AK Parti'de istifa!

Antalya Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç partisinden istifa etti
AK Parti'den istifa eden Antalya Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç, ''Kaygılarıma sebep olan hadiselerin başında, Başbakan'ın, her konuşmasında toplumu ayrıştırmaya yönelik söylemleri gelmektedir'' dedi.

İrbeç, düzenlediği basın toplantısında, vatanına, milletine bağlı bir milletvekili olarak, AK Parti'nin, özellikle iç politikada takip etiği stratejinin, Türkiye'ye getireceği zararlar konusunda endişeli olduğunu ifade etti. İrbeç, takip edilen politikalarla milletin sosyolojik, psikolojik ve coğrafi yönden bölünme sürecine sürüklendiğini iddia etti.

Bu endişelerini parti toplantılarında da defalarca dile getirdiğini belirten İrbeç, ''Ancak yaptığım görüşme, konuşma ve ikazların fayda getirmediğini müşahede ettim. Bu kaygılarıma sebep olan hadiselerin başında, Başbakan'ın, her konuşmasında toplumu ayrıştırmaya yönelik söylemleri gelmektedir'' dedi.

İrbeç, şöyle devam etti:

''Şahsen, milletin ismini telaffuz etmekten kaçınan bir tutuma karşı tepki vermek zorunluluğunu hissediyorum. Ülkemizin anayasal adı Türkiye'dir ve üzerinde vatandaş sıfatıyla yaşayan herkes Türk'tür. Bu, bir alt kimlik değildir. Oysa Başbakan, söylemlerinde, milletimizi bütünleştirici bir unsur olan Türklüğü, sürekli ve anlaşılmaz bir biçimde alt kimlik haline getirme çabası içindedir.

AK Parti'ye oy vermiş, aynı endişeleri taşıyan milletvekili arkadaşlarımın ve vatandaşlarımızın olduğunu da biliyorum.''

Bu düşüncelerle AK Parti'den istifa ettiğini söyleyen İrbeç, ''Görevimi bundan böyle de bir nefer olarak aynı hassasiyet içinde sürdüreceğim'' dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan İrbeç, başka bir partide görevini sürdürüp sürdürmeyeceği yönündeki soru üzerine, bu konuda ilkeleri doğrultusunda bir karar vereceğini, ancak şimdi bağımsız milletvekili sıfatıyla çalışmalarını sürdüreceğini bildirdi.

Herhangi bir teklif sonucu istifa etmediğini, bunun bir prensip kararı olduğunu söyleyen İrbeç, yapacağı değerlendirmelerin ardından gelecek günlerde açıklamada bulunacağını ifade etti.
Antalya Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç'in istifasıyla AK Parti'nin Meclisteki milletvekili sayısı 334'e düştü.

Bağımsız milletvekili sayısı ise 9'a yükseldi.

İrbeç'in istifa etmesinin ardından TBMM'deki sandalye dağılımı şöyle oldu:

AK Parti 334

CHP 101

MHP 70

BDP 20

Bağımsız 9

DSP 6

TP 1

Boş 9

Toplam 550


(habertürk)