Başbakan müjdeyi verdi


Başbakan Erdoğan Kıbrıs'ta konuştu.


20.Temmuz.2011,20:56:35


Başbakan Erdoğan,'Bizim muhatabımız Kuzey Kıbrıs'ın samimi halkıdır.' dedi. Kıbrıslılar'a yeni yapılacak konut, yol ve altyapı projelerini açıkladı.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katılmak üzere KKTC'de bulunan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki bakanlar, KKTC 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ı ziyaret etti.

Talat'ın ofisinde yer alan görüşme bir saat sürdü. GörüşmeyeKıbrısİşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AB Bakanı Egemen Bağış, Dışişleri BakanıAhmet Davutoğluve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da katıldı. Görüşmenin ardından basına konuşan KKTC 2. Cumhurbaşkanı Talat, Türkiye Başbakanı Erdoğan'la görüşmesinde çeşitli konularda değerlendirmeler yaptıklarını belirterek, cumhurbaşkanlığı döneminde Erdoğan'la çok yakın mesaisi olduğunu hatırlattı. Talat, gerek 2008'de başlayan yeni müzakere sürecinde gerekse 2004'teki referandum sürecinde çok yakın ilişkileri olduğunu ifade ederek, “Dolayısıyla hem Kıbrıs sorununu hem ülkedeki durumu değerlendirdik. Ben kendi görüşlerimi aktardım, tabi ki onun görüşlerini de dinledim. Yararlı bir görüşme oldu. Sonuçta uygulamaya dönük bir görüşme değildi, görüş alışverişiydi" dedi.

ERDOĞAN KKTC CUMHURİYET MECLİSİ'NDE TEMSİL EDİLEN PARTİLERLE GÖRÜŞTÜ

Başbakan Erdoğan daha sonra KKTC'de Cumhuriyet Meclisi'nde temsil edilen siyasi partilerle ile görüştü. Erdoğan Parti başkanlarını Lefkoşa'da TC Elçiliğinde ayrı ayrı görüştü. Türkiye Başbakanı Erdoğan, ilk görüşmesini Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (ÇTP_BG) başkanlığındaki Özkan Yorgancıoğlu ve heyetiyle yaptı. Daha sonra sırasıyla Toplumcu Kurtuluş Partisi (TDP), Demokrat Partisi (DP) Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) ve son olarak Demokrasi ve Güven (DSG) Parti başkanları ve heyetleriyle görüştü.

DHA