Aydınlar İstanbul'da açılım için buluşuyor


Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'nin ilk toplantısını aydınlarla gerçekleştiren İçişleri Bakanı Beşir Atalay, proje kapsamında 2011'deki ilk buluşmayı da yine aydınlarla yapacak.
Bugün İstanbul'da gerçekleşecek toplantıda Atalay, akademisyenler ve köşe yazarlarından oluşan 40 isimle bir araya gelecek. Demokratik açılımda gelinen nokta hakkında aydınlara bilgi verecek olan Atalay, onların da görüşlerini alacak.

Bakan Atalay, bu çerçevede ilk toplantısını geçen yıl Polis Akademisi'nde yapmıştı. Açılımın ilk dönemlerinde gerçekleşen bu toplantı, kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı. Atalay, bunun ardından çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ile hem Ankara'da hem de Doğu ve Güneydoğu'daki illerde bir araya gelmişti. Bugünkü toplantıya Bejan Matur, Ahmet Altan, Mehmet Altan, Orhan Miroğlu, Fuat Keyman gibi isimlerin katılması bekleniyor. Beşir Atalay, aydınlara tek tek söz hakkı verecek ve tekliflerini kayda alacak. Atalay'a toplantıda İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Osman Güneş, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Muammer Güler, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ile İçişleri Bakanlığı bürokratlarının eşlik edeceği öğrenildi.

ZAMAN