Arınç'ı çok şaşırtan teklif!


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 2011 genel seçimlerde Bursa'dan adaylığı konusunda açıklamalarda bulundu?


13.04.2011,13:41:52


Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, genel seçimlerde Bursa'dan adaylığı konusunda, ''Sayın Başbakan, beni ikna etti. Görüşerek, konuşarak, doğru olduğuna inandığım bir karar olarak değerlendirdim'' dedi.

Arınç, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

''Neden Manisa değil de Bursa'da seçim bölgeniz belirlendi. Bunu siz mi istediniz? Sayın Başbakan mı, komisyon mu uygun gördü?'' sorusu üzerine Arınç, siyasi hayatının çok büyük bölümünü Manisa'da geçirdiğini, dört dönem milletvekilliği yaptığını, daha önce adaylıkları da olduğunu söyledi.

Bu dönem de Manisa'dan adaylık müracaatı yaptığını ifade eden Arınç, ama uzun süredir farklı yerlerden aday olacağı konusunun yazıldığını, çizildiğini, bunların içinde Şanlıurfa,Diyarbakırve Van dahil olmak üzere pek çok yer bulunduğunu anlattı.

Arınç, şöyle dedi:

''Doğrusu bunların hepsine gülüp geçtim. Bir ihtimal vermedim. Amerika'ya gitmiştim. Amerikada iken Sayın Başbakanımız aradılar. 'Böyle bir şey düşünüyoruz. Ne dersin?' dediler. Doğrusu çok şaşırmıştım. 'Dönünce görüşelim' dedim. Cuma gecesi döndüm. Cumartesi günü kendisiyle iki saate yakın görüşme yaptık. Sadece Bursa konusunu değil, farklı şeyler de konuştuk.

Sonra pazar günü tekrar bir görüşmemiz oldu. Sayın Başbakanımız, bakanlarla ilgili farklı yerlerden aday gösterimi konusunu çok geniş olarak düşündüğünü, bu konuda istişareler yaptığını, Bursa'dan aday olmam halinde çok daha iyi olacağını, Bursa için de AK Parti'nin seçim sonuçları üzerinde de olumlu etkisi olacağını söyledi. Ben düşüncelerimi ifade ettim. Ama sonunda Sayın Başbakan beni ikna etti. Görüşerek, konuşarak, doğru olduğuna inandığım bir karar olarak değerlendirdim. Bursa'dan adaylığım bu şekilde gerçekleşti.

Faruk Çelik arkadaşımızın da Şanlıurfa'dan aday olacağı söylenmişti. Zaten açıklanan listelerde de görüldü ki pek çok bakan arkadaşımız farklı illerden aday gösterildi.''

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç,CHPve MHP'nin hazırladıkları milletvekili aday listeleri ile seçimlerde umduklarını bulamayacağını belirterek, ''AK Parti, Allah'ın izniyle, milletimizin takdiri ile yeniden üçüncü dönem iktidar olacaktır'' dedi.

Arınç, canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

12 Haziran'daki milletvekili genel seçiminde partisinin almasını beklediği oy oranı ve çıkaracağı milletvekili sayısına ilişkin soru üzerine Arınç, ''AK Parti, Allah'ın izniyle, milletimizin takdiri ile yeniden üçüncü dönem iktidar olacaktır. Yani bir yeni seçim başarısı ile karşı karşıyayız'' diye konuştu.

AK Parti'nin iktidara, Anayasa'yı tek başına değiştirme gücünde gelip gelmeyeceğinin rakip partilerin de merak konusu olduğunu ifade eden Arınç, şunları söyledi:

''Her iki ihtimale de biz hazırız. İkisi de milletin takdiri. Bizim oy oranı bakımından bir şey söyleyemeyeceğim ama 2007'deki yüzde 47'lik oy oranını muhafaza etmek bile büyük bir başarıdır. Çünkü hiçbir partinin hiçbir zaman ulaşamayacağı bir oy oranıydı. Onu geçersek başarımızı katmerlenmiş olur, o oy oranını yakalarsakAK Partibaşarı çizgisini devam ettiriyor demektir. Ben AK Parti'nin başarısı konusuna Allah'ın izni ile hiçbir endişe olmadığını biliyorum.

Bu aday listeleri ile her iki siyasi partinin de umduklarını bulamayacağını düşünüyorum, CHP ve MHP açısından. AK Parti'deki dinamizm, heyecan, vizyon, yenilenme bu iki partide de yok.''

-''CHP'DEKİ DEĞİŞİMİ ÇOK ÖNEMLİ GÖRÜYORUM''-

CHP'deki liste değişikliğinin revizyon olarak algılanıp algılanmayacağı konusundaki değerlendirmesinin sorulması üzerine Arınç, bunu CHP'lilerin değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Arınç, şöyle konuştu:

''Listedeki değişiklikleri eğer Berhan Şimşek, eğer Canan Arıtman, eğer Mustafa Özyürek ve onun gibiler eleştiriyorsa bu liste CHP'ye oy kaybettirmez. Bugün yerlerinde olmadıkları için Sayın Kılıçdaroğlu'nu ve CHP'nin bu listesini beğenmeyenlerin tabanda hiçbir karşılığı yoktur. Bunun arkalarında üç tane, beş tane oy bile bulamazsınız. Bunların hepsi şu kişinin veya bu kişinin emriyle, talimatıyla, ricasıyla partiye gelmiş insanlardır. Kişilikleri üzerine bir şey demiyorum ama siyasetin malzemesi insandır. Eğer bir insanla el sıkışmamış, birisiyle bir meseleyi konuşmamış, birisinin kahvesine girmemiş, birisinin taziyesinde bulunmamış, birisiyle bugüne kadar bir 'merhaba' bile etmemişseniz siyasette bunun karşılığı yoktur. Sizi liderler bir yerlere getirebilir ama gittiğiniz zaman arkanızdan ağlayan olmaz. Dolayısıyla ben CHP'deki değişimi çok önemli görüyorum. Kendi içlerinde bu eleştirilecektir ama CHP bir değişim arzusu gösteriyorsa eksiğiyle fazlasıyla ben bunu önemli görüyorum. Şüphesiz yaptıkları çok hatalar var. DYP'de, ANAP'ta geçmişte bulunmuş, bugün yaşları itibarıyla da halk üzerindeki itibarları noktasında da artık sıfır noktasına gelmiş bazı kişileri sırf 'merkez sağdan da aday var, biz artık herkese kucak açan bir partiyiz' düşüncesiyle ortaya çıkmaları bence çok yanlış olmuştur.''

''Keşke AK Parti'deki gibi bir değişimin 10'da biri CHP'de olabilseydi, 20'de biri MHP'de olabilseydi'' diyen Arınç, AK Parti'nin kadın aday sayısı, 25-35 yaş arası aday sayısı, adayların kariyer ve meslek konusundaki gelişmelerin görüldüğünü bildirdi. Arınç, ''Sadece eskiden şu bakanlığı ya da bu başkanlığı yapmış insanları parti listelerinden aday gösterdiğinizde bunlar oy toplamazlar. Bu matematik bir iş değildir, bu sosyolojik bir iştir. Yani toplumda karşılığı olmayan kişilerle bir parti yenilenmiş olmaz'' diye konuştu.

''CHP'de listeyi eleştirenlere bakılarak listeyle ilgili yorumun da bir ölçüde yapılabileceğini söylediniz'' ifadesine Arınç, ''Yani bu kişilerle eğer CHP eleştiriliyorsa bugün, Kılıçdaroğlu hiç merak etmesin bir tek oyu bile eksilmeyecektir'' karşılığını verdi.

-BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞMALARI-

Başkanlık sistemine ilişkin değerlendirilmesi sorulan Arınç, bu konudaki düşüncesinin belli olduğunu, konunun seçimden sonra konuşulması gerektiğini söyledi.

''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimden sonra partisinin oy oranına göre konuyu gündeme getirip getirmeyeceği konusunda spekülasyonların olduğunun'' belirtilmesi ve ''Sizin başkanlık sistemine karşı görüşleriniz biliniyor. Başbakan Erdoğan'ın bu konuda bir tartışma ortamı açtığı biliniyor. Cumhurbaşkanı'nın karşı olduğu biliniyor. Bir fikir ayrılığı mı var, tekrar gündeme gelebilir mi bu konu?'' sorusu üzerine Arınç, şunları söyledi:

''Bunlar konuşulacak ve tartışılacak şeylerdir, tabu değildir. Bir rejimi değiştirmeyi konuşmuyoruz, bir sistemi konuşuyoruz. Başkanlık, yarı başkanlık, parlamenter demokrasi hepsi bir ülke nasıl daha iyi yönetilebilir bunun karşılığıdır. Bunların tartışılmasında da hiçbir mahsur yoktur. Benim kanaatim şu olabilir, sizin kanaatiniz de farklı olabilir bunun sonunda yasal zeminde tartışır ve gerçek olanı buluruz ama 'Başkanlık tartışılmasın' derseniz bu çok saçma bir şey olur. 'Yarı başkanlık tartışılmasın', bu çok yanlış bir şey olur. 'Parlamenter demokrasi çok iyidir kimse buna laf söylemesin' çok yanlış bir şeydir. Tartışılsın, benim gönlüm bundan yana sebeplerim de şu, sizin gönlünüz bundan yana sebepleri de bu. Nihayetinde bu 'Canım kahve istiyor' demeye benzemez. Bir Anayasa değişikliğine gidilmesi gerekecektir, bunun altyapısının kurulması gerekecektir ve elbette başkanlık sistemi çok daha talep görür, çok daha rağbet görür, çok daha karşılık bulursa bu sisteme geçilmesi için de parlamento içinde yapılması gereken işler vardır. Bence bunları bugün için konuşmanın, tartışmanın bir faydası yok. Seçim sonuçlarını bir görelim, yeni hükümeti bir görelim ondan sonra parlamento kendi içinde bunu bence en güzel şekilde tartışacaktır.''

Arınç, milletvekili genel seçimlerinin herkese hayırlı olmasını dilerken, seçime girecek partilere de başarı dileklerinde bulundu. Arınç, seçim sürecinin ''düşman değil rakip' anlayışıyla, rencide etmeden, saygısız üslup kullanmadan geçmesi temennisinde de bulundu.


AA