Talabani'den Erdoğan'a kutlama mesajı


Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Türkiye'de yapılan genel seçimlerde sağladığı başarıdan dolayı "AK Parti" Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a kutlama mesajı gönderdi.


13.06.2011,21:46:28


Irak Kürdistan Yurtseverler Birliğinininternetsitesi olan PUKmedia'da yayımlanan haberde, Talabani'nin seçimlerden zaferle çıkan Erdoğan'a kutlama mesajı gönderdiği belirtildi. Talabani'nin, mesajını ''Irak Cumhurbaşkanı'' unvanı yerine ''Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) Genel Sekreteri'' sıfatıyla gönderdiği dikkati çekti.

Talabani'nin mesajı şöyle:

''Partinizin genel seçimlerden göz kamaştırıcı zaferle çıkmasından dolayı sizleri en kalbi duygularla kutluyorum. Seçimde aldığınız büyük güven gösteriyor ki aziz komşumuz Türk halkı, gelişme ve refah için yönteminizi en iyi yol olarak görüyor.Seçimsonuçları, etnik, sosyal ve fikri sorunları çözmeye çalışan politikanıza, özgürlük, adalet ve demokrasi isteyen prensip ve değerlere dayalı dış politikanıza destek verdiğini gösteriyor. Partinizin seçimlerde elde etmiş olduğu başarının komşu olan ve birbirine tarihi, kültürel, dini bağlarla bağlı iki ülke arasındaki ilişkileri çok daha iyiye gitmesinde rol oynayacaktır. Kürdistan bölgesininTürkiyeile Irak arasında işbirliği ve dostluk köprüsü olmasını temenni ederim. Adalet ve Kalkınma Partisi ile IKYB arasında iyi niyetli ilişkilerin gelişip devam etmesini ümit ediyorum.''

İkili ilişkilerin komşu olan iki ülke halkının yararına, bölgenin gelişmesi ve istikrarının lehine olmasını temenni eden Talabani, mesajında Erdoğan'a başarı diledi.
ZAMAN