Merkel’in koalisyon ortağı ve Dışişleri Bakanı Westerwelle’nin başında olduğu Hür Demokrat Parti yeni bir lider için bugün Kurultay’a gidiyor..
Almanya’da Hıristiyan Demokrat Partili (CDU) Başbakan Angela Merkel’in koalisyon ortağı ve Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’nin başında olduğu Hür Demokrat Parti (FDP) yeni bir lider için bugün Kurultay’a gidiyor. Ancak partideki kan değişiminin hükümeti de sarsacağı düşünülüyor.
Kurultay’da FDP liderliği için iki favori isim bulunuyor: Sağlık Bakanı Philipp Rösler ile FDP Genel Sekreteri Christian Lindner. Asya gezisinden dün apar topar dönen ülkenin ilk eşcinsel Dışişleri Bakanı Westerwelle’nin hamisinin kim olacağı merakla bekleniyor. Westerwelle’nin parti liderliğinden ayrılışının CDUFDP koalisyonu için önemli bir sarsıntı olduğu ancak erken seçime gitme olasılığının yüksek olmadığı belirtildi.

OY KAYBETMİŞTİ


Westerwelle, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı gibi ağır görevleri nedeniyle partisi FDP’ye yeterince önem vermemekle suçlanıyor. Partisine oy kaybettirmekle suçlanan Westerwelle ise her iki göreve de devam edeceğini söyledi. Bild am Sonntag Gazetesi’ne konuşan en büyük favori Rösler, kazanması durumunda seçmenlerin partisine olan güveni yeniden sağlayacağını vurguladı.
GAZETE HABERTÜRK