Çiçek'ten CHP'ye cevap!


Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, "Bakanlar Kurulu" toplantısı sonrasında açıklama yaptı.


31.01.2011,18:47:16


Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, CHP'li milletvekillerinin TBMM Adalet Komisyonu üyeliğinden istifa etmesini bir hakkın suistimali olarak değerlendirdi. Çiçek, kimsenin bir yerleri ele geçirmeyeceğini söyledi.

Çiçek,Bakanlar Kurulutoplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, gündemdeki konularla ilgili sorulara cevap verdi. TBMM'de görüşülen yargıyla ilgili yasal düzenlemelerinCHPtarafından Anayasa Mahkemesi'ne götürüleceğinin hatırlatılması üzerine Çiçek, "Muhalefet, tabiiyetiyle muhalefet partilerinin hakkıdır. Ancak bir hakkın suistimalini de kanun himaye etmez. Siz, gündeme gelen her tasarıyla ilgili 'Komisyon'dan topluca istifa ederiz' derseniz o zaman Meclis çalışmaz. Muhalefet, parlamento çalışmalarını ipotek altına almış olur. Bu doğru değildir. Herkes düşüncesini söyler ama geçmişten de bilirim; bir madde için 48-50 tane önerge verildiğini bu Parlamento tutanakları şahittir. Geçmişte, sırf konuyu uzatmak adına günlerce okunduğuna şahit olunmuştur. Bu da bir hakkın kötüye kullanılmış olmasıdır. Bu tasarı görüşülürken, bir gün sabahtan akşama herkes değerlendirmelerini yapmıştır. Genel Kurul'da da yapacaktır. Eğer toplu istifa yoluyla yasaların görüşülmesi engellenecekse o zaman bu Parlamento hayatta çalışamaz. Kaldı ki Parlamento'da bir tek parti de yok. Diyelim ki Komisyon'da da üyesi olan bir parti düşünün; her defasında istifa edecek. O üye verene kadar Parlamento çalışmaları duracak. Onu da kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Muhalefet haktır, buna saygı duyarız. Bir hakkın suistimaline hukukun, kanunun himaye etmediği de en az öbür hak kadar bir temel kuraldır." dedi.

CHP'nin yapılan yasal düzenlemelerle ilgili yargının ele geçirileceği yönündeki iddiasının hatırlatılması üzerine Çiçek, "Bir açıklamadır saygı duyarız ama doğru bulmayız. Kimsenin bir şey ele geçirmesi sözkonusu değildir. Bu bir anayasal zorunluluktur. Bu yasalar zorunluluktan dolayı geliyor. İş yüküyle alakalı alınması gereken tedbirleri içermektedir. Yasa Genel Kurul'a indiğinden gerekli açıklamalar yapılacaktır. Bunlar siyasi düşüncelerdir. Kimse, bir yerleri ele geçiremez."diye cevap verdi.

MISIR ZİYARETİ ERTELEME SİNYALİ

Bakan Çiçek, Mısır ve Tunus'taki olayları endişe ile takip ettiklerini söyledi. Çiçek, Mısır'dan 1548 vatandaşın gönderilen uçaklarla Türkiye'ye getirildiğini ifade etti.

Başbakan Erdoğan'ın Mısır ziyaretiyle ilgili bir soruya ise Çiçek, "Yarın Kırgızistan'a gidecek. Onun dışındaki ziyaret konusu bugün gündeme gelmedi. Neticede oradaki durumun da normale avdet etmesi gerekir. Şimdi belirsizlik söz konusu." diye cevap verdi. Mısır ve Tunus'taki gelişmelerin bölgeyi nasıl etkileyeceğine yönelik soruya ise Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geniş kapsamlı bir değerlendirmesinin yarın olacağına işaret etti.

KAMUOYUNUN BEKLEDİĞİ YASALAR VAR

Çiçek, Meclis'te kamuoyunun beklediği öncelikli yasaları iki ay içerisinde çıkarmayı planladıklarını ifade etti. Çiçek, borçlarla ilgili düzenleme, RTÜK kanunu,Anayasa Mahkemesiile ilgili düzenleme, Yargıtay ve Danıştay'la ilgili düzenleme, polislerin askerlik düzenlemesinin bulunduğunu kaydetti.

Sözleşmeli askerlikle ilgili düzenlemenin ne zaman Meclis'e geleceğine yönelik bir soru üzerine ise Çiçek, "Sözleşmeli askerlikle ilgili zaten açıklamaları yaptık. O tür bir düzenlemeyi yasalaştırmak isteriz. Bu bizim arzumuz. Meclis takvimi içinde neler yapabilirsek yapmış olacağız. Seçim sonrasına kalmasıyla ilgili önümüzdeki 2 ay var. Ne kadarını çıkarabilirsek o kadarını çıkarabileceğiz."

(CİHAN)