Erdoğan: Biz adam gibi dik dururuz


Erdoğan, partisince Konya Hükümet Meydanı'nda düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti.


03.06.2011,15:22:12AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara-Konya arasında yüksek hızlı tren test sürüşlerinin yapıldığını anımsatarak, ''Aslında ben bugün, Konya'ya yüksek hızlı trenle gelmeyi planlamıştım ama takvimde bir yanlış yaptık, maalesef seçim yasakları nedeniyle... Deneme sürüşlerini başlattık. Bugün Konya'ya yüksek hızlı trenle gelemedim ama yüksek hızlı trenin bize nasıl sükse yaparak gittiğini gördüm'' dedi.

Başbakan Erdoğan, ''Mübarek üç ayların, ramazanın müjdecisi recep ayının, Konya'ya, Türkiye'ye millette ve tüm İslam alemine hayırlar getirmesi'' dileğinde bulundu.

Konya'ya özgü, Regaip Kandili'nde yapılan geleneksel şivlilik kutlamasına ilişkin alanda bulunanlara ''Dün çocuklar şivlilik istedi mi, çocuklara şivlilik verdiniz mi'' diye soran Başbakan Erdoğan, şunlarnı söyledi:

''Elbette, Konya'ya gelmişken, Konya'da doğmuş, Konya'da yetişmiş, Konya'nın havasını teneffüs etmiş tüm alimleri, arifleri, fazilet sahibi ulu insanları, rahmetle, minnetle yadediyorum. Allah'ın selamı, rahmeti ve bereketi, Şems-i Tebrizi'nin, Sadrettin Konevi'nin, Muhiddin İbni Arabi'nin, Sultan Veled'in, Eflaki'nin, Kadı Siraceddin'in, Şeyh Edebali'nin, Ahi Evren'in üzerine olsun diyorum. Büyük Selçuklu sultanları Alaaddin Keykubat'ı, Kılıçarslan'ları, Celalettin Karatay'ı aynı şekilde rahmetle yadediyorum. Elbette Mevlana, Hazreti Mevlana Celaleddin Rumi'ye, sadece Konya'yı değil, Türkiye'yi, dünyayı ışığıyla aydınlattığı için Allah'tan rahmet niyaz ediyorum.''

Erdoğan, sözlerini ''Bu arada, ilminden, feyzinden, vaazlarından hepimizin ziyadesiyle istifade ettiğimiz, Tahir Büyükkörükçü hocamızı 5 Mart'ta Hakk'a uğurladık. Allah ondan razı olsun, mekanı cennet olsun, Allah'ın rahmeti üzerine olsun diyorum'' diye sürdürdü.

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Konya için ''Bir başkent daima başkenttir. Ne kadar susturulursa susturulsun, yine konuşur'' dizelerini yazdığını anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Evet, bu kadim Selçuklu başkenti, oradan aldığı asaleti hiç bir zaman kaybetmedi. Konya, Selçuklu'dan miras aldığı yiğitliği, mertliği, hoşgörüyü, ilim ve irfanı hiç bir zaman terketmedi. Konya, alimleriyle, sultanlarıyla, kumandanlarıyla olduğu kadar, şehitleriyle de her zaman bize örnek oldu. Bize rehberlik ettiği için Konya;ya şükran borçluyuz. Bizim önümüzü aydınlattığı için Konya;ya minnet borçluyuz. Biz, Konya;ya hizmeti bir ibadet olarak görüyoruz. Son nefesimize kadar da Konya'ya hizmet etmeye devam edeceğimize söz veriyoruz.''

-YÜKSEK HIZLI TREN-

En son 17 Aralık'ta, Şeb-i Arus'ta Konya'ya geldiğini anımsatan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Hazreti Mevlana'nın vuslatı vesilesiyle geldiğimiz Konya;da, o gün Konya Büyükşehir Belediyesinin, TOKİ'nin yaptırdığı okulların, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi binasının açılışını birlikte gerçekleştirdik.

Aslanda ben bugün, Konya'ya yüksek hızlı trenle gelmeyi planlamıştım. Ama takvimde bir yanlış yaptık, maalesef seçim yasakları nedeniyle deneme sürüşlerin başlattık. Bugün Konya'ya yüksek hızlı trenle gelemedim ama yüksek hızlı trenin bize nasıl sükse yaparak gittiğini gördüm. Biliyorsunuz hattı tamamladık. Test sürüşlerini de tamamlandık. 250 kilometre hız için sertifika alındı. Şu andaAnkaraKonya Yüksek Hızlı Treni artık yolcu taşıyacak hale geldi. Bilgisayaryazılımıyla ilgili çalışma devam ediyor. Kısa sürede onu da tamamladığımızda, artık hızlı treni sizlerin hizmetine girecek.''

İlk etapta hızlı trenin, saatte 160 kilometre hızla hizmet vereceğini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bu da, Ankara Konya arasını 1 saat 50 dakika sürede almayı mümkün kılacak. Zamanla ve güvenli şekilde sürat artacak. Saatte 250 kilometreye çıktığımızda, Ankara Konya arası 1 saat 30 dakika olacak. 300 kilometreye ulaşınca da 1 saat 15 dakikada Ankara'dan Konya;ya, Konya;dan Ankara;ya ulaşım mümkün hale gelecek.

Konya-Eskişehir, tamamlandığında Konya-İstanbul, Konya-Sivas hatlarımız da işlemeye başlayacak. Konya Türkiye'nin dört bir yanına artık çok yakın bir şehir haline gelecek. İnşallah, programım elverirse, hızlı trenin yolcu taşımaya başlayacağı açılışı da ben yapacağım, Konya'ya bir kez daha geleceğim. Şimdiden yüksek hızlı trenimiz hayırlı olsun.''

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ''Biz, şu anda birilerinin yaptığı gibi, egemen güçlere şirin gözükme sevdası içinde değiliz, Filistin'e zulmedenlere biz selam göndermeyiz'' dedi.

Konyalı Alim Muhammet Hadimi'nin,''Kişi odur ki arkasında bıraka bir eser, eseri olmayanın yerinde, gör ki yeller eser'' beytini okuyarak ''Ne demek istediğimi anladınız mı?'' diye alandakilere sordu ve ''Bunların üzerinde duralım'' dedi.

Mevlana'nın da ''Testinin içinde ne varsa, dışına o sızar. Gül düşünür, gülistan olursun; Diken düşünür, dikenlik olursun'' dizelerini de okuyan Erdoğan, şunları kaydetti:

''İşte bizim yolumuzu bu büyük insanlar aydınlatıyor. Bize, bu ulu zatların, bu gönül insanlarının tavsiyeleri yol gösteriyor. Biz, bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. ülkeye eser bırakmak için bu yola çıktık. Biz, bu ülkeyi bir gül bahçesine, bir gülistana dönüştürmek için bu yola çıktık. İçimizdeki hizmet aşkını, içimizdeki sevgiyi tohuma dönüştürüp bu topraklara ekmek için biz bu yola çıktık. İşte yıllar yılı, bunu yapıyoruz biz bu yola sizinle çıktık, Konya'yla çıktık.''

''Allah'a hamdolsun, gittiğim her şehirde, o şehrin alimlerini, büyüklerini, o şehirlerde kabirleri olan evliyayı, enbiyayı, sahabeleri rahmetle andım'' diyen Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Diyarbakır'da 41 sahabe kabri var. Van'da, Mersin'de, Iğdır'da, Ardahan'da, Edirne'de, Muğla'da, Antalya'da, Nevşehir'de; 81 vilayetin tamamında, mum gibi etrafını aydınlatan mübarek zatlar var. Bu ülkenin her karışından şüheda fışkırıyor. Her karışından ilim fışkırıyor, insanlık fışkırıyor, irfan fışkırıyor. Bu ülke, her zerresiyle, tarihiyle, kültürüyle, medeniyetiyle, sadece kendisine değil, tüm dünyaya barış, kardeşlik, hoşgörü mesajları gönderiyor. İşte onun merkezindeyiz.

Ne güzel söylemiş Hazreti Mevlana, 'Pergel gibi, bir ayağımız burada, merkezde duruyor, diğeriyle bütün alemi geziyoruz' İşte Konya;dan aldığımız bu ilhamla, tüm dünyaya, barış, kardeşlik, dayanışma, hoşgörü mesajlarımızı iletiyoruz.''

Başbakan Erdoğan, Dışişleri BakanıAhmet Davutoğluiçin ''İşte dünyayı dolaşan bir kardeşimi, arkadaşımı sizlere, milletvekili adayı olarak sunduk. Bir ayağı Konya'da bir ucu dünyada'' diyerek şunları söyledi:

''Şundan emin olun sevgili kardeşlerim. Eğer biz Afganistan;a sırtımızı dönersek, milletin yüzüne bakamayız. Eğer biz Irak'a sırtımızı dönersek, Konya'nın yüzüne bakamayız. Eğer biz, Filistin'e, Gazze'ye, Kudüs'e, Ramallah'a, Nablus'a sırtımızı dönersek, Hazreti Mevlana'nın huzuruna varamayız. Eğer biz Azarbaycan'ı, yalnız bırakacak olursak, milletimize hesabını veremeyiz.''

''İşte onun için bölgesel meselelerde aktif olarak arabuluculuk yapıyoruz'' diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

''İşte onun için, küresel barışa hizmet ediyoruz. Medeniyetler ittifakıyla, Mevlana'nın, Yunus'un mesajlarını Brezilya'dan Japonya'ya kadar biz ulaştırıyoruz. Diline, inancına, derisinin rengine bakmadan, mağdurların, mazlumların imdadına biz koşuyoruz. Çünkü bize yakışan budur.
Selçuklu'nun torunlarına yakışan budur. Osmanlı'nın evladına yakışan budur. Cumhuriyetin çocuklarına yakışan budur. Alparslan'ın, Kılıçarslan'ın, Fatih'in torunlarına; Mevlana'nın talebelerine yakışan işte budur.''

Şu anda birilerinin yaptığı gibi, egemen güçlere şirin gözükme sevdası içinde olmadıklarını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Filistin'e zulmedenlere biz selam göndermeyiz. Akdeniz'de korsanlık yapanlara biz müsamaha göstermeyiz. Dokuz kardeşimizi Mavi Marmara;da katledenlere biz göz kırpmayız. Biz, diklenmeyiz, ama diklenmeden, adam gibi dik dururuz.''


AA