BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili Hava Kuvvetleri'nden yapılan açıklamanın yeni şüpheler doğurduğunu söyledi.


Devlet Denetleme Kurulu (DDK) tarafından hazırlanan raporda 'meçhul jet'e dikkat çekilmişti. Raporda çağrı işareti olmayan jetin, Sivas Gürün'de ortaya çıkıp radarda kaybolmasından dört dakika sonra helikopter kazasının meydana geldiği bilgisi yer almıştı. Hava Kuvvetleri yaptığı açıklamada ise kaza sırasında bölgede F-4 ve F-16 uçakları trafiğinin olmadığını savunmuştu. Söz konusu iddiaya temas eden Topçu, "(Hava Kuvvetleri) diyor ki, 'Benim F-4'üm ve F-16'ım uçmadı'. Başka birisi mi uçtu? Hava sahamızı kim kontrol ediyor? Radarlarda bir görünüp bir kaybolan bir uçuş var. Bizim hava sahamız sahipsiz mi?" diye sordu.

BBP Genel İstişare Kampı, Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı Göynük beldesinde başladı. Topçu da dün Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu ve ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu'yla birlikte toplantıya katıldı. Burada konuşan BBP lideri, Yazıcıoğlu'nun öldüğü helikopter kazasıyla ilgili olarak, özel yetkili cumhuriyet savcısı görevlendirilmesi ve kazayla ilgili idari soruşturma açılması talebini yineledi. Gelecek hafta Kahramanmaraş Cumhuriyet Savcılığı'na başvurarak, Yazıcıoğlu'nun öldüğü kazayla ilgili soruşturmanın özel yetkili cumhuriyet savcısı tarafından soruşturulmasını talep eden dilekçeyi vereceklerini kaydetti.

Topcu, Genelkurmay Başkanlığı ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın kazadan 23 ay sonra açıklama yapmalarını da eleştirdi. Genelkurmay'ın her olay ve afetten sonra bölgede yaptığı çalışmaları ayrıntılı şekilde internet sitesinden duyurduğuna işaret eden Topçu, şunları kaydetti: "Ama ne yazık ki, Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının şehadetleri ile sonuçlanan bu hadisede Genelkurmay'ımıza bağlı kuvvetler sahada bulunmasına rağmen 23 aydır tek bir açıklama yapmadılar. Biz bu hadiseyi toplum vicdanından süzerek aldık. Yazıcıoğlu'nun uçtuğu helikopter düşmeden evvel o bölgede bir uçuş hareketliliği olduğu bilgisini vatandaştan aldık. Bu iddialar o kadar kuvvetliydi ki, bunun araştırılmasını ve incelenmesini istedik. F-4'ümle, F-16'ımla benim ne meselem var? Hava sahamızda o saatlerde kimler uçtu onu bilmek istiyorum."


ZAMAN
KENAN BAŞ, ÖZKAN MAYDA - 05.02.2011