'AK Parti 367'yle gelir mi'ye cevap


Maliye Bakanı Şimşek'e en çok sorulan soru 367 sorusu ve cevabı bakın ne?


23.01.2011,10:42:43


Londra ve New York'ta milyar dolarlık yatırımlara yön veren 340 fon yöneticisiyle toplantı yapan Maliye Bakanı Şimşek'e en çok sorulan soru 367 sorusu.

Türkiye seçim atmosferine doğru hızla girerken, milyarlarca doları kontrol eden ve yatırımlarıyla ülkelerin ekonomilerine yön veren uluslararası yatırım fonu yöneticileri Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'i Londra ve New York'taki toplantılarda soru yağmuruna tuttu. Maliye'nin ABD ve İngiltere'de düzenlediği road-show'da (tanıtım toplantısı) 340 fon yönetim şirketi ve uluslararasıbankatemsilcisinin katılımıyla rekor kırılırken, dolar milyarderlerinin en çok merak ettiği konu AK Parti'nin anayasada değişiklik yapacak salt çoğunluğa ulaşıp ulaşamayacağı oldu. Bakan Şimşek, "Seçim konusunda herhalde rahatlar, o konuda fazla soru gelmedi. Merak ettikleri acaba üçte iki çoğunluk sağlanabilir mi şeklindeydi. Yani seçimlere ilişkin bir kaygı taşımıyorlar" dedi. Şimşek, yatırımcıların AK Parti'nin yeniden iktidara gelmesini zaten temel bir varsayım olarak aldıklarını düşündüğünü belirtti.

İMRENİYORLAR

Türkiye'ye olan ilgi ve güvenin çok yüksek olduğunu söyleyen Şimşek, "Zaten Türkiye'ye olan fon akışı bunu açık bir şekilde gösteriyor" dedi. Uluslararası yatırımcıların hepsinin Türkiye'nin kriz döneminde ortaya koyduğu performansa imrendiklerini ifade ettiğini belirten Şimşek, şöyle konuştu: "Bu yıl Türkiye'ye doğrudan yatırım girişinde önemli bir artış olur. Türkiye'nin muazzam başarı hikayesi var."

'Not artışı sembolik hale geldi'

Yabancı yatırımcılardankredinotu artışıyla ilgili sorular da geldiğini ifade eden Şimşek, "Zaten piyasalar BBB veya neredeyse Anotunu bile bazı kategorilerde fiyatlamış durumdalar. Türkiye'nin CDS kredilerine, Eurobond kredilerine baktığınız zaman; hakikaten gelinen nokta mevcut kredi notumuzun çok daha ötesinde. Türkiye'nin kredi notunun artıp artmaması tamamen sembolik bir hale gelmiş durumda, çünkü Türkiye'nin yurtdışı veya yurtiçi varlıklarının fiyatlanmasında notu yatırım yapılabilir üstünde" diye konuştu.

'Siz para bastığınız için faiz indiriyoruz'

Yabancıların Merkez Bankası'nın para politikasıyla ilgili sorular sorduğunu da söyleyen Şimşek, ekonomide ısınma riski olduğunda normalde faizlerin yükseltildiğini ancak Türkiye'nin faizi indirdiğini söyledi. Şimşek, şöyle konuştu: "Merkez Bankası aslında para politikasını gevşetmiyor, aslında tam aksine para politikasını sıkılaştırıyor. Kısa vadeli faizi aşağıya çekiyor, mümkün olduğunca dışarıdan fazla para gelmesin, yani sıcak parayı sınırlamaya yönelik bir adım. Biz para politikasını standart, klişeleşmiş bir çerçevede yürütmüyoruz. Biz standart bir riskle karşı karşıya değiliz, geleneksel bir yapıyla karşı karşıya değiliz, buradakiler para basıyorlar, biz de ona göre tedbir alıyoruz."

SABAH GAZETESİ