Egemen Bağış: 'One minute' diyoruz


Egemen Bağış, Türk toplumunun entegrasyon konusunda başarılı olduğunu söyledi ve eleştirilere cevap verdi


29.01.2011,15:06:39


Bağış, bu konuda eleştirisi olan Avrupalılara da 'one minute' dedi.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere üç gündür Belçika'da olan Egemen Bağış, Belçika'daki Türklerin çoğunluğunu oluşturan Afyon-Emirdağlıların gecesine katıldı. Dün akşam Gent şehrinde Belçika Emirdağ Birliği tarafından organize edilen yardım ve dayanışma gecesinde katılan Bağış, "Avrupalılar entegrasyonu çok önemsiyor.TürkiyeCumhuriyeti olarak biz de sizlerin bu ülkelerde asimile olmadan entegre olmanızı çok önemsiyoruz. Entegrasyon konusunda bizi eleştirenlere de 'bir dakika' diyoruz. Başbakanımızın tabiriyle 'one minute' diyoruz." şeklinde konuştu.

Belçika Emirdağ Birlik Başkanı Osman Mızrak'ın hoş geldiniz konuşmasını yaptığı Gent'teki Emirdağ Gecesi'ne Başmüzakereci Egemen Bağış'ın yanı sıra çok sayıda başta Afyon ve Emirdağ idarecileri ile Brüksel'deki elçilik temsilcileri ve Veli Yüksel, Mahinur Özdemir, Resul Tapmaz gibi Emirdağ asıllı Belçikalı milletvekilleri iştirak etti. Konuşmaların ardından Sümer Ezgü'nün sahne aldığı gecede Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Emirdağlıları övücü sözler söyledi.

"Bu hasret kucaklaşmasına gelirken sizlere Sayın Başbakan'ın en içten selam ve sevgilerini getirdim." diyen Bağış sözlerini "Aslında tüm Türkiye'nin size selamı var, çünkü siz burada bayrağımızı, dilimizi, kültürümüzü, geleneklerimizi yaşatıyorsunuz. Sizler buraya zorluklara ve sıkıntılara rağmen geldiniz. Hem memleketinize sahip çıktınız hem de bu ülkenin kalkınmasına çok önemli katkılarda bulundunuz. İki yıldır Türkiye'nin sizin de çok yakından takip ettiğiniz AB sürecindeki Başmüzakereciyim. Türkiye'nin AB yolunu aslında sizler açtınız. Onun için her birinize ayrı ayrı teşekkür borçluyum." şeklinde sürdürdü.

AVRUPALILARA EMİRDAĞLILARIN DİLİYLE KONUŞUYORUZ

Egemen Bağış son günlerdeki popüler söylemi burada da yeniledi ve 'fişi çeken taraf biz olmayız' dedi. Bağış "Özgüvenle, diklenmeden ama dimdik muadillerimizin karşısında durabiliyorsak, Emirdağlıların sayesinde duruyoruz. Biz Avrupalılara 'bu süreçte fişi çekmeyiz ama siz çok meraklıysanız, tarihe de sorumluluğunuzu üstlenecekseniz haydi buyurun, hodri meydan' diyebiliyorsak, o cesareti ortaya koyabiliyorsak; bunu sizden aldığımız güçle yapıyoruz. Biz sizlerin bize verdiğiniz temsil yetkisiyle, cesaretle bu işleri yapıyoruz. Biz gerektiğinde Avrupalılara da Emirdağlıların diliyle konuşuyoruz." dedi.

ACABA İÇİNDE YAŞADIĞIMIZ ÜLKELERİN KABULLENME SORUNU MI VAR?

Başmüzakereci Bağış, "Avrupalılar entegrasyonu çok önemsiyor. Türkiye Cumhuriyeti olarak biz de sizlerin bu ülkelerde asimile olmadan entegre olmanızı çok önemsiyoruz. Bu ülkenin dilini öğrenmenizi, bu ülkenin en iyi okullarında çocuklarınızı eğitmenizi, bu ülkelerin kanunlarına uyan, saygın, üretken bireyler olmanızı çok önemsiyoruz. Ama entegrasyon konusunda bizi eleştirenlere de 'bir dakika' diyoruz. Başbakanımızın tabiriyle 'one minute' diyoruz. Çünkü bu toplum kendi içinden eğer Mahinur Özdemir'leri çıkartabiliyorsa, Veli Yüksel'leri, Meyrem Almacı'ları, Emir Kır'ları çıkartabiliyorsa demek ki bizim entegrasyonla ilgili bir sorunumuz yok. Ama acaba içinde yaşadığımız ülkelerin kabullenme sorunu var mı, onu da hep beraber çözeceğiz eğer varsa. Onun için Avrupa'da yaşayan Türklerden, Emirdağlılardan, kültürümüzden endişesi olan varsa gelsin Emirdağ kahvehanesinde bir çay içsin, bütün korkularından kurtulsun. Eğer burada entegrasyonun ne olduğunu öğrenmek istemeyen varsa gelsin bizim pidecimizde iki lokma pide yesin, o sorunlarından da kurtulsun şifa bulsun." sözlerine yer verirken, konuşmasını şu cümlelerle bitirdi: "Emirdağ Brüksel hattı kesilmedikçe biliniz ki Türkiye'nin Avrupa Birliği yolculuğu da kesilmeyecektir. Bunun gücünü sizlerden alıyoruz."

EMİRDAĞ TÜRKİYE'NİN AVRUPA'YA AÇILAN KAPISIDIR

Başmüzakereci Egemen Bağış'ın Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala ile sahnede kucaklaşması Emirdağlılarca alkışkanırken, Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala ise "Emirdağlı hemşerilerim büyük yok ve sıkıntılarda buralarda büyük başarılar elde ederek şuanda bakanlar, milletvekilleri, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri yetiştirmişler. Bugün Gent şehrinde böyle bir program düzenleniyorsa bu yeni yetişen neslin büyük bir başarısıdır. Emirdağ Türkiye'nin Avrupa'ya açılan kapısıdır. Biz 1960'lı yıllarda Avrupa'ya girmişiz.1960'lı yılların Avrupa'sını biz yaratmışız. Benim hemşerilerimin emeğiyle Belçika'da ya da diğer Avrupa ülkelerinde çok güzel şeylere imza atılmış." dedi.

Gent'te düzenlenen Emirdağ Gecesi sevilen sanatçı Sümer Ezgü'nün türküleriyle devam etti.

CİHAN