"Çarkçıydı, çarkçıbaşı oldu"

Başbakan Erdoğan, Burdur'da halka seslendi


Burdur'da çeşitli ziyaretlerde bulunan Başbakan Erdoğan, toplu açılış töreninde halka seslendi.

Konuşması sırasında CHP'nin sivil direniş çağrısı hakkında, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun bir açıklama yapması gerektiğini belirten Başbakan, şunları söyledi:
"Sokak sokak, mahalle mahalle direnmeye çağırıyorlar. Ne zamandan beri eşkıyalık CHP'nin politikası haline geldi? AK Parti'yi hazmedemiyorsanız, sandıkta karşımıza çıkarsınız. Bunca zamandan sonra onlara hukuk dersi mi vereceğiz? CHP'nin sorumsuz davranışları başlı başına bir demokrasi sorununa dönüşmektedir. Tarih siyasetine asla aynı dille cevap vermemeye gayret edeceğim.

"Biz tarih siyasetinin acı örneklerini geçmişte çok yaşadık. 1980 öncesinde sokağa dökülüp kardeşine, komşusuna kurşun atanlar, böyle zihniyetlerin tahrikine gelmiş kişilerdir. Sivas, Gazi Mahallesi olayları işte bu gözünü kan bürümüş kişilerin ürünüdür. Demokratik yollarla, milletin teveccühüyle sandıkta işbaşına gelemeyeceklerini anlayanlar, böyle tahrikle iktidara gelebilmek için toplumun bir kesimini galeyana getirdiler. Bunlar sürekli başka güçlerden, hukuksuzluktan medet umarlar.

"Gücünüz yetiyorsa 4,5 ay sonra sandık önünüze gelecek."
Erdoğan, konuşmasında yargı reformuna da değindi:

"Yargı hükümetin kontrolüne geçmiyor, tam tersine yargı milletin yargısı haline geliyor. Yargı CHP'nin tahakkümünden kurtuluyor. CHP'nin elinden kurtuluyor, vicdanıyla karar veren yargıçların eline geçiyor.

Ortalığı kuru gürültüye vermek konusunda kimse bunların eline su dökemez. CHP Lideri sabah söylediğini öğlen yalanlıyordu, çark ediyordu. Şimdi çarkçı, çarkçıbaşı oldu. Sadece genel başkan değil genel başkan yardımcıları, milletvekilleri hep beraber çark etmeye başladı, ben bunları milletime havale ediyorum, sadece 'insaf' diyorum.

Biz hizmet üretmeye devam edeceğiz. Tahriklere, yalanlara, iftiralara boyun eğmeden kardeşliğimizi yüceltmeye devam edeceğiz."

Başbakan, kendisini dinlemeye gelen kalabalığın 'kıskananlar çatlasın' sloganı üzerine ise şunları söyledi:
"Onlar da bizimle beraber olsun, çatlamasınlar! Onlar da hakikati görüp bizimle beraber bu yola devam edecekler, buna inanıyorum."


(habertürk)