AK Parti'den içki yasağı açıklaması

Hükümet sözcüsü Hüseyin Çelik kurallara uyan herkesin içki satabileceğini açıkladı
AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, içki satışına sınırlama getiren düzenlemeye ilişkin eleştirileri yalanladı.
AK Parti Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Çelik, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Çelik, Tütün ve Alkollü İçecekler Yasası'nda yapılan değişiklikle ilgili, "Özellikle bunun satışına, sunumuna ve reklamına yönelik bazı düzenlemeler yapılmıştır. Gazetelerimizin, birilerinin de yönlendirmesi ile özellikle pazarı elinde tutan, ticari kaygıları olan bazı insanların da yönlendirmesiyle sanki içkiye yasak geliyormuş gibi, 'Efendim denize nazır içebilir miyim, içemezsiniz, kır düğününde bunu sunamazsınız, alkol satın alma yaşı 24'e çıktı'. Bunların hiçbirinin gerçekle ilgili yok. Yönetmelik de elimde, dünya örnekleri de önümde. ABD'de alkol alma yaşının 21 olduğunu biliyor musunuz? Türkiye'de 18. Dünyanın her yerinde, medeni ülkelerde alkolün satışı, sunumu, reklamı ile ilgili kanunlarla veya yönetmeliklerle yapılan düzenlemeler vardır" dedi.
Çelik, şöyle devam etti: "Şunun altını çok net çizmek lazım. Kanunlardaki ve yönetmeliklerdeki hükümleri yerine getirmek kaydıyla isteyen bunların üretimini, satışını, sunumunu yapabilir. Bu konu ile ilgili hükümetin tercihi olan bir kısıtlama söz konusu değildir. Neye dayandırılarak böyle bir yönetmelik hazırlanmıştır? Anayasa'nın 58. maddesi gençlerin alkol bağımlılığından korunması hükmünü getirir. Devlete bunu görev ve vazife olarak vermektedir. Artı 4207 sayılı kanun, artı 4733 sayılı kanun bu konularda 'alkollü içecekler ve tütünlü mamullerle' ilgili olarak bazı kısıtlamalar ve yasaklar getirmektedir. Bu yönetmelik bu çerçevede hazırlanmıştır. Bunun dışında bizim uluslararası taraf olduğumuz imza attığımız bazı deklarasyonlar vardır. Bu yönetmelik hazırlanırken bu göz önünde bulundurulmuştur. Medeni dünya, kalkınmış dünya bu işi nasıl yapıyorsa buna ne tür kısıtlamalar getirmişse Türkiye'de hazırlanan bu yönetmelik de bu esaslar çerçevesinde belirlenmiştir."
"ALKOLLÜ İÇECEK ADI TAŞIYAN SPOR KULÜBÜ OLMAZ"
Çelik, bugün bir gazetede yer alan alkol satın alma yaşının 24'e çıkarıldığı yönündeki haberi, "Bu bir kuyruklu yalandır." sözleriyle değerlendirdi.
Çelik, Efes Pilsen Spor Kulübü'ne yönelik ise, "Bir alkollü içeceğin adını taşıyan spor kulübü olabilir mi? Yönetmelik olamaz diyor. Bu bütün dünyada böyledir. Yönetmelik diyor ki 6 ay kurumlar kuruluşlar satışını yapan üretimini yapanlar sunumunu yapanlar 6 ay süre veriyoruz. Adı geçen spor kulübüne 1 yıl süre veriyor. Bu yönetmelik çerçevesinde gerekli düzenlemeleri yapın. Size 6 ay bu konuda gerekli düzenlemeleri yapmak yönetmeliğe kendinizi uydurmak gibi bir süre veriyoruz. Bu da son derece makul bir süredir." diye konuştu.
"DANANIN ALTINDA BUZAĞI ARANMASIN"
Çelik, düzenlemenin insanların alkol tüketimine mani olmak için yapılmadığını ifade ederek şunları söyledi: "İnsanların alkol tüketimine mani oluyor şeklindeki haberler bunun da muhafazakar olan hükümetin zihniyeti ile ilişkilendirilmesi kesinlikle doğru değil. Anayasanın yasaların ve uluslararası sözleşmelerin hükümlerine dayalı olarak bireyleri ve kamuyu korumayı esas alan düzenlemeler yapılıyor. Bunun esas amacı budur. Bireyi korumak kamuyu korumak mesele bundan ibarettir. Birisi diyor ki yılbaşı sepetine koyamazsınız. Eşiniz dostunuz size hediye olarak aldı yılbaşı sepetine koydu bunu kim denetleyecek. Uç örneklerden hareket ederek kimse dananın altında buzağı aramasın. Mesele bundan ibarettir."


(habertürk)