Ummadığın taş şifa verir..


Basit olarak gördüğümüz taşların aslında tılsımlı bir madde olduğuna inanılıyor. Bu inancın bir yansıması olarak da taşlarla tedavi yöntemi eskiden beri uygulanıyor. Taş dünyasının uzmanı Cihangiroğlu şu bilgileri veriyor..


Eminönü Tahtakale'de açtığı Define isimli dükkanda doğal taşlar satan Cihangiroğlu altı yıl önce tekstil ile uğraşırken kafasına taş düşmüş! Dünyanın çeşitli yerlerini gezerken topladığı ilginç taşları evine taşımış, ancak eşinin şikâyetleri üzerine dükkanında kendine ait bir dünya kurmuş. İş bununla kalsa iyi!
Daha sonra tekstili bırakarak bir taş avcısına dönüşmüş adeta. Şimdi doğal dekor arayan da, tedavi maksatlı kullanmak isteyen de, ödevi için taş soran da, koleksiyonuna nadide parçalar katmak isteyen de ona uğruyor.
Alanında uzmanlaşmak için bir sürü araştırma yapan ve bir akademisyenden daha çok bilgiye sahip olan Cihangiroğlu, üç büyük dinde taşa verilen önemi ve kutsiyeti de araştırarak ilgi alanını genişletmiş ve aynı zamanda doğal taşlardan aksesuarlar sattığı bir dükkan açmış kendisine.
Kendisinden önce bu kadar koleksiyon yapan ve taşla ilgilenen kimsenin olmadığını söyleyen taş uzmanı, şimdi yüzlerce taştan oluşan bir koleksiyona sahip olduğunu belirtiyor.
Koleksiyonunun en değerli parçası da 1.600 Euro vererek aldığı ve üzerinde altı yedi mineralin bulunduğu bir taş. "Şimdi 5 bin dolar verseler onu satmam" diyen Cihangiroğlu, mühendislik okumadığını ama birçok profesörün gelip kendisine sorduğunu söylüyor.
400'den fazla taşı tanıdığını belirten Cihangiroğlu şu an en çok aragonit taşına talep olduğuna dikkat çekerek, "İnsanlar bir konuyla ilgili bilgilenince o konuyla ilgili talep oluyor. Yıllardır aragonit satıyorum. Bununla ilgili bir kitap çıktı, TV'de bahsedildi ve fiyatlar hemen yükseldi. Piyasada hemen taklit ürünler çıktı, insanlar kandırılıyor." diyor.
''Taş şarlatanları çok"
Bazılarının taş üzerinden kendisine haksız kazanç sağladığını belirten Cihangiroğlu, doğada hiçbir şeyin boş yere yaratılmadığının altını çizerek "El verme diye bir şey yok. Bu işi ben yükleyebilirim diyemez kimse. 'Bu taş bana indirildi, taşın peygamberiyim' diyenler şarlatandır." diyor.
Enerjinin yoğunlaşmış biçimi olan taşın odada bulundurmakla etkisine maruz kalmanın mümkün olduğunu kaydeden taş uzmanı, cep telefonu gibi cihazların mikrodalga enerjilerini paratoner gibi çekip absorbe etme özelliği olan radyoaktif taşlar da olduğunu kaydediyor. Hatta insanların nazarlarını bile yok edebiliyormuş bazı taşlar.
Dükkanını müze gibi gezmeye gelen birçok öğrenci olduğunu belirten Baki Cihangiroğlu, Güney Amerika'dan, Afrika'dan ve Uzakdoğu bölgelerinden olmak üzere toplam 20 ülkeden topladığı taşları satıyor. Türkiye'de de değerli taşların olduğunu ama bunların yeterince değerlendirilmediğini belirten Cihangiroğlu, Türkiye'nin minerallerinin konserve gibi beklediğine dikkat çekiyor.
Müşterilerinden bazılarının yorgun, stresli ve tansiyonu yükselmiş olarak dükkana uğradıklarını ve ellerine birkaç taş vererek birkaç dakika içinde düzelmelerini sağladıklarını söyleyen taş uzmanı kehribarın kolye olarak taşınmasının guatr hastalığına iyi geldiğini ifade ediyor: "Tıp doktoru müşterim çok.
Ben şifacı değilim. Taşların bizzat kendileri bir vesile ve araçtır. Bitki çayı içerek de sonuç alabilirsiniz, onun için ritüel yapmanıza gerek yok. İnanmıyorsanız ilacın da faydası olmaz. Taşlar için de bu geçerli. Kanser tedavisinde kullanılan taşlar bile var. Bunun için dumanlı kuvars taşı kullanılıyor. Kekemelere kalsiyo taşını öneriyoruz. Epilepsi hastalarına verilen taşlar bile var."
Dükkanında bir liradan başlayıp 3 bin dolara değin uzanan bir skalada taş satan Cihangiroğlu'nun amacı bir taş müzesi kurmak. Bugünlerde en gözde olan taş ise aytaşı ve kaplangözü imiş. Kilo sorunlarından kurtulmak için metabolizmayı hızlandıran ve sindirimi kolaylaştıran bu taşlar şu an revaçta.
Her derde deva taşlar

Elmas: Eski çağlardan günümüze taşların en değerlisi sayılan elmasın, kadınla erkek arasındaki aşkı güçlendirdiğine inanıldığından nişan yüzüklerinde tercih edilir. Saflık, sevgi ve neşe getirdiği söylenen elmas, cesareti ve aşkı sembolize eder. Elmas, sizi ruhsal ve ahlaksal inançlara göre yaşamınız için yüreklendirerek, kendinize ve başkalarına karşı dürüst olmaya davet eder.
Safir: Gök yakut diye bilinen safir, Latince mavi anlamına gelen sapphirus kelimesinden gelir. Mavi, pembe, turuncu, sarı, yeşil, mor ve siyah renklerde ya da şeffaf olabilir. Tarih boyunca kralların ve hükümdarların kötülük, ihanet ve büyülerden korunmak için taktıkları bir taştır. Aynı zamanda çeşitli hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir. Şeffaf safir size güveni, sevgiyi ve ışığı yoğun olarak hissettirir. Mavi safir, duygusal travmaların yarattığı duygu yüklerinden kurtararak özgürlük hissi verir.
Yakut: Mutsuzluk, kıymetsizlik, kavga, düşman, saldırı, vakitsiz ölümler ve akıl hastalıklarına karşı koruyucu özelliği olduğuna inanılır. Yakut, Hindistan’da taşların efendisi olarak anılır. Saflaşmaya ve değişime götüren yaşamsal ve sıcak yaratıcı enerji
verir.

Zümrüt: Yeşil renginden dolayı bereket, doğurganlık ve yağmur simgesi olarak bilinir. Düş gücünü geliştirdiğine, belleği güçlendirdiğine inanılır. Kadında ve erkekte üretkenliği artırır.
Göz ağrıları, iltihap ve kırıklığı giderir.

Ametist: Strese, migrene, iştahsızlık, göz ağrısı, akciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kuvars kristalinin arındırılmasında kullanılır. Pozitif enerji yüklü bir kristaldir. Taşıyan kişiye de bu yükü aktarır. Beyin gücünü yükseltir. Kan temizleyicidir. Negatif enerjilerimizi boşaltarak huzurlu ve zinde olmamızı sağlar. Pembe kuvarsla birlikte kullanıldığında aklı güçlendirir. Alkoliklere iyi gelir ve kalbi korur.
Akik: Uğur ve bereket taşıdır. Kan dolaşımını kolaylaştırır. Erkeklerde, erkeklik bezini, kadınlarda yumurtalıkları korur. Cinsel organları aktivite eder. Sağlık ve uzun ömür simgesidir Turuncu akik kendinizi sıkıntılı ve ümitsiz hissettiğiniz zamanlarda olayların iyi yönlerini görmenize yardım eder. Sebepsiz sıkıntıyı alır. Sarı akikle yaşamdan zevk alırsınız. Ateş akiği yaşadığınız ana yoğunlaşma isteğinizi güçlendirir. Ciddiyet, dayanıklılık ve sükunet sağlar. Olumsuz duyguları çözüp iç benliği korur. Kendinize güven duymanızı sağlar.
Akuamarin: Beden ve zihin ilişkisini kuvvetlendirir. Duyarlılık sezgisini artırır. Aile saadetini güçlendiren taş denir. Denizcilerin uğur ve nazar taşıdır. Güven, denge ve ahenk
sembolüdür. Solunum problemleriyle savaşır. Hafızayı güçlendirir. Strese karşı koruyucudur.

Agat: Konuşma yeteneğini güçlendirir. Dikkatsizlikten, sosyal olamamaktan korur. Uzun ömür ve mutluluk simgesidir. Günlük stresleri atar. Vücutta tansiyon dengeleyicidir. Üriner sistemin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Aklı ve vücudu güçlendirir, kişiyi cesaretlendirir.
Aytaşı: Günlük yaşantınızdaki dengeyi oluşturmanızı sağlar ve duygusal dengenizde uyum sağlayıcı etki yaratır. Fiziksel olarak tıkanmış lenf bezlerini temizler. Kadınlarda hormon seviyesini dengeler.
Amber (Kehribar): Guatr, astım, bronşit ve allerjiye karşı iyidir. Tılsım olarak, hem kör talihe karşı korunma hem de talihi kendine çekme için kullanılmıştır. Sindirim sistemi, iç salgı bezlerini dengeler ve karaciğeri temizleyerek güçlendirir. Yaydığı sıcaklık, enfeksiyonu önlediği ve soğuk algınlığı tedavisinde rol oynadığı için genelde boyun çevresine takılır. Boğaz ve tiroid enfeksiyonlarını diğer tüm taşlardan daha iyi tedavi ettiği
düşünülmektedir.

Aventurin: Zihinsel karmaşayı ve stresi azaltır. Neşe taşı da denir. Sakinlik ve yaşama sevinci sunar.
Amazonit: Beden dışı deneyimlere duyulan korkuyu yatıştırır. Enerjisi ölümcül derecede hasta olanlara iyi gelir.
Firuze (Turkuaz): Panzehir özelliği vardır, talih taşı olarak bilinir. Hissettirdiği iç bağlantılar sayesinde şifa etkisi gösterir. Nazara karşı iyi gelir. Bilinci genişletir ve kaygıyı teskin eder. Tansiyonu düzenler, kalp hastalarına iyi gelir. Kadınlık özelliklerini artırır. Konuşma ve yazma yoluyla yaratıcı ifadeyi artırır.
Hematit (Demir): Kan dolaşımı düzeninin sağlıklı olmasına yardımcıdır. Bu özelliğinden dolayı romatizmaya iyi gelir. Dalağın douenginden dolayı bereket, doğu çalışmasını sağlar. Enerji kaynağıdır, solunum yolları üzerinde olumlu etkileri vardır.
İnci: İnci size güç, huzur ve çalışma azmi verir. Duygusal korunma amacıyla da kullanılır.
Jasper: Sindirim sistemine iyi gelir. Endokrin sistemine denge getirir. Karaciğer ve safra kesesini, dalak ve mesaneyi kuvvetlendirir. Fiziksel direnci artırır.
Kaplan Gözü: Sahiplenme arzusunu güçlendirir, insanların kendisini işine vermesini sağlar. İç ve dış görüşü artırır. Zihni keskinleştirir. Sinirsel spazmları ve baş ağrılarını hafifletir. Sindirim bozukluklarına, algılama eksikliğine ve korkuya karşı koruyudur. Negatif enerjiden korur.
Kuvars kristali: Vücuttaki fazla elektriği alır, eksikliği tamamlar. Tansiyonu düzenler, meditasyonda kullanılır. Cep telefonu taşıyan kimselerin yanında mutlaka kristal bulundurması gerekir. Çünkü kristal radyasyonu toplar. Kristaller almış olduğu radyasyonu 15 günde bir yıkamak suretiyle atarlar.
Rutılat kuvarsı: Depresyonu azaltır, enerji kaynağıdır. Sıkıntılı geçen bir günün getirdiği olumsuz duygu ve düşünceleri çözerek uzaklaştırır.
Kalsedon (Mavi Akik): Düşünce yeteneğini kuvvetlendirir, iyi konuşmayı sağlar.
Krizopras: Sinirsel gerilimleri yok eder. Fiziksel, zihinsel, heyecan durumlarında sakinlik verir. Seksüel ve depresif durumları rahatlatıcı özelliği vardır.
Lal: Tehlikeyi haber veren taş olarak geçer. Bilinmeyene gözlerinizi açar ve gayipten bilgi almayı destekler. Fiziksel olarak da cinsel organların iyileşmesine yardımcı olur, kan dolaşımını canlandırır.
Lapis Lazuli (Lacivert Taşı): Ruh ve beden arasındaki dengeyi sağlar. Ayrıca zihinsel berraklığı ve derin düşünmeye yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırır.
Malahit (Bakır Taşı): Fiziksel ağrıları azaltıcı ve radyasyondan koruyucudur. Uyumayı kolaylaştırır. Zihni ve vücudu canlandırır. Her kademede dengeleyici rol oynar. Sol elde oynanırsa vücuttaki statik elektriğin fazlasını alır.
Mercan: Solunum açıcı etkisi vardır. Kişide cazibeyi artırır. Zor işlerin akışını kolaylaştırır. Çoğaltıcı etkisi vardır, bereket simgesidir.
Obsidiyen: Negatif enerji emicidir. Stresi azaltır, terapi yönü çoktur. Bilinçaltındaki blokajları temizler.
Opal: Eklem iltihabına iyi gelir. İnsancıl duyguları güçlendirir. Ruh temizliğini korur, umudu güçlendirir. Yüksek başarı taşıdır.
Prit: İrade gücünü artırır. Diğer insanlarla armoni halinde çalışmayı gerçekleştirir. Enerji oluşturur.
Rodonit: Vücudun sağlıklı gelişmesine yardım eder. Kan dolaşımın dengeler. Psikolojik olumsuzluklardan kurtarıcı ve cesaret artırıcıdır.
Topaz: Duygusal yükleri ve kötümser düşünceleri ortadan kaldırır. Endişe ve depresyonun üstesinden gelmede yardımcı olur. Tüm bedeni güçlendirir, destekler, zihinsel ve fiziksel sindirime yardım eder.
Yeşim (Jade): Böbrek rahatsızlarından kaynaklanan ateşi düşürür. Akıl sağlığına, göz bozukluğuna ve doğum sancılarına karşı koruma sağlar.
Kırmızı Yeşim Taşı: Kanı güçlendirir, canlılık, güç ve sabır verir. Bedeni temizler.
Zebercet (Peridot): Aygıtların kaydedemediği kalp çarpıntılarına ve sebebi bilinmeyen korkulara iyi gelir. rnginden dolayı bereket, doğurİçinizde sevinç duygusu uyandırır.
Taşların bakımları
Kristallere dokunan her kişi, kristal üzerinde kendi zihinsel ve duygusal izlerini bırakır. İstenmeyen titreşimleri yok etmek için kristal birkaç gün doğal deniz tuzu katılmış su
içinde bırakılmalı ve daha sonra temiz suda durulanmalıdır.

Eğer kristal her gün kullanılıyorsa, barındırabileceği negatif titreşimleri yok etmek için haftada 1 gün tuzlu suda bırakılarak arındırılmalı. Elma sirkesi ve deniz tuzu karıştırılmış su, 10 dakikada kristali temizler. Şifa uygulamalarında kullanılan değerli taşların ağırlığı, 3 kıratın (600 mg) üzerinde olmalıdır.


hayatifarket.com