+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Erdoğan'dan 'içki ve ucube' cevabı - Video

 Dünyadan Haberler Katagorisinde ve  Siyaset/Politika Haberleri Forumunda Bulunan  Erdoğan'dan 'içki ve ucube' cevabı - Video Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Selametle... KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  9.263
  Blog Yazıları
  46
  Tecrübe Puanı
  107375007

  :okur: Erdoğan'dan 'içki ve ucube' cevabı - Video

  Erdoğan'dan 'içki ve ucube' cevabı - Video


  Başbakan Tayyip Erdoğan, heykelden alkole, Merkel'den muhalefete çok çarpıcı açıklamalarda bulundu


  14.01.2011,15:09:19


  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,AK Partiİl Başkanları Toplantısında konuştu. Son günlerde çok tartışılan içki yasağı düzenlemesiyle ilgili olarak muhalefete ve medyaya yüklenen Erdoğan, "Seçimler yaklaşınca yine kampanya başladı" diye konuştu.

  MERKEL'İN ÖZÜR DİLEMESİ GEREK

  Almanya Başbakan'nın popülist siyasetini Kıbrıs'a taşıması son derece manidardır. Bu açıklamalar vizyon sahibi lider görüntüsü vermemektedir. Sayın Merkel'in tarih bilgisini gözden geçirmesi ve özür dilemesi gerektiğini buradan belirtiyoruz.

  Söylenen ve yapılanlar ortadadır. Bu süreci takip eden lider Merkel değildir. Bu süreci takip eden sayın Schröder'in kitabını okursa bu süreçte ne kadar ahlaksızca davranıldığını Schröder çok açık net ifade ediyor.

  Davos'ta Kofi Annan'a Türkler olarak gel bu süreci başlatalım. Biz Rumlar'dan bir adım önde olacağımızı söylemiştik.

  Ne oldu? Referandum. Karar Burgenstoch'tan çıkıyor. Rum tarafı "erteleyelim bunu" dediler. Sayın Annan bana döndü. "Ne dersin" dedi. "Ben size Davos'ta verdiğim sözün arkasındayım" dedim. Sayın Annan “o zaman sözleşmeyi imzalayacağız” dedi. Askerlerin çekilmesi meselesi hepsi o anlaşmanın içinde vardı.

  Ne oldu? Onlar geri adım attılar. Sayın Annan bugün bunu burada bitireceğiz dediler. Referanduma gidildi. Türk tarafı evet Rum tarafı hayır dedi. sözünde duran Türkler sözünden dönen Rumlar ödül alan kim Rumlar AB hala sözünün arkasında durmuyor.

  Bu noktada AB ve BM sorumludur. Hala suçlu aranıyor. Hala Türkler versin deniyor. Kusura bakmayın. Bizden kalkıp da bu noktada anlaşmalar dahilinde olmayan şeyler istenirse hiçbir zaman bunları bulamayacaksınız. Bu noktada KKTC'den bir gram vermeyiz. Bunu bileceksiniz. AB'ye sizi alalım, bunu karşılığında Kıbrıs'tan şunun koparalım diye düşünürseniz bundan da bir şey alamazsınız.

  KARA PROPAGANDA SÜRÜYOR

  Seçimler yaklaştıkça bir kara propaganda tezgaha sürülüyor. Hükümet aleyhine dönüştürülen meselleri önceki seçim döneleriyle karşılaştırın tamamının aynı olduğunu göreceksiniz.

  İşte en son tütün ve alkolle ilgili kendilerine göre modern değişiklikleri, heykel tartışmalarını RTÜK uygulamalarını bizim aleyhimize bir kampanyaya dönüştürmeye çalışıyorlar. Bu tartışmalar açık açık bir kampanyadır. Üstelik hükümet aleyhine yürütülen zorlama kampanyalardır. Malum tezgahların bir yenisidir. AK Parti muhafazakar demokrat bir partidir. Bizim için aile, mahremiyet, tarih ve tarihi şahsiyetler, manevi değerleri son derece önemlidir. Biz köksüz bir millet, köksüz bir devlet değiliz.

  Biz medeniyet inşa etmiş ve medeniyet tasavvuru olan bir milletiz. Biz muhafazakar olduğumuz kadar demokrat bir partiyiz. Herkesin yaşam tarzına saygılıyız. Kimsenin giyim kuşamına yeme içmesine inancına ibadetine kısıtlama getirmeyen bir partiyiz.

  HERKES İSTEDİĞİ GİBİ İÇİYOR

  8 yıldır bizim samimiyetimiz test ediliyor. Birileri ısrarla bize gizli hedefler izafe ediyor. Soruyorum. 8 yıldır hangi özgürlüğü kısıtladık. 8 yıldır kimin yaşam tarzına müdahale ettik. Herkes istediği gibi giyiniyor.

  Herkes istediği gibi giyiniyor. Herkes istediği gibi içiyor. Iksırıncaya tıksırıncaya kadar içiyorlar. Trafik polislerinin kazalarda yakaladıkları kimler. Her tür var onarlı da yakalamasınlar mı? Bunların yaptıklarını ölümle mi ödeyeceğiz. 8 yıldır biz yaşam tarzlarına yönelik neyi yaşadık.

  Sen bu ülkenin başbakanına hakaret edene rozet takacaksın sonra bu ülkede özgürlük yok diyeceksin. Yandaş medya diyeceksin Candaş medyanın tüm mensuplarını partine davet edeceksin. Sevsinler seni.

  CHP genel başkanı RTÜK Kanunu diline dolamış en ağır ithamları bize savuruyor. İnsan neyi eleştirdiğine bakmaz mı?

  O yasa 1994 yılında CHP'nin iktidar olduğu dönemde çıkarılmış. O yasanın 25. maddesine de Başbakan'a yayınları durdurma yetkisi verilmiş. Bu yetkiyiCHPbizzat sağlamış.

  MUHALEFET EDEBİN DIŞINDA

  Şimdiki CHP Genel Başkanı bunu bilmiyor belli ki başkaları da onu uyarmamış. Yüzlerin kızarmadığı edebin rafa kaldırıldığı bir muhalefetle karşı karşıyayız. Sadece siyasi değil sivil muhalefetin de edebin dışında yapıldığını görüyoruz.

  Müzikten mimariden heykelden sadece bunlar anlar. Maşallah bunarla göre entelektüellik kazanılan bir şey değildir. Babadan oğla geçer. Bunlar mürebbidir. Mürebbiyedir. Bunlar allame-i cihandır. Her türlü özgürlüğü savunurlar ama bir o kadar da entelektüel despotturlar.

  ESTETİKLE UCUBE AYIRILABİLİR

  O heykele ucube derken kralında çıplak olduğuna işaret ettim. İçlerindeki o krala çıplak dedirtmek istemiyorlar.

  Gözü olan herkes estetikle ucubeyi ayırabilir. Bunun için asil bir aileden gelmiş olmaya gerek yoktur. Milletin estetik anlayışını aşağılamayı alışkanlık haline getirmiş olanlar bunlardır. O heykel başlamadan başkana yapmamasını ona söyledim.

  ALSIN KARŞIYAKA'YA DİKSİNLER

  İlla güzel Sanatlar Fakültesi'nde mi okumalı? Bu işin pratiğini yaptık. Bir şarkıyı bir türküyü bile sorar. Hangi konservatuarı bitirdiniz diye sormaz, şarkıyı türküyü beğendiniz mi diye sorar.

  İlla bunu Güzel Sanatlar'dan mezunlar değerlendirir derseniz gidin bunu farklı özel yerlerde inşa edin o zaman. Hiçbir tarihi eserin odluğu yerde inşaat bile yapamazsınız. Belli bir mesafe konulur, orada yaparsınız.

  Karşıyaka Belediyesi talip olmuş. Ne güzel. Alsın orda diksin. Kaldı ki ben bu heykeltıraşın çok başarılı olduğunu eleştirmiyorum, başarılıdır tamam saygı duyarım. Ben o tarihi eserin olduğu yerde böyle bir heykelin dikilmesine müsaade edemem.

  Benim hükümetim en Doğu'da Moğolistan'dan güneyde Yemen'e kadar bu ülkeye ait olan sanat şaheserlerine sahip çıkmıştır. Bugüne kadar AK Parti hükümeti 8 yılda bu ülkede bir tane heykel yıktı mı? Yok. Nedir bu kıyamet? Dert başka. Sanıyorlar ki AK parti'nin yükselişini bununla durduracaklar. Durduramazsınız boşuna uğraşmayın.

  BUNA VERİLEN PARA ALTYAPIYA VERİLSEYDİ

  Akıl veriyor bir sanatkar. Hükümet bunlarla uğraşacağına Kars'ta işsizlikle mücadele etsin diyor. Bunlara verilen para Kars'taki altyapıya verilmiş olsaydı Kars daha farklı bir yerde olurdu

  İSTANBUL'U KÜLTÜR BAŞKENTİ YAPTIK

  Sanatın da sporun da parlak dönemi bu dönemdir. İstanbul bu dönemde Avrupa'nın kültür başkenti oldu. Bunu biz sağladık. Bu hükümet 8 yıldır kimsenin yaşam tarzına müdahale etmedi ve etmeyecek. Herkesin yaşam tarzı bizlerin teminatı altında.

  TAHLİYE KARARLARI YARGITAY'IN

  Özellikle malum bir davadan dolayı tahliye edilenlerden dolayı sabah akşam zihin bulandırma çalışması var. Zamanın, tarafların birbirini suçlama zamanı olmadığını biliyoruz. Taraflar birbirini suçlamasın. Muhalefetin de yardımıyla sürecin faturası hükümete kesilmek isteniyor

  Bu tahliye kararlarını hükümet değil Yargıtay verdi.

  BENİMLE İLGİLİ DOSYABİR GÜNDE GELDİ AMA

  Aynı yargı benimle ilgili dosyayı 24 saatte Diyarbakır'dan getirtti. Aynı yargı 5 gün içinde Erbakan hakkındaki dosyayı getirtti. Erzincan dosyası falan süratle yürütülebildi, Ankara'da Sincan çok başarılı çalıştı, bir çok dosya çok hızlı çıktı. Öncelikler içerisinde bu kararları neden vermediniz.
  Yargıtay'ın iş yükünün fazla olduğunun farkındayız. Tedbirlerini de iktidara geldiğimizde başlattık. Bir an önce istedik ki burada daireler arttırılsın diye talep var

  NERDEN ÇIKTI ŞİMDİ KAMERA

  Avukatların yargıya kazandırılması ile ilgili proje başlatalım dedik. Hemen sözlü imtihanlarda kamera yerleştireceğiz, onunla yapılacak dediler. Bu işin tarihinde kamera mı var. Şimdi nereden çıkıyor kamera?

  Ama biz bunu da aşacağız. Uygulama noktasında sudan bahanelerle hep engellendik. 2005'te istinaf mahkemeleri ile ilgili kararı aldık, 2007'de engellendi. İstinaf mahkemeleri ile ilgili sorun hakim ve savcı sayısının azlığı.

  Hakim ve savcı alımları bizim dönemimize kadar hiç olmadığı kadar engellenmiştir. 1934'ten beri hakim adaylığı sınavlarıAdalet Bakanlığıtarafından yapılıyor. 2006'da sınavlara itiraz edildi ve 2008'de mülakatlarda görüntü ve ses kaydı şartı getirildi.


  HEM ENGELLİYORLAR HEM YAKINIYORLAR

  Son 4 yılda 5 kez hakim ve savcı alımları için yürütmeyi durdurma kararı verdiler. Sonra da iş yükü ve personel azlığından yakınıyorlar

  YARGITAY ÜYESİNE AİT OLDUĞU İDDİA EDİLEN SES KAYDI

  Yargıyı birilerinin arka bahçesi olmaktan çıkarıp milletin ön bahçesi yapacağız. Onama mı bozma mı istersin diyen yargıdan vicdanıyla karar veren bir yargıyı inşallah tamamlayacağız

  Tüm bu süreçte aleyhimize yürütülen kampanyaları boşa çıkaracağız. Ben bazı gazetelerde yazdığı gibi Katar'da böyle demedim, hukukçular anayasa yapmayacak demedim, halkın katkısı olacak dedim.

  samanyoluhaber.com

 2. #2
  Selametle... KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  9.263
  Blog Yazıları
  46
  Tecrübe Puanı
  107375007

  :okur: Erdoğan DERİN OYUNU açıkladı - Video

  Erdoğan DERİN OYUNU açıkladı - Video


  Başbakan Tayyip Erdoğan, heykelden alkole, Merkel'den muhalefete çok çarpıcı açıklamalarda bulundu


  14.01.2011,15:09:19
  İlgili Foto Galeri

  Haberin fotoğraf galerisine gitmek için tıklayınız.
  AK PartiGenel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Yakın tarihte büyük acılar ve yıkımlar yaşamış olan Lübnan halkının yaraları henüz tam olarak sarılmış değil. Hal böyleyken, ülkenin yeniden siyasi istikrarsızlığa sürüklenmesine müsaade edilemez'' dedi.

  DERİN OYUN VE TAHLİYELER

  VİDEOLAR İÇİN TIKLAYINIZ..


  Erdoğan, partisinin genel merkezinde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında bir konuşma yaptı.

  Geçtiğimiz haftalar içinde çeşitli illerde toplu açılışlar gerçekleştirdiklerini hatırlatan Başbakan Erdoğan, son bir ay içerisinde, Mardin, Siirt, Konya, Muş, Bitlis, Erzurum ve Kars'ta onlarca eser ve hizmeti resmi olarak vatandaşların hizmetine sunduklarını söyledi.
  Yarın Muğla'da toplu açılış törenine katılacağını bildiren Erdoğan, akşam da İstanbul'da Seyrantepe Stadı'nın açılışını yapacaklarını ifade etti ve Pazar günü de yine İstanbul'da toplu açılış töreninde çeşitli açılışlar gerçekleştireceklerini anlattı.

  -HARİRİ GÖRÜŞMESİ-

  Son bir ayın, uluslararası temaslar noktasında son derece yoğun geçtiğini belirten Erdoğan, Kuveyt ve Katar'a geniş bir işadamı heyetiyle ziyaret gerçekleştirdiklerini söyledi.
  Erdoğan, şöyle konuştu:
  ''Ziyaretler, bölge ülkeleriyle her alandaki işbirliğimizi güçlendirmek adına adeta bir dönüm noktası teşkil etti. Kuveyt'le vizeleri kaldırmak için mutabakata vardık. Katar;ın 2022 Dünya kupası için yapacağı yatırımlarda Türk müteahhitlerinin tecrübesinden istifade etmesi için tanıtımlarımızı yaptık.
  Bunların ötesinde, her iki ülkede de her alanda mevcut ilişkilerin ve işbirliğinin yeterli düzeyde olmadığını, tarihleri ortak, kültürleri ortak ülkelerin çok daha fazla dayanışma ve işbirliği içinde olmaları gerektiğini vurguladık.
  Tunus, Cezayir, Mısır, Sudan ve Lübnan'da gelişmeleri dikkatle izliyoruz. Lübnan Başbakanı, Kıymetli Kardeşim Saad Hariri, Lübnan'daki son gelişmeler hakkında tarafımıza bilgi vermek, eşgüdüm ve istişarelerde bulunmak üzere bugün ülkemize bir çalışma ziyareti yaptı.
  Sabah saatlerinde kendisiyle ayrıntılı şekilde bir görüşmemiz oldu. Bildiğiniz gibi, Türkiye olarak Lübnan'ın huzur, istikrar ve refah içinde kalkınmasına büyük önem atfediyoruz. Bu tavrımız hem halklarımız arasında var olan dostluk ve kardeşlik bağlarından hem de Lübnan'ın bölgesel barış ve istikrar bakımdan taşıdığı hayati önemden kaynaklanıyor.
  2006 yılında yaşanan savaş ve sonrası dönemde Lübnan'a tam destek verdik. Her zaman Lübnan Devletinin ve halkının yanında yer aldık. Lübnan'da bir ulusal uzlaşı hükümeti kurulması sürecinin başarıyla sonuçlanması için tüm ilgili taraflar nezdinde yoğun çaba harcadık.''

  ''TÜM İLGİLİ TARAFLARIN ÇABALARINI ARTIRMALARI GEREKLİDİR''

  Geçtiğimiz Kasım ayında Lübnan'a gerçekleştirdiği ziyaretin temel amacının da, Lübnan'a desteği teyit etmek, tüm Lübnan'lı siyasi gruplara birlik ve bütünlük mesajı vermek olduğunu kaydeden Erdoğan, orada taraflarla geniş görüşmeler yaptıklarını hatırlattı.
  Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:
  ''2009 parlamento seçimlerinden epey sonra, 2010 sonunda Lübnan'da nihayet bir Hükümet kurulmuştu. Ne var ki, Sayın Hariri'nin başbakanlığında kurulan Ulusal Uzlaşı Hükümeti içindeki 11 Bakanın istifa etmesi ile ortaya yeni bir bunalım çıktı.
  Yakın tarihte büyük acılar ve yıkımlar yaşamış olan Lübnan halkının yaraları henüz tam olarak sarılmış değil. Hal böyleyken, ülkenin yeniden siyasi istikrarsızlığa sürüklenmesine müsaade edilemez. Bölgemizdeki diğer ihtilaflarda da kritik gelişmelerin vuku bulduğu bir sırada, Lübnan'da ortaya çıkacak bir istikrarsızlığın bölge üzerinde de olumsuz yansımaları olacaktır.
  Bu çerçevede, Lübnan'daki Hükümet bunalımının diyalog ve istişareyi ön plana çıkaran demokratik ve katılımcı yöntemlerle çözümlenmesi için, tüm ilgili tarafların çabalarını artırmaları gereklidir. Tarafların tam bir sorumluluk bilinciyle hareket etmesine ve Lübnan'ın ortak çıkarlarını her türlü mülahazadan üstün tutmalarına ihtiyaç vardır.
  Lübnan Özel Mahkemesi ile ilgili hususların, Lübnan içinde ve dışında ayrışma ve çatışmaya yol açmayacak, adil, siyasi mülahazalardan uzak bir yaklaşımla ele alınması zorunludur. Bu konuda hiç bir tarafta, hak ve hukukunun çiğnendiği yolunda mağduriyet hissi oluşturmayacak bir formül bulunmaya çalışılmalıdır. Bunun da yolu kamplaşma değil, diyalogdur.
  Mahkemeyle ilgili zıtlaşmanın, Lübnan'ın iç huzurunun sağlanması ve komşularıyla ilişkilerinin normalleştirilmesi yönünde kaydedilen gelişmeleri geri çevirmesine izin verilmemelidir.''

  -''AKTiF ROL''-

  Bulunulan noktada, bölge ülkelerinin ve uluslararası toplumun önde gelen aktörlerinin Lübnan'daki hükümet bunalımının süratle giderilmesi için ortak çaba ortaya koymaları gerektiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
  ''Türkiye olarak, önümüzdeki dönemde üzerimize düşeni yapmayı ve gerekli tüm girişimler içinde aktif biçimde yer almayı sürdüreceğiz.
  Lübnan'da tüm taraflarla diyalog kurabilen bir ülke olarak, biz, kardeşimiz Lübnan'ın huzur, istikrar ve emniyet ortamına kavuşmasını güçlü şekilde desteklemeye devam edeceğiz.
  Görüşmeden sonra da inşallah gerek İran'la, gerek Suriye, gerekse Katar'la görüşmeler yapmak suretiyle bu sürecin barışla sonuçlanması noktasında gayretlerimizi devam ettireceğiz''

  AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz muhafazakarız. Aile bizim için önemlidir, mahremiyet bizim için önemlidir, tarih ve tarihi şahsiyetler, tarihi şahsiyetlerin manevi değerleri bizim için son derece önemlidir. Biz köksüz bir millet, köksüz bir devlet değiliz. Medeniyet inşa etmiş ve medeniyet tasavvuru olan bir milletiz'' dedi.
  Erdoğan, AK Parti Genel Merkezinde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları toplantısındaki konuşmasında, 2011 seçimleri yaklaştıkça, Türkiye'de hemen her seçim öncesinde tezgaha sürülen birtakım çirkin oyunlar, birtakım çirkin gündemler ve kara propagandanın yine aynı şekilde tezgaha sürüldüğünü söyledi.
  ''Şu birkaç haftadır, birkaç aydır konuşulan, tartışılan, hükümet aleyhine bir kampanyaya dönüştürülen meseleleri alın, önceki seçim dönemleriyle karşılaştırın, tamamının aynı olduğunu göreceksiniz'' diyen Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:
  ''Çoğu meselede, manşet değiştirmeye, analizi değiştirmeye, bakış açısını değiştirmeye dahi tenezzül etmediklerini, bayat manşetlerle, bayat haberlerle, bayat yorum ve analizlerle hükümete saldırdıklarını sizler de kolayca fark edeceksiniz.
  İşte en son, tütün ve alkol konusundaki bazı modern düzenlemeleri, heykel tartışmasını, yargının verdiği kararları, RTÜK uygulamalarını, hükümetle, bizimle ilgili olup olmadığına dahi bakmadan, bizim aleyhimize bir kampanyaya dönüştürme gayreti içindeler. Bir kere altını çizerek söylüyorum: Bu son tartışmalar, doğal akışı içinde giden tartışmalar değil, açık açık bir kampanyadır. Üstelik, hükümet aleyhine yürütülen zorlama kampanyalardır. Tekrar söylüyorum: Bu kampanyalar, her seçim öncesinde AK Parti'yi yıpratmak için başlatılan o malum tezgahların bir yenisidir.''
  AK Parti'nin kurulduğu günden bu yana muhafazakar demokrat bir parti olduğunun altını çizen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
  ''Biz muhafazakarız. Aile bizim için önemlidir, mahremiyet bizim için önemlidir, tarih ve tarihi şahsiyetler, tarihi şahsiyetlerin manevi değerleri bizim için son derece önemlidir. Biz köksüz bir millet, köksüz bir devlet değiliz. Medeniyet inşa etmiş ve medeniyet tasavvuru olan bir milletiz. Biz muhafazakar olduğumuz kadar demokrat bir partiyiz... Evrensel değerleri benimsemiş, özgürlüklere saygı duyan, başkasının özgürlüğünü kısıtlamadığı sürece, başkasının kutsal değerlerine hakaret etmediği sürece her türlü fikrin serbestçe ifade edilmesini savunan bir partiyiz.''
  Herkesin yaşam tarzına saygılı olduklarını dile getiren Başbakan Erdoğan, ''Kimsenin giyim kuş****** yeme-içmesine, inancına, ibadetine kısıtlama getirmeyen, tam tersine bu noktada en geniş özgürlükleri savunan ve bunun gereklerini yerine getiren bir parti'' olduklarını söyledi.
  8 yıldır bu noktadaki samimiyetlerinin test edildiğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:
  ''8 yıldır, en küçük, en marjinal hadiseler büyütülerek adeta bir rejim meselesine dönüştürülüyor. Birileri, ısrarla ve inatla bize gizli niyetler, gizli hedefler, gizli ajandalar izafe ediyor. Soruyorum değerli arkadaşlarım, sevgili milletime sesleniyorum; 8 yıldır hangi özgürlüğü kısıtladık? Özgürlük alanlarını genişletmekten başka. 8 yıldır kimin yaşam tarzına müdahale ettik? Kimin yaş****** giyimine kuşamına müdahale ettik? Herkes istediği gibi giyiniyor, istediği gibi eğleniyor, istediği gibi içiyor, hangisine dedik ki, sen ne kadar viski içiyorsun, şarap içiyorsun, ne kadar bira tüketiyorsun? Böyle bir derdimiz oldu mu? Iksırıncaya tıksırıncaya kadar içiyorlar... Affedersiniz, trafik polisleri, trafik kazalarında yakaladıkları kimler, bu kazalarda yakaladıkları kimler? Her tür var, onları da yakalamasınlar mı? Kazayı yaptıkları halde, bunlara karşı herhangi bir şey ödetmesinler mi? Bunların yaptıklarını ölümle mi, yaralanmayla mı ödeyeceğiz?''
  ''8 yıldır biz yaşam tarzlarına yönelik olarak neyi yasakladık'' diye soran Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
  ''AK Parti iktidarı baskı uyguluyor, yasaklıyor, sindiriyor, diyorlar. Mahalle baskısı diyorlar... Allah aşkına, şu AK Parti iktidarına, hükümete, bakanlara, ailelerimize atılan iftiralar, hakaretler, ithamlar bugüne kadar hangi partiye, hangi siyasetçiye bu boyutta yapılmıştır? Sen, bu ülkenin hükümetine, bakanlarına, milletvekillerine, sokak ağzıyla en ağır hakareti yapan, bunu da köşesinde yazacak kadar ileri giden kişiye partinin rozetini takacaksın, ondan sonra da çıkıp, bu ülkede özgürlük yok diyeceksin. Ondan sonra nezaketten, edepten, terbiyeden bahsedeceksin... Yandaş medya diyeceksin, candaş medyanın bütün mensuplarını partine davet edeceksin, partinden şu anda aday yapmaya hazırlanacaksın. Sevsinler seni, bunu kimse yutmaz. Sen, kendisini yolsuzlukla itham ettiğin, yargılanması için imza attığın kişiyi İstanbul gibi bir ile il başkanı yapacaksın, ondan sonra çıkıp namuslu insanları yolsuzlukla itham etmeye devam edeceksin. Bu nasıl iştir?''
  CHP Genel Başkanı'nın RTÜK Kanunu'nu diline doladığını, buradan kendilerine en ağır hakaretleri, en ağır ithamları savurduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle dedi:
  ''İnsan kimi neyle itham ettiğini önceden bir incelemez mi, bakmaz mı? İnsan neyi eleştirdiğinden bu denli habersiz olabilir mi, bu kadar mı bilgisiz olur? 1994 yılında RTÜK yasası, dikkatinizi çekiyorum, CHP'nin iktidar olduğu dönemde çıkarılmış. O yasanın 25. maddesine de gerektiğinde başbakan ve bakanlara yayınları durdurma yetkisi verilmiş. Yani başbakan ve bakanlara bu yetkiyi zaten bizzat CHP 1994'te sağlamış. Şimdiki CHP Genel Başkanı bunu bilmiyor, bundan haberi yok. Belli ki kimse de kendisini uyarmamış... Şimdi çıkıyor, kendilerinin çıkardığı yasadan bizi sorumlu tutuyor, bize hakaret ediyor. Yüzün kızarması edeptendir. Atalarımız güzel söylemiş, utanmak edeptendir... Maalesef yüzlerin kızarmadığı, edebin rafa kaldırıldığı bir muhalefetle karşı karşıyayız.''

  AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''(Onama mı istersin, bozma mı) diyerek belli çevrelerin arzusuna göre karar veren bir yargıdan, vicdanıyla karar veren bir yargıya geçişi inşallah tamamlayacağız'' dedi.
  Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları toplantısındaki konuşmasında, yoğun şekilde tartışılan ve yine hükümetle ilgili hale getirilmeye çalışılan bir başka konunun da son dönemde yaşanan tahliyeler olduğunu söyledi.
  Başbakan Erdoğan, ''Özellikle, malum bir davadan dolayı tahliye edilenlerle ilgili olarak, sabah akşam çeşitli yayın organlarında bir zihin bulandırma operasyonu olduğunu, hükümetle, bu örgüt arasında bir illiyet bağı kurulmak istendiğini görüyoruz, bu da gözümüzden kaçmıyor'' diye konuştu.
  Zamanın, tarafların birbirini suçlama zamanı olmadığını bildiklerini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:
  ''Taraflar birbirini suçlamak yerine otursun, soruna birlikte köklü çözümler üretsin istiyoruz. Ne var ki, muhalefetin de istismarıyla, sürecin faturasının hükümete kesilmek istendiğini görüyoruz. Bu tahliye kararlarını hükümet mi verdi? Bu tahliye kararlarını yargı verdi. Bakın, aynı yargı, benimle ilgili 24 saatte dosyayı Diyarbakır'dan alıp Ankara'ya getirebildi. Bizzat Hayati (Yazıcı) Bey bu sürecin içindeydi. Aynı yargı 5 gün içerisinde Sayın Erbakan ile ilgili kararı anında dosyaya getirtip verebildi. İşlerine geldiği zaman böyle oluyor. Aynı zamanda isimlerini vermeye bile gerek görmüyorum ama biliyorsunuz meşhur Erzincan dosyası, vs. Bunlar süratle yürütülebildi. Aynı şekilde bakıyorsunuz Ankara'da yine Sincan, gayet başarılı çalıştı. Oradan da birçok dosya çok çabuk çıkabildi. Bunlar çıkabiliyordu da sizin öncelikler denilen bir yol haritanız yok muydu? Bu öncelikler içerisinde bu kararları niye vermediniz? Ama şimdi verdiniz. Şimdi bak, görülmeyince hemen verdiniz kararı. Bunu bir ay önce de verebilirdiniz.''
  Yargıtayın iş yükünün fazlalığının farkında olduklarını bildiren Erdoğan, bunun tedbirini iktidara geldiklerinde Cemil Çiçek'in Adalet Bakanı olduğu dönemde aldıklarını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
  ''Mehmet Ali (TBMM Başkanı Şahin) Bey döneminde devam ettik. (Adalet Bakanı) Sadullah (Ergin) Bey döneminde devam ediyoruz. Bir an önce istedik ki burada, bakın daireler artırılsın diye bizden talep başladı. Danıştay aynı şekilde... Peki adım atalım, avukatların yargıya kazandırılmasıyla ilgili bir proje uygulayalım dedik. Hemen ortaya çıkan şu oldu; efendim burada bizler sözlü imtihanlarda ne yapacağız, kamera yerleştireceğiz, kamerayla bu iş yapılacak. Ya bütün bu işin tarihinde kamera diye bir şey olmuş mu, öyle bir şey var mı? Şimdi nereden çıktı bu kamera meselesi. Dert başka, ipe un serdiler ve bu süreci adeta engellediler. Ama biz bunu da aşacağız. Çünkü uygulama noktasına gelindiğinde sudan bahanelerle hep engellendik.
  2005 yılında İstinaf Mahkemeleriyle ilgili kanunu çıkardık, 2007 yılında uygulama başlayacakken, bizzat yüksek yargının talepleri doğrultusunda bu süreç ertelendi. İstinaf Mahkemeleriyle ilgili en önemli sorun, hakim ve savcı sayısının azlığıdır. Bunu biz de biliyoruz, nitekim Yüksek Yargı da bunu çeşitli kereler özel görüşmelerimizde hep bize ifade etti. Ancak, hakim ve savcı alımları, bizim dönemimize kadar hiç olmayan gerekçelerle engellenmiş, Yüksek Yargı adeta üzerindeki ağır iş yükünü atmamak için direnmiştir.''


  -''BAZI KONULARDA İŞ YÜKÜ DE PERSONEL AZLIĞI DA MAZERET OLMUYOR''-

  Başbakan Erdoğan, 1934 yılından beri hakim adaylığı sınavlarının Adalet Bakanlığı tarafından yapıldığına dikkati çekerek, şunları söyledi:
  ''Ancak, bizim dönemimizde, 2006 yılında, sınavlara itiraz edildi ve en son da 2008 yılında mülakatlarda, bunları açıklıyorum, iyi bilin ki -değerli teşkilatımın mensupları- gittiğiniz yerde anlatın, görüntü ve ses kaydı şartı getirildi. Farklı başka sınavlarda, başka kurumların sınavlarında görüntü ve ses kaydı talebine itibar etmeyen Danıştay, hakim ve savcı alımlarında bize bunu şart koşuyor. Şurası son derece çarpıcı, Adalet Bakanlığı, mülakatlarda görüntü ve ses kaydına dair yürütmenin durdurulması için başvuruda bulunuyor. 2 yıldır bu başvuru Genel Kurul'a gelmiyor. Ama aynı Danıştay, Sağlık Bakanlığı aleyhine açılan Tam Gün Yasası aleyhine başvuruyu sadece 24 saat içinde görüşüp, karara bağlıyor. Son 4 yılda 5 kez, hakim ve savcı alımları için yürütmeyi durdurma kararı verdiler. Sonra da çıkıyorlar, iş yükümüz fazla, personelimiz az diyerek Hükümeti suçlama yoluna gidiyorlar. Ama bazı konularda iş yükü de personel azlığı da mazeret olmuyor. Mesela az önce söylediğim konu. Şahsım, arkadaşlarımız vs.''
  ''12 Eylül halk oylamasıyla millet bu noktada söyleyeceğini söylemiştir. Arzusunu, talebini dile getirmiştir'' diyen Erdoğan, kendilerinin de yasama ve yürütme olarak bu noktada üzerlerine düşeni yerine getireceğini ve yargıdaki bu sorunları hızla aşacaklarını ifade etti.
  Yargıyı birilerinin arka bahçesi olmaktan çıkarıp, milletin ön bahçesi haline getireceklerini belirten Erdoğan, ''(Onama mı istersin, bozma mı) diyerek belli çevrelerin arzusuna göre karar veren bir yargıdan, vicdanıyla karar veren bir yargıya geçişi inşallah tamamlayacağız'' diye konuştu.

  -''DETAYLARDA FAZLA BOĞULMADAN HALKIN ANLAYACAĞI BİR ANAYASA''-

  Tüm bu süreçte aleyhlerine yürütülen kampanyaları boşa çıkaracaklarını belirten Başbakan Erdoğan, ''Milletimize gideceğiz, her şeyi samimi şekilde milletle konuşacağız ve bu tezgahların hepsini bozacağız. Biz, tezgahları bozarak, oyunları bozarak, şer organizasyonlarını çökerterek bu günlere geldik. Cesaretimiz, kararlılığımız, samimiyetimiz sayesinde milletin takdirine mazhar olduk''dedi.
  Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
  ''Bakınız bu Anayasa -bazı gazeteler yanlış yazmış, ben Katar'dan öyle bir şey söylemedim. Hukukçuların yapmayacağı demedim- salt Anayasacıların yapacağı bir Anayasa olmayacak. Bu çalışmaların içerisinde halkın her katmanı, ekonomisti olacak, sosyal bilimcisi olacak, siyaset bilimcisi olacak, STK'lar olacak, kadınların temsilcileri, gençlerin temsilcileri, sendikaların temsilcileri olacak. Velhasıl birçok kesimi, çünkü Anayasadaki malum başlıkları bu temsil noktasında olan halkın katmanları tarafından temsil edildiği bir Anayasa çalışmasını, ön çalışma olarak yapmayı hedefledik ve bu çalışma başlamış vaziyette. Fakat sonunda tabii ki bunun bir çerçevesi olacak. Bu çerçevede Anayasacılar orada devreye girecek ve bu Anayasa şöyle açıldığı zaman, okunmaya başlandığında bunu illa bir hukukçunun değil, yani normal vatandaş da bu Anayasayı açığı zaman rahatlıkla ne yapabilecek, anlayabilecek. İşi bu hale getirdik. Detaylarda fazla boğulmadan halkın anlayacağı bir Anayasa. Bunu başarmamız lazım, hedefimiz bu olmalı.
  Hazreti Mevlana'nın ifade ettiği gibi, inşallah bulanmadan, donmadan akacak, menzile erişeceğiz.''

  AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Kars'taki o malum heykel için 'ucube' derken aynı zamanda kralın da çıplak olduğuna işaret ettim''dedi ve gözü olanın gözüyle birlikte, iz'anı olan herkesin, güzelle çirkini, estetikle ucubeyi birbirinden ayırabileceğini, bunun için, ille de asil bir aileden gelmeye, sırça saraylarda büyümeye gerek olmadığını söyledi.
  Erdoğan, AK Parti Genel Merkezinde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları toplantısındaki konuşmasında, ''sadece siyasi muhalefetin değil, sivil muhalefetin de edebi, terbiyeyi, üslup ve erkanı terk ettiği bir süreçten'' geçtiklerini söyledi.
  Birilerinin yıllarca bu toplumun belli bir kesimine tepeden baktıklarını, seçkinci bir tavırla yaklaştıklarını, küçümseyip, tahkir ettiklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:
  ''Tarihi sadece bunlar bilirler... Bilim bunların tekelindedir... Hiç kimse değil ama sadece bunlar estetikten anlar. İncelik, zarafet, nezafet sadece bunların malıdır. Müzikten, mimariden, heykelden, resimden sadece ve sadece bunlar anlar, başkası hiç ama hiç bir şey anlamaz. Maşallah, bunlara göre, entellektüellik kazanılan bir şey değildir; babadan oğula, dededen toruna geçer. Bunlar mürebbidir, mürebbiyedir, bunlar allameyi cihandır, her şeyin en iyisini bunlar bilirler. Her türlü özgürlüğü savunurlar ama bir o kadar da entellektüel despotturlar...Kars'taki o malum heykel için 'ucube' derken aynı zamanda kralın da çıplak olduğuna işaret ettim... İçlerindeki despotizmi yıkamayanlar, içlerindeki o görünmez krala çıplak dedirtmek de istemiyorlar. Gözü olan, gözüyle birlikte iz'anı olan herkes, güzelle çirkini, estetikle ucubeyi birbirinden ayırır. Bunun için hiç de asil bir aileden gelmiş olmaya, sırça saraylarda büyümüş olmaya gerek yoktur.
  Sadece milletin siyasi tercihlerini değil, milletin beğenilerini, değerlerini, estetik anlayışını, güzellik anlayışını da aşağılamayı, ona hakaret etmeyi alışkanlık haline getirmiş olanlar bunlardır...''
  Bu değerlendirmelerin günlerdir yapıldığını anımsatan Başbakan Erdoğan, değerlendirmeyi yapanların çoğunun ise söz konusu yere gitmediklerini söyledi.

  -10 YIL KAYBETTİRDİLER-

  Kendisinin defalarca oraya gittiğini, o heykeli ve çevresini gezip dolaştığını anlatan Başbakan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:
  ''O heykel başlamadan, o zamanki belediye başkanı ki partimizdendi, kendisine 'bunu burada yapmamasını söyledim.' Fakat kararlıydı, ısrarlıydı. 2006 yılının yanılmıyorsam 8. ayında falan da Erzurum Tarih Tabiat Varlıkları Kurulu bunun orada olamayacağına karar verdi. Fakat çok enteresandır. Aradan 3 ay falan geçti 12. ayda, aynı yıl bu defada izin almak suretiyle, yapılabileceğine dair yeni bir karar çıkarıldı. Fakat ilginçtir, yani bu heykelin dikildiği yer, öyle yüksek bir noktadaki, orada Seyit Hasan El Harakani Hazretleri'nin Camisi ve çevresindeki vakıf eserler, şöyle kubbelerinin hizasına aldığınız zaman o tepenin bile altında kalıyor. Çok daha ilginci, heykelin hemen hemen altında kalacak şekilde, orada tarihi bataryalar var. O eserleri de görüyorsunuz, tarihi eser bunlar, bataryalar. Düşünün bir tarihi eser var diye, İstanbul'da yıllarca ta belediye başkanlığım döneminden bu yana Tarih Tabiat Varlıkları Kurulu, bizim raylı sistemi metroyu Unkapanı'nda durdurdu. Hala daha yeni yeni açıldı gidecek. Nereden bakarsanız bakın 10 yıl kaybettirdiler. Burada ise rahatlıkla bunu yapıyor ve o dediğim noktadan itibaren de 48 metre yüksekliğinde ve o çevredeki bütün tarihi eserler, camiler kütüphaneler, bütün bunlar adeta onun gölgesinde kalıyor.''
  Kendisinin 4,5 yıl İstanbul'da belediye başkanlığı yaptığını anımsatan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:
  ''Bu işlere yorum yapabilmek için illa güzel sanatlar akademisini veya fakültesini bitirmek zorunda değilim ki. Bir şeyler öğrendik biz, biz bu işin pratiğini yaptık. Yani vatandaşa bile görsel medya yolda giderken hemen mikrofon uzatır sorar, 'beğendiniz mi?' Ama ilk soru 'hangi güzel sanatlar akademisini bitirdiniz?' sorusu olmaz, 'beğendiniz mi?' Vatandaşta 'beğendim veya beğenmedim' der. Yani bir şarkıyı bir türküyü bile dinletirken bile sorar. Önce 'hangi konservatuvarı bitirdin?' diye sormaz. Böyle bir soruyu da zaten sormak mümkün değil. 'Şarkıyı beğendiniz mi? Türküyü beğendiniz mi?' der. Niye o farklı bir şeydir. Kimisi kulağı ile bunu değerlendirir, kimisi işin gerçekten teorik noktasında beğenisi olabilir. Ama illada bunu kalkıp 'güzel sanatlardan mezun olanlar değerlendirmesini yapar' derseniz. O zaman bunları gidin daha özel yerlerde izah edin, burada değil. Burada ben çok daha farklı bir şey söylüyorum, bir defa eğer böyle bir eser inşa edecekseniz önce o çevreyle bunun uyumlu olmasına bakmak zorundasınız. Hiç bir tarihi eserin olduğu yerde bırakın heykeli, orada siz inşaat bile yapamazsınız. Belli bir mesafe konulur, o mesafede bunları yaparsınız bunun dışında yapamazsınız.
  Şimdi İzmir Karşıya Belediyesi talip olmuş, ne kadar güzel. Gelsin alsın gitsin, bunu Karşıyaka'da diksin. Hiç müdahalemiz yok. Bu kadar ısrarlıysalar, buyursun alsın orada diksin. Çok daha heyecanlılar çok da talipler, eyvallah yapsınlar. Kaldı ki ben bu heykeltıraşın çok başarılı dünyada şöyle tanınmış, böyle tanınmış, bunu da eleştiren birisi değilim. Doğrudur başarılı da olabilir, ona saygı da duyarım. Ama kusura bakmasınlar ben o tarihi eserlerin olduğu yerde böyle bir olayın yaşanmasına, üstelikte Tarih Tabiat Varlıkları Kurulu'nun verdiği bu karara rağmen, bunun dikilmesine sorumluluk mevkisinde olan bir insan olarak müsaade edemem, doğrudur diyemem.''

  -AK PARTİ HÜKÜMETİ, 8 YILDIR HİÇ BİR HEYKELİ YIKTI MI?''-

  Başbakan Erdoğan, Hükümetlerinin, ''en doğuda Moğolistan'dan, en batıda Avusturya'ya kadar, kuzeyde Kırım'dan, güneyde Yemen'e kadar, bu ülkeye, bu millete ait olan sanat şaheserlerine sahip çıkmış, onları ayağa kaldırmış bir hükümet'' olduğunu söyledi.
  ''AK Parti Hükümeti, bu ülkede güzeldir veya değildir, 8 yıldır hiç bir heykeli yıktı mı?'' diye soran Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
  ''Yok. Şimdi nedir bu kıyamet, dert başka. Çünkü Ak Parti'nin yükselişini zannediyorlar ki bununla durduracağız. Durduramazsınız boşuna uğraşmayın. Benim Karslı vatandaşlarım bile buna tahammül edemiyor. Buna müsaade etmiyor. Zaten diyorlar, 'biz burada 7 yıldır, 8 yıldır çok çektik, sizden önce...' Önceki belediye başkanı gitti CHP'den aday oldu, niye kazanamadı. Eğer yaptıkları sevilseydi, takdir edilseydi, partimizden aday yapmadık gitti CHP'den aday oldu. Herhalde seçilirdi değil mi? Ne oldu seçilemedi...Akıl veriyor şimdi bir tane sanatkar...'Hükümet bunlarla uğraşacağına Kars'ta işsizlikle mücadele etsin diyor. İşte biz şimdi Kars'ta işsizlikle mücadele için diyoruz, 'bunları buraya dikmeyin' Bunlara verilen para Kars'taki altyapıya verilmiş olsaydı, Kars çok daha farklı yerde olurdu. Kars'taki öncelikler bu değil. Bunu da görmemiz lazım.''

  -5 BİNE YAKIN VAKIF ESERİNE SAHİP ÇIKTIK...-

  Başbakan Erdoğan, Hükümetlerinin Edirne'den Kars'a, Trabzon'dan Hatay'a kadar 5 bine yakın vakıf eserine sahip çıktığını, bu eserleri onarıp kültür mirasına kazandırdığını söyledi.
  Hükümetleri döneminde sporun da, sanatın da altın çağını yaşadığını bildiren Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:
  ''İzmir, Trabzon, Erzurum, İstanbul, Antalya bu dönemde uluslararası spor organizasyonlarına ev sahipliği yaptı, yapıyor. İstanbul bu dönemde Avrupa'nın kültür başkenti oldu. Bunları biz sağladık, bizim çabalarımız, bizim lobi faaliyetlerimiz sağladı. Türkiye'nin dünya çapında artan önemi, gücü, itibarı bu organizasyonları getirdi. Ama söyledim ya... Seçim öncesi bir kampanyaya ihtiyaç vardı ve işte şimdi o kampanya yürütülüyor. 8 yıldır her fırsatta söylenen türkü, bugün seçim arifesinde tekrar söyleniyor. Milletimiz engin ferasetiyle artık neyin ne olduğunu çok net olarak görüyor. Sizlerden de ricam, oynanan bu oyunları, bu tezgahları, bu kampanyaları bütün netliğiyle milletimize anlatmanız. Bunu hep beraber anlatacağız.
  Doğuda, batıda, kuzeyde, güneyde, her nerede olursa olsun, benim vatandaşım şundan emin olmalı: Bu hükümet, 8 yıldır kimsenin yaşam tarzına müdahale etmemiştir ve etmeyecektir. Tam tersine, herkesin yaşam tarzı, bu hükümetin, bizlerin teminatı altındadır...''  AA

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Erdoğan'ın 1992'de iktidar cevabı - Video
  By KARLALESİ in forum Siyaset/Politika Haberleri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 06-06-2011, 16:54
 2. Erdoğan'nın, Bahçeli'ye TOKİ cevabı
  By KARLALESİ in forum Siyaset/Politika Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-15-2011, 20:03
 3. Erdoğan'dan 'kaynak' cevabı
  By KARLALESİ in forum Siyaset/Politika Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-21-2011, 18:48
 4. Baykal'dan Erdoğan'a düello cevabı
  By leyla_59 in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-02-2008, 14:09
 5. Erdoğan'ın Türban Çıkışına Gül'ün Cevabı
  By mavidamla in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-15-2008, 09:16

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375