CHP'liler neden istifa etti - Video, Tıklayınız..Hedef Yüksek yargıyı rahatlatmaktı. Amaç yargının yükünü almak olunca; Yargıtay ve Danıştay Tasarısı Meclis'te kısa bir sürede kabul edildi. Ama Komisyona yaşanan sert tartışmalar damgasını vurdu.


30.01.2011,19:35:39


Komisyon çalışmalarına 2 gün önce işte bu tartışmalarla başladı. İlk şok CHP'lilerin 'Toplantıyı terk ederiz' restiyle yaşandı.

Salon değişti ama tartışmalar bitmedi. Tasarının çıkmasını istemeyen muhalefet bu kez de 'Genel Kurul kapalı Komisyon çalışamaz' dediler.
Komisyon Başkanı 'iznin alındığını' hatırlattı ve çalışmalar haftasonu da devam etti. Ama bu kez de önerge üstüne önerge verildi. Amaç Komisyonu mümkün olduğu kadar yavaşlatmaktı. Çalışmalar dün saat 22:00'yi gösterdiğinde iseCHPbu kez farklı bir taktik izledi. Daha önce 'komisyonu terk ederiz' diyen CHP'lilerin tamamı Adalet Komisyonu üyeliğinden istifa etti.

Gerekçeleri; söz haklarının kısıtlanmasıydı. Gerginlik iyice arttı, işte tam da o esnada CHP'li Ali Rıza Öztürk'ün de tansiyonu düştü.
AK Parti grubundan ilk yorum 'şov yapmayın' oldu. CHP'li o üyelerse bugün bir kez daha kameraların karşısına geçerek kendilerini savundu.
CHP'liler istifanın ardından Meclis Başkanına ulaştı. CHP'nin Komisyondan çekildiğini anlatan milletvekilleri Komisyonun aldığı kararın geçersiz olmasını istediler.

Şimdi gözler Meclis Başkanında. Başkan hafta başında Başkanlık Divanını toplayacak. Eğer Meclis Başkanı da Tasarıyı onaylarsa bu önemli Tasarı hemen Genel Kurula gelecek.

SAMANYOLU HABER TV