İşte Ak Parti'nin 100. yıl projeleri


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlatılan çalışmalar çerçevesinde, parti yöneticileri 'beyin fırtınası' yapıyor.

Erdoğan'ın talebi üzerine dört yıllık değil, Cumhuriyet'in 100. yılı olan 2023'e dönük hedef ve stratejileri içerecekSeçimBeyannamesi'nde; enerjiden ulaşıma, sağlıktan eğitime kadar tüm alanlarda atılacak adımlar sıralanacak. Yeni Anayasa hedefi, Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi, 'tek vatan, tek bayrak, tek devlet, tek millet ve tek resmi dil' vurguları, Avrupa Birliği'ne tam üyelik gibi hedeflerin vurgulanacağı beyannameye şu hedeflerin de yansıtılması planlanıyor:

KİŞİ BAŞI 25 BİN $ GELİR: 12 yıllık hedeflerden biri, halen 10 bin dolara yaklaşan kişi başına milli gelirin 25 bin dolara yükseltilmesi olacak. Cumhuriyet'in 100. yıldönümünde en büyük 10ekonomiarasına girilecek .

İHRACAT 500 MİLYAR $: 2011'de 127 milyar dolar hedeflenen ihracatın artırılarak 2023'te 500 milyar dolara çıkarılması öngörülüyor. Dış ticaret hacmi hedefi ise 1 trilyon dolar.

12 YILLIK ZORUNLU EĞİTİM: İlköğretimin ardından ortaöğretimde de okullaşma oranı yüzde 100'e çıkarılacak. Zorunlu eğitim, önümüzdeki yıllarda 12 yıl olacak.

3. KÖPRÜ VE DUBLE YOL:İstanbulBoğazı'na üçüncü köprü yapılmış halde 2023'e girmesi, İstanbul'dan Antalya'ya kesintisiz otoyol yapılması, Ülkenin dört bir yanına uzananhızlı trenprojelerinin hayata geçirilmesi 12 yılın hedefleri arasında bulunuyor. 15 bin km daha bölünmüş yol yapımı öngörülüyor.

GAP, DAP, KOP: Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Doğu Anadolu Projesi (DAP) ve Konya Ovası Projesi (KOP) ile Türkiye, dünyanın tahıl ambarı haline getirilecek.

70 MİLYON TURİST: Bu yıl 30 milyon turist ağırlayan Türkiye'nin 2023 hedefi 70 milyon.

NÜKLEER SANTRAL: 2023'e kadar üç nükleer enerji santralının tamamlanması öngörülüyor.

MİLLİ TANK, UÇAK, UYDU: Erdoğan'ın sık sık altını çizdiği 'Türkiye'nin kendi savaş gemisini, tanklarını ve uçaklarını yapması' yönündeki hedefler vurgulanırken, yerli uyduların uzaya gönderilmesi planlanıyor. İnternet hızı 100 kata kadar artacak, e-imza herkes tarafından kullanılacak.(Akşam)