Başbakan Erdoğan, KDGM hizmet binası açılış töreninde konuştu..
İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Sekiz yıldır bu tabloyu değiştirmenin gayreti içerisinde olduk. Biz 8 yıl boyunca terörle mücadele şu iki önemli ilkeyi önemsedik. Birincisi terörle mücadele, salt güvenlik tedbirleriyle yürütülemez.

İSTİSMAR ALANLARINI ORTADAN KALDIRMALIYIZ


Terörü doğuran sebepleri, teröre zemin hazırlayan şartları, gençleri yönelten koşulları, terörün istismar alanlarını ortadan kaldırmak zorundayız. İkincisi demokrasiyle, terörle mücadele arasındaki o hassas çizgiyi muhafaza etmek zorundasınız. Terörle mücadelede yeni bir yaklaşım benimsedik.

Şunu biz en başından itibaren biliyoruz. Terör örgütü bölgedeki yoksulluğu yıllarca istismar etmiştir. Bölgeye yatırım yapılmamasını, eğitim kurumlarımızın bölgede yayılmamasını, hastane yapılmamasını istismar etmiştir.

Yol yapılmamasını istismar etmiştir. İşsizliği istismar etmiştir. Umutsuzluğu kullanmıştır. Sadece istismarla da kalmıyor, bölgenin umutsuzluktan kurtulmasına yönelik her türlü yatırımı da var gücüyle engellemeye çalışmıştır. Müteahhit firmaların iş makinelerini yakmışlardır. Hala da devam etmektedirler. Çalışan insanlar tehdit altında kalmışlardır.

Bütün tehditlere saldırılara rağmen, doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesinin çehresini değiştirmek için 8 yılda, 30 milyar liralık yatırım gerçekleştirdik, yani eski rakamla 30 katrilyon. Cumhuriyet tarihinde böyle bir yatırım görülmemiştir.

Ben her fırsatta bölgeye gidiyor, yatırımı tamamladığımız eserlerin açılışını yapıyorum. Bunların yanında halkımızda iç içe olduk. Muş Bitlis Erzurum Ardahan’a gittim. Cumartesi Pazar günleri hep oralardaydık. Biz bölgeye Ankara’dan yada uzaktan bakanlardan olmadık. Uzaktan uzağa ahkam kesenlerden olmadık olmayacağız. Partimizin yöneticileriyle parti teşkilatımızla bölgedeyiz. Bizzat şahsen oradayım. Hiç kimse doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesinin, 8 yıl önceki görünümüyle aynı olduğunu söyleyemez. Bunu söyleyen açıkçası haksızlık yapar. TOKİ eliyle ucuz konut üretiyoruz. Okullar, pansiyonlar, yurtlar açıyoruz.

GAP’a hız verdik. Yatırımları bitirebilmek için de yoğun şekilde çalışıyoruz. Özel sektör yatırımlarının artması için teşvik yoluyla, tanıtım yoluyla, farklı bir yatırım ortamı oluşturmaya çalışıyoruz. Terör ve bölgenin meselesi salt güvenlik tedbirleriyle sonlanmayacağı gibi sadece ekonomik tedbirlerle de sona ermez.

TRT ŞEŞ 24 SAAT YAYIN YAPIYOR


İnsan hakları noktasında çığlıklara sessiz kalmadık. Biz 2001’de yola çıkarken, yaptırdığımız araştırmalarda, güneydoğu bize şunu söylüyordu. Gelin OHAL’i kaldırın biz sizinle beraberiz. OHAL’i biz kaldırdık, çekiç gücünü biz gönderdik. Bu alanda adım atan bir iktidarız biz. Kimse 24 saat yayın yapılacak bir televizyonu diline alamıyordu. Kıyametler koparmıştı. Şimdi 24 saat TRT Şeş yayın yapıyor. Farklı dil ve lehçelerde programlar açılması, üniversitelerde izin verilmesi, kültür bakanlığımızca Kürtçe eserlerin basılması adımlarını biz attık. Şu anda yine bölgede, Arapça Farsça yayın yapacak, yapmakta olan televizyonlarımız va.r

Milli birlik ve kardeşlik projesini başlatarak, sorunları çözmek, karşılıklı anlayışla çözmek gibi yeni bir sürece ön ayak olduk.biz 8 yıl boyunca şunu söyledik, insanı yaşat ki devlet yaşasın. Yaradılanı severiz yaradandan ötürü. Üç şey üzerinde durduk. Etnik milliyetçilik, bölgesel milliyetçilik, dinsel milliyetçilik yapmayacağız dedik. Biz etnik milliyetçilik yapmadık. Vatandaşlarımızın tümünü yaradandan ötürü sevdik ve seviyoruz. Hepsine saygı duyduk, duyuyoruz ve duymaya da devam edeceğiz.

Bizim tek istediğimiz şey var. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı ortak paydasnıda bütünleşelim, birleşelim ve birbirimizi sevelim. Bir olalım, iri olalım, diri olalım. Biz bölgesel milliyetçiliği de yıktık, yıkıyoruz. Batı ne aldıysa, doğu da onu alacak. Kuzey ne aldıysa, güney de onu alacak.

İÇLER ACISI BİR DURUM


Kısa bir süre önce Ağrı’daydım. Merkeze inerken, hemen bir yüzüncü yıl mahallesi var. YİBO’ya uğradık, karne dağıttık. En başarılı olan iki üç çocuğun adreslerini aldım, akşam size uğrayacağız dedik. Yanımda eşim kızım, milletvekili arkadaşlarımız, valimiz belediye başkanlarımız şöyle uğradık. Tabi içler acısı bir durum. Nedir? Ev, yanında ahırı iç içe. E tabi orada bir insanca yaşam söz konusu değil. Siz orada bir alt yapı yatırımı da yapamazsınız zaten. Sordum kaç çocuğun var diye, beyi de daha yeni ölmüş, 11 tane çocuğundan bahsetti. 11 çocuk iki göz odada kalıyorlar. Onlar da oda değil yani. Banyo falan hak getire.

Biz dedik, size buralarda evler yapsak, toplu konut olarak gelip girsek, tabi saf saf o hanım kardeşimiz, isteriz. Üstelik biz size üç oda bir salon yaparız dedim. İsteriz dedi. Hemen başladılar, hayvanları ne yapacağız dediler? Dedik ki hayvanlar için organize bölgeler oluşturuyoruz. Oraya da onları koyarız. Onlar da size ait olarak onların beslenmesi, sütünü oradan alırsın, birkaç tanesi baktım ki hemen orada takoz koymak istediler. Ortalığı karıştırma, engelleme, şuradaki yaşama insanca yaşam diyebilir misin? Ne alt yapı var ne bir şey var. Burada insanlar suya yeni ulaşıyor.

Valimle belediye başkanıma onu söyledim. Görüşeceksiniz, ikna edeceksiniz, bizim buraya TOKİ’yle girmemiz lazım, kentsel dönüşümle buraları projelendirmemiz lazım. En kötü ihtimalle, tarım köylerinde yaptığımızı yaparız. Yani şehirle, hayvan beslemenin iç içe olduğu bir yapı artık bu modern dünyada uygun düşmüyor.

Haber365..