Erdoğan o anı anlattı: Hemen çekildim


Başbakan, Diyarbakır dönüşünde Hopa'daki saldırıyı anlattı: Benim bulunduğum yere de taş geldi


03.Haziran.2011,17:50:41

Ya taş değil de kurşun gelseydi

Başbakan'a göre Hopa'daki olaylar “korku salarak oyları yönlendirme çabasından başka bir şey değil”. “Bunlar geçmişte de korku salarak, Hopa'da korku atmosferinde belediyeyi aldılar” diyen Erdoğan Hopa'daki olaylara, özellikle de bir koruma görevlisinin aldığı taş darbesiyle ağır yaralanmasına çok üzülmüş:

“Benim bulunduğum yere de taş geldi. Cam çatladı, ben hemen yana çekildim. Fakat o esnada bir taş da Servet'in (koruma polisi) başına gelmiş. Bayan koruma otobüsün üzerinde Servet'i tutamamış. Yere düşünce tabii ağır yaralandı. Bizler bayan korumanın çığlığını duyduk.”

Erdoğan'ın sözlerinden anlaşılıyor ki Başbakan jandarmanın ve polisin o olaylardaki tavrından da hiç memnun değil. Olaylar esnasında polis bir yanda, jandarma onun karşısında kalkanlarıyla beklemişler. Göstericiler ise sanki güvenlik güçlerinin korumasında gibi istedikleri gibi taş atmaya devam etmişler. Tabii Başbakan değinmedi ama o kadar insanın daha orada toplanmadan tespit edilmesi ve önlemlerin alınması gerekirdi. Yani ciddi bir istihbarat zaafı da var. Başbakan “polis bir yanda, jandarma bir yanda, normal şartlarda onları etkisiz hale getirebilirlerdi” dedi. Düşünün bir kez Başbakan'ın oturduğu camı dahi çatlatabilecek taş yerine bir kurşun o cama isabet etmiş olsaydı bugün tablo nasıl olurdu?

SEDAT LAÇİNER - STAR