+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

"Bir ülkeyi kazıklamak için başka formül bulamazsınız"

 Dünyadan Haberler Katagorisinde ve  Siyaset/Politika Haberleri Forumunda Bulunan  "Bir ülkeyi kazıklamak için başka formül bulamazsınız" Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  hayallerinde özgür кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Bulunduğu Yer
  >>мαуıη тαяℓαѕı<<
  Mesajlar
  14.275
  Blog Yazıları
  110
  Tecrübe Puanı
  107375338

  Tanımlı "Bir ülkeyi kazıklamak için başka formül bulamazsınız"

  "Bir ülkeyi kazıklamak için başka formül bulamazsınız"

  Hükümetin, ''düşük kur, değeri yüksek Türk lirası politikasını'' eleştiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ''Her halde bir ülkeyi kazıklamak için başka formül bulamazsınız'' ifadesini kullandı.


  OSTİM OSİAD Başkanlığını ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada, üretimin merkezinde olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.
  Kılıçdaroğlu, savaş meydanlarında kazanılan başarının ekonomik anlamda taçlandırılmadığı zaman bir anlam ifade etmeyeceğini belirterek, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Kurtuluş Savaşı'nın hemen ardından İzmir İktisat Kongresi'ni toplayarak ekonomik alanda atılımlar yaptıklarını söyledi.
  Organize sanayi bölgelerinden herkesin gurur duyması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, siyasi otoritelerin temel görevinin de bu bölgelerdeki kuruluşlara destek sağlamak olduğunu kaydetti.
  Kendisinden önce yapılan konuşmalarda sanayicilerin sorunlarını dinlediğini belirten Kılıçdaroğlu, en önemli sıkıntı olarak ara eleman sorununu gördüğünü kaydetti. Kılıçdaroğlu, iktidarlarında her organize sanayi bölgesinde yatılı meslek liseleri kuracaklarını, bu proje ile ara eleman sıkıntısını aşacaklarını bildirdi.
  Türkiye'de Bülent Ecevit döneminde kararnameyle Ekonomik Sosyal Konsey kurulduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
  ''Daha sonra yasası çıktı. Referandumda da biz bunu Anayasa maddesi haline getirdik. Ekonomik Sosyal Konsey'in Başkanı Sayın Başbakan'dır. Yasaya göre konseyin üç ayda bir toplanması gerek. Şimdi soruyorum. Ekonomik Sosyal Konsey ne zaman toplandı? Hatırlayan var mı? Peki arkadaşlar, yasa çıkarıyorsunuz, 'üç ayda bir toplanır' diyorsunuz, 'Başkanı Başbakandır' diyorsunuz. Peki bir Başbakan çıkardığı yasanın gereğini yapmazsa, peki bir Başbakan halkın referandumda 'evet' dediği anayasanın gereğini yapmazsa ne yapacaksınız? Size bir görev düşüyor. 12 Haziran'da da gereğini siz yapacaksınız.
  Bir siyasetçi halka verdiği sözü tutuyorsa, çıkardığı yasalara önce kendi uyuyorsa, o zaman dönüp millete, 'ben çalışıyorum, ben verdiğim sözü tutuyorum. O zaman gelin siz de bana oy verin, beni destekleyin' deme hakkına kavuşmuş olur.
  Ama verdiği sözü tutmaz, çıkardığı yasalara uymazsa, demokrasilerde o siyasetçinin sandıkta, demokratik yollarla gitmesi lazım. Bu demokratik olgunlaşmaya artık Türkiye'nin ulaşmasını istiyorum. Sözünü tutan kalır, ama sözünü tutmayanların, halkı aldatanların artık gitmesi lazım. Türkiye'nin bu demokratik olgunluğa ulaşması gerek.''


  "Başka formül bulunamazdı"

  Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri halinde elektrikten TRT payı kesintisini kaldıracaklarını, enerji maliyetlerini düşüreceklerini söyledi.

  Türkiye'de nükleer santralin 20 milyar dolara kurulmasının planlandığını anlatan Kılıçdaroğlu, bu nükleer santralde üretilen enerjinin kilowatsaatinin 13,5 sente satılmasının öngörüldüğünü, bunun normal maliyetinin ise 3-4 cent olduğunu kaydetti.
  Kendisinin dile getirdiği sorunları sanayicilerin de dillendirmesi gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, sanayicilerden korkmadan, cesurca taleplerini söylemelerini istedi.
  Kılıçdaroğlu, iktidarlarında asgari ücret üzerindeki vergileri minimum düzeye çekeceklerini, istihdam maliyetlerini de düşüreceklerini bildirdi.

  Hükümetin, ''düşük kur, değeri yüksek Türk lirası politikasını'' eleştiren Kılıçdaroğlu, ''Her halde bir ülkeyi kazıklamak için başka formül bulamazsınız'' ifadesini kullandı.
  ABD'nin kriz döneminde, 1.1 trilyon dolar basarak piyasaya sürdüğünü ve Amerikan dolarının değerini düşürdüğünü söyleyen Kılıçdaroğlu, ''ABD yetmedi 650 milyar dolar daha bastı. ABD dolarının değeri düştü, ABD mallarına ilgi arttı. Türkiye'de ise uluslararası spekülatörlere bizim sanayicilerimizi teslim ettik'' diye konuştu.
  Türkiye'nin Avrupa'nın en büyük otobüs üretim merkezi olduğunu; ancak her biri 1 milyon 200 bin avrodan İstanbul'a otobüsler alındığını anımsatan Kılıçdaroğlu, bu otobüslerin de yokuş çıkamadıkları için hurdalıkta bekletildiklerini savundu.
  Bu ithalat gerçekleştirilirken Türkiye'deki otobüs firmalarının çok sayıda çalışanını işten çıkardığına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, ''Eğer sen milliyetçiysen, ülkeni seviyorsan önce kendi ülkende üretilen ürünleri alacaksın. Bizim milliyetçilik anlayışımız bu. Kendi sanayicimizle de onun ürettiği ürünle de iftihar edeceğiz'' dedi.
  Sanayicilerin ekonominin kamu görevlileri olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, onların her zaman desteklenmesi gerektiğini söyledi.
  Ankara'nın içinin boşaltıldığını, bankaların ve çoğu kurumun İstanbul'a taşındığını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
  ''Programlarında Merkez Bankasının da İstanbul'a taşınması var. Ankara'yı, Anadolu'yu güçlendirmek zorundayız. İmkanımız olsa Anadolu'nun her yerini İstanbul yapalım. Yeni cazibe merkezleri yaratmak zorundayız. Dengeli bir büyüme için bu şart. Bizim arzumuz bu, bunu yapacağız, projelerimiz var.''

  Aile sigortası projesinden de bahseden Kılıçdaroğlu, bu projenin 1972 yılında parlamentoda uygulanması taahhüt edilen sigorta dalı olduğunu kaydetti.
  Kılıçdaroğlu, ''Biz yoksulluğu yönetmeye değil bitirmeye talibiz. Önce kaynağı sordular, baktılar kaynak var, olmuyor, 'biz sizden daha fazla veriyoruz' demeye başladılar. Ha şöyle yola gel'' diye konuştu. Kılıçdaroğlu, iktidarlarında, vergi beyannamelerinin arka yüzünde vergilerin nereye harcandığının da görüleceğini söyledi.
  Konuşmasının ardından Kılıçdaroğlu'na, üzerinde CHP yazısı bulunan elmalar hediye edildi. Kılıçdaroğlu, elmaları kendisini dinleyenlere ve basın mensuplarına dağıttı.
  OSİAD yöneticileri ile görüşen Kılıçdaroğlu daha sonra, OSTİM'de ilk patlamanın olduğu iş yerinin sahibi olan Özkanlar firmasının üretim yaptığı yeni yeri de ziyaret ederek bilgi aldı.
  Kılıçdaroğlu, OSTİM ziyaretinde çok sayıda işyerini de gezerek üreticilerle ve çalışanlarla sohbet etti.


  "Sorunun çözülmesine kim katkı verdiyse hepsine teşekkür ediyoruz"
  Kılıçdaroğlu, OSTİM'e yaptığı ziyaret sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
  Kemal Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin YSK'nın bağımsız adaylara ilişkin kararını anımsatarak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bugünkü açıklamasına ilişkin değerlendirmesini sorması üzerine, şunları kaydetti:

  ''Sorunun çözülmesi güzel bir olay. Sorunun çözülmesine kim katkı verdiyse hepsine teşekkür ediyoruz. Ama sonuçta yasaları dolanmak gibi bir süreci yaşadığımızı da bilmenizi isterim. Önemli olan seçim barajının indirilerek milli iradenin Parlamento'ya tam yansımasını sağlamaktır. Önemli olan budur. Eğer bu konuda Parlamento üzerine düşeni yaparsa demokrasi açısından güzel bir görev yapmış olacaktır, diye düşünüyorum.''
  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, eylem yapan TEKEL işçilerine destek veren sendikacılar hakkında dava açıldığının ve 8 yıl hapislerinin istendiğinin hatırlatarak, bu konudaki görüşünün istenmesi üzerine de ''AKP iktidarında olur bunlar. 8 değil 18 yıl da hapisleri istenebilir. Hala 'parasız eğitim istiyoruz' diyen iki öğrenci 14 aydır hapiste. Sadece parasız eğitim istedikleri için. Buna demokrasi denmez. Demokrasi, insanların düşüncelerini özgürce ifade ettikleri bir rejimdir. Bu nedenle demokrasiyi getirmekte kararlıyız. Bunun mücadelesini yapacağız'' diye konuştu.

  Fransa Senatosuyla görüştü
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fransa Senatosu Fransa-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Jacques Blanc ve beraberindeki heyetle görüştü. Görüşme, basına kapalı yapıldı.


  (cumhuriyet)

 2. #2
  Selametle... KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  9.263
  Blog Yazıları
  46
  Tecrübe Puanı
  107375007

  Tanımlı Ce: "Bir ülkeyi kazıklamak için başka formül bulamazsınız"

  Domates mi daha kırmızı, bibermi daha yeşil? Askerlik 18 ay..

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. "Kendimden başka herkese yaradım"
  By кıνıяcıк in forum Magazin Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-02-2011, 19:23
 2. "Ülkeyi Cihangirli enteller kurtarsın"
  By кıνıяcıк in forum Magazin Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-22-2011, 19:40
 3. "Gençlik iksiri varsa ülkeyi 2020'ye kadar yönetirim"
  By ZzeyneP in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-23-2010, 11:15
 4. "Dostluk" başka bahara kaldı!
  By Kubya in forum Galatasaray
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 05-18-2009, 18:30
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-06-2007, 05:37

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375