Zonguldak halkı Haberal için ne dedi?


CHP'nin Ergenekon davasından tutuklu yargılanan Mehmet Haberal'ı Zonguldak'tan aday göstermesine tepkiler sürüyor.


13.04.2011,17:27:27

Pusula gazetesinin sahibi Ali Rıza Tığ, 21 yıllık gazeteci olmasına rağmen bir kez Zonguldak'ta görmediğini belirterek, "Prof. Dr.Mehmet Haberalşu anda cezaevinde. Zonguldak da Türkiye'de emeğin başkenti olarak bilinir. Emek yoğun kenttir, işçi kentidir. Biz de bu konuyu gazetemizde 'Zonguldak Haberal'ın değil, Zonguldak'ın başkentidir" şeklinde işledik" dedi.

Tığ, "Dalında çok uzman bir profesördür. Biz köşemizde işlerken Zonguldak'ın sorunu böbreğinde değil kalbinde dedik. Yaşamsal bağlarında, işçi sayısı giderek azalan bir kent. Milletvekillerinin Zonguldak'a sık sık gelmeyişinden şikayet ederken tutuklu bir ismin aday olması bizi şaşırttı. Görülen o ki Haberal hoca, 1. sırada olduğu için seçilecek ve Meclis'te yerini alacak. Ben Zonguldak'ta 21 yıllık gazetecilik yapıyorum, Başkent Üniversitesi'ne de gidip geliyorum, orada tanıdıklarımız da var; ama ben daha Haberal hocanın elini sıkmış değilim. Zonguldak'ta çok tanınan bilinen isim değildir; ismi bilinir kendisi bilinmez. Zaten kendi sorunu Zonguldak'ın sorunundan çok daha fazla. HocaErgenekonoperasyonuyla ilgili tutuklandı, bu davayla ilgili uğraşacak, kendi sorunlarıyla ilgili uğraşacak ama kentimizin sorunlarıyla uğraşabileceğini zannetmiyorum" diye konuştu.

"HABERAL CHP'NİN İDEOLOJİSİNE TERS, HALK TEPKİLİ"

Halkın Sesi Gazetesi yöneticisi Mustafa Özdemir ise halkın nabzını tutarak siyasetle ilgili yorumları sayfalarına taşıdıklarını kaydetti. Özdemir, halkın yorumlarıyla ilgili analizi şöyle yorumladı: "Biz her gün halkın yorumlarını gazetemize yansıtıyoruz. Ama yorumlara bakacak olursak halk bu sıralamaları beğenmedi. Devam eden bir davada bence aklanıp adaylığını koyması gerekirdi. Ama keşke bu dava sonuçlanmış olsaydı da Sayın Haberal ondan sonra Zonguldak halkının karşısına çıkmış olsaydı. Ben umuyorum ki vatandaşlar gereken cevabı sandıkta verecektir. Her partinin bir ideolojisi var, Haberal CHP'nin ideolojisiyle de ters düşen bir isim olduğu için burası da sosyal demokrat kimliğe sahip bir kent. Ecevit'in yıllardır milletvekili seçildiği bir vilayet olması nedeniyle kabul görmedi"

"ÖNCE SANIK SANDALYESİNDEN KALKMALI"

Maden ocaklarındanemekliSelahattin Köroğlu (52) ise Zonguldak halkının Haberal'ı istemeyeceğini söyledi. Haberal'ın rahmetli Ecevit'ten dolayı mahkemelik olduğunu bildiklerini belirten Köroğlu, "Bunu, CHP'nin genel merkezini yadırgıyorum. En büyük hatayı yaptı" değerlendirmesinde bulundu.

Bir başka Zonguldaklı emekli olan Bekir Dursun (73) ise şunları söyledi: "Önce sanık sandalyesinden kalkması lazım. Sonra gelip beni temsil etmesi lazım. Hem de birinci sıradan aday gösterdiler. Ecevit'e suikast düzenlemesi, suikast diyelim buna ve onun şehrinden milletvekili adayı gösterilmesi bence abes bir şey. Ben Ecevitçi değilim ama Ecevit'i severdim."


CİHAN