'Başbakanlık'a dahi gelmezdi' - Video, Tıklayınız..Eski Başbakan'dan "nereden nereye" dedirten açıklamalar...


05.02.2011,16:51:22


Eski Başbakan Yıldırım Akbulut,GenelkurmayBaşkanı'nın Başbakan'a sorumlu olduğunu öğrendiğini söyledi. Kendi döneminde Genelkurmay Başkanı'nın Başbakanlık'a dahi gelmediğini hatırlatan Akbulut, "Bugün Genelkurmay Başkanı Başbakanlık'a gidiyor. O dönemde biz tenkitlere maruz kaldık. Benim zamanımda Genelkurmay başkanı istifa etti, nedenini bile bilmiyorum. Böyle bir süreçten geçildi" dedi.


Türkiye Cumhuriyeti 47. Hükümet Başbakanı Yıldırım Akbulut, Bahçeşehir Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Siyaset Okulu' konferansına katıldı. Konuşmasında gündeme ilişkin konulara değinen Akbulut, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın izlediği politikalardan bahsetti. Erdoğan'ın ANAP'ın politikalarını takip ettiğini savunan Yıldırım Akbulut, "Bu politikayı daha ileri götürmek istiyor ve götürüyor. Bugün Genelkurmay Başkanı Başbakanlık'a gidiyor. Benim zamanımda gelmiyordu. Bugün Genelkurmay Başkanı Başbakan'a bağlı olduğunu öğrendi. Bunlar yaşandı, görünen şeyler. Bu sözler bir orduya karşılık falan değil. Askere falan karşı değilim. Bizim güçlü bir orduya ihtiyacımız var ama herkes yerini bilecek. Kanunlar çerçevesinde asker askerliğini, yönetici yöneticiliğini bilecek" diye konuştu.

Yaşananların daha iyi anlaşılması için Milli Güvenlik Kurulu (MGK) üyesi olduğu dönemden örnek veren Akbulut, toplantıda yaşanan bir diyaloğu şöyle aktadı: "Toplantıda terörün önlenmesi için kendime göre bir takım önlemler sıraladım. Genelkurmay Başkanı Necdet Üruğ, 'Bu bizim işimizdir, siz karışmayın' dedi. Siz dediği kim, ben içişleri bakanıyım. Dedim ki, paşa ben karışmayayım da, bu mecliste soruyu bana soruyorlar. Bunun hesabını bana soruyorlar. Onun için karışmak benim hakkım. Bu bir vesayet işi, uzun süre bu böyle devam etti"

TERÖRLE MÜCADELEYİ TAM YAPAMADIK

Terörle mücadeleyi tam yapamadıklarını söyleyen Akbulut, bugün de terörle mücadelenin başarılamadığını aktardı. "Biz söylemde mi yanlış yaptık?" sorusunu yönelten Akbulut, sorusuna şöyle karşılık verdi: "Terör devam ederken bilerek bilmeyerek çoğumuz, 'Terör silah gücüyle önlenemiyor' dedi. Ülkenin Genelkurmay başkanı da, bakanları da düşünürleri de öyle söyledi. Bu terör silahla önlenemiyor. Acaba böyle diyeceğimize 'Terörle mücadele mutlaka devam edecektir, o silahla da olabilecektir. Başka sosyal tedbirler de olacaktır ama mutlaka silahla mücadele devam edecektir.' diye işbirliği yapılsaydı bugün bu boyuta gelmezdi."

Bazılarının doğudaki ekonomik sıkıntıların çözülmesinin ardından terörün biteceğini ileri sürdüğünü hatırlatan Akbulut, "Ekonominin düzeldiği taktirde terör yavaşlayabilir ama bunun arkasında bir ideolojik maksat hedef var ise bunlar bunu durdurur mu? Bana göre durdurmaz. Zaten, 'Bizim istediğimiz o değil' diye açıklamaları oldu. Demokrasi denildi. Bizde istiyoruz bu demokrasiyi. Ferdi hürriyetler acısından bir noksan varsa tamamlanır. Sonunda gele gele 'demokratik özerklik' istiyoruz denildi. Demokratik özerklikle birlikte yaşamanın bir değişik boyutu isteniyor. Bu insanlar da tedirginlik yaratıyor. Millet bölünürüm diye korkuyor" ifadesini kullandı.
CİHAN