Mesut Yılmaz perde arkasını anlattı


Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, DP ile ANAP birleşmesinin perde arkasını deşifre etti.


27.01.2011,20:37:21

Yılmaz, uzun süren sessizliğini bozdu ve önümüzdeki seçimlerde memleketi Rize'den aday olmayacağını söyledi. Yılmaz, Cindoruk'u da 'sözünü tutmamakla' suçladı.

Habertürk'e konuşan Mesut Yılmaz : "Ben geçen seçim döneminde Rize'deki hemşehrilerime 'Bir daha karşınıza bağımsız milletvekili aday olarak gelmeyeceğim' diye söz verdim... Merkez sağı birleştirme hedefimiz gerçekleşmedi. Siyasette ön planda olmayı düşünmüyorum"

Hüsamettin Cindoruk'un DP-ANAP birleşmesinde mutabakata uymadığını iddia eden Mesut Yılmaz konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

ANAP gibi bir partiye Türkiye'nin herzamankinden daha fazla ihtiyacı vardı. Sayın Cindoruk beni ziyaret etti. Asıl misyonunu böyle bir oluşumu sağlamak olduğunu söyledi. ANAP ile DYP'nin birleşmesini hedeflediğini söyledi. ANAP'ın bu sürece katılımı sağlamak için benden yardım istedi. Ben de memnuniyetle yardımcı olacağımı ifade ettim. Mutabakatımız sayın Cindoruk'un azami 6 ay içerisinde parti yönetimini aynı misyona sahip, iyi yetişmiş ve donanımlı genç arkadaşlara devredilmesiydi. Sayın Cindoruk DP Genel Başkanlığa seçildikten 4-5 ay sonra birleşme kongresini gerçekleştirdik. O zaman yapılan protokole göre birleşme DP çatısı altında olacaktı. Sayın Cindoruk her iki partiden gerek merkez gerek taşrada eşit temsil vaadetmişti. Maalesef bu protokol yerine getirilemedi.

samanyoluhaber