansizdir. Dolayisiyla salonu seçme sansimiz olmadigini farz edersek seçime kolonlarla baslayip, ona uygun amplifikatör ve CD player ile devam etmeliyiz. Cihazlarin birbirine uyumu konusunda bazi teknik kriterler var olmakla beraber seçimi dinleyerek yapmak en uygunudur. Bilgi ve deneyimine güvenmeyen kisiler ve düsük bütçe ile kurulacak sistemler için en iyi sonuç genellikle tüm cihazlarin ayni marka ve seriden olmasiyla elde edilmektedir.

  Referanslar

  Bohn, Dennis (Rane Corporation) "Signal Processing Fundamentals"
  Boyk, James "Music of Sound"
  Boyk, James "Rules of the Game"
  Boyk, James "Thinking Person's Guide to Stereos"
  Boyk, James "Ear Of The Beholder"
  Grodinsky, Robert M., "Ultra High Resolution Loudspeaker System, United States Patent 4,597,100"
  Hafter, E.R., Bonnel, A.M., Gallun, E. and Cohen, E. "A Role for Memory in Divided Attention Between two
  Independent Stimuli"
  Hiraga, Jean "Les Haut-Parleurs"
  JBL Professional, "Sound System Design Manual 99"
  Jourdain, Robert "Music, The Brain And Ecstasy"
  Katz, Bob "Compression in Mastering"
  Norwitz, Leonard "Are You On The Road To Audio Hell"
  Penalva, Jean Michel "Du Son à l'Emotion La Haute Fidélité"
  Russel, Dan "Hammer Nonlinearity, Dynamics and the Piano Sound"
  Russel, Dan "The Piano Hammer as a Nonlinear Spring"
  Storr, Antony "Music and the Mind"
  Worral, David "Physics and Psychophysics of Music"

  Not: Studio A Hi-Fi - Müzik Sistemi Nasıl Değerlendirilir adresinden alıntıdır.

  BÖLÜM II - HI-FI KRİTERLERİ

  HI-FI sistemleri karşılaştırmada kullanılan kriterler.En önemli olan 6 kriteri burda bulabilirsiniz.


  1. Ton ayarı: Sesin frekans aralığı (frequency range) şeklinde tanımlanır. Hertz(Hz) ile ifade edilir. Kısaca alt, orta ve üst sesleri içeren bir skala içinde müzik dinleriz. Bir sistemin müziğin doğasında var olan bu sesleri aslına en yakın kapasitede verebilmesi önemli bir başarı ölçütüdür.

  2. Reverberasyon etkisi: Canlı müzikte notaların belli bir duyulma süresi vardır. Müziğin temposu buna göre belirlenir. Kayıt ortamında saptanan bu özelliklerin sistemimizde aslına uygun biçimde duyulması, yani seslerin gereğinden kısa veya uzun duyulmaması da önemli bir ölçüttür.

  3. Dinamik aralık: Desibel(dB)cinsinden ifade edilir. Sesin büyüklüğü ile ilgilidir. Hiçbir audio sistemi canlı müzikteki büyüklüğü birebir veremez. Ancak en düşük ses ile en yüksek ses arasındaki aralık ne kadar büyük olursa, canlı müziğe o kadar yaklaşılmış olur.

  4. Sahne görüntüsü: Müziğin icrasında enstrümanlar sahneye belli bir düzen içinde yerleşir. Bu üç boyutlu bir yerleşimdir. Bir müzik sistemi sahnedeki bu izlenimi doğru olarak yansıttığı ölçüde boyutlu ve başarılıdır.

  5. Tını-ses rengi: Her enstrümanın belli bir ses karakteri vardır. Bu karakter harmonikler dediğimiz ve temel sese eşlik eden yan seslerle oluşur. Bunları doğruya en yakın biçimde bize ileten sistem, her enstrümanı kendi karakteristiğine uygun biçimde dinlememizi sağlar.

  6. Dinamik değişim: Müzikte farklı enstrümanların seslerindeki yükseklik farkı dışında bir de aynı enstrümanın çeşitli iniş-çıkışları sözkonusudur. Canlı müzikte bu hiçbir zaman monoton bir çizgi izlemez. Sistemimizin bu konudaki başarısı da oldukça uç bir performansı ifade eder.
  SES FREKANS ARALIĞI - FREQUENCY RANGE (Hz) :
  ALT SINIR: ÜST SINIR: SES TANIMI:
  20..............40..............Alt Kalın-Deep Bass
  40..............80..............Kalın-Mid Bass
  80.............160.............Üst Kalın-Upper Bass
  160...........320.............Alt Orta-Lower Midrange
  320...........640.............Orta-Midrange
  640..........1280............Üst Orta-Upper Midrange
  1280........2560............Alt Tiz-Lower Treble
  2560........5120............Orta Tiz-Middle Treble
  5120........10240..........Üst Tiz-Upper Treble
  10240......20480..........Tepe Oktav-Top Octave

  BAZI SESLERİN FREKANS ARALIĞI

  NEFESLİLER....HERTZ (Hz)
  Piccolo...............480-4608
  Flute..................256-2304
  Oboe..................256-1536
  Clarinet..............160-1536
  Trumpet...............160-960
  Bass Clarinet.........80-480
  YAYLILAR
  Violin................192-3072
  Viola.................128-1280
  Cello....................64-768
  Bass Viol.............40-240
  İNSAN SESLERİ
  Soprano............240-1152
  Alto....................160-768
  Tenor..................128-480
  Baritone................95-384
  Bass....................80-320


  SES ŞİDDETİNE İLİŞKİN BAZI ÖRNEKLER

  GÜRÜLTÜNÜN TANIMI.....................DESİBEL (dB)
  Kulakta acı başlangıcı..........................130
  Çelik bir levhaya çekiç darbesi..............114
  Perçin çivisine çekiç darbesi...................97
  Sedan bir otomobilde yolculuk................87
  Fabrika gürültüsü..................................78
  Yoğun trafikte bir ana cadde...................68
  Büyük bir ofis........................................65
  Büyük bir mağaza..................................63
  Orta büyüklükte bir mağaza....................62
  Restaurant........................................ ....60
  Ara sokak............................................. 58
  Benzin istasyonu...................................55
  Küçük bir dükkan...................................52
  Tiyatro salonu........................................42
  Büyük kentte bir ev.................................40
  Kırsal alanda bir ev.................................30
  Alçak sesle konuşma.............................20
  Meltem............................................ .....10
  İşitme sınırı............................................ .0


  Not :Yazılar alıntıdır.

  BÖLÜM III - HOPARLÖR NEDİR?

  Hoparlör Elektrik enerjisini ses enerjisine çevirir. Yapısı itibarıyle;
  1. Konik hoparlörler (Direkt radyatörler) Ses dalgalarını doğrudan doğruya yayımlarlar
  2. Hunik hoparlörler (Endirek radyatörler).Ses dalgalarını huni biçiminde bir borudan geçirerek yayımlarlar.

  Özellikleri
  1. Hoparlör toplam distorsiyonu küçük olmalıdır (Diyafram devintisi 2 mm.den küçük olmalı).
  2. Frekans yansıtsama eğrisi düz, düzgün, geniş olmalı (Konuşma için:200- 7000 Hz/ Konuşma netliği için 3000 Hz.de tümsek olmalı).
  3. Güç dönüştürme verimi yüksek olmalı.
  4. Büyük ses (Akustik) güçlerde hoparlör hasara uğramamalıdır.
  5. Transit işaretleri algılayabilmelidir.
  6. Yönelgenlik (Direktivite) her frekansta aynı olmalı.
  7. Sağlam olmalı.
  8. Birim akustik güce isabet eden maliyeti düşük olmalı.

  Hoparlör çeşitleri
  1. Dinamik hoparlör (devingen bobinli),
  2. Devingen demirli (distorsiyon fazla),
  3. Armatürü dengeli (120 Hz.den düşük sesleri almıyor).
  4. Kristalli-Tiz hoparlör olarak kullanılır. Artık piyasada bulunmamaktadır. Dayanıksızdır
  5. Şerit
  6. Elektrostatik-Geniş frekans bantlı, distorsiyonu küçük, sekizli polar diyagramı var.
  Mahsurları: 250-2000 v. polarma gerilimi gerekir.
  Toplam verimi düşüktür. Empedans uydurucu trafo gereklidir. Çıkış ses seviyesi düşüktür.

  Hoparlör Frekans Karakteristiği
  1. Hoparlörün bas seslerde iyi bir davranış göstermesi için hafif, az kütleli, sıkıca bir diyaframa gerek vardır. Tiz ve bas sesler arasında yeterince düzgün bir ses basınç seviyesi elde edilir.
  2. Arka yüzden çıkan ses dalgalarının ön yüze geçişini önlemek üzere hoparlör geniş yüzeyli bir tahta üzerine takılır. Tahta akustik ekran olarak kullanılıp, akustik geri besleme önlenmeye çalışılır.

  Hoparlörün Elektriksel Empedansı
  Alçak frekanslarda empedansın en büyük değere ulaştığı frekansa hoparlörün rezonans frekansı denir.
  Pratikte hoparlör empedansı 8 Ohm denince; 400 Hz.de ölçülen empedans bilinir.
  Yüksek frekanslarda hoparlör empedansı artar. Bu nedenle,yuvarlak bir değer olsun diye hoparlör empedansı ile ölçmeler, 400-1000 Hz.arasında yapılır.

  Hoparlör Polaritesi
  Ölçüm için, bobin uçlarına pil bağlanır. Diyafram ileri giderse pilin artı ucunun bağlı bulunduğu yer, bobinin de artı ucudur.

  Huni Hoparlörler
  Alüminyum ya da plastikten yapılır. Huni hoparlörün üretebileceği en düşük frekansa, hoparlörün kesim frekansı denir. Huni hoparlörde güç dönüştürme verimi %10-%40 arasındadır ( Direkt radyatörde % 10.dur)

  Çeşitleri.
  1.Dikdörtgen (Rectangular horn)
  2.Yuvarlak (Round horn)
  3.Dönemeçli (Reentrant horn)
  4.Boyunlu yassı (Conventional Radial horn)
  5.Boyunsuz yassı (Neckless Radial horn)
  6.İki geçitli (Double diffraction horn)

  Hoparlör kabinleri
  1. Açık
  Duvardan en az 15 cm.uzağa konulmalıdır.

  2. Kapalı
  Alt kesim frekansı : 40-175 Hz
  Üst kesim frekansı : 20000 Hz.
  Açıktaki değerin 2,2 ile 12,5 katı fazla değer alır.

  3. Kristalle geri beslemeli
  (Phılıps firmasının buluşudur.) Bas Hoparlör merkezine pxe kristal-Piezoelektrik eleman yerleştirilmiştir.
  Besleme devresi bulunmakta Ses dışarıya düzeltilerek verilmektedir.

  4. Oluklu Bas Refleks ya Kanallı Hoparlör Kutusu yada Akustik Faz İnvertörü denir. Beşgen, altıgen şekilde dizayn edilebilir. Pvc yada kartondan yapılabilir.

  İki yollu Hoparlörler : Bas-Tiz
  Üç yollu Hoparlörler: Bas-Orta-Tiz
  Bölüştürme filtresi:
  Pasif Radyatör
  Yardımcı bas hoparlorlörü.
  Manyetik kısmı ve ses bobini yoktur.
  Sistemin alçak frekanslardaki (Bas seslerdeki) karakteristiğini genişletmeye yarar.

  HOPARLÖR GÜCÜ
  Çalışma gücü ( Operating Power )
  Ölçülmesi, 100-4000 Hz.arasında yapılır. Hoparlör ekseninden 1 M.uzakta 12 mikrobarlık (96 dB.lik) veya 3 M.uzaklıkta 4 mikrobarlık (86 dB.lik) ses basınç şiddeti üretebilmesi için hoparlör ses bobinine uygulanan sinüzoidal elektriksel güç değerine çalışma gücü denir.

  Kapasite (Power Handling Capacity )
  Hoparlörün hasara uğramadan dayanabileceği sürekli güç değeridir. Yüksek güçlü olarak bilinen bas hoparlörlerin kapasiteleri : 10-250 W. arasındadır.

  Müzik gücü ( Musical Power )
  Hoparlör bobinine 25 Hz.den küçük, konuşma ve müziği temsil etmek üzere darbeli gerilim uygulanır. Hoparlörde uğultu ve cızırtının başlamadığı, distorsiyonun henüz gözlenmediği duruma gelinceye kadar, giriş elektriksel gücü arttırılarak müzikal güç bulunur.
  Bir Soru : Hoparlörler, amplifikatör gücünün 1.5 katı fazla seçilir.

  Cevap :YANLIŞ. Böyle bir seçimde hoparlörlerin yüksek volümde zarar görmesi kaçınılmazdır. Doğrusu; Hoparlörlerin amfi ile aynı güçte olması bu mümkün değilse daha düşük güçte olmasıdır. Bu, amfiden beklenen en üst düzey ses kalitesinin alınmasında önemlidir. Bu durumda amfinin max. 1/2 sesinden daha fazlasını açmak gereği nadiren duyulur. Halbuki düşük güçteki bir amfi ve güçlü bir hoparlör ile (bir de hoparlör hassasiyeti 90 db' in altında ise) beklenen ideal sese ulaşmak zordur bunun için için bilinçsizce volüm açılır. Bilinenin tersine amfi gücünün daha düşük olduğu bir durumda yüksek volümde büyük oranda distorsiyon gelişir ve empedans değişikliklerinin tolere edilememesi, düşen akım vb. nedenlerle iyi beslenemeyen driverlar hasara uğrar. Özetle hoparlörler kendilerinden güçlü ampfilikatörlerin seslerinin açılması ile değil kendilerinden güçsüz amfilerin sesin açılması ile patlar.

  Not : Yazı alıntıdır.

  BÖLÜM IV - HOPARLÖR KRİTERLERİ

  Hoparlör Gerçekleri

  Bir hoparlörün sesinin güzelliği kişiden kişiye değişse de, tüm hoparlörler için belli kurallar vardır. Hoparlörlerin en başta ayrıldığı iki sınıf var: Aktifler ve Pasifler.

  Aktif hoparlörler iç yapılarında bir güç kaynağı bulundururlar ve elektrik şebekesine bağlanmaları gerekir. Diğer yandan pasiflerin böyle bir ihtiyacı yoktur ve yükseltme merkezi olan amplifikatörden gelen ses sinyalini alarak sese çevirirler. Aktif hoparlörle bu durumda amplifikatör içinde yapılan yükseltme işlemini kendi içlerinde yaparlar ve DVD ve diğer kaynaklarda standart olan yükseltilmemiş (line seviyesinde) çıkışlara bağlanabilirler. Gerek burada incelediğimiz, gerekse incelememize katılamamış çoğu sistemlerde subwoofer aktif bir eleman iken diğer hoparlörler pasiftir. Hem aktifliği hem de diğerlerinden farklı frekanslarda çalışması sebebiyle subwoofer, amplifikatörler üzerinde genellikle kendine özel bir çıkıştan sinyal alır.

  Hoparlör Seçmek

  Bir hoparlörün kabin yapısının kalitesi; tasarımı sırasında o hoparlöre gösterilen özene ve konstrüksiyonuna dayanır. “Konstrüksiyon” kelimesi genelde “iskelet” anlamına gelse de burası işin içine yüzeyler de girer. Bu yüzeyler genellikle kasanın ağırlığını etkilediğinden, satın alırken kasa ağırlığını göz önünde bulunduranlar bile vardır (biraz karpuz seçmeye benziyor).

  Kimi hoparlörler dış kaplamalarının altında kat kat sıkıştırılmış sunta ve/veya MDF(Medium Density Fibre Board, Orta Yoğunlukta Fiber Tahta) kullanırken, kimileri bu malzemeler arasında kumu da presleyerek sıkıştırırlar.

  Hoparlörlerin üzerine uygulanan kaplama içinse genellikle vişne, dişbudak, akgürgen veya gül ağacı tercih edilir. Bu kaplamalar, üreticilere kaplamada kolaylıklar kadar, renk seçeneklerini çeşitlendirme imkanı da sağlar.

  Plastik dökme kasalı hoparlörler ise ağaç kasalara göre genellikle daha düşük kaliteli olarak kabul edilir. Ancak akustik konusunda yaşanan yenilikler, özel plastikten dökülmüş yekpare plastik kasaların da oldukça kaliteli olabileceklerini göstermiştir. Diğer yandan eğer: “Hi-Fi’nin ucuna kadar geldim, ama o kadar da para harcamak istemiyorum.” Diyorsanız, sunta ve MDF kasaların sizin isteklerini gayet rahat karşılayabileceğini söyleyebiliriz. Bunların yanı sıra metal alaşımlı hoparlör kasaları da mevcuttur. Bu tip kasalarda genellikle alüminyum gibi yumuşak metaller tercih edilse de sesin gürültüye dönüşerek dışarıya çıkmasını engelleyen aslında birçok tedbir zaten kasa içine yerleştirilmiştir. Metal alaşımlı kasalar genellikle dökme olup, minumum ölçüde bağlantı noktası içerir. Bazı hoparlör üreticileri tarafından kullanılmakta olup, dikkatle incelenerek alınması gereken sistemlerdir.

  Stereo, Hifi veya Ev Sineması terimlerine yabancı değilsinizdir. Ev eğlencesi, bütün bu ekipmanın entegre olduğu ve kendi evinizde müzik, film ve tv deneyimini yaşayabildiğiniz bir sistemdir. Ev eğlencesi, bütün medya türlerini tek bir şemsiye altında toplayabilir. Bugün CD, VHS, VIDEO, TV, DVD VIDEO ve LASER DISC bu çatı altındadır. Gelecekte ise DVD AUDIO, DIGITAL TV, WEB TV ve çok gelişmiş oyun konsolları da bu çatı altında yerini alacak.

  Multimedya dünyasında kesin bir kural var. O da herhangi bir Ev Eğlencesi'nin bir yüzünde 'gerçek' sesi yaşayabilmeniz için speaker'a ihtiyacınız olduğu. En iyi müzikal kayıtlarındaki sonik etkiyi dışarıya yansıtmanın ötesinde speaker'lar ev içine de entegre edilebilme özelliğine sahip.

  Ses Deneyimi

  Gerçek bir sinemaya gittiğinizde filmin sesleri sizi sarmalar. Normalde perdenin arkasında üç büyük speaker gizli olabilir.

  - İki tane sağda ve solda (stereo): Arka plandaki müziğin ve efektlerin etkisini vermek için,
  - Ortada bir tane: ekran boyunca yayılan konuşma ve efektleri daha temiz verebilmek için.

  Bir sinema salonunun yan ve arka duvarlarında ise çok sayıda speaker, ambiansı ve ekran dışı efektleri üretir. Bu speakerlar, sizin orada seyirci olduğunuzu unutarak ekrandaki sahnenin bir parçası olmanızı sağlar.

  Evde benzer bir ses deneyimini yaşayabilmeniz için gerçek bir sinemada kullanılan ses sistemine benzer bir düzen kurmanız gerekir. Odalarınız gerçek sinema salonlarından daha küçük ve de optimal ses düzeni için daha az sayıda seyirci olduğundan, basit bir ev sinema sistemini kurmak daha kolaydır.

  Hoparlör Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz

  Bir müzik sistemini mümkün olduğunca gerçekçi değerlendirebilmek için dinleme koşullarıyla ilgili bazı hususlara özen göstermek gerekir:

  Dinleme işlemi sessiz, sakin bir ortamda gerçekleştirilmelidir.
  Odada mümkünse yalnızca dinlenmekte olan kolonlar bulunmalıdır. Çünkü diğer kolonların hoparlörleri kendilerine ulaşan ses dalgalarının etkisiyle titreşir ve bu titreşimleri sesin kaynağında durmasından sonra, kısa da olsa bir müddet devam eder. Diğer kolonlar ayrıca sesin tonu, yönü gibi hususları da çeşitli şekillerde etkilerler. Eğer odada başka kolonların bulunması kaçınılmaz ise bu kolonların girişinin kısa devre edilmesi durumunda sorun bir miktar azalır. Bunu bir kolonun bas hoparlörünün diyaframına parmağınızla hafifçe vurarak deneyebilirsiniz. Kolonun girişi kısa devre iken daha az ses çıkacaktır. Esasen ideal olan çözüm test edilecek sistemin ileride kullanılacağı ortamda dinlenmesidir.
  Dinleme işlemi en az iki güne yayılmalı ve bir kaç saatten kısa olmamalıdır. En az iki gün önerilmesinin sebebi kişinin beklentilerinin ilk dinleme ile daha sonraki dinleme arasında çoğunlukla değişmesidir. Ayrıca kişinin alışık olduğu müzik sistemine göre çok yüksek kaliteli olduğu tahmin edilen (bu tahmin örneğin fiyata dayalı olabilir) sistemlerin gerçek kalitesinin ve değerinin anlaşılması için bir kaç hafta boyunca aralıklarla dinlenmesi gerekebilir. Çünkü farkın çok büyük olması, normalizasyonun etkisiyle genellikle mevcut farkın doğru yorumlanabilmesini güçleştirmektedir.
  Dinleme işlemi çeşitli müzik türleri ile gerçekleştirilmeli, kaynak seçiminde insan sesi içeren ve çok sesli sanatsal müzik içeren kayıtlara mutlaka yer verilmelidir.
  Eğer bir karşılaştırma yapılacaksa önce bir sistem en az 15 dakika dinlenmeli, daha sonra diğer sisteme geçilmelidir. Çok hızlı bir şekilde bir sistemden diğerine geçiş ses tonu gibi bazı farkların algılanmasını kolaylaştırmakla birlikte özellikle müziğe ilişkin kriterlerin algılanmasını güçleştirir.
  Algılanan sesin kayıt, CD player veya başka bir kaynak, amplifikatör, kolonlar, oda ve kişinin o anki beklenti ve ruh halinin bir sonucu olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır. Özellikle akustik açıdan özel önlem alınmamış çoğu odanın ses tonuna elektronik cihaz ve kolonlardan çok daha fazla etki ettiğini unutmamak gerekir. Tek bir cihazın performansının değerlendirilmesinde onun diğer cihazlarla hem teknik (örneğin empedans uyumu) hem de ses karakteri açısından uyumu konusunu da dikkate almak gerekir.

  Sonuç olarak

  Bir müzik sisteminin değerlendirilmesinde sesin niteliklerine ilişkin kriterlerin kontrol edilmesinin yanı sıra, dikkatin tamamen müziğe verildiği aşağıdaki yöntemin de kullanılması şarttır.
  Bas, tiz, detay, distorsiyon gibi hifi jargonunu unutun,
  Sesi değil, müziği dinleyin,
  Enstrumanları ne kolaylıkla diğerlerinden ayırabildiğinize, takip edebildiğinize bakın,
  Müzisyenlerin birbirleriyle uyumlu mu yoksa acemi gibi mi çaldıklarına bakın,
  Müziğin sizi tempo (örneğin ayağınızla) tutmaya yöneltip yöneltmediğine bakın,
  Müzik sisteminin ruh hali ve duyguları iletip iletmediğine, hangi duyguları uyandırabildiğine bakın,
  Müziğin bir müddet sonra sizi yorup yormadığına dikkat edin.
  Tüm bu kriterlere göre değerlendirme yapılırken unutulmaması gereken bir konu da hiçbir müzik sisteminin mükemmel olmadığıdır. Bir sistem bazı müzik türleri için uygun iken bir başka sistem başka müzik türleri için daha uygun olabilir. Örneğin popüler müzikler en basit müzik sistemlerinde ve televizyonlarda zevkle dinlenebilir. Buna karşılık karmaşık sanat müziklerinden azami zevki alabilmek, hatta bazen bunları anlayabilmek için daha kaliteli müzik sistemleri kullanmak gerekir.

  Gelelim Fiyata

  Bir müzik sisteminin fiyatı yüksekse genellikle kalitesi de yüksek olmaktadır. Ancak elbette bunun istisnaları da vardır. Ayrıca fiyat artışının ses kalitesini ne ölçüde ve ne şekilde artıracağı da önemlidir. Çok çeşitli müzik sistemleri dinleme deneyimine sahip olmayan çoğu kişi fiyat arttıkça ses kalitesinin sesin orijinaline yaklaşacağını, dolayısıyla kalitedeki değişimin giderek azalacağını düşünür. Oysa deneyimlerimiz yüksek kaliteli ürünler arasındaki farkların ucuz ürünler arasındaki farklardan daha büyük olabildiğini göstermektedir.

  Bu durumun başlıca iki nedeni olduğunu zannediyorum. Birincisi düşük fiyatlı ürünlerin imalatı sırasında temel önceliğin ürünün istenen işlevi mümkün mertebe güvenilir bir şekilde yerine getirmesinden ibaret olması. Yani kabul edilemeyecek gürültü oranları dışında ses kalitesi açısından fazla bir beklenti olmaması ve markadan markaya fazla değişmeyen standart parça ve yöntemlerin kullanılması. İkincisi ise ucuz sistemlerin çözünürlüklerinin düşük olması nedeniyle mevcut farkların duyulmasının zor olması.

  Bir müzik sistemine ne kadar bütçe ayrıldığında ne kalitede ses alınacağı bir çok kişinin merak ettiği bir konudur. Maalesef biri nicelik diğeri nitelik olan iki şeyi karşılaştırarak bu soruya net bir cevap verebilmek pek mümkün gözükmüyor. Ancak bu konuya bir ölçüde ışık tutabilecek şu bilgiyi verebiliriz: İlk defa dinlediği fiyat kategorisindeki bir sistem hakkında yorum yapan çoğu kişi ses kalitesi farkının beklediğinden fazla olduğunu belirtmektedir. (Kişinin alışık olduğu sistemler ile yeni dinlediği sistem arasındaki farkın çok büyük olması durumu hariç. Bu durumda kişinin farkı doğru algılayabilmesi genellikle pek mümkün olmuyor, hatta kaliteli olan sistem beğenilmeyebiliyor. Kişi duymaya alışmış olduğu, dolayısıyla doğru olduğunu zannettiği bozulmaları çok yüksek kaliteli sistemde duymayınca sistemin güçsüz, detaysız, heyecansız bir sese sahip olduğu kanaatine ulaşabiliyor.

  Bütçe ile ilgili sık karşılaşılan bir soru da bütçenin ne kadarının hangi parçaya ayrılması gerektiğidir. Müzik sistemleri ile yeni ilgilenmeye başlayan çoğu kişi kolonların diğer parçalardan daha önemli olduğunu düşünür. Kolonlar arasında karşılaştırma yapıldığında ses tonu gibi kolay hissedilen bazı farklar diğer parçalara göre biraz daha fazla olmakla birlikte müzikten alınan zevki etkileme açısından kaynak (ör: CD player) ve amplifikatör genellikle daha önemli rol oynamaktadır.

  Birde Uyum Var Tabii

  Esasen bir müzik sistemini oluşturan parçaların uyumu en önemlisidir. Çok pahalı ve kaliteli ancak birbiriyle uyumsuz parçalardan oluşan bir müzik sistemi oldukça mütevazi bir sistemden daha kötü sonuç verebilir. Uyumlu bir sistemde parçaların fiyatı birbirine yakın olmaktadır. Bir müzik sisteminin parçalarını seçmeye hangisinden başlamalıyız? Bu konuda çoğumuzun en zor değiştireceği unsur salonun boyutlarıdır. Salonun akustik özelliklerini bir miktar değiştirmek çok zor değildir ama örneğin 60m2'lik bir salonda 20x30x40 cm boyutlarında bir kolondan düşük distorsiyon oranlarıyla yeterli akustik güç ve bas ses elde edilmesi hemen hemen imkansızdır. Dolayısıyla salonu seçme şansımız olmadığını farz edersek seçime kolonlarla başlayıp, ona uygun amplifikatör ve CD player ile devam etmeliyiz. Cihazların birbirine uyumu konusunda bazı teknik kriterler var olmakla beraber seçimi dinleyerek yapmak en uygunudur. Bilgi ve deneyimine güvenmeyen kişiler ve düşük bütçe ile kurulacak sistemler için en iyi sonuç genellikle tüm cihazların aynı marka ve seriden olmasıyla elde edilmektedir.

  Benim size önerim bu işe meraklı iseniz iyi kötü biryerden girmektir. Zira sahip olacağınız sistem zaman içinde sizin kulağınızın gelişmesini sağlayacak ve ilerde yapacağınız yeni kombinasyonlara yönelik yatkınlığınızı geliştirecektir.


  Not :Yazılar alıntıdır.

 2. #2
  Onursal Üye deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  4.810
  Tecrübe Puanı
  9575725

  Tanımlı

  BÖLÜM V - EV SİNEMASI

  Ev sinemasının dünyada teknoloji olarak yeniliğine rağmen, oldukça popüler olduğunu söylemek mümkün. Müzik ve film keyfini evlerde yaşatan bu sistem üç bileşenden oluşmaktadır; görüntü sağlayan cihaz, görüntü oynatıcı ve ses düzeni.

  Görüntü sağlayan cihaz seçenekleri, normal tüplü televizyondan plazma ekrana kadar oldukça geniştir. Ev sinemasını kurmak için, mevcut televizyonu kullanmak da mümkün. Görüntü oynatıcılar açısından durum biraz daha farklı; VCD veya DVD oynatıcılar arasında bir seçim yapmak gerektiğinden, DVD'ler özellikleri dolayısı ile daha çok tercih edilmekte. Ses düzeni için ise beş hoparlör ve bir subwoofer gerekiyor.

  Sinemada sesler, perdenin arkasına gizli üç hoparlör ile izleyicileri sarar. Sağ ve sol hoparlörler stereo özellikleri ile arka plandaki müziği, ortada yer alan bir tanesi de ekran boyunca yayılan konuşmaları iletir; efektler söz konusu olduğunda her üçü de etkindir. Ekran dışı efektleri ise yan ve arka duvarlarda bulunan çok sayıda hoparlör taşır. Böylelikle, bu özel ses düzeni ile izleyicilerin ekrandaki sahnenin bir parçası olmasını sağlayan bir ortam yaratılır.

  Evde böyle bir ses deneyimi yaşayabilmek için, benzer bir düzen kurmak gereklidir. Farklı kombinasyonlar ve bütçelerle evde sinema keyfini yaşamak mümkün. Ev sineması kurulacak olan odaların, sinema salonlarından küçük, dolayısıyla daha az seyircisinin olması, bu sistemi kurmayı kolaylaştırmaktadır.

  Ev sineması kurarken, öncelikle evin yapısına göre sistemin büyüklüğüne ve yerleşimine karar vermek gerekmektedir. Cihazların birbirleriyle uyumu önemli olduğundan aynı marka veya birbirini destekleyen özelliklerde cihazların seçilmesinde fayda var. Ev sineması ürünleri her yıl yenilendiğinden, satın alınacak cihazların son teknolojiyi destekler olması da dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Elektronik ürünler, teknolojileri ne kadar yüksek olursa olsun çok kısa sürede demode olma niteliğini taşımaktalar, bu nedenle herhalukarda kullanıcı bir süre sonra yeni bir alet almak yönünde düşüncelere kapılmaktadır. Bu seviyede elimizdeki aletlerin yeni teknolojileri destekler nitelikte olmalarına dikkat edillmeli ayrıca kullanım sırasında yaşanabilecek arızalar nedeniyle servis ve garanti şartlarının olduğu bir sistemin tercih edilmesi faydalı olacaktır.

  BÖLÜM VI - YENİ BİR SES SİSTEMİ KURMAK

  YENİ BİR SES SİSTEMİ KURARKEN

  - Satın alacağınız cihaz ne olursa olsun, sesini dinlemeden ve test etmeden almayin.
  - Amplifikatörünüzün, hoparlörlerinizin gücünün ve müzik dinlediğiniz odanın boyutlarının birbirleriyle orantılı olmasına dikkat edin.
  - Ses sisteminiz için satın alacağınız bütün cihazların aynı fiyat ve kalite sınıfında olmasınada dikkat edin.
  - Bir ses sistemi kurarken, aynı markanın değişik ürünlerinin birbirleriyle uyumlu olduğunu unutmayin.
  - Aletleri test ederken herbirinde uzun süre dinlediğiniz bir CD nizi deneyiniz, aynı CD size her alette değişik bir tını verecektir.

  HOPARLÖRLERİ YERLEŞTİRİRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

  Hoparlörlerin yerlestirilmesinde en iyi yöntemlerden biri bu iki hoparlörün arasindaki mesafenin, oturma konumunuz ile hoparlörler arasindaki mesafe kadar olmasidir. Odanin enine bağlı olarak bu mesafe az olabilir ama daha fazla olmamalidir. Diyelim ki hoparlörleri koyacağiniz yer ile oturduğunuz yer arasindaki mesafe 3 metre. O zaman hoparlörlerin birbiri arasindaki mesafede 3 metre olmalıdir. Mümkün olduğu kadar her iki hoparlör içinde ayni ses ortamı oluşturulmalıdır. Mesela bir hoparlör hiçbir zaman bir cismin arkasında durmamalı yada sol hoparlör cam kenarinda dururken sağ taraftaki de kitaplarla dolu bir kütüphane yanında olmamalıdır. Bu ses dengesini olumsuz yönde etkiler.

  SES SİSTEMİNİZİN PERFORMANSINI YÜKSELTMEK İÇİN TAVSİYELER

  - Sisteminize elektriği tek bir kaynaktan almaya özen gosterin.
  - Cihazlarınızı 20-25 gün gibi uzun sure kullanmayacaksanız mutlaka fişten çıkartın.
  - Hoparlör kablolarınız ile elektrik kablolarını yan yana getirmemeye çalışın. Çünkü elektrik akımı ses kablolarınızdan geçen ses sinyallerini bozabilir.
  - Amplifikatörünüzle hoparlörleriniz arasindaki kablo bağlantısını mümkün olduğu kadar kısa tutun ve kabloların çok fazla dolasmamasına özen gosterin.
  - Yüksek akım çeken cihazların elektriğini asla sisteminiz üzerinden almayin.
  - Ses sisteminizin yakınında açık halde cep telefonlarınızı bırakmayin, hele hoparlörlerin üstlerine açık bir cep telefonunu asla bırakmayin.
  - Manyetik akım içeren (aktif-çalisir vaziyette olan) cihazlar ve hoparlörler üzerine CD, kaset ve plaklarınızı koymayın, zarar verebilir.
  - En az altı ayda bir hoparlör kablolarınızın uçlarını birer santim kesin. Çünkü kabloların uçları zamanla kararır, oksitlenme yapar. Buda sesi etkiler.
  - Ses sisteminizde kalın kaliteli hoparlör kablosu kullanin bu sesi olumlu yönde oldukça etkileyecektir.
  - Eğer hoparlörünüz bi-wire (frekans ayrımlı) bağlantılı ise (bas ve tiz sürücüler için ayrı ayrı kablo girişleri) aradaki köprüleri kullanmak yerine hoparlör kablosundan bir parça ile köprüleme işlemini yapın daha iyi sonuç elde edersiniz, yada en iyisi iki kablo ile bi-wire kullanin, uzmanlar bi-wire bağlantının sesi %30 iyileştirdiğini söylüyor.
  - Kablolamayi yaparken (+), (-) uçların doğru bağlandığını mutlaka kontrol edin.
  - Kabloları hoparlöre bağlamanın en iyi yolu connectorlerle değil çıplak olarak bağlamaktır. Bunu tercih edin.
  - Hoparlör kablonuzu her 15, 20 cm de bir + yi -, - yi + yönüne bükerseniz (twist ederseniz) ses kalitesini oldukça yükseltmiş olursunuz.
  - Hoparlörlerinizin altında çivileri veya ayakları yoksa, çıkan seste komşularınizı rahatsız ediyorsa, hoparlörlerin altına tahta perde halkaları içine koyduğunuz tenis toplarını yada ikiye kestiğiniz silgileri yerleştirebilirsiniz.
  - Altı ayda bir hoparlörünüzü kasaya bağlayan vidalari kontrol edin, gevşemisse sağlamlaştırın. En ufak bir gevşeme sesi etkileyecektir.
  - Hoparlörünüz küçük bile olsa hicbir zaman cam yüzeyler uzerine yada yakınına koymayın ve pencerelerden mümkün olduğu kadar uzak tutmaya calışın. Çünkü cam sesi oldukça etkiler.
  - Oturduğunuz yerin arkasındaki duvarı kalın malzemeler ile kaplamanız sesin daha iyi gelmesine yardımcı olur.
  - Sisteminizdeki cihazları hiçbir zaman üst üste koymayın. Aralarında daima bölücü bir cisim olsun. Bu rezonans oluşmasını engeller.
  - Cihazlarınızı asla yere koymayın.
  - Ses siteminizi koyduğunuz zeminleri rezonansı engellemek icin ağır ve sert malzemelerden seçin.
  - Cihazların bakımını daima kuru ve yumuşak bir bezle yapın. Islak bez, deterjan, kimyasal madde kullanmayın.
  - Kaset çalarınızın kristal kafalarını, capstain milini ve lastiğini haftada bir alkollü bir pamukla temizlerseniz hem kasetleriniz ve kaset çalarınız uzun ömürlü olur hemde sesi daha kaliteli dinlersiniz. Ayrica kafaların belirli süreler sonra demanyetize edilmesi gerektigini unutmayin.
  - İstediginiz radyo istasyonunu net bir sekilde dinleyemiyorsanız, anteninizin uç kısmına bir miktar kalın bakır kablo ilave edin, eskisinden iyi dinleyeceksiniz.
  - CD lerinizin daha iyi tınlamasını istiyorsanız dinlemeden önce bir mıknatısın üzerine koyun, sonra dinleyin, kesinlikle daha iyi tınladığını göreceksiniz.
  - CD lerinizdeki küçük çizikleri üzerlerine diş macunu sıkarak yumuşak deri bir bezle ovup çıkartabilirsiniz.

  PLAKSEVERLER

  - Hicbir zaman büyük yapraklı bir çiçeği pikabınızın yanına koymayın. Çünkü çiçeğin yaprakları elektro-statik elektriklenme yaratarak pikabınızdan rahatsız edici seslerin çıkmasına yol açabilir.
  - Bir çok plaksever plakların yerleştirildiği plato uzerindeki lastik çember yerine aynı kalınlıkta keçe kullanıyor.

  Aklınızda bulunsun! İyi dinlemeler...


  BÖLÜM VII - SİSTEM PERFORMANSI

  Dolby Surround - Dolby Digital - DTS - THX Sistemler

  Kısaca özetlersek

  4+1 ses sisteminiz varsa ön sağ ve sol hoparlörleri monitorunuzun yada Tv nin yanlarına yerlestirebilirsiniz.Manyetik korumalı olduklarından monitorden yada Tv den etkilenmezler. Oturacağınız yer bu yerlestirdiginiz hoparlorlerle ve sizin arasında bir uçgen cizilebilecek şekilde olmalıdır.

  Arka hoparlörler ise genelde ön hoparlörlerle aynı paralelde olacak şekilde oturacağınız yerden daha geride bir yere koyulmalıdır.Aralarındaki mesafe için tam olarak belirtilebilecek bir doğru ölçü olmamakla birlikte ön hoparlörlerin yakınlığının aynısı olmaları ya da bunu ancak yarısı kadar daha geçebilecekleri tavsiye olunur.Doğru pozisyona ulaştığınızı genel olarak şöyle anlarsınız: ön sol hoparlörden arka sağ hoparlöre ve arka sol hoparlörden ön sağ hoparlöre çizeceğiniz doğruların oluşturduğu çarpının tam ortasında ya da ön hoparlörlere yakın bir kısmında olmalıdır oturduğunuz yer.

  Hoparlörlerin kulaklarınıza yakın mesafede kulaklarınızdan biraz daha aşağıda olması da önerilebilir.Bu yüzden kendi ses sisteminizle gelen ayaklara arka hoparlörleri takarak onları yükseltmeniz eğer böyle bir aksesuar gelmediyse piyasadaki sistemler genelde standart tripodlara uyum sağlayabilecek boşluklara sahip olduğu için bunları da kullanabilirsiniz.

  Sisteminiz 5+1se yani yerleştireceğim bir hoparlör daha varsa işte bu merkez hoparlörü de monitörünüzün yada Tv nin üstüne tercihen bir koruma padinin üstüne koyarak yerleştirmelisiniz.Eğer monitörünüz yada Tv niz tavsiye ettiğimiz gibi en azından 17''-19'' veya 84 ekrandan büyük ise ya da yüksek bir yerdeyse merkezi hoparlörünüzün yönünü biraz aşağı bakacak şekilde ayarlamanız daha iyi olacaktır.

  Tüm bu pozisyon ayarlarını yaptıktan sonra seçtiğiniz bir filmi mümkünse bol efekt içeren filmlerden birini DvDRom yada DvD Playera yerleştirin ve denemeler yaparak tam performansa ulaşmaya çalışın.Bir karşılıklı konuşma sahnesi açtığınızda ses monitörünüzün içinden geliyormuş gibi olmalıdır ve aksiyon sahnelerindeyse her sesin geldiği yönü tam olarak ekrandaki görüntüye eşdeğer bir şekilde arka ve ön hoparlörlerinizden hissedip duyabilmelisiniz.

  Şimdi bazı zeki okuyucular belkide en önemli parça olan Sub-Wooferı unuttuğumuzu düşünüyorlar ama unutmadık sadece sona sakladık: Ses sistemimizin Bass sesleri sağlamaya yarayan bu güçlü parçası genelde odanın bir köşesine kenarlarından 5er Cm kalacak şekilde yerleştirilir ama köşelerde onu koyacak yer bulamıyorsanız bir duvara yakın koymanızı kesinlikle önereceğim çünkü gerçek Bassı ancak böyle alabilirsiniz. Sub-Wooferınızı yerleştirdikten sonra Bass ayarınıda yaparak kendi dinleme zevkinize göre bir ayarda sabit bırakıp artık Sub-Wooferı sadece o aksiyon sahnesinde sizi yerinizden hoplatıcak çılgın sahnelerdeki muhteşem desteğiyle hatırlayın ve birdaha sadece tozunu almak için yanına gidin.

  THX Sistemler

  Sesler daha berrak... Görüntüyle birlikte akıp gidiyor... Kendinizi filmin içindeymiş gibi hissetmek sıradan bir olay haline gelmiş. Hani elinizde olsa kalkıp lazer kılıcınızı kınından çekivereceksiniz... Bütün bunlar nasıl mı oldu? George Lucas gururla sunar...
  Ev sinemasına göz kırpan herkes, son dönemde cihazların üzerinde beliren THX logosunun farkına varmıştır. Daha da ilginci, bu logonun altında küçük puntolarla yazılmış olan bir Lucasfilm ibaresi göze çarpar. Tahminler doğrudur: yine bir George Lucas numarasıyla karşı karşıyayız. THX, George Lucas'ın yıldız gibi parlayan firması Lucasfilm'in sinema salonlarına, ses sistemlerine, multimedia ve otomobil sistemlerine verdiği bir uygunluk lisansı aslında. Bir tür kalite/standart onay belgesi. THX'in ne olduğunu ayrıntılarıyla anlatmadan önce, kısa bir özet geçelim. Üzerinde THX logosunu gördüğümüz sistemler ses performansı olarak Lucasfilm tarafından onaylanmış, yüksek düzeyli ürünlerdir. Kısacası, ''iyidirler.''

  THX'in adı, George Lucas'ın ilk uzun metraj filmi ''THX 1138''den geliyor. Lucas hayranlarının ''Ustanın en iyi filmi dedikleri 1970 tarihli yapımda Robert Duvalle ve Donald Pleasence başrollerindeydi. Yapım ekibinde Francis Ford Coppola, filmin müziklerinde de Lalo Schifrin gibi bir deha yer alıyordu. Kısacası daha ilk filminde bir yıldızdı Lucas. ***** ilaçların ve seksin yasaklandığı, insanlarının adının kodlardan oluştuğu, yönetimin teknolijiye devredildiği bir dünya geleceği üzerine kuruluydu. Yani biraz ''Büyük Birader'', biraz ''Cesur Yeni Dünya'', biraz Logan'ın Kaçışı arası bir filmdi THX 1138. Lucas'ın görüntüye ve sese düşkünlüğünün ilk kanıtı olacak denli de sıra dışı bir yapımdı.

  THX Nedir?

  THX, sinema salonlarının, ev sinema sistemlerinin akustik performansını arttırmaya yarayan bir ses düzenleme yöntemi. Lucasfilm'in geliştirdiği bu teknolojiye uygun standarttaki ürünler, yine Lucasfilm tarafından ''test edilip onaylandıktan'' sonra, THX sertifikasını alıyorlar. Son dönemde, THX sertifikası alan ürünler kervanına, otomobil ses sistemleri ve bilgisayar/multimedia ürünleri de katıldı. THX'in varlığı, temelde şu gereksinime dayanıyor. Filmlerin postprodüksiyon aşamasındaki ses düzenlemeleri, özellikle son 25 yıldır daha büyük bir özenle yapılıyor. Yönetmenler, teknik ekipler, izleyicinin üzerinde yaratmak istedikleri etki için sesten bol bol yararlanıyorlar. Ancak hem sinema salonlarının, hem de ev sinema sistemlerinin mekanın kendi yapısına bağlı olarak çok farklı performans göstermesi, George Lucas gibi bir titizlik abidesini sinema sektöründe yeni ses standartları geliştirmeye itiyor. Sonuçta da karşımıza THX çıkıyor. Bu standart sayesinde, izleyicilerin yönetmenin gerçekleştirmek istediği etkiye daha yakın bir ortam içinde bulunmaları mümkün.

  Evde THX'e ne gerek var?

  THX'le ilgili bilmeniz gereken iki temel şey var. Birincisi, ev sineması tipik bir sinema salonuna göre büyük farklılıklar göstermesi. Temel fark, mekan özelliklerinden kaynaklanır. Büyük bir sinema salonundaki ağır perdeler, kaplamalı duvarlar, kumaş kaplı koltuklar ve kalabalık, sesin belli bir düzeyde emilmesine neden olur. Bu nedenle, filmlerin ses kayıtları, bu emilme göz önüne alınarak düzenlenir. Oysa aynı kaydı evin bir odasına kurulmuş olan ev sineması sistemiyle oynatmaya/dinlemeye çalıştığınızda, fazlasıyla ''parlak'' seslerle karşılaşırsınız. Kısacası, duyduğunuz sesler, yönetmenin sizin duymanızı istediği sesten çok farklı, kimi zaman da film izlemenin tadını kaçıracak denli parlaktır. İkincisi de, film ses kayıtlarıyla müzik kayıtlarının, ses sistemlerinden farklı farklı özellikler beklemesi. Bu nedenle, sistemin patlama seslerinin, özel efektler, konuşmalarının ve müziğin gerektirdiği farlı performansları gösterebilmesi gerekir. İşte bu durumun farkına varan George Lucas'ın sunduğu çözüm, THX.

  THX, DVD'de ya da film seslerinin kaynağında sinema salonuna göre kodlanmış olan sesleri işleyerek ev sinemasına uygun hale getirir. THX, yüksek frekanslı seslerin yeniden eşitlenmesiyle ev içinde dengeli bir ses sağlar. Bir tek cümleyle özetlediğimize bakmayın, bu işlem teknik olarak epey karmaşık.

  THX ne yapar?

  Sinemalarda surround sesleri vermek için salonun kıyısında bir çok hoparlör bulunur; oysa ev sinema sistemlerinde, bu hoparlör sayısı genellikle ikidir (son sistemlerde, arkaya eklenen iki surround hoparlörle birlikte bu sayı dörde Sub woofer ve back center ile altıya çıktı). THX, bu farklılığın yaratacağı performans sorununu gidermek için ön ve surround hoparlörler arasında bir ''ses rengi eşlemesi'' işlemini üstlenir. Böylece odanın içinde ''hareket eden'' sesin tonunu dengeler. Dolby Pro-Logic ses işlemesinde, her iki surround hoparlöre ses veren surround kanallar mono bir sesle beslenir. Bu kanallara tıpkı sinemada duyduğunuz gibi yaygın, dolaylı bir ses verebilmek için THX ses sinyallerini dekorelasyon sürecinden geçirir. Bu süreç, ön hoparlörlerden duyduğunuz sesle surround hoparlörler arasında zaman açısından küçük bir farklılık yaratır; böylece iki farklı ses duyarsınız ve zihninizde ''psikoakustik'' bir mekan hissi oluşur. Digital 5.1 kayıtlardaysa ses sinyali zaten stereo olarak verilir; bu nedenle dekorelasyon kendini devreden çıkararak stereo sinyale uyum sağlar. Sinema salonlarına göre çok daha küçük mekanlarda kullanılan ev sineması sistemleri, görece daha küçük hoparlörlere sahiptir. Dolayısıyla, bas sesler için ek bir subwoofer'a ihtiyaç duyulur. THX'in bas yönetimi, düşük frekanslı bas seslerin doğrudan subwoofer'a yönlendirilmesini sağlayarak diğer hoparlörlerinizin performansını arttırır. Digital 5.1 kayıtlarda da, bas seslerin üst eşiğini denetleyerek subwoofer'a aşırı yük binmesini önler.

  THX için gerekenler

  Daha önce söylediğimiz gibi, ses sisteminin müzik kayıtlarında ayrı, film kayıtlarında ayrı bir performans göstermesi gerekir. Evde film izleyen insanlar, genellikle koltuklara kanepelere yayılmış haldedir; dolayısıyla öndeki kanalların bir yandan geniş bir açıya yayılabilen öte yandan da ekrandaki hareketlerle bire bir uyumlu olan bir ses üretebilmesi gerekir. Bu durum, merkezi hoparlörün eklenmesiyle ve ön hoparlörlerin yatay bir düzleme sesi dağıtabilmesiyle sağlanır. Sesin dikey dağılması sınırlı tutulur; zira müziğin e ses efektlerinin merkezi hoparlörden gelen konuşma seslerini bulandırmaması gerekir. THX, surround kanallar için kullanılacak hoparlörlerin ''dipol'' (çift yönlü) olmasını öneriyor. Oturma noktasının sağına va soluna yerleştirilen bu hoparlörler, ses doğrudan kulağınıza yönlendirmek yerine odanın ön ve arka duvarına doğru yönlendirilir. Böylece izleyicide bir mekan hissi oluşması sağlanır. THX için kullanılacak subwoofeer'lar, insan kulağının duyabileceği en düşük frekans olan 20Hz de dahil olmak üzere tüm frekansları verebilir olmalıdır. Öte yandan, bir patlamanın insanı yerinden hoplatan sesini verebilmek için 105 desibelik bir ses yüksekliğine ulaşabilbelidir; üstelik bu işi de seste hiçbir bozulma, distorsiyon yaratmadan yapmalıdır.Kimi THX onaylı sistemlerde, bu nedenle çift subwoofer kullanılabilir. Amplifikatörlerse, hoparlörlerin aksiyon sahnelerinde sık sık karşılaştığımız üst eşik düzeyindeki sesleri bozulmadan verebilmesini sağlayacak denli güçlü olmalıdır. Aynı zamanda, yüksek ses düzeyini bozulmaya neden olmaksızın uzun süre koruyabilecek özelliklere sahip olmalıdırlar.

  THX Tarihi

  1982
  George Lucas teknolojisinin son ürünü postprodüksiyon derdine düşmüştür. Bir çok araştırmanın ardından, Lucasfilm mühendisleri miksaj odaları için ideal olarak tanımlanan bir ortam geliştirirler. Bu ortamda, THX sistem geliştirilir. İlk THX miksaj odası Lucasfilm binasında açılır.

  1983
  Lucasfilm'in THX birimi devreye girdi. THX Sistemi tanıtımın ardından Hollywood camiasında kabul gördü. İlk iki THX sineması ''Return of the Jedi''- Jedi'nin Dönüşü'nün ilk gösterime ev sahipliği yapmak üzere devreye girdi.

  1990
  THX Ev Programı start aldı. Lucasfilm mühendisleriyle ses-görüntü sanayisinin önde gelen üreticileri, THX teknolojisini tüketici elektroniği alanına aktarmak için kolları sıvadı.

  1993
  THX Lazer Disk Programı ortaya çıktı. Lucas***** stüdyolara video disk prodüksiyonu aşamasında kalite kontrol hizmeti vermeye başladı.

  1994
  Ev elektroniği alanında üretilen ilk ''dört başı mamur'' THX sistemi, ''Complete Home THX System'', tanıtıldı.

  1996
  Lazer Disk Programı, DVD ve video kasetleri de içerecek şekilde genişledi. Adı ''THX Mastering Program'a dönüştü.

  1997
  Dünya çapında THX sertifikası alan sinema ve miksaj stüdyosu sayısı 1.600'e ulaştı. Pazardaki THX sertifikalı ev elektroniği ürünlerinin sayısı 250'yi buldu.

  1998
  THX, DVD standartları için sertifika standartlarını açıkladı.

  1999
  THX, Dolby Laboratuarları'yla el ele verip Surround EX'i yarattı. THX Lucasfilm yapımcılıkla birlikte, prodüksiyonu baştan sona dijital olarak gerçekleştirilmiş ilk filmine imza attı: ''Star Wars Episode 1''.

  2000
  THX sertifikalı sinema sayısı, dünya çapında 2.700'e ulaştı.

  2001
  THX ''THX Multimedia'yı devreye soktu. Dünyanın tamamı onaylanmış ilk THX Multimedia Ssitem'i ortaya çıktı (Dell THX sertifikalı bilgisayarlar ve bilgisayarlarla birlikte kullanılabilen, Türküye'de daha yüzünü göremediğimiz Klipsch Promedia serisi hoparlör, ses işlemcisi takımları).

  THX Ev Sineması Rehberi

  THX Ev Audio Sistemi nedir?
  Çok kanallı, ev ses sistemleri için tasarlanmış bir çözümdür. Bu çözümün üretilmesinin altında, aslında büyük sinema salonları için üretilmiş olan sinema ses kayıtlarının ev içinde aynı performansı gösterememesi yatar. Bu durumun iki sonucu vardır:

  1. Büyük salonlar için üretilmiş kayıtların evde dinlenmesi sonucunda oluşan ses farklılıklarının giderilmesi.
  2. Çok kanallı ses yayınında ortaya çıkan farklı ses alanlarının düzgün bir şekilde yeniden üretilmesi.

  THX Ev Sistemi Dolby Digital ve DTS'le uyumlu mu?

  Evet. Bütün sinema ses kayıtları -genellikle- 4 ve 5.1 kanala göre üretilir. THX'in yaptığı bu ses kayıtlarını yeniden işleyerek ev ortamına uygun hale getirmektir.

  THX Ev hoparlörleri müzik dinlemek için uygun mu?

  Evet. THX Ev sineması için üretilen hoparlörler çok kanallı sese (4 ya da 5.1 kanal) uygun olarak üretilir. Müzik dinlerken ön hoparlörlerden daha berrak bir ses alırken surround hoparlörlerin oluşturduğu mekan hissi de artar.

  4 ya da 5.1 kanal için üretilmiş bir kaydı THX Ev Audio Sistemi'nde dinlemenin ne yararı var?

  1. Daha doğal bir ses dengesiyle karşılaşırsınız. Sıradan ev ses sistemlerinde dinlediğiniz film kayıtları, olağandışı ''parlaklıkta'' bir ses verir.
  2. Konuşmalar daha belirgindir. 5.1 kanal miksajlarında, 5 ana kanalın tümü de aynı anda devrededir. Bu nedenle kimi aksiyon efektlerinin konuşmaları anlaşılmaz, duyulmaz hale getirmesi, bastırması mümkündür. THX'de ise yüksek ya da karmaşık ses efektlerine karşın konuşmalar rahatlıkla ayırt edilebilir.
  3. Ön ve surround hoparlörlerden gelen sesler birleştiği için, sesin yarattığı psikoakustik etki daha güçlüdür. Kendinizi filmin içinde hissetmeniz kolaylaşır.
  4. Sesin görüntüyle uyumu daha fazladır.
  5. Filmin ses kaydının yaratabileceği ses bozulmaları azalırken, bas seslerin en alt iki oktavını daha açık ve net bir şekilde duyabilirsiniz.

  THX'ten yararlanmak için bütün sistemin THX uyumlu olması mı gerekir?

  Hayır. Bütün parçalar, hoparlörler, alıcı, subwoofer, amplifikatör, equalizer, kablolama, ev sinemasının ses üretiminde ayrı ayrı sorunların üstesinden gelir. Herhangi bir ev sineması sisteminde herhangi bir THX sertifikalı bileşeni kullanmak mümkündür. Ancak bütün bileşenlerin THX sertifikalı olması apayrı bir surround ses etkisi yaratır.

  Hangi THX?

  Karşılaştığınız ev eğlencesi ürünlerinin üzerinde birden çok THX ibaresi görebilirsiniz. Endişeye mahal yok; hepsi temel THX özelliklerine sahiptir. İşte farkları...

  THX Ultra
  Aslında stüdyolar için tasarlanmış, başlangıcından bu yana THX olarak bildiğimiz şey. Temel THX özelliklerinin hepsini içeriyor.

  THX Select
  Daha küçük mekanlarda aynı THX kalitesini sağlamanın yanı sıra, boyut ve tasarım olarak sistemlerin daha esnek olmasına da olanak veriyor. Dolayısıyla daha ucuz bir çözüm alternatifi olabiliyor.

  THX Surround EX
  Sinema salonları için tasarlanmış olan Dolby Digital Surround EX'in ev sinemalarına uyarlanmış versiyonu denebilir. Bu sistemde, varolan surround hoparlöre bir de arka surround ses alanı eklenebiliyor. Böylece, sağ ve sol surround hoparlörlerin arasına, arkanıza bir ya da iki surround hoparlör daha eklemek mümkün. Bu sisteme göre kodlanmış DVD'ler, 5.1 Digital sistemlerle de uyumlu.ş THX Surround EX'in uygulandığı ilk film tabii ki bir Lucas filmi: ''Star Wars Episode 1: Phantom Menace''.

  THX Ultra 2
  Lucasfilm'in yeni THX numarası. Eylül 2001'de duyulan bir sistem, çok kanallı herhangi bir programı, 8 kanal üzerinden yayınlayabiliyor. 5.1 ya da daha yüksek kanal için hazırlanmış kayıtları işleyen Ultra 2, sesi 7 hoparlör ve bir subwoofer'a uygun olarak yeniden düzenliyor. Böylece sisteme iki de arka surround hoparlör ekleyip daha çevresel, mekan oluşturan bir ses elde ediyorsunuz.


  Kaynak : ElectroHome -Pc Magazine

  BÖLÜM VIII - CİHAZLARIN BAKIMI


  EVİNİZDEKİ CİHAZLARA YAPABİLECEĞİNİZ BASİT BAKIM TEKNİKLERİ


  Yaz aylarında olduğumuz şu günlerde hepimizin evlerindeki en önemli sorun tozdur. Ve bu küçük zerreciklerin elektronik cihazlarımız üzerindeki zararları ve yarattığı etkiler hiçte küçümsenecek boyutta değildir.Toz ve benzeri yan etkilerin seneler senesi cihazlarımızda yarattığı sorunları ve bunların giderilmesinde yardımcı olması için atılabilecek adımlar neler olmalı,

  AMPLİFİRE BAKIMI VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

  GEREKLİ MALZEME:
  Yumuşak boya fırçası (2 boy kalın ve ince)
  Tercihen philips kırmızı yağlı sprey
  Tercihen philips mavi yağsız sprey
  Anti statik toz savar temizleme spreyi
  Dış yüzey temizleyici köpük
  Elektrik süpürgesi


  Amplifire içinde zamanla biriken tozu alabilmeniz için öncelikle üst kapağı açmak gerekir bunu yaparken yan ve arka vidaları önce açmalısınız,işte burada çok dikkat etmelisiniz çünkü vidalar üzerinde kullanılan statik boya çok ince bir tabakadır ve en ufak bir zorlamada çatlayarak çizilir ve atma yapar.Bu ise bir zaman sonra cihazını değiştirmek satmak yada takaslamak istediğinizde değerinin düşmesine ve cihazın açılmış oynanmış olduğu izlenimi verilmesine yol açar.Bunun önüne geçmek için kullandığınız tornavidanın ucuna bir toz bezi ile tampon yaparak vidaları açarsanız sorunu halletmiş olursunuz.
  Bu işlemden sonra ilk olarak elinizdeki kalın toz fırçası ile cihazın kapak altında gözle görülen yerlerdeki (Trafo,Soğutucular,Ana Kondansatörler v.s) tozları kaldırarak elektrik süpürgesi ile çekin.Bu sayede kalkan toz yeniden cihaza girmez hemde çevreye yayılmaz.Sonrasında fırçanın alamadığı yer etmiş tozları ise yağsız sprey ile bir bez yardımıyla hemen alabilirsiniz.(DİKKAT devrelerin arasına kesinlikle girmemeye özen gösterin)
  Amplifire sözkonusu olduğunda dikkat edilecek en önemli konu tozun zaman içerisinde potansiyometreler üzerinde birikmesiyle oluşan kirin yarattığı distortion'nun yok edilmesidir.
  Bağzı arkadaşlarımız haklı olarak potansiyometre nedir diye soracaktır.
  Potansiyometre anfiniz üzerindeki ses kontrol yada ton kontrol gibi sağa sola hareketli düğmelerin hareket mekanizmalarıdır.Bunlar zamanla aldığı tozlar yüzünden çeşitli cızırtılara veya ses kesilmelerine yol açarlar.Bunların zaman zaman temizlenmeleri gerekir ki bunun için en iyi yol ise bizim yağlı sprey dediğimiz ve piyasada her yerde bulabileceğiniz bu temizleyici maddeleri kullanmanızdır.
  Bu temizleyicileri anfinizin modeline göre dışarıdan uygulayabilir yada üst kapağını açarak direk potansın hareketli bölgelerin üzerine uygulayabilirsiniz.Bu bölgeleri potansı hareket ettirerek görebilirsiniz.Spreyi uyguladıktan sonra potansı ters yönlere hareket ettirerek spreyi iyice almasını ve yağlanmasını sağlamaya dikkat etmelisiniz. Bağzı potanslarda spreyin içine işlemesi için dışarıdan uygulamanıza izin vermeyecek kadar küçük bölümler yada parçalar olabilir.Bu gibi bir durumla karşılaşırsanız küçük bir şırınga ve iğne çok işinize yarayabilir.Bu durumda spreyi şırınganın içine sıkarak iğne ucu ile potansın içine doğru uygulayabilirsiniz.
  Bu cihazlardaki selektör yani ayırıcı düğmeleride (cd,aux,phono v.s) zamanla potanslar ile aynı kaderi paylaşır ve aynı arazı verirler.Bu nedenle potansa yaptığımız uygulamayı bu düğmelerede yapmamızda fayda vardır.Bu bakımları yapmak için illaki cihazınızn hata vermesini beklememelisiniz en azından 4 yada 6 ayda bir bakımı yapmak sizi gereksiz masraflardan uzak tutacaktır.
  En son olarak cihazını yine tornavidanıza bez geçirerek kapattıktan sonra üst bakımını yapmalısınız.Cihaz kaptıldıktan sonra eğer düğmeler geçmeli ise yerlerinden çıkartılarak üzerine köpük sıkılır ve 3 ila 5 dakika bekletildikten sonra silinir.Daha sonra kuru ve yumuşak hav bırakmayan bezle tekrar silinir.Çıkarılmış düğmelerede aynı yöntem uygulandıktan sonra yerlerine takılır ve son olarak antistatik toz savar bir sprey ile silindikten sonra bizlerin yapabileceği bakım biter.
  ÖNEMLİ NOT:Burada belirtilen bakımlar standart bakımdır bu sorunlar bazen yapılan bakımlarla giderilemeyebilir bu durumda cihazınızı mutlak olarak servise sokmanızı tavsiye edilir)

  CD PLAYER BAKIMI

  GEREKLİ MALZEME:
  Contact Lens temizleyici
  Sert cımbız
  Pamuk
  İnce Kalın Fırça
  Sürücü Kanalı için özel silikon yağı (ancak bulmak zor ve pahalı bu yüzden arko krem)


  Cd playerlarımızda en önemli sorun tozdan kaynaklanan bağzı cd leri okuyamamak yada okurken atlama yapmasıdır.Buarada önereceğimiz yöntemler tamamen sizlerin uygulayabileceği basit ve zararsız yöntemlerdir.Ancak bunları yaparken çok hassas davranmanızı şiddetle tavsiye ederim. Cd playerımız kapağını yine dikkatlice açarak aynı anfilerde uyguladığımız yöntemle tozunu almalıyız.Daha sonra sürücü bölmesini cihazı elektriğe alarak açık konuma getiriniz.Fişi çekerek cihazı kapatınızki sürücü bölmesi açık kalsın.Daha sonra lensi ortaya çıkarmak için mekanizmayı hafifçe hareket ettirin.Bir parça pamuğu cımbızınızın ucuna sararak pamaklarınızla iyice seyreltin yoksa pamuk lensi çizebilir.Daha sonra lensin üzerinde hafif hareketlerle sallayarak seyreltilmiş kısımla tozu alın.Lens temizleyiciyi yeni bir parça pamuk üzerine damlatarak lensi bastırmadan silin ve uçmasını bekleyin.(DİKKAT:Kesinlikle alkol kullanmayın)
  İşte oldu lensiniz artık tertemiz.Unutmayın lens üzerindeki en ufak toz zerreciği bile atlamalara yada okuyamamaya yol açabilir bu yüzden dikkat edin. Sürücü kanalları dediğimiz (mekanizmanın cihaza girip çıkmasını sağlayan bölüm)kısımda özel bir yağ bulunur, bu yağ sürücünün rahat hareket etmesini sağlar fakat zamanla bu yağ bitebilir yada sertleşerek kurur ve mekanizmanın hareketlerini engelleyerek hem sürücüyü zorlar hemde gözün hareketini kısıtlar buda cd playerınızın diyelim 5. parçadan sonra atlama yapmasına okuyamamasına yada stop konumuna geçmesine yol açar.Eğer bu bölümde bir kuruma yada katılaşmış yağ parçacıkları görürseniz bunları hafifçe kaldırarak temizleyin ve o bölümlere silikon yağı ile yağlayın.Baştada dediğimiz gibi bu yağı bulmak hem zor hemde maliyetlidir bu durumda arko gibi yağlı bir kremle aynı işi yapabilirsiniz.Bu yöntem bir çok servis tarafındanda kullanılmaktadır.Tercih size kalmış böyle bir durumda cihazı servisede yollayabilirsiniz.Son olarak cihazınızın selektörleri eğer görünebilir konumdayda yağlı sper ile spreyleyip cihazınızı kapatıp anfilerdeki gibi üst temizliğini yaparak tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz.
  NOT:Bu bakımların ardından cd hala aynı problemleri gösteriyorsa geriye iki seçenek kalıyor ya cd nizin göz ömrü bitmiştir yada trimpot dediğimiz ayarlar zamanla kaymıştır bu durumda mutlaka servise yollamanız gerekir.

  DECK TAPE BAKIMI

  GEREKLİ MALZEME:
  Yağsız sprey tercihen philips mavi
  Alkol(suyla karıştırınız)
  Pamuk
  Cımbız
  Fırça 2 boy
  Saatçi tornavida takımı

  Deck teyplerimiz zaman içerisinde birçoğumuz tarafından en çok kullanılan ve dolayısı ile en çabuk deformasyona uğrayan cihazlarımızdır.En çok karşımıza çıkan sorunları ise zamanla ukuyucu kafanın okuma esnasında daha boğuk sesler üretmeye başlaması ve tizlerin gittikçe kaybolmaya başlaması,cihazımızın koyduğumuz kasetleri sarması,kayıt yapamaması yada kayıt kafasının kirlenmesi,kaset kapağının açılmada zorlanması v.s.
  Herşeyden önce yine cihazımızın iç tozunu almakla işe başlamalıyız.Bu kuşkusuzki en kolay kısmı.Bu işlemi bitirdikten sonra esas zor olan kısım başlar yani okuyucu bölümün bulunduğu ana mekanizma.
  İlk iş olarak okuyucu kısımdaki kapağın ön tarafındaki camlı bölmeyi çıkartarak işe başlamalıyız, bu bölüm birçok deck'te hafifçe yukarı çekmek sureti ile yerinden çıkar(Bağzı markalarda bu farklı biçimlerdede çıkabilir lütfen dikkat edin)Daha sonra bir pamuk parçasını cımbızımızın ucuna sararak üzerine suyla karıştırılmış alkolümüzü damlatalım.Alkollü pamuk ile önce baskı lastikleri dediğimiz (bantın kafa üzerine oturarak sabit kalmasını sağlayan lastikler)lastikleri hafifçe bastırarak çevire çevire iyice temizleyelim.Zaten açtığınızda farkedeceksinizki bu lastikler zaman içerisinde kullanılan bantların rengini almış ve kahverengi tonu bir hale bürünmüş olacaktır.Baskı lastikleri çok önemlidir bu yüzden biraz uzunda sürse dikkatlice ve deyim yerindeyse kılı kırk yararak temizlemelisiniz.İşlem bittikten sonra sıra okuyucu kafaya gelecek.
  Okuyucu kafa eğer ömrünü doldurmamışsa ki bunu parmağınızın ucu ile anlayabilirsiniz.Şöyleki parmağınızın ucu ile okuyucu kafanın üzerine küçük bir gezinti yapın okuyucu plakanın pürüssüz ve temiz olması ve kafanın yüzeyi ile bire bir konumda olması lazımdır değilse kafa ömrünü tamamlamıştır.Eğer kafa iyi durumdaysa yine cımbızımızın ucuna temiz bir pamuk sararak bunu yine temizlik malzemesi ile ıslattıktan sonra çok fazla bastırmadan kafanın temizliğini tamamlayalım.Daha sonra aynı işlemi okuyucunun hemen yanında bulunan kaydedici üzerindede gerçekleştirelim. Tüm bunlar bittikten sonra cihazın kapak kısmındaki görünen dişlileride yağlı sprey ile spreyledikten sonra cihaza bir kaset koyarak deneme yapalım eğer ses halen boğuk ise son olarak bir kafa ayarı yapmakta fayda var.Kafa ayarı yapabilmek için küçük bir saatçi tornavidası işinizi görecektir.Kapak kısmının altına eğilerek baktığınızda 2 küçük delik göreceksiniz bunlar kafa ayarları yapmanız için üretici firma tarafından açıkta bırakılmış bölümlerdir bu bölümde 2 küçük vida göreceksiniz cihazda kaset varken ve çalışırken bu vidaları hafiçe sağa veya sola oynatarak kafa ayarını kendi kulağınızla duyarak yapabilirsiniz.

  AZİMUTH AYAR:Bu ayar kafanın iki yanında bulunan ve yukarı doğru bakan vidalar ile yapılır ancak çok hassas bir ayar olduğundan eğer kafa ayar tutmuyorsa bununla uğraşmamanızı önerebilirm.Bu ayar için servisinize gitmenzde fayda var çünkü azimuth ayarında yapacağınız yanlışlığı bir türlü düzeltemeyebilirsiniz.
  Eğer cihazınızın sarma ile ilgili problemleri varsa yani saramıyor yada zor sarıyorsa tüm temziliğe ve bakıma rağmen kaset sarıyorsa o zaman mutlaka bir servise gidin çünkü cihazın lastik takımı eskimiş olabilir ve değişmesi gerekir.Motorların ömürlerini tamamlamış olmasıda bu sorunu yaratabilecek diğer bir etmendir.
  Tüm iç bakımı bitirdikten sonra yine diğer cihazlarda yaptığımız gibi dış yüzeyi temizleyici köpük ve antistatik spreyle temizleyerek bakımı bitirelim.

  SPEAKERS BAKIMI

  GEREKLİ MALZEME:
  Yumuşak fırça Pamuk Badem yağı Antistatik sprey Açıkçası speakerlar için çok özel bir bakım yoktur bu noktada yapılabilecek sınırlı birkaç konu vardır.
  1-Speaker ünitelerinin ince koruyucu tülü üzerinde birikmiş tozları yumuşak bir fırça yardımı ile ortadaki toz kapağının ezilmemesine dikkat ederek almalısınız.
  2-Speaker ünitelerinin kenarlarındaki refleks kısımları eğer poliüretan değilde lastikse zaman içerisinde sertleşme yapar.Bunu önlemek için 6 ayda bir gibi bir zaman diliminde reflekslere badem yağı gibi hafif bir yumuşatıcıyı tozu alınmış bir pamuk kullanarak çok çok ince bir tabaka olarak sürmenizde fayda vardır.
  3-Speakerlarınızın dış yüzeyi zamanla toz güneş ısı ve diğer yan etkilerden etkilenir.Bu yüzden dış yüzeyin tozunu almak ve antistatik sprey ile temizlemekte fayda vardır.

  KABLOLARIMIZ
  Kablolarımızın bakımı çok basittir ki bu genelde speaker kablolarıdır.Bunun için kablolarımızı uzun sürelerde kontrol ederek bağlantı nıktalarında kırılma olup plmadığını kontrol etmeniz ve bu noktalarda oksidasyon yada kararma olmuş ise uçları keserek yeniden açmanızda fayda var bu hem okside olmuş ve iletimi düşüren kısımların yenilenmesi hemde zaman içinde meydana gelen kopmuş kısımların temizlenerek tekrar eski veriminizi almanızı sağlayacaktır.

  Yukarıda belirtilen tüm bilgileri kullanmak için çok fazla bir bilgiye gerek yoktur ancak yinede uyarmakta fayda olduğunu düşünüyorum.Eğer anlatılanlarda yapamayacağını düşündüğünüz birşey varsa cihazlarınızı kesinlikle açmayınız.Böyle bir durumda cihazınıza zarar verebilirsiniz.Sizlere pahalıya patlayabilecek zararlardan kaçınmanız için en azından kendinize güvenemediğiniz durumlarda bakımı servise yaptırınız sonuç olarak ödeyeceğiniz düşük bir maliyetle daha sonra oluşabilecek yada varolan ve ilerleyen sorunlardan kurtulmuş olursunuz. Elinizdeki cihazlarda yapabileceğiniz bakımlar genel olarak oksidasyonun cihazınıza verdiği zararlar yada cihazınızdaki belirtilerin oksidasyondan kaynaklanabileceğini farzederek sizlere önerilmiş bakımlardır.

  DİKKAT: Unutmamak gerekirki oksidasyonla aynı belirtileri gösteren soğuk lehim gibi sizlerin dokunmaması gereken problemlerde vardır.Bunu anlamak ise çok kolaydır eğer yaptığınız tüm bakımdan sonra cihazlarınıda ses gidip gelmeleri devam ediyorsa yada seslerde çatlamalar oluyorsa veya cihaz belli bir süre çalıştıktan sonra ki genelde bu 10 ila 20 dakika arasıdır,ses gidiyor yada bozuluyorsa bu soğuk lehim(lehim çatlaması) veya daha büyük bir problem olabilir.Bu durumda cihazınızı derhal servise götürmelisiniz.Çünkü soğuk lehimi görmek hem zordur hemde yapılması için ehil olmak gerekir.
  Sisteminizde tüm bakımlardan sonra müzik dinliyorsunuz ve anlaşılmaz bir dip ses vınlama yada benzeri bir ses duyuyorsanız servise başvurmadan önce interconnect kablolarınızı değiştirin eğer buna rağmen ses devam ediyorsa servise başvurun.

  DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR:

  1-Cihazlarınızı mümkün olduğu kadar tozdan korumaya çalışın.
  2-Cihazlarını ani ısı değişikliklerinden koruyun.
  3-Cihazlarınızı belirli bir ısı kaynağının yanına yada çok yakınına koymayın.
  4-Tüm sistemlerinizi sudan uzak tutun.
  5-Cihazlarınızın temizliğini yaparken su yada su ile ıslatılmış bezler kullanmayın.İllaki kullanmanız gerekiyorsa sadece nemli bez kullanın.
  6-Sisteminizi mutlaka topraklı prize takın.
  7-Evinizde voltaj problemi varsa sisteminizi bir regülatör ile korumaya alın.
  8-Vumetreli bir power anfi kullanıyorsanız vumetrelerin camlarını silerken kesinlikle bastırmadan ve yavaş hareketlerle silin yoksa statik elektrik yüzünden vumetreler yanlış göstermeye başlayabilir.
  9-Ampli ve Speakerlerinizi bağladığınız kabloların uçlarını aynı yönlere ve çapaksız bir biçimde kıvırarak bağlayınız.
  10-Speaker kablolarınızın mümkün olduğunca aynı boy ve mesafede olmasına dikkat edin.
  11-Kullanacağınız interconnect kablolarınızı mümkün olduğunca kaliteli kullanmaya çalışın.
  12-Cd playerınızı taşımak zorunda kalırsanız mümkün olduğunca sarsmamaya özen gösterin.
  13-Bağzı deck tape'lerdeki ve cd player'lardaki otomatik kapakları kesinlikle elinizle iterek kapatmayın.
  14-Hiç kullanmadığınız sistemleriniz varsa ve bunları değerlendirmiyorsanız mutlaka belirli aralıklarla çalıştırın.
  15-Farkına vardığınız hiçbir problemi küçümsemeyin.Unutmayın elektronikte zamanında önlem almazsanız onarılamaz arızalara davetiye çıkartırsınız.
  16-Sisteminizi dinlerken anfiniz kendini korumaya alıp kapanıyorsa tüm sisteminizi kapatın ve bağlantıları kontrol edin buna rağmen anfiniz korumaya geçmeye devam ediyorsa kesinlikle kullanmayın ve servise başvurun.

  Not :Yazılar alıntıdır.


  BÖLÜM IX - EN İYİ SES SİSTEMİNİ KURMAK

  Sisteminizin evinizde nasil kurulup ayarlandigi sistemin müzikal performansinda büyük farklar yaratir. Kisiden kisiye degisen ses farkliliklari çok küçük olmasina ragmen bir araya geldiklerinde sistemin performansini dramatik olarak artirirlar. Sistem kurulum ve ayarlamalari beceri, bilgi, sabir ve sistemden son noktaya kadar performans ortaya çikartma azmi gerektirir. Bir kurus dahi harcamadan elde edilen ses iyilesmesini basarmanin verdigi keyif en büyük ödüldür.

  Tüm sistem kurumlari iyi hoparlör yerlestirme temeline dayanir. Bu ayarlamayi kabaca yaptiktan sonra iyilestirmeler üzerine çalisabilirsiniz. Sisteminizin sesi düzeldikçe ufak performans degisimlerine daha kolay alisacaksiniz.

  Bu degisiklik aynen bir Grand Prix sürücüsünün lastiklerindeki yarim librelik hava basincinin yarattigi farkliligi hissetmesine benzer. Belli bir seviyenin üzerindeki performanslarda küçük bir degisiklik bile çok büyük farklilik yaratir. Ilerde daha detayli anlatacagimiz sistem kurulum teknikleri,

  • Hoparlörleri ve koltugu en iyi ses için yerlestirir.Uygun hoparlörler ve dinleme mekani olmadan yapacaginiz diger tüm kurumlar ise yaramayacaktir.
  • Odaniza akustik düzenleyiciler yerlestirin. Sistem performansina büyük etkileri oldugundan, ortalama sesten mükemmel sese ulasmak için yararlidirlar.
  • Interconnect’leri AC kablolarindan uzakta tutarak baglayin. Eger birbirlerine yakin olmak zorundaysalar paralel pozisyon yerine dik açi pozisyonunu tercih edin.
  • Cd transport ve digital prosesör arasindaki digital data baglantilarini analog interkonnektlerden uzak tutun. Digital kablolarin tasidigi yüksek frekanslar gürültü üretebilir ve analog sinyali bozabilir.
  • Pikap çalisirken, digital cihazlari kapatin.
  • Interkonnekt ve hoparlör kablolarini mümkün oldugu kadar kisa ancak sag ve sol kablolari esit tutun.
  • Cihazlari yeterli havalandirma için uygun biçimde yerlestirin. Asiri isinma cihazin ömrünü kisaltacaktir.
  • Hoparlör kablolari ve baglanti noktasi arasindaki baglantinin uygun oldugundan emin olun. Baglantilari iyi sikistirin.
  • Temizleme sivisi ile fis ve baglantilari düzenli olarak silin.
  • Preamfi ve power amfi arasinda yeterli mesafe birakin power amfinin büyük transformatörleri 60Hz’lik bir vizilti üretirler. Bu phono kati olan preamfiler için çok zararlidir.
  • Cihazi saglam, dayanikli bir sehpanin üzerine yerlestirin, vibrasyon sistem performansini azaltabilir.
  • En iyi AC fis polaritesini ölçmek için bir voltmetre veya polarite metre kullanin.
  • Dinleme mekaninizda floresan i**** dimmer isik kullanmayin.
  • AC güç kondisyoner’lerini deneyin. Bazi sistemlerde çok büyük oranda iyilestirme sagladiklari görülüyor. Ancak bazen de sistem performansini azalttiklari da oluyor.
  • Izalasyon ayaklari High-End AC güç kablolari gibi aksesuarlari deneyin. Bu aksesuarlari kisa sürede iade ettiginizde paranizi tamamen geri almaniz kosuluyla satin almanizi tavsiye ederim.

  High-End sistemi veya cihazlari seçerken bu 10 ana hatti takip edin.
  1 – Bütçenizi olusturun. Bir cihazi veya sistemi satin alirken sizi uzun vadede mutlu edecek olani tercih edin. Ilk seferde dogru olani yapin.

  2 – Bilgili bir tüketici olun . High-End audio hakkinda edinebileceginiz tüm bilgiyi edinin. Dergi degerlendirmelerini okuyun, High-End audio bayilerini ziyaret edin. Ev ödevinizi yapin.

  3 – Saticinizla iyi bir iliski kurun. Parça seçimi ve sistem kurulumunda en iyi bilgi kaynagi o olabilir.

  4 – Sinerjistik olarak bir arada çalisabilecek cihazlari bulun. High-end audio saticiniz bu konuda da size tavsiyelerde bulunabilir.

  5 – Ürün seçerken müzikal kalitesine bakin, Teknik performansina, özelliklerine, fiyatina ve markasina degil.

  6 – Dikkatli seçim yapin. Bir çok düsük fiyatli ürünler yüksek fiyatli bazi ürünlerden daha iyi ses veririler. En yüksek standardi olusturmak için gereken zamani harcamaktan kaçinmayin.

  7 – Ürünü satin alacaginiz cihazin üreticisinin müsteri servisi ve güvenilirlik açisindan reputasyona sahip olmasini tercih edin.

  8 – Imkan varsa almaniz olasiligi olan cihazi eve götürüp kendi sisteminizle dinleyin.

  9 – Sistem kurulumu sirasinda saticinizdan yardim alin.

  10 – Aksesuarlari sisteminizi kurduktan sonra satin alin.

  Not :Yazılar alıntıdır.


  BÖLÜM X - 5.1 VE ÖTESİ...  Klasik bir 5.1 sistem aşağıda yer alan bir şekilde yerleştirilir ve kullanılır,  Film veya DVD'lerdeki sesler mevzubahis olduğunda adı sıkça geçen 5.1 terimi, sesin beş ana kanal (sağ, sol, merkez, sağ surround ve sol surround) ve bir LFE kanalı (Low Frequency Effects-Düşük Frekans Efektleri) kullanılarak kaydedildiği anlamına gelir. Ses sistemlerini tanımlarken kullanılan 5.1, 6.1 ve 7.1 gibi rakamlar ise, ses sisteminde kullanılan elemanların sayısını belirtir. 5.1 ve diğerleri arasındaki fark da aslında oldukça basittir ve sadece surround hoparlörlerine dayanır: Ses sistemindeki surround hoparlör sayısı iki ise sistem 5.1, üç ise 6.1 ve dört ise 7.1 olarak adlandırılır.  Bazı DVD ses kayıtları, Dolby Digital'in bir varyasyonu olan Dolby Digital EX'i kullanır. Dolby Digital EX, bir matris kodlama sisteminin yardımıyla 5.1 ses sisteminin sağ ve sol surround kanallarını temel alan üçüncü bir surround çıkışı sağlayabilme özelliğine sahiptir. Kullanılan matris kodlama sistemi, Dolby Digital EX'in hala 5.1 ses sistemi sınıfına dahil oluşu sonucunu doğurur. Bunun nedeni, Dolby Digital 5.1 çözücülerin Dolby Digital EX sesleri okuyabilmesi ve üçüncü surround kanalına dair verileri uygun bir biçime dönüştürerek mevcut iki surround kanalına dağıtabilmesidir.  Dolayısıyla, Dolby Digital EX sesler Dolby Digital 5.1 çözücüler tarafından kendilerine uygun biçime dönüştürülebilir. Ancak bunun tersi de geçerlidir. Yani normalde Dolby Digital 5.1 karakterine sahip bir sesin içerdiği iki surround kanalından gelen bilgileri, 6.1 veya 7.1 sistemlerde bulunan üç veya dört surround hoparlörüne uygun biçimde dağıtarak da dinleyebilirsiniz. Bu işi yapabilmek için elinizde bir Dolby Digital EX çözücü veya THX Surround EX çözücü olması yeterli.

  Görüldüğü üzere sesin ne şekilde kaydedildiğini anlatan figür, ses sisteminde kaç hoparlör olduğunu gösteren figürle aynı olmayabilir. Dolby Pro Logic II kullanarak, çok kanallı ses sistemlerinde stereo müzik parçalarını bile çalabilirsiniz.

  Peki bu sistemlere sahip olduğunuzu düşünürsek hoparlörlerimizi nasıl yerleştirmeliyiz derseniz, yukarıda yer alan resimler genelde benimsensede subwooferın yeri sizin seçiminize kalmıştır kulağınıza ve göz zevkinize en uygun noktaya yerleştirmeniz yeterli olacaktır.

  Not:Yazılar alıntıdır.

  BÖLÜM XI - HI-FI MAĞAZALARI

  Hi-fi konusuna ilgi gösteren arkadaşlar

  Bilgi almak, yeni alet yada kullanılmış 2.el aletler almak isteyenler için aşağıda yer alan site ve adresler bir kaynak noktası olabilir.


  RKD Ltd / Akusta
  RKD MUSİC STORE
  B&W Speakers, Wilson Audio, Halcro, Cary, Acapella, Mark Levinson, Kimber Cable, MIT etc..

  BL Müzik
  'BL Müzik'
  Jadis, NAD, Roksan, Manley, Ixos Cables, audiophile tubes and others....

  Lotus
  web sitemiz yenileniyor
  Audio Research, Krell, JM Labs, Proac, Transparent Cable, Stax, and others..

  Audiogen
  http://www.audiogen.com/
  Lamm, Lindemann, Nirvana Cable, Talon, Lilverline Audio, Wavac and others.

  Nefan
  Shure - Sitemap - Looking for Something?
  Kef Loudspeakers, Shure and others

  Imaj Elektronik
  BAT, Elac,
  Atatürk Oto Sanayi Sitesi Nazmi Akbacı İş Merkezi No:95-96 Maslak ISTANBUL
  Tel : 0212.276.49.34-28
  Fax : 0212.285.91.79

  House of Home Cinema
  Avantgarde, Kain, Danish Physics, WBT, etc
  Bağdat Caddesi 481/5 81070 Suadiye İstanbul
  Tel : 0216.350.84.51
  Fax : 0216.385.70.27

  BSL Ltd. Şti
  Emphasis Amplifiers, AC Filters, Electronic Repairs & Maintenance Service
  Halk Caddesi No:5 Üsküdar İstanbul
  Tel : 0216.333.29.45
  Fax : 0216.391.13.85
  Above information is to our knowledge. Please email us for yours.

  Ayrıca aşağıda yer alan linkler ile gerek yurtiçi ve gerekse yurtdışında Hi-fi konusunda pek çok konuda bilgi ve detaya ulaşabilirsiniz

  Akusta Music
  Online CD Store

  homepage
  Declated as one of the best Hi-End web sites in world.

  Phono Stage, Line Driver Stage, PSE 300B Amplifier, Tonearm, MC-Cartridge, Turntable and MC-Transformer
  DaVinci Audio.

  Açık Radyo
  Acik Radyo.

  http://www.audiogen.com/
  AudioGen

  ACA.GR a web-site for audio and music enthusiasts Home Page
  Audiophile Club of Athens

  http://www.aydinesen.net/
  Aydın Esen

  BBC Music Magazine - the world's best-selling classical music magazine
  BBC Music

  Gramophone - Home - The world's best classical music magazine
  Gramophone

  Untitled Document
  International Symhony Orchestras

  Kerem Görsev
  Kerem Gorsev

  web sitemiz yenileniyor
  Lotus

  tuvpo.com
  No Name HiFi

  RKD MUSİC STORE
  RKD

  Welcome to the Stereo Times
  Stereo Times

  Stereophile: Home Page
  Stereophile

  The Absolute Sound - The High End Journal of Audio & Music
  The Absolute Sound

  http://www.ultimateaudio.com/
  Ultimate Audio

  (Not : Yukarıdaki adresler ticari amaç taşımamakta olup sadece bilgilendirme amacı ile verilmiştir.)

  Not: Alıntıdır.

  BÖLÜM XII - ELEKTRİK HATLARININ DÜZENLENMESİ


  HiFi cihazlarımız en önemli unsuru elektriktir.Prensip olarak bir HiFi düzen asla (özel olarak hazırlanmadı ise) duvardaki ev tesisatı prizlerine bağlanmaz.Bilindiği gibi ana saat den eve kadar bir hat evde bir dağıtım kutusu,sigortalar ve bunlara bağlı bir sürü buat ve duvar prizi aydınlatma elemanı bulunmaktadır.Eğer evinizin elektrik sistemi eski ise veya kontrol edilmeden düzenlenmiş ise ,başlangıç noktanız birinci olarak bu bölgedir.

  1-Saat den evin içine gelen hattınız muhtemelen bir çıplak,birde izoleli tekli bakır telden oluşmakta,sigorta kutusuna olan bağlantılar ise klemenssiz sıkıştırmalı durumdadır.Burasını derhal değiştirin.Evin genel cihazlarının ve ışıklarının hepsinin çalıştığını düşünerek çekilen akımı hesap ederek ,en az bunu ikiye katlıyarak yeniden bir hat çektirin 1mm lik tel=4 Amp hesabı ile en az 6mm lik her ikiside izoleli solid bakır kalitesi yüksek bir kablo çektirin.kablo birbiri üzerinde sarımlı olmalıdır,böylecek olabilecek elektriksel parazitleri mekanik olarak kısmen filtre eder(en iyi kablo piyasada Simens dir.ayrıca kablonun dış çapı değil içindeki tel çapının doğru olmasını sağlayın,ölçün)örneğin evinizde toplam 2000 watt(2KVa) harcanıyorsa/220 volt=9 amper(yaklaşık) eder.Kabloların sigorta kutunuza mutlaka uçlarına klemens takılarak sıkıştırılmış olmasına dikkat edin.
  2-Sigortaların eğer üzerlerinde yazan harflere bakarsanız,bir çok özellik içerdiğini görürsünüz siz C tipi sigorta tercih edin ve çekilen akımın 1.5 misli amperde olmasını sağlayın.
  3-Sigorta kutusundan,sigortalardan çıkan kablolar yine sigorta klemenslerine sıkıştırılarak bağlanmıştır.siz her kablonun üzerine mutlaka bir klemens takın ve kabloları öyle sıkın.Resimdeki gibi ama bizimkilerin ucu çatal olmalıdır.
  4-Sigorta dağılımından sonra kabloların ilk uğradıkları yerler,dağıtım buatlarıdır.Buralarda kablolar birbirleri ile sıkıştırılarak bağlanmış ve izoleteyp ile sarılmışlardır.bunları açın hepsinin uçlarını yeniden temizleyin ve birbirine lehimleyin(en az 100 watt tabanca havya)veya klemens kullanın,klemensleri sıkdıkdan sonra vidalarının gevşemesini önlemek için üzerlerine 1 damla japon(aseton söker)yapıştırıcı damlatın.
  5-evdeki bütün duvar prizlerini ve anahtarlarını söküp kontrol edin gevşek bağlantıları sıkıştırın,içi kararmış olan fiş ve anahtarları değiştirin.
  6-bütün bunları yapıp en ufak bir parazitin bile üremeyeceğinden emin oldunuz ise gelelelim HiFi hattına..
  7-Power amplifikatörünüzün arka panelinde veya kitabında belirtilen amperi tesbit edin veya hesaplayın,ortalama düşük güçler için bile başlangıç akımımız 20 amper yani 6mm çapında telden oluşmuş hattır.Özellikle pre ve digital bölüm için ayrı power ampli için ayrı hat düşününüz.(faz ve nötr de izoleli olarak)yani 4 mm pre ve digital 6mm ise power için.4 lük kabloyu duvar prizi içine bağlamak kolay olabilecektir ama 6mm lik telleri hiç bir yerli duvar prizinin içine doğru dürüst bağlayamazsınız.
  8-Cihazların besleneceği kablo direkt olarak ayrı bir sigorta ile dağıtım kutusundan alınmalıdır,yani sigorta kutunuzdan cihazlarınıza kadar ya özel bir hat duvar üzerinden yada duvar içinden çekilecek,bu hattın yakınında tv kablosu,telefon hattı geçmiyecektir,eğer mecburiyet varsa yani yanından bazı telefon ve tv kabloları geçecekse,bu hattın mutlaka bakır boru içine alınması borunun da topraklanması gerekmektedir.
  9-bir şekilde bu kabloları cihazlarımızın yanına yukardaki özelliklere göre getirdik,hangi fişlere bağlıyacağız?Eğer biraz çirkin olan görüntüsünden rahatsız olmaz iseniz yerli malı Metesan kauçuk fiş ve prizleri kullanmanızı öneririm.Bu fişlerin iç yapıları bize uygundur.eğer bu fişleri beğenmez iseniz ingiliz standartını öneriyorum.bu fişlere kalın kablolarımız rahatlıkla bağlanabilmektedir,ancak cihazların kablolarının uçlarındaki fişleride değiştirmeniz gerekiyor.
  10-şimdi cihazlarımızın yanına kadar iki adet fiş geldi birisi 4 lük tekli(solid) kablo ile pre ve digital için diğeri 6 lık kablo(solid) ile power ampli için.yani bi-wire bağlamış olduk..eğer mümkünse siz digital ile analog ön katlarıda ayırabilirseniz daha iyi olacaktır.
  11-şimdiye kadar değinmediğimiz TOPRAK HATTI konusu önümüze çıkıyor.sakın toprak hattı olmadan çihazlarınızı çalıştırmayın.bazı özel hifi power cordlarda floating sistemi özellikle yapılmaktadır,siz bu tür kabloları asla yüksek akım çeken cihazlarda kullanmayın.Toprak hattımız olacak ama nasıl.Bir kere toprak hattımız yanlış yapılırsa aynen bir radyo gibi yüksek frekansları titreştirerek anten görevi yapacağından emin olun.Toprak hattınız evinizde varsa,bırakın o hat evdeki cihazlarda kalsın.Zaten sigortalardan cihaz yanındaki fişlere kadar gelen kablolarımızda toprak hattı yok.Siz evinizin bahçesinde sisteminize en yakın duvardan aşağı inerek bir toprak hattı çektirin.toprak hattınız içi kalın bir kablo ile olmalıdır genelde yine 6mm lik bir kablo yetecektir.Bahçenize çakılacak 1 metrelik bakır çubuk(hazır olarak var) bu iş için yetecektir.Çubukdan sisteminize kablo sadece ac dağıtım fişlerinize dışardan bağlanacaktır.
  12-Toprak hattı olmadan sistemin çalışması bir çok yönden sakıncalıdır
  a-her cihazın besleme katı (içindeki) genelde bir + birde - voltaj ile olur.orta noktası ise 0 dır yani toprak eğer bu orta nokta referansı verilmez ise voltajı bu simetrik bölümlerde akıma göre sallanır.böylece sesin kalitesi oldukça düşer.
  b-toprak hattı direkt olarak aynı zamanda cihazların şaselerine de bağlı olduğundan statik yüklerin boşalmasına yardımcı olur.
  c-özellikle bas frekanslarda10-150 hz.sistem daha iyi performans verecektir.
  13-Bütün bunlar bitti,ses daha kötü oldu ?....evet ilk başlangıçda öyle olacak,merak etmeyin bırakın burn olsun yani yansın,kablolarımız ve fişlerimizin en az bir haftaya ihtiyacı var.(bu konuya ilerde değineceğiz).Sonra çıkan neticeye sizde şaşıracaksınız.
  14-Eğer power amplifikatörünüz Krell veya benzeri bir cihaz ise mutlaka en az 40 amp hat bağlayın.
  15-Sisteminize regülatör takın.regülatörünüz mutlaka sigorta dağıtım kusunun yanında olsun.Varyak(yuvarlak ve tek kömürlü)kullanan regülatör tiplerini seçin.çekilen gücün iki veya üç mislininden fazlasını hesap ederek regülatör gücünü belirleyin.
  16-Sisteminizin performansını çeşitli AC filteler ile yükseltebilirsiniz,bunları denemekden başka yol yok,en iyisini kendi kulağınızla bulacaksınız ama müzikde neyi dinleyerek...?
  17-Dağıtım kutusundan,cihazlarınıza kadar olan özel hattınız üzerine kömür halkalar geçirin.Bu halkaları Karaköy Yazıcıoğlu pasajında Elmadağ Elektronikde bulabilir ve kablonuzun çapına göre alabilirsiniz.Ayrıca yurtdışında bir çok HiFi mağazalarında kelepçeli haliyle de bulabilirsiniz.Önemli bir hususu unutmayın.Bu malzeme mutlak surette takacağınız kabloya sıkıca oturmalıdır,yoksa rezonans üreterek zarar verir

  Bütün cihazlarınızı AC ye mutlaka aynı fazda takınız, bu işi bir AC voltmetre yardımı ile yapabilirsiniz.

  Eğer bütün cihazlarınızı elektriğe aynı polaritede takarsanız elde edeceğiniz performans'a gerçekden şaşıracaksınız.Bakın neler oluyor:
  "Daha temiz bir ses,baslar daha sıkı,müzik tınıları daha zengin"
  Genel olarak bazı ülkelerde fişleri zaten ters takma imkanınız yok ama HiFi ciler bunları bile tekrar kontrol ediyorlar.Bunun nasıl yapılabilineceğini beraberce görelim.bunu için 3 yol var biz hepsine değineceğiz,fakat en güvenli olanı sizin basit bir voltmetre ile yapacağınız yöntemdir.
  1-Adio advisor mağazasında bu iş için çok çeşitli ürünler var bunlardan bir tanesini temin edip bu işi gerçekleştirebilirsiniz.Bunun için aldığınız polarity tester in kitapcığını okumanız yeterli olacaktır.
  2-Bütün cihazlarınızın erkek fişlerini açarak kablo renklerini takip edin.aynı yönde ac dağıtımına takılkış olduklarından emin olun .dikkat AC işlerinizi yaparken asla canlı ve açık uçlara elektrik varken dokunmayınız
  USA fişlerde: Siyah canlı,Avrupa fişlerde:kahverengi canlı.Fişlerde canlı olan tarafları tesbit edip işaretleyin ve hepsini aynı yönde elektrik dağıtım fişinizin canlı tarafına takın
  3-basit bir voltmetreyi de bu iş için kullanabilirsiniz.öncelikle bütün cihazların birbiri ile olan irtibatlarını kesin,yani bütün ara kablolarını çıkartın.Cihazlarınızıda fişden çekin.Ölçeceğini cihazı bir adaptör ile toprak almıyacak şekilde prize takın.Cihazınızı açın.Voltmetrenizi AC Volt konumuna getirin.Kırmızı probunu cihazınızın şasesine,muhtemelen alt bölümdeki vidaların üstüne(boyalı kısımlardan şase alamıyabilirsiniz) tutun.Diğer probu ise gerçek toprak hattına değdirerek voltajı okuyun ve kaydedin.Aynı işlemi cihazın fişi ters takarak tekrarlayın.Hangi konumda cihazınızın üzerinde düşük volt okumuşsanız doğru polariteyi buldunuz demektir.fişinizin bu tarafını işaretliyin ve dağıtım prizinin canlı kısmına gelecek şekilde takın ve artık hep öyle takın.
  iyi dinlemeler.......

  önemli

  -hiç bir zaman hoparlör ve ara kablolarınızı,elektrik kablolarının yanından geçirmeyiniz
  -cihazlarınızın elektrik kabloların sistemin bir bölümünde toplayıp plastik kelepçeler ile birbirine tutturarak düzenli durmasını sağlayınız.
  -elektrik fişlerinizi çok fazla sokup çıkartmayınız,böylece dişi taraflarda gevşeme olacaktır.
  -elektrik fişlerinizi ayda bir çıkartıp,alkol ile temizleyiniz
  -bütün cihazlarınızı AC ye mutlaka aynı fazda takınız, bir AC voltmetre yardımı ile yapabilirsiniz
  -voltajınızı gösteren bir ışıklı voltmetre ile daima voltajınızın kondisyonunu gözleyiniz özellikle power amplifikatörlerin 230 volt dan sonra bias ayarları değişir,bu hem tehlikeli olabilir,hemde sesi oldukça bozar.Istanbulda gece özellikle şebeke gerilimi yükselmektedir 250 VOLT !! Istanbulda şebeke gerilimi şu anda 240 volt' tur..Mutlaka bir regulatör kullanınız.
  -Regulatörünüzü bilgisayarlar için satılan tiplerden seçmeyiniz.
  -Hoparlör kablosundan asla AC power cord yapmayınız.Zira bu kablolar içlerinden geçebilecek maximum elektrik voltajına göre kılıflandırılmışlardır.220 volt elektrik voltajına uygun değillerdir.Akım çekilmeye başlandığında kablo mekanik olarak kısa devreye girer
  -Kendi cihazlarınıza,kendiniz AC power Cord yapabilirsiniz.Bunun için The Parts Connection'un kataloğundan uygun kablo ve fişleri seçmeniz yeterli,(ben Audio Quest in Ac kablosundan buradan temin ettim)ama unutmayınız eğer ekran kullanacaksanız topraklamayı tek yönden.Ac erkek fişin başlandıcından yapınız

  elektrik hatlarımızın düzenlenmesi 2
  ac filtre veya ac kablo deneniyor.Nelere dikkat etmeliyiz..

  1-Kablo veya filtre henüz yeni ise yerine takın sistemi açın,hiç bir şey çalmadan en az bir gün bekleyin.gün bitiminde sistemi kapatın."Bilindiği gibi elektronlar yüzeyden akar ,kablonun çapının genişlemesi demek,yüzeyin büyümesidir.Böylece hareket eden elektronlar yüzeyde bulunan bazı engellere çarparak orada girdap meydana getirirler ve geçişleri engellenir,dirençle karşılaşırlar(fişler,lehimler,direnç,kondansatör vs gibi yüzey değişikliği olan)bir müddet sonrada elektronlar bu yüzeyde kendilerine yol yaparlar geçişleri hızlanır ve direnç düşer."
  2-Ertesi günü sisteminizi açtığınızda en az 1 saat bekleyin,ve tanıdığınız bir referans müzik çalın.
  3-İlk dikkat edeceğiniz tonal farklılık,ses genel olarak incelmiş,tizler fazlalaşmış ve alt frekanslar zayıflamış ise,müzik içindeki 4-6 Khz arasındaki frekanslarda yer alan enstrüman ve sesleri kulağınızı rahatsız edecek şekilde duyuyorsanız,takılan cihaz veya kablo kesinlikle sizin sistemin istediği akım gücünü içermiyor demektir,iade edin.
  4-tonal fark sesin daha kalınlaşmasına doğru gidiyor ise,akım gücü sisteminizin üzerindedir ve bir sakıncası yoktur.ancak bazı cd lerinizin dinleme zevkini değiştirebilir...seçim size bağlıdır.
  5-tonal fark getirmedi ise,bu gerçekden de sizin için uygun olabilir.her iki hoparlörün ortasından gelen bir ses yakalayın ,örneğin vokal,sesin derinliğini ve ambyansını kontrol edin,mümkünse canlı kaydedilmiş bir unplug veya oda müziği deneyin,eğer filtreleri taktığınızda orta ses yoğunlaşıyor ses hafifce arkaya kayıyorsa tam aradığınızı buldunuz demektir..

 3. #3
  Onursal Üye deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  4.810
  Tecrübe Puanı
  9575725

  Tanımlı Hİ-fİ SÖzlÜĞÜ

  Hİ-Fİ SÖZLÜĞÜ


  A

  AAD : Satın aldığınız cd nin üzerine yapılan kaydın analog olarak yapılıp digital olarak depolandığını gösterir.
  AC3 : Surround receiverlarda dtd surround sistemdeki kanallara ilave olarak +1 center ve +1 aktif bass ile desteklenmiş formattır.
  ADD : Cd üzerindeki kaydın analog olarak yapıldığını master ve depolama işleminin ise digital olarak gerçekleştiğini gösterir.
  AMPLİFİRE : Hoparlörlerinizi sürmek içim çeşitli kaynaklardan gelen sinyalleri yükselten cihazdır.
  ANALOG : Digital olmayan ses ve ses kayıt formatıdır.
  ANTİ-SKATİNG : Pikap iğnesinin plak üzerindeki oluklardan kaymasını önlemek için uygulanan sisteme verilen addır.
  ANAMORPHIC : DvD disklerin sadece wide screen televizyonlarda letter box formatında görüntünün daha iyi çıkmasını sağlayan sistemdir.
  AGRESİF : Dinlediğiniz sesin parlak ve önde olması durumu.
  AMBIANCE : Sesin dinlendiği mekandaki müziğin ve kaydın o ortam içerisinde yarattığı akustik.
  ANALYTICAL : Yüksek detay.
  ARTICULATE : Dinlenen müzikte yer alan insan sesi enstrümanlar ve bunların birleşiminin tümü.
  ATTACK : Dinlediğiniz müziğin sisteminiz içerisinde ürettiği ve zaman zaman yükselen frekanslara verilen ad.
  ALİGMENT (Hizalama) : Kaydedici yada çalarların plak yada bant üzerinde kafalarının oluklara yada banta göre ayarlanmasına denir.
  ANALOG : Plak ve kasetlerin veriyi kaynaktan direk depolama şekli.

  B

  BASS : Müzik içerisinde duyulan düşük frekanslı seslerin geneline verilen ad.
  BASS REFLEKS : Speaker kutusu üzerindeki hava akımını dışarı atan port vasıtası ile bass üretimine yardımcı olan sistem.
  Bİ-AMPLING : Speaker üzerindeki farklı frekans üreten ünitelerin her birinin anfi üzerinden farklı kanallar ile sürülmesidir.
  BINDING POST : Çıplak kabloları sıkıştırmak için kelepçeye sahip speaker terminali.
  BANANA : Speaker kablolarınızı speaker terminaline fiş gibi takarak kullanmanıza yarayan adaptör.
  BIT : Digital veriyi oluşturan en küçük parçaya verilen isim.
  BITSTREAM : Digital cd datasını analog sinyallere dönüştürme yolu.
  BIWIRING : Speaker içinde split crossover ile speakerın arkasındaki çift girişi kullanarak üst ve alt frekansların ayrı ayrı sürülmesi durumu.
  BRIDGE : Stereo bir anfinin daha yüksek ses elde edebilmek için mono olarak bağlanmasına denir.Bunu yapabilmek için anfinizin bridge katının olması gerekir.
  BALANCE : Ampliwire cihazlarınızın üzerinde stereo kanalları sağ ve sol olarak ayırmak.Aynı zamanda tonal kontrolleri ayarlamakta bir başka balans işlemidir.
  BODY : Tüm sesler içerisinde üst bass frekansların üst frekanslara göre baskın olması durumu.
  BOXY : Box audio speakerlerde sesin yarattığı rezonans.
  BRİGHT : Speakerlerde midrange ve tiz seslerin baskın olması durumu.


  C

  COMPACT DISC(CD) : Veriyi digital olarak depolayıp saklayan ve lazer optik göz vasıtasıyla verisi okunabilen disk.
  CD-R : Bir kereye mahsus kayıt edilebilir cd anlamındadır.Fakat tekrar kayır yapılamaz.
  CD-ROM : Bilgisayarlar için ve bağzı cd wrighter modellerde sadece okunabilir bellek olarak kullanılabilen bölüm.
  CD TEXT : yeni sistemlede cd çalarların şarkı ismi yada sözleri gibi bileşenleri görüntülemesini sağlayan sistem.
  CLASS A : Sinyalin pozitif yada negatif olarak birlikte yükseltildiği anfi çaşidi.
  CLASS B : sinyalin pozitif ve negatif yarılarının farklı devre katlarında işlendiği ve çıkış katlarının anahtarlandığı sistem.
  CROSSOVER : Speakerler içerisinde bulunan ve frekansları ait oldukları ünitelere gönderen elektronik devre.
  CARTRIDGE : Plaklarda yapılan kaydı anfiye ses elektrik sinyali olarak çevirerek yollayan convertör parça.
  CD-RW : Üzerine tekrar tekrar silinip yazılabilir disk.
  COLOURATION : Müziği natural olarak dinlerken bass mid yada tiz seslerdeki hoşa gitmeyen istenmeyen seslerin oluşması.
  COMPRESSION : Radyo istasyonlarından yayınlanan yüksek frekanslı yayının müzikteki alt ve üst frekanslar arsındaki farkı azaltmak için kullanılan sistemdir.Otomobil radyolarında iyi sonuç vermekle beraber hi-fi tunerlarda iyi sonuç vermez.
  CRT : Convansiyonel tv lerde 3 farklı renk tüpü kullanılarak gelen görüntünün tv akranına aktarılması.
  CLIPPING : Anfini sesi gücün yettiğinin ötesine cihazın aşırı yükleme göstermesi.Bu gibi bir durumda ses ditortion yaratacaktır.
  CC3 : Kristal netlik.
  CLOCK : Zamanlama sinyali üretmek için kullanılan elektronik osilatördür.Diskten alınan veriyi senkronize etmek için kullanılır.
  CRT (Cathode Ray Tube) : Projeksiyon tvlerdeki üç renk tüpün birleşerek görüntüyü oluşturmasına verilen ad.


  D

  DAB (Digital Audio Broadcasting) : Hem am hem fm bandından alınabilen digital stereo yayın.
  DAC (Digital Analog Convertor) : Sayısal verileri analog sese çevirir.
  DAT (Digital Audio Tape) : Dönen bir kayıt kafası vasıtasıyla bant üzerine digital kayıt yapabilen deck tape.
  DALGA BOYU : Havada hareket eden ses dalgasının boyunu belirtmek için kullanılır.
  DATA REDUCTION (Veri Azaltma) : Müzik depolamak için gereken veri miktarını düşüren sistem.
  DCC (Digital Compact Casette) : Bildiğimiz tape sisteminin digital olarak üretilmiş hali.
  DDD : Cd içerisine yapılan kaydın her aşamasında digital olarak yapıldığını belirtir.
  DENGELİ BAĞLANTI : Dengeli bağlantılarda pozitif ve negatif kablolar etkin bir enterfans için korumalıdır.
  DESIBEL : Ses basıncı ölçü birimidir
  DIGITAL : Cd çalarlar Dat,Md,Dcc gibi cihazlarda kullanılan disk veya kasetetlerin kullandığı ses depolama protokolü.
  DIGITAL ÇIKIŞ : Digital sinyalin kaydedilmesi yada dac tarafından işlenmesini sağlayan çıkıştır.Koaksiyal yada optik olabilir.
  DİNAMİK ALAN : Hi-Fi bileşenleri tarafından üretilen en yüksek vr en alçak sinyalin arasında kalan alan.
  DISTORTION : Hi-Fi bileşenleri içerisinde dinletide kaynaklanan istenmeyen seslere verilen isim.
  DOLBY DIGITAL : Ev sinema sistemi protokolüdür 5 sabit kanala ilaveten bir adet aktif sub bass kullanılır.
  DOLBY SURROUND : Arka efekt kanallarını stereo kayıtlar için kodlayarak sanal kanal oluşturan format.
  DOLBY PRO-LOGIC : Diyalogları center üzerinde sabitleyen format.
  DROP-OUT : Teyp dat gibi cihazlarda kayıt anında kafanın herhangi bir manyetik perdelemeden dolayı yada bant ile temasının kesilmesinden dolayı oluşan anlık sinyal kaybı.
  DTS : Ev sinema sistemlerinde 5+1 6+1 7+1 gibi formatlarda her sesin kanallara sabitlenerek verilen hali.
  DUAL MONO : Bağzı anfiler içerisinde sağ ve sol kanlların anfiler içinde ayrı ayrı işlenecek şekilde üretilmesi.
  DVD : Cd boyutundaki diskleri kullanan yeni kayıt formatı.Bu formatta disk üzerine yüksek kalitede ses ve görüntü kaydı yapılır.
  DNM (Digital Natural Motion) : Digital doğal hareket
  DS (Digital Scan) : Digital tarama.
  DOBY B,C+S : Tape decklerde kayıt esnasında dip gürültüleri gibi kötü sinyalleri temizlemek için kullanılan protokol.Dolby yapılan kayıt dolby dinlenmelidir.
  DOLBY DIGITAL EX : Dolby digital 5+1 sisteme ek olarak sistemin audio dinlerken rear ve center ı kullanarak matrix stereo oluşturmasını sağlayan protokol.
  DOLBY HX PRO : Kayıt esnasında yüksek frekansları distortion olmadan kayıt yapabilmenizi sağlayan protokol.
  DARK : Bright in aksine stereoda mid ve tiz lerin aksine bass sesler ve dolayısı ile alt frekansların baskın olması durumu.
  DEFINITION : Sistem içerisinde algılanan gerçek sesin kalitesinin yüksekliği


  E

  ELEKTROSTATIC : Hoparlörlerin ses üreten hafif diyaframlarını ileri geri hareket ettirmek için kullandıkları yüksek voltaj gücü.
  EMPEDANS : Elektriksel özellik.Düşük empedans kaynaktan daha yüksek güç öekerken tersi daha az güç kullanır. yani 4-6 ohm bir speaker 8 ohm bir speakere göre dah güçlü bir anfi ister ve sürülmesi daha zordur.
  EUPHONIC : Bağzı lambalı anfilerin diğer lambalılara göre sıfır distortion ile daha azla ayrıntı ve kalite üretmesi durumu.


  F

  FREKANS : İnsan kulağının duyabildiği veya duyamadığı ses dalgalarına verilen isim.
  FRONT END : Bir lp yada cd deki sinyal kaynağını ifade eder.Ayrıca tunerde sinyali antenden alıp modüle eden devre katı içinde kullanılır.
  FILTER : Digital kayıtların analog sinyallere dönüştürülmesi anında sinyalin distortion dan arındırılarak saflaştırılması.
  FREKANS RESPONSE : Speakerlarda alt ve üst frekansların arası.Bu sayede speaker alt ve üst sınırlarda hangi aralıkta çalıştığı belirtilir.


  G

  GRIP : Bass kontrolünün güçlü olarak sağlanması.


  H

  HDCD (HİGH Definition Compatible Digital) : Daha iyi ses elde etmek için cd lerde kullanılan kodlama sistemi.
  HERTZ : Frekans birimi.Sinyalin saniyede kaç kere bırakıldığını gösterir.Örneğin 1hz sinyalin saniyede 1 kere salındığını belirtir.
  HİZALAMA (Aligment) : Kaydedici yada çalarların plak yada bant üzerinde kafalarının oluklara yada banta göre ayarlanmasına denir.


  I

  IMAGING : Stereo da enstrimanların ve sesin oda içerisinde dağılımına verilen ad.


  J

  JITTER : Digital sinyali analoğa çeviriken kullanılan Dac convertörlerin arasında kullanılan çevirim esnasında oluşabilecek dip gürültüleri önleyip temizleyen sistem.Bu cihazlara verilen ad ise Jitterbug.


  K

  KARTUŞ : Pikaplarda plak çalınırken plak üzerindeki oluklardan sinyali elektrik sinyaline çevirerek anfiye yollayan kısım.İki farklı çeşidi vardır.
  KOLORASYON : Müziğin doğal yorumunda oluşan sapma.
  KBPS (Kilobits Per Second) : Mp3,dab gibi cihazların yolladıkları veri sinyalinin saniyede ne kadar olduğunu gösterir.Ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir.  L

  LINE LEVEL : Ampliye girmeden önce herhangi bir yükseltmenin gerekmediği girişleri ifade eder.


  M

  MIDBAND (Orta Bant) : Çoğu enstruman ve vokallerin duyulduğu ses bandıdır.
  MINI DISC (Md) : Mini disc player 74 dakika kayıt yapabilir.
  MONOBLOK : Bağımsız mono power anfi.İki adet mono blok anfi ile stereo ses alabilirsiniz.
  MOVİNG COIL-MC : Pikap kolundaki hareketli bobin.Bu bobinler elektrik sinyallerini sabit bobinler içinde hareket ederek üretir.Çıkışı hareketli mıknatıslardan daha düşüktür.
  MOVING MAGNET-MM : Hareketli bobinli kartuşlarda iğnenin bağlı olduğu mıknatıslar elektrik sinyalini sabit bobin içerisinde hareket ederek üretir.
  MP3 : İnternet üzerinden kaydedilebilen ve pc de depolanıp data cd lerine yazdırılabilen nispeten kalitesi düşük sıkıştırılabilen ses formatıdır.


  N

  NICAM : Görüntü ile birlikte gönderilen cd kalitesindeki digital stereo tv sesi.  O

  OHM : Direnç birimi.Bir hoparlörün empedansı ohm olarak ölçülür ve belirtilir.
  OVER SAMPLING : DAC Sistemlerinde sinyal frekansını arttırarak çevrim devreleri ve yardımcı devreler için istenmeyen sinyalleri filtreleme işlemini kolaylaştırır.
  OPEN : Sesin havada yol alırken üst frekansların temiz ve berrak olarak salınması.


  P

  PASİF : Sinyali yükseltmeyen bir devre yada bileşeni ifade eder.
  PMPO : müzik çıkış gücünün tepe noktasını işaret eden terimdir.
  POWER AMLIWIRE : Speakerlere ses sinyallerini gönderen amli katı.
  PRE AMPLI : Power ampiye gidecek sinyalleri alıp işleyip yollayan control kısmı.Aktif speakerler ilede kullanılabilir.


  R

  RDS (Radio data System) : Fm radyo kanallarında radyonun çaşitli bilgileri ekrandan okunur şekilde yollaması.Hava durumu finans spor v.s.


  S

  SİNYAL/GÜRÜLTÜ ORANI (Noise) : Ses sinyal seviyesi ile istenmeyen gürültü seviyesinin arasındaki farkı belirtir.Db cinsinden olan değer arttıkça gürültü seviyesi düşer.
  SUBWOOFER : nispeten küçük olan hoparlörlerin üretemeyeceği bass frekanslarını üreten bass sürücüsü kolon.
  SÜREKSİZLER : Müzikteki kısa ve ani oluşumları ifade eder üretilmesi zordur.(Zil sesi gibi)
  SAMPLING RATE : Örnekleme oranı.Bir digital kayıt cihazı yada oynatıcı cihazın bir sinyali ne kadar işleyebildiğini gösteren terimdir.
  SEISMIC : Çok düşük bass frekansı duymak çok zordur.


  T

  TEYP LUPU : Ampli üzerinde bulunan teyp üzerindede karşılığı bulunan kayıt yapılmasını sağlayan soket girişleri.
  THX : Lucas film tarafından üretilen maliyetli bir surround formatı.
  TRODIAL TRAFO : Bu transformatörler yuvarlak şekilli daha iyi bir stabilite ve daha az akım kaçağı sağlarlar bu şekildede daha iyi bir güç üretirler.
  TİZ : Üst ses frekanslarının genel adı.
  TWEETER : Hoparlör üzerinde tiz frekansları üreten üniteye verilen ad.
  TÜP : Yükseltme ünitesi olarak kullanılan bu parçada elektrotlar vakumlanmış kapalı bir cam içindedir.Ürettiği ses çok iyidir.
  THIN : Hafif bass.
  TIMBRE : Enstrümanların tonal karakterlerine verilen ad.
  U
  V  W
  WATT : Güç birimi.Birim arrtıkça güçte artar.
  WOOFER : Alt frekans yani bass sesleri üreten hoparlör üzerindeki ünitenin adıdır.
  WARM : Düşük midreng ile gelen tatlı sese verilen ad.


  Y
  Z

 4. #4
  Onursal Üye deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  4.810
  Tecrübe Puanı
  9575725

  Tanımlı

  2. EL CİHAZ ALIMI


  --------------------------------------------------------------------------------

  NEDEN 2.EL?

  İKİNCİ EL CİHAZ ALINIRMI?

  AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?
  ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR?


  Sitemin tüm takipçilerine ve yeni takip etmeye başlayan arkadaşlarımıza yeniden merhaba. Sizlerden gelen yoğun talep üzerine bu bölümde geniş olarak 2.el konusuna değineceğiz.
  Aslında site içerisinde farklı bölümlerde ve sizlerden gelen yazılardan derlediğimiz kısımlarda bu konu hakkında ufak tefek bilgiler vardı.Ancak bu bilgilerin yetersiz olduğuda bir gerçek.Şimdi sizlere bu konuyu olabildiğince açarak avantaj ve dezavantajlarını,dikkat etmeniz gerekenleri ve en önemlisi neden 2.el tercih ettiğimi açıklamaya çalışacağım.

  NEDEN 2.EL?:

  Bunun için size birçok neden sıralayabilirim,ancak bunları sıralamadan önce birşeyi hatırlatmam gerektiğini düşünüyorum.Burada okuyacaklarınız asla bir yönlendirme değildir. Bunlar sadece benim ve benim gibi düşünenlerin kişisel seçimleridir.Diğer taraftan sıfır cihaz alımına yönelenlerin de hiç kuşkusuz geçerli sebepleri vardır ki bunlardan en önemlisi teknolojiyi takip etmektir.Bu birçok cihaz ve sistem için son derece doğru bir karardır. Ancak unutulmamalıdır ki bu sistemlerin dahi ikinci eli bulunabilmektedir sadece biraz sabır ve zaman ister.
  Bir diğer neden ise maddi konudur.Kaldıki bu konu birçoğumuz için en önemli seçim sebebidir.Alacağınız 2.el bir cihaz veya sistem en kötü şartlarda bile sıfırından 3/1 oranında daha ucuza malolacaktır.Tabiiki bu maliyeti alacağınız sistemin yada cihazın günün şartlarında aynı ölçütlerde bir cihazla karşılaştırarak elde edebilirsiniz. Eğer bu karşılaştırmayı yapmazsanız yanılgıya düşebilirsiniz.Örneklemek gerekirse bir mission model 735 kolonun zamanındaki satış fiyatı ortalama 1000 dolar civarındadır 2.elde bu kolonu 500 ila 700 dolar arasında bulabilirsiniz ancak bunu piyasada satılan mesela dali axs 8000 marka bir kolonla kıyaslarsanız size pahalı gelecektir çünkü bu kolonun sıfır fiyatı 600 dolar civarıdır. İşte bu durumda yanılgıdasınız demektir çünkü ne kalite nede seviye olarak eşdeğer değillerdir,oysaki mission kolonu şimdiki standartlarda bir mission 783 ile kıyaslarsanız ki bu kolon yaklaşık 1200 euro civarıdır işte o zaman gerçek sınıflandırmayı ve 2.el farkını açığa çıkartabilirsiniz. Kuşkusuz bu konuda bilgi gerekmektedir ancak kısa bir araştırmayla öğrenmeniz mümkündür. yapılan diğer bir hata ise internette sörf yaparak avrupa yada amerikadaki 2.el yada sıfır fiyatları ile Türkiye de satılan cihazları kıyaslamaktır.Bu şu açıdan son derece yanlıştır,1.si orada gördüğünüz her cihaz Türkiye de belli bir gümrük vergisi ve Türkiye ye ulaşana kadar kaçıncı elden geldiğine göre değişen kar marjları ile satılırlar.Bu yüzden Türkiye satış fiyatları hem sıfır olarak hem ikinci el olarak daha yüksektir. Şöyle düşünebilirsiniz,ben bunu net üzerinden ikinci el alarak oradan getirtebilirim,bana daha ucuza malolacaktır diyebilirsiniz.Mutlak doğru.

  ANCAK!!!!!!!!!

  1: Aldığınız cihaza minimum 100/1 ila 3 arasında shipping ödeyeceksiniz.
  2: Cihazınızın emniyet içinde elinize ulaşması için iyi bir posta veya paket servis kullanacağınızdan uçakla gelmese bile en ucuz 120 ila 200 dolar arasında gönderi ödeyeceksiniz.
  3: Cihazının Türkiye ye girişte gümrüğe girecektir ki buda gümrük vergisi ödemeniz anlamına geliyor,buda size extra ödemeniz gereken paketin büyüklüğüne ve ağırlığına göre 200 dolarlar civarı bir vergidir.Paketiniz pekte küçük olmayacaktır çünkü deck sistemlerde standart olan 43 cm en ve ona göre en düşük 25 cm dip genişliğne ve minimum 1,5 kg ağarlığa sahip olacaktır.
  4: Görmeden ve dinlemeden sadece resme bakarak satın aldığınız bu cihazın performansının ne derece iyi olduğu veya değişen birşeyi olup olmadığı konusu sadece şansınıza kalmış demektir.
  5: En önemlisi cihazınız 2.el statüsünde geleceği için gümrükte takılıp kalma olasılığı çok yüksek olacaktır.
  İşte tüm bunları göz önüne aldığınızda cihazınızı yine Türkiye içerisinden almak sizler için en doğru karar olacaktır.

  2.EL CİHAZ ALINIRMI?:

  2.El cihaz almaktan korkmayın.Gönül rahatlığı ile alabilirsiniz sadece dikkat etmeniz gereken belli noktalar ve ikinci elde almamanız gereken cihazlara dikkat etmeniz yeterlidir,çünkü bu guruba giren fazla bir cihaz bulunmamaktadır. Yukarıda belirttiğimiz gibi 2.el sizlere birçok konuda avantajlar sağlayacaktır.Birçoğumuz 2.el cihaz almaktan kaçınırız , bu bizi korkutur hele birde cihaz oldukça eski modelse.Unutulmamalıdırki kullanılmış cihaz alırken cihazın ne kadar oynandığı önemlidir. Çok temiz kalmış cihazlar olduğu gibi tamamen refuze olmuş cihazlarla karşılaşmanız da mümkündür.Bu sizi yıldırmamalı, sadece biraz dikkat yeterlidir.Çünkü asla ulaşamayacağınız noktalardaki cihazlara bile kullanılmış olarak sahip olabilir hatta hi-end'e bile adım atabilirsiniz.

  AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?:

  2.El almanın avantajları:
  1: Kesinlikle fiyat konusunda sizi yormaz:
  2: Asla ulaşamayacağınızı düşündüğünüz cihazlara ulaşmanızı sağlar.
  3: Ürün çeşitliliği yaşamanızı sağlar.
  4: Farklı çevrelerden hi-fi ile uğraşan yada ilgili insanlarla tanışmanızı bilgi alışverişinde bulunmanızı sağlar.

  2.el almanın dezavantajları:
  1: Belli bir riziko taşır
  2: Kozmetik olarak birtakım izler taşıyabilir.
  3: Alım esnasında dikkat edilmez gerekli özen gösterilmezse arızalı çıkabilir.

  ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:

  2.El hi-fi cihaz yada sistem alırken dikkat edilmesi gereken konular cihazlara göre değişkenlik taşımakla beraber farklı cihazlar için dikkat edilecek birbiri ile aynı belli konularda vardır.
  Öncelikle genel olarak dikkat etmeniz gerekenleri sıralayalım.

  1: Cihazınızı alırken dış yüzeyinin temizliğne dikkat edin.Yani kozmetik olarak iyi durumda olmalıdır.ancak çok özel bir model bulmuş iseniz bu fazla bir önem taşımayadabilir.

  2: Cihazın dış bölümünde ve tabanında bulunan vidaları kontrol edin üzerinde tornavida izi olup olmadığını veya birbirinden farklı vidalar olup olmadığını kontrol edin.

  3: Bağzı cihazların özellikle anfi/preanfi gibi cihazların üzerinde ve altında bulunan ızgaralar vardır ışığa tutarak yada içine ışık tutarak lehim bölgelerine bakın,buralarda farklı lehim olup olmadığını kontrol edin.Merak etmeyin eğer farklı bir lehim varsa hemen farkedersiniz çünkü fabrikasyon lehim ile sonradan yapılan lehimler farklı olacaktır.

  4: Alacağınız cihazı mutlaka dinleyin.Dinlerken(Anfi/Preanfi) üzerindeki ton kontrolleri volume potansını ve diğer kontrol düğmelerinin işlevsel olup olmadıklarını anlamak için kontrol edin.Herşey çalışıyor fakat hafif cızırtılar varsa merak etmeyin korkulacak birşey değil sadece oksidasyondur.Fazla ilerlemiş yani sesi tamamen keser durumda değilse spreyle düzelebilir bir problemdir,alınabilir.

  5: Beğendiğiniz cihaz bir kasetçalar ise önce bir kaset dinleyin auto reverse ise her iki tarafınıda dinleyerek fark olmamasına dikkat edin.

  7: Kasetçalar alırken sarma motorlarının her iki yönede aynı hızla dönüp dönemediğini kontrol edin.Kristal dediğimiz okuyucu kafaya bakın fazla aşınmamış olmamalıdır.aşınmışsa zaten tiz sesleri tam veremez ancak bu kafa ayarı ilede ilgili olabilir satıcınıza bir kontrol ettirin.

  8: Cd player alıyorsanız mutlaka cihazı içerisine çizik yada nispeten yıpranmış bir cd koyarak 10 dakika kadar dinleyin.Cihaz bu süre zarfında atlama yapmamalıdır.eğer atlama yapıyorsa ya gözde yada entegrada bir problemi olabilir almayın.Ancak hatırlatmakta fayda var göz tozlanmış olabilir bu durumda zaten cd'yi koyar koymaz atlamaya başlayacak yada direkt olarak okuyamayacaktır.Bu durumda önce gözün tozunu aldırıp tekrar deneyin.

  9: Speaker alırken kolonları balans yaparak her ikisini ayrı ayrı dinleyin,arada bariz fark olmamalı.Kolonları dinlerken ünitelere yaklaşarak diğer üniteleride tek tek dinleyerek tüm ünitelerin çalıştığından emin olun.

  10: Speaker alırken reflexlerine dikkat edin eğer üzerinde poliüretan refleks varsa parmağınızı üzerine sürerek döküntü yapıp yapmadığına bakın yapıyorsa ömrünü tamamlamak üzere olabilir dikkat edin.

  11: Ekolayzer alırken potanslarını yukarı aşşağı hareket ettirerek oksidasyon olup olmadığını yada potansın çalışıp çalışmadığını kolonları balans yaparak ait olduğu kanal üzerinde deneyerek kontrol edin.

  12: Pikap alırken pitch konrollerine dikkat edin,devirde kayma olup olmadığını mutlaka kontrol edin.Kayma varsa tamiri zor olabilir.Eğer belt drive pikap alıyorsanız lastiğini kontrol edin.lastikte sertleşme veya gevşeme oluşup oluşmadığına dikkat edin.

  13: Herhangi bir cihazı alırken deneme esnasında mutlaka flat olarak dinleyin,yani ton kontroller sıfır seviyede iken dinleyin bu sayede cihazın gerçek sesini dinlersiniz.

  14: Alacağınız cihazları dinlerken sistemin arasında extra sesi düzeltmek için parçalar konmamış olmasına çok dikkat edin(sub bass,ekolayzer,convertor v.s gibi)

  15: Anfi ve Speaker alırken dinlediğiniz müzik türünü mutlaka gözönünde bulundurun ve yanınızda dinlediğiniz müziklerden örnek götürerek dinleyin.Unutmayınki demo odalarında dinlediğiniz ses ile evde alacağınız ses çok farklı olacaktır.

  16: Anfi ve Speakerınızın birbirine uyumlu olmasına dikkat edin yoksa çok kötü bir ses ila karşılaşabilirsiniz,param var en iyisini aldım işi kökünden çözdüm diye birşey sözkonusu değildir.Kimi zaman çok pahalı bir anfi yada kolonla çok ucuz bir anfi vaya kolon birbiriyle çok daha iyi uyum gösterebilir.Şaşırırsınız.

 5. #5
  Onursal Üye deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını deliqanli Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  4.810
  Tecrübe Puanı
  9575725

  Tanımlı Hi-Fi Cihaz Bakımları

  Hi-Fi Cihaz Bakımları  EVİNİZDEKİ CİHAZLARA YAPABİLECEĞİNİZ BASİT BAKIM TEKNİKLERİ


  Cihazlarınızın periyodik bakımları ve dikkat edilmesi gereken önemli noktalar:

  Yaz aylarında olduğumuz şu günlerde hepimizin evlerindeki en önemli sorun tozdur.
  Ve bu küçük zerreciklerin elektronik cihazlarımız üzerindeki zararları ve yarattığı etkiler hiçte küçümsenecek boyutta değildir.Toz ve benzeri yan etkilerin seneler senesi cihazlarımızda yarattığı sorunları ve bunların giderilmesinde yardımcı olması için atılabilecek adımları yazarak sizlere bir nebzede olsa yardımcı olmak istedim.
  Bildiğiniz gibi evlerimizde kullandığımız tüm sistemler belli periyodlarda bakım gerektirir ben sizlere evinizde bu bakımın sizler tarafından yapılabilecek boyutundan bahsedeceğim.
  Sırasıyla ampli,cd,casette deck,speaker gibi cihazlarınızın bakımları ve dikkat edilecek hususları bu satırlarda bulacaksınız.

  AMPLİFİRE BAKIMI VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:
  GEREKLİ MALZEME:
  Yumuşak boya fırçası (2 boy kalın ve ince)
  Tercihen philips kırmızı yağlı sprey
  Tercihen philips mavi yağsız sprey
  Anti statik toz savar temizleme spreyi
  Dış yüzey temizleyici köpük
  Elektrik süpürgesi

  Amplifire içinde zamanla biriken tozu alabilmeniz için öncelikle üst kapağı açmak gerekir bunu yaparken yan ve arka vidaları açmalısınız,işte burada çok dikkat etmelisiniz çünkü vidalar üzerinde kullanılan statik boya çok ince bir tabakadır ve en ufak bir zorlamada çatlayarak çizilir ve atma yapar.
  Bu ise bir zaman sonra cihazını değiştirmek satmak yada takaslamak istediğinizde değerinin düşmesine ve cihazın açılmış oynanmış olduğu izlenimi verilmesine yol açar.Bunun önüne geçmek için kullandığınız tornavidanın ucuna bir toz bezi ile tampon yaparak vidaları açarsanız sorunu halletmiş olursunuz.
  Bu işlemden sonra ilk olarak elinizdeki kalın toz fırçası ile cihazın kapak altında gözle görülen yerlerdeki (Trafo,Soğutucular,Ana Kondansatörler v.s) tozları kaldırarak elektrik süpürgesi ile çekin.Bu sayede kalkan toz yeniden cihaza girmez hemde çevreye yayılmaz.Sonrasında fırçanın alamadığı yer etmiş tozları ise yağsız sprey ile bir bez yardımızya hemen alabilirsiniz.(DİKKAT devrelerin arasına kesinlikle girmemeye özen gösterin)
  Amplifire sözkonusu olduğunda dikkat edilecek en önemli konu tozun zaman içerisinde potansiyometreler üzerinde birikmesiyle oluşan kirin yarattığı distortion'nun yok edilmesidir.
  Bağzı arkadaşlarımız haklı olarak potansiyometre nedir diye soracaktır.
  Potansiyometre anfiniz üzerindeki ses kontrol yada ton kontrol gibi sağa sola hareketli düğmelerin hareket mekanizmalarıdır.Bunlar zamanla aldığı tozlar yüzünden çeşitli cızırtılara veya ses kesilmelerine yol açarlar.Bunların zaman zaman temizlenmeleri gerekir ki bunun için en iyi yol ise bizim yağlı sprey dediğimiz ve piyasada her yerde bulabileceğiniz bu temizleyici maddeleri kullanmanızdır.
  Bu temizleyicileri anfinizin modeline göre dışarıdan uygulayabilir yada üst kapağını açarak direk potansın hareketli bölgelerin üzerine uygulayabilirsiniz.Bu bölgeleri potansı hareket ettirerek görebilirsiniz.Spreyi uyguladıktan sonra potansı ters yönlere hareket ettirerek spreyi iyice almasını ve yağlanmasını sağlamaya dikkat etmelisiniz.
  Bağzı potanslarda spreyin içine işlemesi için dışarıdan uygulamanıza izin vermeyecek kadar küçük bölümler yada parçalar olabilir.Bu gibi bir durumla karşılaşırsanız küçük bir şırınga ve iğne çok işinize yarayabilir.Bu durumda spreyi şırınganın içine sıkarak iğne ucu ile potansın içine doğru uygulayabilirsiniz.
  Bu cihazlardaki selektör yani ayırıcı düğmeleride (cd,aux,phono v.s) zamanla potanslar ile aynı kaderi paylaşır ve aynı arazı verirler.Bu nedenle potansa yaptığımız uygulamayı bu düğmelerede yapmamızda fayda vardır.Bu bakımları yapmak için illaki cihazınızn hata vermesini beklememelisiniz en azından 4 yada 6 ayda bir bakımı yapmak sizi gereksiz masraflardan uzak tutacaktır.
  En son olarak cihazını yine tornavidanıza bez geçirerek kapattıktan sonra üst bakımını yapmalısınız.Cihaz kaptıldıktan sonra eğer düğmeler geçmeli ise yerlaerinden çıkartılarak üzerine köpük sıkılır ve 3 ila 5 dakika bekletildikten sonra silinir.Daha sonra kuru ve yumuşak hav bırakmayan bezle tekrar silinir.Çıkarılmış düğmelerede aynı yöntem uygulandıktan sonra yerlerine takılır ve son olarak antistatik toz savar bir sprey ile silindikten sonra bizlerin yapabileceği bakım biter.
  ÖNEMLİ NOT:Burada belirtilen bakımlar standart bakımdır bu sorunlar bazen yapılan bakımlarla giderilemeyebilir bu durumda cihazınızı mutlak olarak servise sokmanızı tavsiye ederim.

  CD PLAYER BAKIMI
  GEREKLİ MALZEME:
  Contact Lens temizleyici
  Sert cımbız
  Pamuk
  İnce Kalın Fırça
  Sürücü Kanalı için özel silikon yağı (ancak bulmak zor ve pahalı bu yüzden arko krem)

  Cd playerlarımızda en önemli sorun tozdan kaynaklanan bağzı cd leri okuyamamak yada okurken atlama yapmasıdır.Buarada önereceğimiz yöntemler tamamen sizlerin uygulayabileceği basit ve zararsız yöntemlerdir.Ancak bunları yaparken çok hassas davranmanızı şiddetle tavsiye ederim.
  Cd playerımız kapağını yine dikkatlice açarak aynı anfilerde uyguladığımız yöntemle tozunu almalıyız.Daha sonra sürücü bölmesini cihazı elektriğe alarak açık konuma getiriniz.Fişi çekerek cihazı kapatınızki sürücü bölmesi açık kalsın.Daha sonra lensi ortaya çıkarmak için mekanizmayı hafifçe hareket ettirin.Bir parça pamuğu cımbızınızın ucuna sararak pamaklarınızla iyice seyreltin yoksa pamuk lensi çizebilir.Daha sonra lensin üzerinde hafif hareketlerle sallayarak seyreltilmiş kısımla tozu alın.Lens temizleyiciyi yeni bir parça pamuk üzerine damlatarak lensi bastırmadan silin ve uçmasını bekleyin.(DİKKAT:Kesinlikle alkol kullanmayın)
  İşte oldu lensiniz artık tertemiz.Unutmayın lens üzerindeki en ufak toz zerreciği bile atlamalara yada okuyamamaya yol açabilir bu yüzden dikkat edin.
  Sürücü kanalları dediğimiz (mekanizmanın cihaza girip çıkmasını sağlayan bölüm)kısımda özel bir yağ bulunur, bu yağ sürücünün rahat hareket etmesini sağlar fakat zamanla bu yağ bitebilir yada sertleşerek kurur ve mekanizmanın hareketlerini engelleyerek hem sürücüyü zorlar hemde gözün hareketini kısıtlar buda cd playerınızın diyelim 5. parçadan sonra atlama yapmasına okuyamamasına yada stop konumuna geçmesine yol açar.Eğer bu bölümde bir kuruma yada katılaşmış yağ parçacıkları görürseniz bunları hafifçe kaldırarak temizleyin ve o bölümlere silikon yağı ile yağlayın.Baştada dediğimiz gibi bu yağı bulmak hem zor hemde maliyetlidir bu durumda arko gibi yağlı bir kremle aynı işi yapabilirsiniz.Bu yöntem bir çok servis tarafındanda kullanılmaktadır.Tercih size kalmış böyle bir durumda cihazı servisede yollayabilirsiniz.
  Son olarak cihazınızın selektörleri eğer görünebilir konumdayda yağlı sper ile spreyleyip cihazınızı kapatıp anfilerdeki gibi üst temizliğini yaparak tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz.
  NOT:Bu bakımların ardından cd hala aynı problemleri gösteriyorsa geriye iki seçenek kalıyor ya cd nizin göz ömrü bitmiştir yada trimpot dediğimiz ayarlar zamanla kaymıştır bu durumda mutlaka servise yollamanız gerekir.

  DECK TAPE BAKIMI
  GEREKLİ MALZEME:
  Yağsız sprey tercihen philips mavi
  Alkol(suyla karıştırınız)
  Pamuk
  Cımbız
  Fırça 2 boy
  Saatçi tornavida takımı

  Deck teyplerimiz zaman içerisinde birçoğumuz tarafından en çok kullanılan ve dolayısı ile en çabuk deformasyona uğrayan cihazlarımızdır.En çok karşımıza çıkan sorunları ise zamanla ukuyucu kafanın okuma esnasında daha boğuk sesler üretmeye başlaması ve tizlerin gittikçe kaybolmaya başlaması,cihazımızın koyduğumuz kasetleri sarması,kayıt yapamaması yada kayıt kafasının kirlenmesi,kaset kapağının açılmada zorlanması v.s.
  Herşeyden önce yine cihazımızın iç tozunu almakla işe başlamalıyız.Bu kuşkusuzki en kolay kısmı.Bu işlemi bitirdikten sonra esas zor olan kısım başlar yani okuyucu bölümün bulunduğu ana mekanizma.
  İlk iş olarak okuyucu kısımdaki kapağın ön tarafındaki camlı bölmeyi çıkartarak işe başlamalıyız, bu bölüm birçok deck'te hafifçe yukarı çekmek sureti ile yerinden çıkar(Bağzı markalarda bu farklı biçimlerdede çıkabilir lütfen dikkat edin)Daha sonra bir pamuk parçasını cımbızımızın ucuna sararak üzerine suyla karıştırılmış alkolümüzü damlatalım.Alkollü pamuk ile önce baskı lastikleri dediğimiz (bantın kafa üzerine oturarak sabit kalmasını sağlayan lastikler)lastikleri hafifçe bastırarak çevire çevire iyice temizleyelim.Zaten açtığınızda farkedeceksinizki bu lastikler zaman içerisinde kullanılan bantların rengini almış ve kahverengi tonu bir hale bürünmüş olacaktır.Baskı lastikleri çok önemlidir bu yüzden biraz uzunda sürse dikkatlice ve deyim yerindeyse kılı kırk yararak temizlemelisiniz.İşlem bittikten sonra sıra okuyucu kafaya gelecek.
  Okuyucu kafa eğer ömrünü doldurmamışsa ki bunu parmağınızın ucu ile anlayabilirsiniz.Şöyleki parmağınızın ucu ile okuyucu kafanın üzerine küçük bir gezinti yapın okuyucu plakanın pürüssüz ve temiz olması ve kafanın yüzeyi ile bire bir konumda olması lazımdır değilse kafa ömrünü tamamlamıştır.Eğer kafa iyi durumdaysa yine cımbızımızın ucuna temiz bir pamuk sararak bunu yine temizlik malzemesi ile ıslattıktan sonra çok fazla bastırmadan kafanın temizliğini tamamlayalım.Daha sonra aynı işlemi okuyucunun hemen yanında bulunan kaydedici üzerindede gerçekleştirelim.
  Tüm bunlar bittikten sonra cihazın kapak kısmındaki görünen dişlileride yağlı sprey ile spreyledikten sonra cihaza bir kaset koyarak deneme yapalım eğer ses halen boğuk ise son olarak bir kafa ayarı yapmakta fayda var.
  Kafa ayarı yapabilmek için küçük bir saatçi tornavidası işinizi görecektir.Kapak kısmının altına eğilerek baktığınızda 2 küçük delik göreceksiniz bunlkar kafa ayaraı yapmanız için üretici firma tarafından açıkta bırakılmış bölümlerdir bu bölümde 2 küçük vida göreceksiniz cihazda kaset varken ve çalışırken bu vidalaraı hafiçe sağa veya sola oynatarak kafa ayarını kendi kulağınızla duyarak yapabilirsiniz.
  AZİMUTH AYAR:Bu ayar kafanın iki yanında bulunan ve yukarı doğru bakan vidalar ile yapılır ancak çok hassas bir ayar olduğundan eğer kafa ayar tutmuyorsa bununla uğraşmamanızı önerebilirm.Bu ayar için servisinize gitmenzide fayda var çünkü azimuth ayarında yapacağınız yanlışlığı bir türlü düzeltemeyebilirsiniz.
  Eğer cihazınızın sarma ile ilgili problemleri varsa yani saramıyor yada zor sarıyorsa tüm temziliğe ve bakıma rağmen kaset sarıyorsa o zaman mutlaka bir servise gidin çünkü cihazın lastik takımı eskimiş olabilir ve değişmesi gerekir.Motorların ömürlerini tamamlamış olmasıda bu sorunu yaratabilecek diğer bir etmendir.
  Tüm iç bakımı bitirdikten sonra yine diğer cihazlarda yaptığımız gibi dış yüzeyi temizleyici köpük ve antistatik spreyle temizleyerek bakımı bitirelim.

  SPEAKERS BAKIMI
  GEREKLİ MALZEME:
  Yumuşak fırça Pamuk Badem yağı Antistatik sprey Açıkçası speakerlar için çok özel bir bakım yoktur bu noktada yapılabilecek sınırlı birkaç konu vardır.
  1-Speaker ünitelerinin memranlarının üzerinde birikmiş tozları yumuşak bir fırça yardımı ile ortadaki toz kapağının ezilmemesine dikkat ederek almalısınız.
  2-Speaker ünitelerininkenarlarındaki refleks kısımları eğer poliüretan değilde lastikse zaman içerisinde sertleşme yapar.Bunu önlemek için 6 ayda bir gibi bir zaman diliminde reflekslere badem yağı gibi hafif bir yumuşatıcıyı tozu alınmış bir pamuk kullanarak çok çok ince bir tabaka olarak sürmenizde fayda vardır.
  3-Speakerlarınızın dış yüzeyi zamanla toz güneş ısı ve diğer yan etkilerden etkilenir.Bu yüzden dış yüzeyin tozunu almak ve antistatik sprey ile temizlemekte fayda vardır.

  KABLOLARIMIZ
  Kablolarımızın bakımı çok basittir ki bu genelde speaker kablolarıdır.Bunun için kablolarımızı uzun sürelerde kontrol ederek bağlantı nıktalarında kırılma olup plmadığını kontrol etmeniz ve bu noktalarda oksidasyon yada kararma olmuş ise uçları keserek yeniden açmanızda fayda var bu hem okside olmuş ve iletimi düşüren kısımların yenilenmesi hemde zaman içinde meydana gelen kopmuş kısımların temizlenerek tekrar eski veriminizi almanızı sağlayacaktır.

  Yukarıda verdiğimiz tüm bilgileri kullanmak için çok fazla bir bilgiye gerek yoktur ancak yinede uyarmakta fayda olduğunu düşünüyorum.Eğer anlatılanlarda yapamayacağını düşündüğünüz birşey varsa cihazlarınızı kesinlikle açmayınız.Böyle bir durumda cihazınıza zarar verebilirsiniz.Sizlere pahalıya patlayabilecek zararlardan kaçınmanız için en azından kendinize güvenemediğiniz durumlarda bakımı servise yaptırınız sonuç olarak ödeyeceğiniz düşük bir maliyetle daha sonra oluşabilecek yada varolan ve ilerleyen sorunlardan kurtulmuş olursunuz. Elinizdeki cihazlarda yapabileceğiniz bakımlar genel olarak oksidasyonun cihazınıza verdiği zararlar yada cihazınızdaki belirtilerin oksidasyondan kaynaklanabileceğini farzederek sizlere önerilmiş bakımlardır.
  DİKKAT:Unutmamak gerekirki oksidasyonla aynı belirtileri gösteren soğuk lehim gibi sizlerin dokunmaması gereken problemlerde vardır.Bunu anlamak ise çok kolaydır eğer yaptığınız tüm bakımdan sonra cihazlarınıda ses gidip gelmeleri devam ediyorsa yada seslerde çatlamalar oluyorsa veya cihaz belli bir süre çalıştıktan sonra ki genelde bu 10 ila 20 dakika arasıdır,ses gidiyor yada bozuluyorsa bu soğuk lehim(lehim çatlaması) veya daha büyük bir problem olabilir.Bu durumda cihazınızı derhal servise götürmelisiniz.Çünkü soğuk lehimi görmek hem zordur hemde yapılması için ehil olmak gerekir.
  Sisteminzde tüm bakımlardan sonra müzik dinliyorsunuz ve anlaşılmaz bir dip ses vınlama yada benzeri bir ses duyuyorsanız servise başvurmadan önce interconnect kablolarınızı değiştirin eğer buna rağmen ses devam ediyorsa servise başvurun.

  DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR:
  1-Cihazlarınızı mümkün olduğu kadar tozdan korumaya çalışın.
  2-Cihazlarını ani ısı değişikliklerinden koruyun.
  3-Cihazlarınızı belirli bir ısı kaynağının yanına yada çok yakınına koymayın.
  4-Tüm sistemlerinizi sudan uzak tutun.
  5-Cihazlarınızın temizliğini yaparken su yada su ile ıslatılmış bezler kullanmayın.İllaki kullanmanız gerekiyorsa sadece nemli bez kullanın.
  6-Sisteminizi mutlaka topraklı prize takın.
  7-Evinizde voltaj problemi varsa sisteminizi bir regülatör ile korumaya alın.
  8-Vumetreli bir power anfi kullanıyorsanız vumetrelerin camlarını silerken kesinlikle bastırmadan ve yavaş hareketlerle silin yoksa statik elektrik yüzünden vumetreler yanlış göstermeye başlayabilir.
  9-Ampli ve Speakerlerinizi bağladığınız kabloların uçlarını aynı yönlere ve çapaksız bir biçimde kıvırarak bağlayınız.
  10-Speaker kablolarınızın mümkün olduğunca aynı boy ve mesafede olmasına dikkat edin.
  11-Kullanacağınız interconnect kablolarınızı mümkün olduğunca kaliteli kullanmaya çalışın.
  12-Cd playerınızı taşımak zorunda kalırsanız mümkün olduğunca sarsmamaya özen gösterin.
  13-Bağzı deck tape'lerdeki ve cd player'lardaki otomatik kapakları kesinlikle elinizle iterek kapatmayın.
  14-Hiç kullanmadığınız sistemleriniz varsa ve bunları değerlendirmiyorsanız mutlaka belirli aralıklarla çalıştırın.
  15-Farkına vardığınız hiçbir problemi küçümsemeyin.Unutmayın elektronikte zamanında önlem almazsanız onarılamaz arızalara davetiye çıkartırsınız.
  16-Sisteminizi dinlerken anfiniz kendini korumaya alıp kapanıyorsa tüm sisteminizi kapatın ve bağlantıları kontrol edin buna rağmen anfiniz korumaya geçmeye devam ediyorsa kesinlikle kullanmayın ve servise başvurun.

Kapalı konu

Benzer Konular

 1. MsN Hakkında Herşey
  By kabus_17 in forum MSN Messenger
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 08-11-2009, 10:33
 2. Msn hakkında herşey !
  By GeNeRaL_coy in forum MSN Messenger
  Cevaplar: 30
  Son Mesaj: 12-07-2007, 19:45
 3. ICQ Hakkında Herşey...
  By uyuSs_qirL in forum MSN Messenger
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 12-02-2007, 14:29
 4. Windows XP Hakkında Herşey
  By osman3 in forum Ücretsiz Yazılımlar
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 07-13-2007, 00:06
 5. H2O HAkkında Herşey
  By alos in forum Kimya
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-20-2007, 18:02

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375