Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin eski Trablus Büyükelçisi Ömür Şölendil’i “özel temsilci” sıfatıyla Bingazi’ye gönderdi. Şölendil, sürdürülebilir ateşkes için zemin yokluyor..
Başbakan Tayyip Erdoğan, eski Trablus Büyükelçisi ve Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Dairesi Genel Müdürü Ömür Şölendil’i “özel temsilci” sıfatıyla, Türkiye konsolosluğunun önceki gün isyancıların saldırısına uğradığı Bingazi’ye gönderdi. Şölendil, Erdoğan’ın mesajını Kaddafi karşıtı Ulusal Konsey’in Başkanı Mustafa Abdulcelil’e iletecek.

C-130 UÇAĞIYLA GİTTİ
Şölendil’in, önceki gün, Türkiye’nin sahra hastanesi için gerekli malzemeleri ve ilaçları taşıyan C-130 uçağıyla Bingazi’ye gittiği açıklandı. Üst düzey diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Şölendil, muhalefet lideri Celil’le ateşkesin gerçekleşmesi için zemin yoklaması yaptı. Şölendil muhaliflere, Erdoğan’ın “Sürdürülebilir bir ateşkesin sağlanması ve siyasi dönüşümün gerçekleşmesi elzemdir” mesajını iletti. Şölendil’in birkaç gün içinde Türkiye’ye dönmesi bekleniyor.

‘BİNGAZİ’ SİTEMİ
Bu arada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, Katar’da görüştüğü Libya Ulusal Konsey Üyesi Mahmud Cibril’e Türkiye’nin Bingazi Başkonsolosluğu önünde yapılan muhalif gösteriyle ilgili sitemde bulundu. Bingazi’deki gösteriyi “provokasyon” olarak nitelendiren Davutoğlu, Cibril’e, Türkiye’nin insani yardımlarını hatırlattı. Cibril, Davutoğlu’na, “Bizden kaynaklanan bir durum yok. Kusura bakmayın herkesi kontrol edemiyoruz. Böyle radikal gruplar da mevcut” dedi.

KADDAFİ’DEN OBAMA’YA : BAŞARILAR
Libya Lideri Kaddafi, ABD Başkanı Barack Obama’ya bir mektup yazarak Başkanlık seçiminde başarılar diledi. 3 sayfalık mektupta, “gelişmekte olan bir ülkenin küçük halkına karşı yapılan bombardımanın adil olmadığını” ifade eden Kaddafi, saldırıların bir an önce durdurulmasını talep etti. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da, mektubu değerlendirerek, “Sayın Kaddafi’nin yapması gerekeni bildiğini düşünüyorum. Libya’dan ayrılmalı” ifadelerini kullandı.


CLINTON
Washington'daki Beyaz Saray yetkilileri, Kaddafi'nin ABD Başkanı Barack Obama'ya yolladığı mesajlara değinerek, "Libya liderinin ne yapması gerektiğini çok iyi bildiğini" belirttiler. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton düzenlediği basın toplantısında, ABD hükümetinin Kaddafi'den "söz değil icraat" beklediğini söyleyerek, "Herkesin iyiliği için, kan gölü bir an önce sona ermelidir" dedi. İtalyan mevkidaşı Franco Frattini ile görüşmesinin ardından basına açıklamalarda bulunan Clinton, "Kaddafi ateşkes ilan etmesi, askeri güçlerini geri çekmesi gerekiyor, iktidarı ve Libya'yı terk etmesi konusunda da bir karar alması gerekiyor" diye konuştu. Kaddafi'nin Obama'ya yolladığı mesajların içeriği hakkında ise bilgi verilmedi.


LİBYA DURULMUYOR
Libya Dışişleri Bakan Yardımcısı Halit Kaym, İngiliz askeri güçlerinin dün ülkenin güneydoğusunda yer alan El-Sarir petrol tesislerini bombalamakla suçladı. Düzenlediği bir basın toplantısında, Kaym, "İngiliz bombardıman uçakları El-Sarir petrol sahasını bombalayıp oradaki tesislerde çalışan 3 güvenlik görevlisinin ölmesine, başka çalışanların da yaralanmasına yol açtı" dedi. Kaym, bombardıman sırasında, El-Sarir petrolünü muhalifler tarafından kontrol edilen Tobruk limanına ulaştıran petrol boru hattının da zarar gördüğünü belirtti. Sirte havzasında bulunan El-Sarir petrol sahası, Libya'nın en önemli petrol rezervlerini barındırdığından dolayı ülkenin en önemli petrol sahası olarak kabul ediliyor. Libya hükümet sözcüsü Musa İbrahim'e göre, El-Sarir Libya lideri Muammer Kaddafi rejiminin kontrolü altında.


MİSRATA ÇATIŞMASI: BM ATEŞKES İSTEDİ
BM, Libya'nın üçüncü büyük kenti Misrata'nın etrafında Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerle muhaliflerin arasında 40 gündür aralıksız süren çatışmaların durmasını istedi. Ateşkes ilan edilmesini isteyen insani işlerden sorumlu BM Genel Sekreter yardımcısı Valerie Amos, Mistrata kentindeki durumun vahim olduğunu, kent sakinlerinin yiyecekten, sudan ve acil tıbbi yardımdan yoksun olduğunu, bu yüzden yaralılara tıbbi yardımın ulaştırılabilmesi ve sivillerin kentten tahliye edilebilmesi için çatışmaların durması gerektiğini belirtti. Muhaliflerin askeri lideri General Abdül Fettah Yunus dün yaptığı açıklamada, NATO'yu Misrata'daki Libyalıları "ölüme terk etmekle", "orayı burayı bombalayan NATO'nun, Misrata halkının Kaddafi'nin bombardımanları altında can vermesine seyirci kalmakla" suçlamıştı. Uluslararası basının ve NATO'nun yardımını ve desteğini isteyen Yunus, kentte 40 gündür su, elektrik, yiyecek ve çocuklar için sütün bulunmadığını belirtmişti. Misrata'da, Kaddafi'nin ablukası yüzünden binlerce kişinin şehri terk edemediği belirtiliyor.


HT/DÜNYA