Erdoğan: MHP ile anlaşırsak...


Erdoğan, Meclis Başkanlığı seçimi sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı.


04.Temmuz.2011,16:58:54


Çiçek'in seçilmesini "Hayırlı oldu" diye değerlendiren Başbakan Erdoğan, "Planlandığı gibi salt çoğunluk ile grubumuzun 322 oy vermesi suretiyle 3. turda böyleceAnkaramilletvekilimizCemil Çiçekbey TBMM Başkanlığına seçilmiş oldu. İnanıyorum ki yakın siyasi tarihini parlamentonun ve ülkemizin iyi bilen hukuki misyonu itibariyle güçlü bir karizmaya sahip oylan Cemil bey parlamentonun bu sıkıntılı döneminde başarılı bir performans ortaya koyacaktır. Gerek partimizin yönetiminde gerek hükümetimizdeki sözcülüğü itibariyle ülkemizin uluslararası siyaset camiasının yakından bildiği bir isim. Bu makama yakışan bir isim olacaktır. Allahtan başarı diliyorum" dedi.

TBMM Başkanlığına seçilen Cemil Çiçek'in teşekkür konuşmasında 'sıkılı el' mesajının sorulması üzerine Erdoğan, "Temenni ederim ki sıkılı eller olmaz. Eğer sıkılı olursa yumruk oluyor. Eller açık olursa tokalaşmaya yönelik oluyor o da barışa uzanan el oluyor" diye cevap verdi.

MHP İLE KONSENSUS MESAJI

"CHP'nin boykotu devam ederse Anayasa çalışmalarının riske gireceği iddia ediliyor. Bun konuda düşünceniz nedir?" yönündeki soruya ise Erdoğan, şöyle cevap verdi:

"Biz eğer şu anda imzayı atmış olanMHPile de bir konsensüs oluşturabilirsek, bir ortak akıl oluşturabilirsek anayasa çalışmaları noktasında verdiğimiz sözü yerine getirebiliriz. Nedir bu ortak akıl? Bütün sivil toplum örgütleriyle otururuz, konuşuruz, çalışmaları yaparız ve ülkemize hizmet noktasında kapıyı ciddi manada açmış oluruz. CHP'nin ana muhalefet partisi olması hasebiyle çalışmaların içinde olunması en büyük arzumuzdur. Demokratik parlamenter sisteme güç katması açısından da önemlidir. Ama şu ana kadar takındıkları tavır yanlış bir tavırdır. Yani parlamento hukukunu bilmemenin çok acı bir örneğidir. Üzerlerine düşen görevi yerine getirmeleri gerekmektedir. Eğer bu görevi yerine getirirlerse zaten problem kalmayacaktır. Bizim ön yargılarımız yok. Tam aksine milletimize hizmet önceliğimizdir. Bunun dışında kimseye kinimiz nefretimiz de söz konusu değildir"

"CHP MİLLETVEKİLLERİ 'YOK' LİSTESİNE GİRMİŞTİR"

"Boykot devam ederse ara seçimi destekler misiniz?" sorusuna ise Erdoğan, "Hukukçularla görüşmeniz lazım. Şu anda parlamento çalışıyor ve burada yemin edilmediği sürece devamsızlık söz konusu. Buraya genel kurula gelip katılmak yasama çalışmalarına katılmak anlamına gelmez. Bugün önemli bir yasama çalışmasıydı. Bu yasama çalışmasında yok listesine girmişlerdir" dedi.

"Ekimde bu yolu açabilir misiniz?" yönündeki soruya ise Erdoğan, "Niye ekimi bekliyorsunuz, daha dur bakalım temmuz ayında devam ederiz" diye cevap verdi.

"HERKESİN SÖZÜ KENDİSİNE"

Erdoğan'ın CHP'ye yönelik 'tükürdüğünü yalama' sözünün şık bulunmadığı yönündeki eleştirilerinin hatırlatılması üzerine, "Herkesin sözü kendinedir. Ben bir gerçeği söylüyorum. Siyasetçi ağzından çıkanı iyi değerlendirecek. Ben iyi değerlendiriyorum. Bunun da nereye gideceğini çok iyi biliyorum. Çünkü siz kalkar da arkadaşlarımız yemin etmedikçe biz yemin etmeyiz derseniz kendinizi kilitlersiniz. Şimdi diyorum ki, bunu böyle dediniz. Yarın eğer siz yarın yemin etme durumunda kalırsanız bu tabloda bunu nasıl izah edeceksiniz" diye konuştu.

Oktay Ekşi'nin geçici Meclis Başkanı olarak bugünkü tavrının sorulması üzerine Erdoğan, "Bugünkü tavrı tam manasıyla olması gereken tavırdı. Sayın Ekşi bugün olması gerekenleri harfiyen uygulamıştır. Bundan dolayı da teşekkür ederim" dedi.

AA