Erdoğan'dan CHP ve MHP'ye mesaj


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gümüşhane mitinginde muhalefete sert çıktı.


22.04.2011,21:24:42


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP ve MHP genel başkanlarının İstanbul ile yakından uzaktan ilgisi olmadığını belirterek, ''Gel önce benden İstanbul dersi al. Zira biz İstanbul'un neresinde neyi yapacağımızı çok iyi biliriz. Orada doğduk, orada büyüdük ve 4.5 yıl da İstanbul'a evelallah alnımızın akıyla bir hizmet verdik'' dedi.

Erdoğan, partisince Gümüşhane'deki Zafer Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, CHP ve MHP'nin AK Parti'nin hedefinin altına karbon kağıdı koyduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

''Onlar da peşimiz sıra geliyorlar. Kes, kopyala, yapıştır. Bunu yapıyorlar. 'Proje ürettik' diye milletin huzuruna çıkıyorlar. Varsa projen açıkla millete kardeşim, ben açıkladıktan sonra ne konuşuyorsun. Fakat, ana muhalefetin başkanı İstanbul'da belediye başkan adayıydı. 'Kağıthane'de oturuyorum' dedi, ama Kağıthane'nin ismini unutmuş, çünkü nerede oturduğunu bilmiyor. Ne dedi Kağıthane'ye? 'Kağıttepe' dedi. Şimdi de diyor ki 'Başbakandan önce bu iki İstanbul projesini benim yardımcım anlattı. 'Nereyi söylemiş, söylediği yerlerden bir tanesi Saroz Körfezi, bir tanesi de Karasu. Bunların ikisinin de İstanbul ile yakından uzaktan ilgisi yok. Gel önce benden İstanbul dersi al. Zira biz İstanbul'un neresinde neyi yapacağımızı çok iyi biliriz. Orada doğduk, orada büyüdük ve 4.5 yıl da İstanbul'a evelallah alnımızın akıyla bir hizmet verdik. Bunu benim Gümüşhaneli kardeşlerim çok iyi bilirler''

-''ONLARIN 'MİLLET' DİYE BİR DERDİ OLMADIĞINI BİLİYORSUNUZ DEĞİL Mİ?''-

''Bu aziz millet CHP'nin bu ülkeye, millete neler yaşattığını unutmadı'' diyen Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:
''Bu aziz millet 2002 yılının hemen öncesinde MHP'nin bu ülkeye neler yaşattığını unutmadı. Onların 'millet' diye bir derdi olmadığını biliyorsunuz değil mi kardeşlerim. Biz seçilmeden önce ülkede iktidar kimdeydi? DSP, MHP, ANAP. 21bankafona devredildi mi, battı. Neydi faturası 40 milyar dolar. Kim ödedi, benim Gümüşhaneli Ayşe bacım, Fatma bacım, Hatice bacım, bunlar ödedi. Ahmet'im, Mehmet'im, Hasan'ım, Hüseyin'im, bunlar ödedi. Bizim cebimizden çıktı bu paralar. 'Görev zararı' dediler, Ziraat Bankasını batırdılar. 'Görev zararı' dediler Halk Bankasını batırdılar.
Kim bu dediğim partiler, o zaman kim vardı merhum Ecevit, Sayın Bahçeli ve Sayın Yılmaz, bunlar vardı arkadaşlar.
Sevgili Gümüşhane, Gümüşhaneli kardeşim, dünyada küresel finans krizi oldu bir tane banka Türkiye'de battı mı? Amerika'da bankalar battı, ama Türkiye'de bir tane batık banka yok, sigorta firması yok.''

-''BUNLAR KARTONDAN MİLLİYETÇİ''-

Dönemin iktidarının IMF'den 30 milyar dolar aldığını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:
''Ey Bahçeli bunu inkar et bakalım. 30 milyar dolar. Bize 23.5 milyar dolar borç devrettiler. Sevgili kardeşlerim ödedik, ödedik, ödedik şu an IMF'ye borcumuz ne biliyor musunuz? 5.2 milyar dolar, buraya geldik.
Bizim farkımız bu, gerçeği gör. Ama görmez niye? Göz var, ama görmüyor, kulak var, ama duymuyor, dil var, ama hakkı, gerçeği söylemiyor. Bunların durumu bu. Bunlar 'Milliyetçiyim' diyorlar, değil mi? Ne Milliyetçisi ya. Bunlar kartondan Milliyetçi. Bakınız eğer bunlarda milliyetçilik olsaydı Merkez Bankamızı o duruma düşürmezlerdi. Biz bunlardan Merkez Bankasını nasıl aldık? 27 milyar dolar döviz rezerviyle aldık. Bu bizim milli bankamız. Peki şu anda Merkez Bankası'nın döviz rezervi nedir biliyor musunuz? Altınla beraber döviz rezervimiz şu anda 92 milyar dolar. 27 milyar dolar nere, 92 milyar dolar nere. İşte MHP'nin iktidarı o, bizim iktidarımız bu. Sevgili kardeşlerim onlar kirletti, biz temizliyoruz.''

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Onların yapamadıklarını hayal dahi edemediklerini hamdolsun biz başarıyoruz. Tabii biz hedefleri büyük koyduk ve bu hedeflerle beraber de yolumuza devam ediyoruz'' dedi.
Erdoğan, partisince Gümüşhane Zafer Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Cumhuriyet tarihinde, 79 senede 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapıldığını, kendilerinin ise 8.5 yılda 13 bin 600 kilometre duble yol yaptıklarını belirterek, ''Bunu 8 yıla sığdırdık. Fark ortada'' diye konuştu.
Şu anda Türkiye'nin dört bir yanına uçakla ulaşabildiğini ifade eden Erdoğan, ''Artık otobüs fiyatına uçaklarla gidiyor muyuz, hava yolları artık ne oldu, halkın yolu oldu. Eskiden çocukluğumda hatırlıyorum yukarıdan bir uçak sesi duyduğumuz zaman sırt üstü yatar yukarıya bakardık 'ya buraya da uçak gelmiş' diye, ama şimdi benim halkım bu uçaklara biniyor. Biz şimdi bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Bununla da iftihar ediyoruz. Onların yapamadıklarını hayal dahi edemediklerini hamdolsun biz başarıyoruz. Tabii biz hedefleri büyük koyduk ve bu hedeflerle beraber de yolumuza devam ediyoruz'' dedi.

-''BİZ GÖNÜLLER FETHETMEK İÇİN YOLA ÇIKTIK''-

Fatih Sultan Mehmet'in vakfıyesinde yazılanlardan örnek veren Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
''Bakınız cihan padişahı diyor ki Fatih Sultan Mehmet, 'hüner bir şehr bünyad etmektir, reaya kalbin abad etmektir. Yani marifet bir şehir kurmak, bir şehir imar etmektir, o şehirde yaşayanların kalbini de abad etmektir. Şimdi bizim derdimiz bu. Biz gönüller fethetmek için yola çıktık. Gümüşhane'de yaşayanların gönüllerini fethetmek, tüm insanlarımızın gönüllerini fethetmek için bu yola çıktık. Biz bu millete efendi olmaya değil, bu milletin hizmetkarı olmak için bu yola çıktık. Farkımız bu, derdimiz, davamız bu.''

-ORGAN NAKLİYLE HAYATA TUTUNAN SEMİH KARABULUT'A SAĞLANAN SAĞLIK HİZMETİ-

Konuşması sırasında 6.5 yıldır böbrek yetmezliği nedeniyle sağlık sorunları yaşayan ve bir süre önce böbrek nakli gerçekleştirilen 12 yaşındaki Semih Karabulut ile annesi Sevinç Karabulut ve babası Ayhan Kabulut'u yanına çağıran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti:
''Maalesef Semih yavrumuzun böbrek yetmezliği vardı. Burada da malum şartlar uygun değil. Önce böbreğin bulunması gerekiyordu, bu araştırıldı. Böbreği bulduk Zonguldak'ta. Fakat tabii operasyonunda yapılması gerekiyordu ve bir jet ambulansımız Trabzon'a geldi. Semih'imizi buradan aldı, bir jet ambulansımız da Zonguldak'a gitti oradan böbreği aldı ve hepsi Ankara'da buluştu. Ankara'da bu operasyon gerçekleşti. Tabii 6 yaşından itibaren Semih bu sıkıntıyı çekti. Fakat şimdi hamdolsun Semih'imiz sağlığına kavuştu. Şimdi tabii bizim derdimiz var. Derdimiz, Semih inşallah okuyacak.''
Başbakan Erdoğan, daha sonra mikrofonu Semih'e uzattı, Semih, ''İnşallah'' dedi.
''Ama ben Semih'ten bir şey istiyorum. Semih ilköğretimini de orta öğretimini de bitirecek ve üniversitede de özellikle inşallah, nereyi okuyacaksın?'' diye soran Erdoğan'a Semih, ''tıp'' diye cevap verdi.
Başbakan Erdoğan, daha sonra ''İnşallah Semih, tıp fakültesini okuyacak, Rabbım ona orada okuyup, mezun olup inşallah o da hastalara derman olacak. Onların şifa bulmasına vasıta olacak. Böyle bir şeye hükümet olarak, devlet olarak vesile olduğumuz için çok mutluyuz. İnşallah bundan sonraki süreçte de sıkıntılarınızda yanınızda olacağız'' dedi.
Semih'in babası Ayhan Karabulut ise ''Sayın Başbakanımız hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Bizim çocuğumuzun rahatsızlığı dolayısıyla bizi Ankara'ya ulaştıran Sağlık Bakanlığımıza ve diğer sağlık kuruluşlarına teşekkür ediyoruz. Sağ olsunlar, var olsunlar'' diye konuştu.
Başbakan Erdoğan da ''Az önce dedim ya eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Yani düşünebiliyor musunuz, şimdi ne dedik biz eğitim bir, sağlık iki, adalet üç, emniyet dört. 'Biz bu alanlarda bu adımları atacağız, Türkiye'yi bunun üzerinde yükselteceğiz' dedik'' dedi.
Ardından da Semih Karabulut ile ailesi kürsüden ayrıldı.

-''EY MHP NİYE SEN GÜMÜŞHANE'YE ÜNİVERSİTE GETİRMEDİN''-

Konuşmasında, eğitimde Gümüşhane'de dersliklerin yükseldiğini bildiren Erdoğan, şunları kaydetti:
''Bilgisayarlarımız bol miktarda Gümüşhane'mize geldi. Biliyorsunuz şartlı destekte sosyal güvencesi olmayan ailelerde erkek çocuklarına ilköğretimde ne veriyorduk 20 lira, şimdi ne veriyoruz 30 lira. Kız öğrencilere ne veriyorduk 25 lira, şimdi ne veriyoruz 35 lira. Orta öğretimde erkek öğrencilere ne veriyorduk 35 lira, şimdi ne veriyoruz 45 lira, kız öğrencilere 45 lira veriyorduk şimdi ne veriyoruz 55 lira. Bununla da kalmadık, Gümüşhane'de üniversite var mıydı? Ne yaptık biz, Gümüşhane'ye üniversiteyi kazandırdık. Biz kazandırdık bizden önceki iktidarlar niye yapamadı bunu? Ey MHP niye sen Gümüşhane'ye üniversite getirmedin, Bayburt'a niye getirmedin?''

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Çok büyük projelerle çok iddialı hedeflerle, Türkiye'ye çizdiğimiz geniş vizyon geniş ufuklarla sizden bir kez daha yetki istiyoruz'' dedi.
Başbakan Erdoğan, partisince Gümüşhane Zafer Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 12 Haziran'da Türkiye'de yeni bir dönem başladığını belirterek, ''12 Haziran yeniden büyük Türkiye için adeta milat olma özelliği taşıyor. 12 Hazirana girerken diyoruz ki daha önce yapmıştık, 3 Kasım'dan itibaren yaptık, 22 Temmuz'dan itibaren yapıyoruz, 12 Haziran'dan itibaren yapacağız. Çok büyük projelerle çok iddialı hedeflerle, Türkiye'ye çizdiğimiz geniş vizyon geniş ufuklarla sizden bir kez daha yetki istiyoruz'' diye konuştu.
Başladıkları işleri bitirmek ve büyük projelere start vermek için yeniden milletin onay vermesini istediklerini söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:
''Türkiye bu güne kadar istikrarla, güvenle büyüdü. Bugün de istikrar sürsün, Türkiye büyüsün diyoruz. Bakın biz işsizliğin Türkiye'nin çok önemli bir meselesi olduğunu biliyoruz. 2002 sonundan itibaren işsizliği düşürmek için yoğun çaba içinde olduk. Bir yandan işsizliği aşağı çekeceksiniz, bir yandan da artan nüfusa iş üreteceksiniz. Biz 8.5 yıl boyunca her yıl 400 bin, 500 bin, 600 bin kişiye iş ürettik. 2010 yılında bir milyon 300 bin kişiye iş ürettik. Küresel krizde İspanya, İrlanda, Portekiz gibi Avrupa ülkelerinin işsizlik oranları yüzde 20'lere yaklaştı. Amerika, Japonya,Almanyagibi büyük ekonomilerde işsizlik oranları rekor seviyelere yükseldi. Biz ise kriz nedeniyle yüzde 14'lere yükselen işsizliği şu anda rekor seviyelere düşürdük ve en son yüzde 11.9 oranına kadar çektik.''

-''İŞ VE MESLEK DANIŞMANI'' PROJESİ

Erdoğan, küresel krizi artık geride bıraktıklarını ifade ederek, ''Bu aydan itibaren işsizliği süratle daha da azaltacağız ve dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasındayız. Avrupa'da OECD ülkeleri arasında 8.9 ile birinciyiz. Dünyada ise 3. sıradayız ve 12 Haziran ile yeni bir proje başlatıyoruz 'İş ve Meslek Danışmanı' adlı bu projeyle İŞKUR'a kayıtlı her işsiz için bir meslek danışmanı belirliyoruz. Bu danışmanlar işsizlere birebir hizmet verecek, yönlendirecek ve kalifiye olmaları için onlara yol gösterecek'' diye konuştu.
Bu projenin 12 Haziran'ın ardından başlatacakları projelerden sadece bir tanesi olduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, ''2023 Türkiye'si için projelerimizi gün be gün açıklayacağız. Bu projelerin milletimizle birlikte her an takipçisi olacağız ve en kısa zamanda da inşallah sonuçlarını alacağız'' dedi.

-GÜMÜŞHANE'DEKİ YATIRIMLAR-

Gümüşhane'deki yatırım ve projelere de değinen Başbakan Erdoğan,konuşmasına şöyle devam etti:
''Bu mitingin ardından Gümüşhane'de bazı tesislerin toplu açılışını yapacağız. Bir özel firmamız Gümüştaş madencilik, maden birimi ile 22 milyon dolarlık bir yatırımı gerçekleştirdi. Yılda 120 bin ton maden burada işlenecek ve tesislerde 170 kişi çalışacak. Bu tür yatırımlar artarak devam edecek. Biz de destekleyeceğiz ve işsizliği de bu yolla inşallah daha da aza indireceğiz. Gümüşhane'nin çehresini köklü şekilde değiştireceğiz.
Toplu konutla ilgili Gümüşhane'de bu güne kadar bin 211 konut başlattık ve bunların bin 13'ünü tamamlayıp sahiplerine teslim ettik, diğerlerinin yapımına devam ediyoruz. Gümüşhane'de 2002 yılının sonuna kadar 1 kilometre bölünmüş yol yapıldı biz buna 13 kilometre bölünmüş yol ilave ettik. İşte bizim farkımız bu. Şimdi Gümüşhane-Trabzon arasında 9 tünel yapıyoruz ve yolu tamamen duble hale getiriyoruz.''
Erdoğan, Gümüşhane'deki diğer hizmetleri de anımsatarak, şunları kaydetti:
''Tarımda Gümüşhane'de 2002'de 2 milyon lira tarımsal destek verilmişti, biz 2010'da 4 kattan fazla artışla 9 milyon lira destek verdik. 2003-2010 yıllarında Gümüşhane'ye toplam 67 milyon lira ayrıca tarımsal destek sağladık. Ziraat Bankası bizden önce yani 2002 sonu itibariyle yüzde 59 faizle kredi veriyordu çiftçiye, şimdi aynı Ziraat Bankası bunu nereye düşürdü, 5 veriyor, 5'te biz veriyoruz böylece benim çiftçim yüzde 5 faizle kredi alabiliyor. Halk Bankası yüzde 46 faizle esnafa kredi veriyordu ama şimdi yüzde 5 faizle esnaf kredi alabiliyor. 2002 sonunda enflasyon yüzde 30'du. Şimdi yüzde 3,99. Bakınız 'enflasyon canavarı' diyorduk cebimizdeki parayı eritiyordu, şimdi bu para benim Ayşe bacımın cebinde kalıyor. Devletin borçlanma faizi yüzde 63'dü düşürdük, düşürdük şimdi ortalama yüzde 7.63 nere 7 nere... Bu kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. İnşallah çok dahi iyi günler geliyor.''

-GÜMÜŞHANE'DEKİ BARAJ VE HES PROJELERİ-

Gümüşhane'de hayvancılığı da desteklediklerini, kentte susuz köy kalmadığını anlatan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:
''Gümüşhane'de Koruluk Barajı ve sulamasını, Kürtün Barajı ve HES Projesini, Torul Barajı ve HES Projesini tamamlayıp hizmete açtık. Bakın bunlar Gümüşhane'de oluyor başka yerden bahsetmiyorum. Ama buraya Bahçeli gelse Kılıçdaroğlu gelse inanın bunlardan haberi yoktur. 2 adet gölet projesi ile 8 adet taşkın koruma tesisini hükümetimiz döneminde tamamladık. 4 adet yerleşim yeri ile 2 bin 720 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk halen devam etmekte olan 50 bin 79 dekar araziyi sulayacak Köse Barajı ve Sulaması Projesinin barajını 2009'da tamamladık, sulamasını da inşallah bu sene tamamlayıp onuda hizmete açacağız. Sadak Barajı ve Sulaması Projesinin ihalesini yaptık inşallah temeli önümüzdeki ay atılacak. İşte bu anlayışla yolumuza devam ediyoruz.
Vakıflar aracılığıyla Gümüşhane ilinde 10 adet tarihi eserin onarımını tamamladık. Bugün bir kez daha ne diyorum biliyor musunuz durmak yok, Türkiye hazır, Gümüşhane hazır hedef 2023. Desteğinizle hayır dualarınızla büyük Türkiye'yi inşa ediyoruz''

-BAŞBAKAN ERDOĞAN YAKLAŞIK 60 İLİ GEZECEK-

12 Haziran seçimlerine 51 gün kaldığını ve bu 51 günde durmayıp kapı kapı dolaşacaklarını ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle tamamladı:
''AK Parti Tayyip Erdoğan'ın partisi değil, milletin partisi, hepimizin partisi. Dolaşacağız, anlatacağız ve gümbür gümbür inşallah sandıklardan çıkacağız. Bana arkadaşlar program yapmışlar ben dedim ki 50 vilayete ancak giderim, bunlar 60'ın üzerine çıktılar. Şimdi 60'ın üzerinde vilayeti dolaşacağız, ilçeler hariç. Biz gece gündüz demeden koşacağız çünkü Aşık Veysel gibi uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece. Gideceğiz gündüz gece evvelallah. Biz Ferhat olmaya ahdettik niye? Şirin'e ulaşacağız. Şirin, millet, millete ulaşıp önündeki engelleri kaldıracağız ve inşallah 2023'te dünyanın ilk 10 ülkesinden bir tanesi Türkiye olacak.''

Mitingde, Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da yer aldı.
AA