'Siyaseti bırakırım Antalya'ya gitmem'


CHP'ye son gün başvuru yapanlar arasında en dikkat çeken isimler...


26.03.2011,07:24:08


CHP Genel Merkezi'ne milletvekili adaylık başvuruları dün sona erdi. Son gün başvuru yapanlar arasında en dikkat çeken isimlerden biri Erzincan eski Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner oldu. Cihaner başvurusunda, İstanbul, İzmir,Ankarave Adana'dan adaylık tercihinde bulundu.

Haberal Zonguldak'ı istedi

Ergenekon davası kapsamında tutuklu olarak yargılanan Mehmet Haberal'ın aday adaylığı ile ilgili olarak Genel Merkez'de belirsizlik yaşandı. Avukatı aracılığıyla başvuru dosyası alan Haberal'ın parti yönetiminden "aday olma" mesajı aldığı, başvurudan vazgeçtiği iddia edildi. Ancak başvuru yaptığı kesinleşen Haberal'ın, Zonguldak'ı istediği belirtildi.

Önder Sav son anda...

CHP'ye başvuran sanatçılar arasında Ali Rıza Binboğa (İstanbul), Peker Açıkalın, Seba-hat Akkiraz (İstanbul), Emre Saltık (İstanbul), Tolga Çandar (Muğla), Yavuz Bingöl'ün kardeşi Efsun Bingöl dikkat çekti. Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü ve gazeteciler Hulki Cevizoğlu (Ankara) ile Oktay Ekşi de (İstanbul) yarışta. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün eski eşi Aylin Kotil de başvuru yapan isimler arasında yer aldı. Eski Genel Sekreter Önder Sav ise danışmanı aracılığıyla son dakikada evraklarını teslim etti.

Tarhan ve Özbek başvurdu

Dikkat çeken başvurular Ergenekon Davası ile bağlantılı isimler oldu. Tutuklu yargılanan gazeteciler Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan ile dava kapsamında gözaltına alınıp serbest bırakılan Türk Metal Sendikası eski Genel Başkanı Mustafa Özbek ile Ankara Ticaret Odası (ATO) eski Başkanı Sinan Aygün milletvekilliği için başvurdu. Balbay Aydın, Özkan İstanbul, Özbek Kırıkkale ve Aygün Ankara'yı istedi.

Ergenekon soruşturması süreci ile ilgili hükümete tepki gösteren emekli Yargıtay Üyesi Kadir Özbek ve YARSAV eski Başkanı Emine Ülker Tarhan da başvurdu. Tarhan, il tercihi olmadığını, sorulduğu için Ankara seçeneğini işaretlediğini söyledi. Genel Merkez'in Tarhan'ı İzmir'den aday göstermesi bekleniyor.

Emekli Tuğamiral Ertürk de aday

CHP'ye başvuru yapan isimler arasında Balyoz soruşturmasında adı geçen Deniz Harp Okulu eski Komutanı Tuğamiral Türker Ertürk de yer alıyor. Ertürk, İstanbul'dan başvuru yaptı.28 Şubatsürecinde İstanbul Valisi olarak görev yapan Erol Çakır da CHP'de vekillik için yarışacak.

Ateş: Siyaseti bırakırım gitmem

Baykal'ın yakın kurmayı Yılmaz Ateş (Ankara), eski Genel Sekreter Önder Sav'ın yakın kurmayı Hakkı Süha Okay (Ankara), eski Genel Sekreter Adnan Keskin (Denizli) ve Kamer Genç (Tunceli) yeniden başvurdu. Ateş, Antalya'dan aday olacağı iddialarına tepki gösterdi: "Siyaseti bırakırım Antalya'ya gitmem."

Kılıçdaroğlu İstanbul'dan

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul, eski Genel BaşkanDeniz BaykalAntalya, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin İstanbul, Genel Başkan Yardımcısı Alaattin Yüksel İzmir, Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil İstanbul, Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum Eskişehir'den başvuru yaptı. Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun seçim bölgesi belirsizliğini koruyor.

BUGÜN GAZETESİ