Çiller yalanladı ama büyükelçi iddialı: "Hediyeleri boynuna taksa taşıyamazdı"
Eski Başbakan Tansu Çiller, eski Libya Büyükelçisi Uluç Özülker’in “Libya Devlet Başkanı Kaddafi’nin kendisine âşık olduğu ve altın hediye ettiği iddiasını” reddetti. Özülker ise iddiasını yineledi. Habertürk’ün sorularını yanıtlayan Özülker şunları söyledi:

‘GECE YARISI GİTTİK’

“O zaman Lockerbie olayı nedeniyle Libya’nın ABD ile arası çok kötüydü. Ambargo vardı. Bizim de müteahhit alacaklarımız vardı. Gece yarısı Trablus’a geldik. Heyetler arası görüşmelerden sonra 50 dakika baş başa görüştüler. Aldığı hediyeleri tam olarak bilmiyorum ama aldıklarını boynuna taksa yürüyemezdi onu biliyorum.”

Özülker, Kaddafi’nin Tansu Çiller’e hayran olduğunu sürekli söylediğini ve Müslüman Türk kadınının simgesi olarak gördüğünü belirtti. Kaddafi’ni devrim lideri olduğu için başbakanlığı küçük gördüğünü vurgulayan Özülker, “Cumhurbaşkanı olmaya layık bir kadın’ derdi. Göklere çıkarıyordu” diye konuştu.

Çiller ise iddiaları yazılı bir açıklamayla reddetti. Çiller açıklamasında, “1994 yılında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak Libya’da görüştüğüm Devlet Başkanı Kaddafi’nin, tarafıma hediyeler verdiğine ilişkin olarak bugün bazı medya organlarında yer alan haberlerin gerçekle ilgisi bulunmamaktadır” dedi.
GAZETE HABERTÜRK / ANKARA