Vetolu aday tekrar başvurdu, bakın kim


YSK'nın veto ettiği Çanakkale bağımsız adayı Harun Özcan tekrar müracaat etti.


20.04.2011,23:27:18


YüksekSeçimKurulu (YSK)'nun milletvekili adaylıklarını iptal ettiği 12 kişiden biri olan Çanakkale bağımsız adayı Harun Özcan, yeni adli sicil kaydı alıp Merkez İlçe Seçim Kurulu'na sundu.

YSK'nın vetosunun ardından avukatlarıyla birlikte seçim çalışmasını yarına bırakarak Ankara'ya giden Özcan, orada matbu eksiklikler sebebiyle veto edildiğini öğrendiğini söyledi. Bunun üzerine avukatlarının girişimde bulunduğunu ve sicil kaydının yeniden düzenlendiğini anlattı.

Tekrar Çanakkale'ye dönen ve ilk iş olarak eksik evrakları tamamlayarak adliyedeki seçim bürosuna teslim eden Harun Özcan, çıkışta basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Adli sicil kaydında görülen bir hata sebebiyle milletvekilliği adaylığının iptal edildiğini belirterek, "Bazı matbu eksikliklerimiz olduğu için bu kararın alındığını öğrendik. Sözü edilen eksikliklerimizi giderdik. Zaten bana bir haksızlık yapılmıştı. Sabıka kaydımda, olmaması gerekirken bir sicil çıkmıştı. Bir davam var, doğru ancak şu anda Yargıtay'da, hattâ görüşülmeye başlanmadı. Sonuçlanmamış bir davamdan dolayı veto ettiler. Ben de Çanakkale Adliyesi'ne gelip asıl sabıka kaydımı tekrar işleme koydurdum, gözümüzün önünde Ankara'ya faks çektiler. Zaten avukatlarım da şu anda Ankara'da, YSK'ya ilgili itirazım yapılıyor. Eksikliklerimin tamamlanmasıyla birlikte vetonun kalkacağına inanıyorum." dedi.

Veto yiyen BDP'li bağımsız adaylarla ilgili görüşü de sorulan Özcan, o kişiler için verilen kararın siyasi olduğunu düşünenlerden olduğunu kaydetti.

CİHAN