"Üzerime vazife olmayan işlere karışmam"

CHP İzmir il örgütü yeni yönetimi ilk toplantısını bugün yaptı. Toplantının ardından konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu il yönetiminde ağırlığı oldu yönündeki açıklamaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, partisinin il yönetim kurulu toplantısının ardından yaptığı basın açıklamasında seçilen yöneticileri tebrik ederken basında kendisiyle ilgili "yönetimde ağırlığı oldu" haberlerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Kocaoğlu, "Yeni İl Yönetim Kurulu üyelerimizi tebrik ediyorum. Ben 8 yıldır İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürütüyorum. Bu süre içinde üstüme vazife olmayan hiçbir işe karışmadım. Basında il yönetimine bir önerim olduğu şeklinde çıkan haberlerin nokta kadar aslı yoktur. Belediyenin dünya kadar sorumluluğu, işi, projesi var. Her kim gelirse gelsin çalışacağım elimden gelen katkıyı vereceğim. İl başkanının yaptığı il yönetiminin bizim başımızın üstünde yeri var. Bütün samimiyetimle söylüyorum bir kişiyi önermedim, önermem ve seçilen arkadaşlarımın içinde hiçbir müdahalem yoktur. Hepsi bu partiye emek vermiş insanlardır" dedi.
Seçim sürecinde partisi için çalışacağını belirten Kocaoğlu, şunları söyledi:
"Bir Belediye Başkanı başkanlık görevini yaparken tarafsız davranması olması gerekir. Belediye Başkanı'nın partisine asıl desteği görev süresinde yaptığı yatırımlar, ürettiği çözüm ve projelerdir. Ama belediye başkanı bir partiden seçilmiştir ve seçim sathı sürecine girildiği zaman bir partinin hem belediye başkanı, hem milletvekili hem bakanı bütün üyeleri tüm gücüyle çalışır biz de bunu yapacağız."


CHP İzmir örgütünden önseçim talebi

CHP İzmir İl Yönetiminin belirlenmesinin ardından İl Başkanı Tacettin Bayır, il yönetimi, partisinin ilçe başkanları ve belediye başkanları ile toplantılar yaptı. Bayır, "İlçe başkanlarımızla, belediye başkanlarımızla bir araya geldik. Onlar örgütten, ben de örgütün başkanı olarak beklentilerimizi söyledik" dedi.

Tacettin Bayır ilçe başkanlarıyla yaptığı görüşmede örgütün önseçim talebi içerisinde olduğunu belirtti. Bayır, "Milletvekilleri ve belediye başkanlığı seçimlerinin önseçimle yapılması konusunda bir istek var. Bunun örgüte getireceği canlılığı ifade ettiler. Ön seçim olduğu zaman örgüt canlanıyor. Aynı şekilde eğilim yoklaması olunca da aynı canlılık gelebilir. Partimizin tüzüğünde önseçim ve merkez yoklaması da var. Daha önce söylemiştim Genel Başkanımızın bu konuda verdiği ifadelerde kafası net ve açık. Ancak bu PM ve MYK'nın alacağı bir karardır. İlçe başkanlarım ve örgüt 'önseçim istiyoruz' derse ben de örgütümün sesini Ankara'ya götürmek durumundayım" dedi.
CHP İzmir İl Yönetimi, 5 Şubat Cumartesi günü yapılacak toplantıyla seçim çalışmalarını başlatacak. Seçim çalışmalarının nasıl olacağı yönündeki soruları yanıtlayan Bayır, "Klasik il başkanlığı yapacak insan değilim. Bu işi 'halka dokunarak' yapacağım. Çalışmaların nasıl olacağını cumartesi günü açılayacağım" diye konuştu.,
(cumhuriyet)