Başkan Topbaş, Dünya Yerel Yönetimler Birliği (UCLG) Başkanı sıfatıyla New York'taki BM binasında bir panele konuşmacı olarak da katılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye BaşkanıKadir Topbaşve beraberindeki heyet, çeşitli temaslarda bulunmak üzere 7 Şubat Pazartesi günü New York'a gidecek.

Başkan Kadir Topbaş, ilk olarak Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz ile ardından da New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ile görüşecek. Climate 40 (C40) adı verilen ve iklim değişikliği konusunda çalışmalar yürüten grubun yöneticisi olan New York Belediye Başkanı Bloomberg ile New York'un UCLG üyeliği ve afetlerin önlenmesi konusunda görüş alış verişinde bulunulacak.

Başkan Topbaş, Çarşamba günü Birleşmiş Milletler'deki en üst sivil toplum temsilciliği olan HABITAT'ın İcra Müdürü Joan Clos ile görüşecek. Başkan Topbaş ile Joan Clos'un İspanya'nın Başkenti Barselona Belediye Başkanlığı dönemine dayanan dostluğu nedeniyle görüşmenin samimi bir havada olması bekleniyor.

Aynı gün Türkiye'den ilk defa bir belediye başkanının konuşmacı olarak katılacağıBirleşmiş Milletler(BM) Genel Kurulu'nda "Risk Altında Kentler: Kentsel Yerleşimlerde Afet Risklerine Karşı Hareket Etmek" başlığını taşıyan tematik panel gerçekleşecek.Depremve sel gibi afetlere karşı alınması gereken kalıcı önlemlerin görüşüleceği panelde, Başkan Topbaş, UCLG Başkanı sıfatıyla burada bir konuşma yapacak.

Perşembe günü UCLG Başkanı sıfatı ile Başkan Kadir Topbaş, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile yapacağı görüşmede Dünya Yerel Yönetimler Birliği'nin (UCLG) Birleşmiş Milletler'de en üst düzeyde ve aktif bir şekilde temsili konusu gündeme gelecek.

Başkan Kadir Topbaş ve beraberindeki heyet, aynı günün akşamı New York'tan ayrılacak.

CİHAN