Hurşit Güneş, kendisini ayetle savundu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Hurşit Güneş, Kocaeli'ndeki parti toplantısında, "Kürtler eninde sonunda gelip bizim kucağımıza oturacak." dediği iddiası sebebiyle zor günler geçiriyor.


Önceki gün bu iddiayı yalanlayan Güneş, dün bir kez daha basın toplantısı düzenleyerek yalanlama ihtiyacı hissetti. Fakat bu kez, savunmasını Kur'an-ı Kerim'den ayetlerle güçlendirdi. Nur Suresi'nin 15. ayetinde, "O durumda siz iftirayı dillerinizde aktardınız ve hakkında bilginiz olmayan şeyi ağzınızla söylediniz ve bunu kolay sandınız; oysa o Allah katında çok büyük bir suçtur." denildiğine işaret eden Güneş, bu iddiaya itibar eden herkesi özre davet etti: "Gelip özür dileyecekler benden. Halkımızdan da özür dileyecekler, Kürt kökenli yurttaşlarımdan da. Yaptıklarından da Cenab-ı Hak karşısında tövbe edecekler.''

Parti genel merkezinde basının karşısına geçen Hurşit Güneş, ortaya atılan iddiaları 'ayıp ve günah' olarak niteledi. 'Ayıp' ve 'günah' kavramlarının ne ifade ettiğini sordu. Hakkında söylenenleri ibretle izlediğini ifade etti. Kocaeli'nde, iddiayı haberleştiren gazeteciyi kastederek, "Yalan haber ve iftiradan defalarca sabıka yiyen bir adamın iddiaları." ifadesini kullandı. Bu iddialara itibar edilmesinden şikâyet etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı, "Kürt kardeşlerimle aramdaki sevgiyi kıskananların yaptıklarını ibretle izledim. Haberi anında yalanlamama rağmen, bütün onurlarını hiçe sayarak iftiradan bir şeyler kazanmayı bekleyenleri ibretle izledim." ifadelerini kullandı. İftira atmanın Kur'an-ı Kerim'de de büyük günah olarak nitelendirildiğine işaret eden Güneş, şöyle devam etti: "Madem unuttunuz, hatırlatmak da bizim boynumuzun borcudur; Nur Suresi'nin 15. ayetinde Yüce Allah şöyle buyuruyor: O durumda siz iftirayı dillerinizde aktardınız ve hakkında bilginiz olmayan şeyi ağzınızla söylediniz ve bunu kolay sandınız; oysa o Allah katında çok büyük bir suçtur."

Gazete iddiasında ısrarlı: Bilgiyi CHP'li yöneticiler verdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Hurşit Güneş'in Kocaeli'nde Kürtlerle ilgili sarf ettiği sözleri haber yapan Bizim Kocaeli Gazetesi sahibi Güngör Arslan ise haberi CHP yöneticilerinden aldığını belirtti. Arslan, "Dava açılması durumunda bilgileri bana veren CHP'lilerin isimlerini savcıya veririm." dedi. Toplantıda bulunan İzmit Belediyesi CHP Meclis Üyesi Mehmet Demirtaş ise Güneş'in Kürtlerle ilgili sarf ettiği iddia edilen sözleri duymadığını kaydetti.

ANKARA, ZAMAN