Erdoğan: Muhalefetle anlaşabilirsek...


Erdoğan: Bu konudaki sıkıntıları da biliyoruz, oturalım anlaşalım...


09.Temmuz.2011,14:53:48


Başbakan Erdoğan, YÖK'ün sadece denetleyen, düzenleyen bir kurum olarak kalması gerektiğini belirtti. Üniversitelerin kendi yönetimlerine sahip olmaları gerektiğinin altını çizen Erdoğan, bu konuda muhalefetle görüşeceğini dile getirdi.

Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin (SU-NUM) açılış törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra, Bilim, Sanayi veTeknolojiBakanı Nihat Ergün,İstanbulValisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, öğretim üyeleri katıldı.

Törende YÖK ile ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Biz YÖK'ü kaldıracağız demiyoruz. Muhalefetle anlaşabilirsek YÖK'ün reforme edilmesini gereğini ortaya koyacağız. Oturalım anlaşalım YÖK'ü reforme edelim. Üniversitelerin bu konudaki sıkıntılarını da biliyoruz. Ama YÖK'ü tamamen kaldırdığınız zaman üniversitelerin kontrol dışında olması da ayrı bir sıkıntıyı başlatır. Onun için sadece denetleyen düzenleyen bir kurum olarak YÖK kalmalı, üniversiteler kendi yönetimlerine sahip olmalıdır. Bunu da başaracağız" dedi.

Erdoğan, özel sektörün üniversite kurabileceği açıklamasında bulundu. Erdoğan, "Sadece devlet üniversiteleri ve vakıf üniversiteleri olmasın, artık özel sektör üniversitelerini kurabilecek. Çünkü vakıf üniversiteleri altında manipülasyonlar vardı. Özel sektör madem kolejini kurabiliyor, şimdi üniversitesini de kurabilmeli." diye konuştu.

Konuşmasının ardından Erdoğan ve beraberindekiler SU-NUM'u gezdi.

CİHAN