Sanık vekil adaylarına kötü haber!


Adalet Platformu Başkanı Adem Çevik, Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) başvurdu.


13.04.2011,18:21:11


Adalet Platformu Başkanı Adem Çevik, bazı dava sanıklarının milletvekili adaylıklarının iptali istemiyle Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) başvurdu.

Çevik, YSK'ya gönderdiği dilekçede, ''Ergenekon'' davası sanıkları Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın Zonguldak, gazeteci Mustafa Balbay'ın İzmir, eski ATO Başkanı Sinan Aygün'ün Ankara'danCHPmilletvekili adayı, ''Balyoz Planı'' davası sanıklarındanemekliKorgeneral Engin Alan'ın ise İstanbul'dan MHP milletvekili adayı olarak gösterildiği hatırlatıldı.

Dilekçede, ''Ergenekon'' davası sanıkları gazeteci Tuncay Özkan, İşçi Partisi Genel BaşkanıDoğu Perinçekile emekli Jandarma Albay Hasan Atilla Uğur, ''Devrimci Karargah Örgütü'' davası sanığı eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, ''Balyoz Planı'' davası sanığı emekli OrgeneralÇetin Doğanile ''KCK Davası'' sanıkları Hatip Dicle, Faysal Sarıyıldız, İbrahim Ayhan, Kemal Aktaş, Selma Irmak ve Gülseren Yıldırım'ın da bağımsız milletvekili adayı oldukları kaydedildi.

Milletvekilliği dokunulmazlığı ve milletvekili seçilen kişi hakkındaki yargılama işlemlerine ilişkin yasal düzenlemelerin anlatıldığı dilekçede, Sebahat Tuncel'in milletvekili seçilmesinin ardından yaşanan sürece de yer verildi.

Söz konusu kişilerin milletvekilliği adaylıklarının Anayasa ve yasalara aykırı olduğu savunulan dilekçede, bu adaylıkların iptal edilerek, partilerin uyarılması istendi.


AA