Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Kültür, Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları'nın kapanış törenlerine katılmak üzere Erzurum'a geldi.


Vali Sebahattin Öztürk'ü makamında ziyaret eden Bakanlar, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Sağlık Bakanı Akdağ ile Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Mısır'da yaşanan olayları değerlendirdi. Sağlık Bakanı Akdağ, Mısır'da ve diğer ülkelerde son günlerde yaşanan olaylarda, ezilen, mazlum halkların BaşbakanTayyip ErdoğanileTürkiyeCumhuriyeti Devleti'ni kendilerine model aldıklarını kaydetti. Bu çağda özgürlüklerin önüne duvar örülemeyeceğine işaret eden Bakan Akdağ, "Artık bu çağda özgürlüklerin önüne duvar örülemeyeceği ortaya çıkıyor. Yani eninde sonunda nerede insan hürriyeti kısıtlanırsa nerede demokrasinin önüne engel olunmaya çalışılıyorsa bunun başarısız kalacağı açık. Burada üzülerek ifade etmek lazım. Bütün bu meydanlara çıkan insanlara ilham kaynağı olan lider Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Cumhuriyeti devletidir." dedi.

Mısır ve Tunus'ta yaşanan ayaklanmaların benzerinin Türkiye'ye olacağına dair yorumlar yapanların akıl tutulması içerisinde olduğuna işaret eden Bakan Akdağ, "Bu ülkelerdeki benzer ayaklanmaların o ülkelerdekine benzer bir ayaklanma olacağına dair yorumlar yapanlar var veya oraları Türkiye'ye benzetenler var. Bu hakikaten bedbahtlık, akıl tutulması bir mesele. Ancak bu kadar çarpıtılabilir. Tunus, Mısır ve Ortadoğu'da insanlar mazlum, demokrasilerin ortadan kalktığı ülkelerde sokaktaki insanlara sorun 'Kim size ilham kaynağı oldu, bize Türkiye oldu, bize Recep Tayyip Erdoğan ihlam kaynağı oldu' diyecekler. Burada (Afrika ülkeleri) müstakbel liderlere bakın, yeni yönetici adaylarına bakın hemen diyorlar ki 'Aman bizi başkalarına benzetmeyin bizi benzetecekseniz Recep Tayyip Erdoğan'a benzetin. Bizim önümüzde hedef varsa önümüzde Türkiye'yi hedef alıyoruz." şeklinde konuştu.

Türkiye'de muhalefetin hükümete karşı ayıp ettiğini de sözlerine ekleyen Bakan Akdağ, "Birbirinin zıddı olan durumu yorumlamaya çalışmak saçma sapan bir şey. Dün Meclis'te nöbet tutuyorum orada muhalefet partisinden kürsüye çıkan bazı arkadaşlar bu benzetmeyi yapıyor. Türkiye'de de sanki oraya Tunus'a Mısır'a benzer bir yönetim varmış da insanlar burada tepki gösteriyormuş. Türkiye model bir ülkedir. Halklarının özgürlük talebinin önünde durulamaz ben buna inanıyorum."

MISIRDAKİ AYAKLANMA YENİ BİR DÜNYA İÇİN BAŞLANGIÇ

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Arap toplumlarında yaşanan ayaklanmaları devinim ve devrim olarak nitelendirdi. Bakan Günay, yaşanan ayaklanmaların demokrasi, katılım ve saydamlaşma adına önemli gelişme olduğunu ifade etti. Günay, "Şu anda Arap toplumlarında yaşanan devinimi bu ayaklanmayı demokratikleşme, katılım ve saydamlaşma, yeni bir dünya kurulması için önemli bir başlangıç olarak görüyorum. İnşallah iyi bir sona varır. Bu kadar kitle iletişim araçlarının geliştiği bir çağda dünyanın, kapalı rejimlerin, diktatörlüklerin yaşaması çok mümkün değil diye düşünüyorum. İnşallah bu düşüncem gerçek olur. Bütün dünya için iyiliklere vesile olur."
Kültür ve Turizm Bakanı Günay, bir soru üzerine ise komedyen Müjdat Gezen'in katıldığı bir Tv programında, "Bazı anketlerde AK Parti'yi yüzde 50 gösteriyorlar. Aslında Aziz Nesin kriterlerine göre yüzde 60 çıkması gerekirdi' sözlerine ise "Komik bile değil, söyleyeceğim bundan ibaret, komik bile değil." şeklinde değerlendirdi.

PARAŞÜTÇÜ ÖLÜMDEN DÖNDÜ

Erzurum Valiliği ziyareti sonrasında üç bakan atlama kulelerine geçti. Bakanların atlama kulesinde incelemede bulunduğu sırada motoparaşüt gösterisi yapan bir sporcu ölüm tehlikesi atlattı. Atlayış yapacağı sırada yan rüzgar esmesi sonucu Şükrü Özcan isimli paraşütçü karda sürüklendi. Bu sırada kendisine havalanması için yardım eden başka bir paraşütçü, Özcan'ı tutarak uçurumdan aşağı düşmesinin önüne geçti. Kaza sonrasında Özcan, rüzgarın ters esmesi sonucu söz konusu kazanan yaşandığını söyledi.

CİHAN