Aleviler: ETÖ'yü bize sor!


“Nerede Ergenekon? Gösterinde gidip üye olayım” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na Alevilerden tepki geldi. Aleviler, “Dersim'de, Maraş'ta, Sivas'ta katledilmedik mi? Bilmiyorsan gel bize sor” dediler.KILIÇDAROĞLU'NA ÇAĞRI: GEL BİZE SOR
Akit'e konuşan Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, Alevilerin en büyük Ergenekon mağduru olduğunu belirterek, hayatında hiç işkence görmemiş Kılıçdaroğlu'nun bunları bilemeyeceğini söyledi. Altun, “Sayın Kılıçdaroğlu, hiçbir mengeneden geçmemiş, emekli memur olarak gelip milletvekili olmuş, ondan sonra kasetle parti genel başkanı olmuş bir insan. Yani Ergenekoncuların yaptıklarını görmemiş, yaşamamış ki! Bir eli yağda, bir eli balda. Nereden bilecek? Eğer Ergenekon'un ne olduğunu öğrenmek istiyorsa gelsin bize sorsun” dedi.

“ALEVİLERİN ACILARINI BİLMEYEN ZAVALLI”
Geçmişte Alevilerin darbecilerden çektiklerinin kitaplara sığmayacağını belirten Altun, “9 yıldır İstanbul Milletvekilliği yapıyor. Bir tane toplantımıza gelmedi, vakfa ayak basmadı. Bu adam neyden haberdar olabilir ki? Bir lider olacak insan dengeleri ve değerleri bilmek zorundadır. Türkiye'de 10 yıl önce işkenceler yaşanıyordu. Tabi ki kendisi görmediği için Alevilerin sorunlarını da bilmiyor. Sayın Kılıçdaroğlu, dünün acılarını yaşamamış ve bilmeyen zavallı bir insandır. Konuştukça rezil oluyor” diye konuştu.

“ERGENEKON, DERSİM VE MARAŞ'TA”
Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Metin Tarhan ise Türkiye'nin karanlık bir dönemden çıktığını ve geçmişte Ergenekoncular tarafından Alevi önderlerine suikast düzenlenmesi girişiminin bile yer aldığını hatırlattı. Başbakan Erdoğan'ın verdiği cevabı desteklediğini belirten Tarhan, şunları söyledi: “Ergenekon'u ararsanız Dersim'de, Çorum'da, Maraş'ta bulursunuz. Ergenekon gibi karanlık yapılar Alevileri hep düşman olarak gördü. Alevilerin Ergenekon mağdurudur. Sayın Kılıçdaroğlu bunları bilmiyor olamaz. Kendisi Dersim kökenli, üstelik Ocak'tan gelme ve Alevi geleneğinin yaşandığı bir aileden geliyor. Ancak ben CHP zihniyetine yenik düştüğünü düşünüyorum.”

“NE ACILAR ÇEKTİĞİMİZİ ANCAK BİZ BİLİRİZ”
Almanya Alevi İslam Dernekleri Birliği Genel Başkanı Alişan Hızlı da, Alevi- Sünni çatışması çıkarmak isteyen çevrelerin mağduru olduklarını belirterek, Alevilerin ne acılar çektiklerini ancak kendilerinin bildiğini söyledi. Alevilerin Ergenekon mağduru olduğunu belirten Hızlı, şöyle konuştu: “Bizi yıllarca provokasyonlara alet etmek istediler. Geçmişte acı günler yaşadığımız için bugün de siyasi çekişmelere alet olmak istemiyoruz. Benim iktidara ve muhalafete tavsiyem; eskileri unutturacak çalışmalar yapsınlar. Alevilerin sorunları bir an evvel çözülmeli. Karanlık yapılar tasfiye edilmeli.”

HASAN TOSUN/AKİT