'AK Parti yüzde 60'a dayandı, derhal...'


"Bu iş sürdürülürse Türkiye ara seçime değil, bir erken genel seçime kadar gider"


09.Temmuz.2011,07:22:55

CHP'nin halef-selef genel başkanları, yemin krizini ele almak üzere dün baş başa bir görüşme yaptı. Baykal, Kılıçdaroğlu'nun 'boykot' stratejisini eleştirerek bu yanlış politika sonucu AK Parti'nin oylarının yüzde 60'a dayandığını, CHP'nin ise gerilediğini belirtti. Ardından, "Derhal Meclis'e girip yemin edelim" önerisinde bulundu. Ancak Kılıçdaroğlu dikkate almadı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partili milletvekilleriyle yaptığı özel görüşmeler çerçevesinde dün Antalya Milletvekili ve eski Genel Başkan Deniz Baykal'la bir araya geldi. Baykal, Kılıçdaroğlu'na yemin boykotu konusunda süreci iyi yönetemedikleri eleştirisinde bulundu ve gelişmelerin CHP'nin aleyhine işlediğine dikkat çekti. AK Parti'nin kriz sürecinde oyunu yüzde 60'a çıkardığını, CHP'nin ise oy kaybettiğini belirten Baykal, "Kendi sözlerimizin tutsağı olmamalıyız; derhal, bugün yemin etmeliyiz" tavsiyesinde bulundu. Ancak Kılıçdaroğlu, bu uyarıları şimdilik dikkate almadı. CHP'li milletvekilleri, dünkü Genel Kurul oturumunda Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in çağrısına rağmen yine yemin etmedi.

Dün öğle saatlerinde Kılıçdaroğlu'nu TBMM'deki makamında ziyaret eden Deniz Baykal, kriz sürecine ilişkin eleştirilerini halefinin yüzüne anlattı. Alınan bilgilere göre Baykal, yemin edilmesi gerektiği konusunda gerekçelerini anlatırken saatine bakarak, "Genel Kurul'a daha bir saat var; derhal bir karar alıp bugün yemin edebiliriz" teklifinde bulundu.

Bir saati aşkın süren görüşmede, sürecin 'yemin krizi' olarak adlandırılmasının CHP'yi sıkıntıya soktuğuna işaret eden Baykal, "CHP'nin uzun süre Meclis çalışmalarından uzak kalması partiye zarar vermeye başladı. Saf Anadolu delikanlısı gibi onlardan bu krizin çözmelerini bekleyemeyiz" değerlendirmesinde bulundu. EskiCHPlideri, AK Parti'nin süreçten kârlı çıkacağına da işaret ederek, "Bu iş sürdürülürse Türkiye bir ara seçime değil, bir erken genel seçime kadar gider. Kriz sonrası oylarını yüzde 10 artırdıkları söyleniyor. Bizim de oy kaybettiğimiz görülüyor. Tabanda, hatta MYK üyeleri içinde bile sıkıntı var" uyarılarını yaptı.

CHP, PAZARTESİ GÜNÜ YEMİN EDEBİLİR

CHP'li bazı isimlerin kriz sürecindeki açıklamaları için 'uçuk kaçık öneriler' nitelemesinde bulunan Baykal, 'Meclis anamuhalefet partisi olmadan çalışamaz', 'Divan'a üye vermeyiz', 'Komisyonlar çalışamaz' gibi çıkışların anlamsız olduğunu kaydetti. "Nitekim Meclis açıldı ve çalışmaya başladı" diyen Baykal, bazı CHP'lilerin savunduğu "Yemin etmeden Meclis çalışmalarına katılabiliriz, konuşabiliriz" görüşünün de saçma olduğunu ifade etti. Ardından, "Eğer konuşacaksanız, niçin yemin etmiyorsunuz? Bizim yemin ile bir derdimiz yok. BDP'lilerin derdi var" şeklinde konuştu.

CHP, yemin krizine ilişkin ayrıntılı değerlendirmeyi bugünkü Parti Meclisi toplantısında yapacak. Toplantıda, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in sorunun çözümü noktasındaki çabasının gerekçe gösterilerek önümüzdeki hafta başındaki hükümet programı üzerine yapılan görüşmelerde yemin edilmesi yönünde karar alınabileceği kaydediliyor.

ZAMAN