Arınç: Hiçbir partiye nasip olmadı


Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, milletvekili genel seçiminin kesin olmayan sonuçlarına ilişkin, ''Bu büyük başarı, son 50-60 yıldır Türkiye'de hiçbir partiye nasip olmadı'' dedi.


13.Haziran.2011,00:51:40

Bir televizyon kanalının canlı yayınına katılan Arınç, Bursa'da yüzde 53'ün üzerinde oy aldıklarını, bunun 900 bine yakın oy anlamına geldiğini ve 18 milletvekilinden 11'ini kazandıklarını belirtti.

Bursalıların gösterdiği çok büyük teveccühten dolayı mutluluğunu dile getiren Arınç,Türkiyegenelindeki başarının da kendilerini çok sevindirdiğini dile getirdi. Arınç, seçim sonuçlarından Türkiye'nin, Bursa'nın ve Türk milletinin sevindiğini, çok gururlu olduklarını belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, seçim sonuçlarını değerlendirmek üzereAK PartiGenel Merkezi'nde yaptığı balkon konuşmasını değerlendirdi. Arınç, şunları söyledi:

''Başbakan'ın bir defa çok gururlu olması lazım ve diğer kaybeden partilere karşı normalde çok acımasız olması lazım, belki herkes bunu bekliyordu ama Sayın Başbakan kendinden beklenen olgunluğu ve değerlendirmeyi yaptı. Çok olumlu, pozitif bir konuşmaydı. 2007'de de buna yakın bir konuşma yapmıştı, referandumdan sonra da böyle bir konuşma yapmıştı. Birleştirici, bütünleştirici; neticeyi, çok olgunlukla karşılayıcı, bütün Türkiye'nin başarısı olarak yorumlaması, yeni anayasa ve diğer konularda mutlaka uzlaşmayı arayacağını ifade etmesi ve AK Parti'nin başarısını 'bütün milletimizin ortak bir çabası olarak karşıladığını' söylemesi çok olumluydu bence.

Ben, diğer siyasi partiler ve AK Parti'ye ister oy versin, ister oy vermesin, bu seçim sonucunda katkısı bulunan herkesin buradan payını aldığını düşünüyorum. Sayın Başbakan, çok olgun, çok kuşatıcı ve bundan sonrası için de her zaman uzlaşmacı bir anlayışla yoluna devam edeceğini gösterdi. Aslında bu büyük başarı, son 50-60 yıldır Türkiye'de hiçbir partiye nasip olmadı. İktidardasınız, mutlaka yıpranmışlığınız olacak, ama buna rağmen 2002'de yüzde 35, 2007'de yüzde 46 küsur, şimdi de yüzde 50'nin üzerinde oy alacaksınız, halkın güveni artarak devam ediyor.

Seçimöncesi normal bir seçim kampanyası döneminden de bahsedilemeyeceğini ifade eden Arınç, ''Ağız dolusu hakaretler, yalanlar, sahte vaatler, 'Türkiye bölündü, parçalanıyor' sözleri, etnik kimliğe dayalı siyaset yapmalar ve diğerleri... Ama buna rağmen iki seçmenden birini AK Parti kazandı'' dedi.

AA